Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio IV

cj98czh
post 20 Nov 2020, 23:12
Post #211


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mergi cam degeaba, cel putin asa a fost in cazul meu .. am fost de vreo 3 ori .. dupa ei totul era ok ..

poate ai noroc sa dai de unii mai priceputi .. la CJ sunt praf si pulbere ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redguard
post 22 Nov 2020, 17:52
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 March 16




Mie motorul in jur de 2000 de RPM merge sacadat. M-am uitat peste date si am rateuri (misfire) pe cilindrii 1 si 2. Nimic pe 3, unul singur, razlet, pe 4.

Am coroborat datele cu o serie de alti parametri: viteza, acceleratie, ratia aer-combustibil, camshaft timing advance, si altii dar nu a reiesit vreo corelatie anume. De fapt, cand merg constant, calm, au loc cele mai multe rateuri.

Acuma termenul de rateu inseamna si ca scanteia nu a avut loc, nu a fost suficient de puternica si atunci in cilindru nu a mai avut loc explozia, fie s-a intamplat mai tarziu sau amestecul aer-benzina a luat foc de la sine. In mers mai degraba simt ca masina pierde putere pentru o fractiune de secunda, decat sa aud ca ceva a bubuit cum ar fi in cazul autocombustiei - asta e bine. Nici senzorii pentru detonari (knock sensors) nu si-au schimbat valorile in turele de test de azi. Si e ciudat ca cele mai mari valori le am pe cilindrul 4, cilindru care nu are parte de rateuri.

O alta chestiune interesanta e ca eu am motorul cu injectie directa, deci sanse mari de probleme cu depunerea de... carbon (carbon build-up), dar voi aveti 0.9 TCE-ul care are injectia indirecta -> lucru ce ma incanta fiindca problema mea s-ar putea sa nu fie de la depuneri.

Ce inseamna toate astea? Ca problema ar putea fi pe directia: bujii, bobine de inductie, injectoare, senzor debit de aer (Mass Airflow sensor) ceea ce e misto, ca toate-s ieftine.

Bujiile sunt 30 de lei, Bobinele sunt 160 de lei una iar un injector vad ca e tot vreo 130 de lei bucata.

Tot ce ramane e sa gasesc un atelier unde pot in primul rand schimba bobinele 1 - 2 cu 3 - 4 si sa am discutia asta in termeni tehnici.

Poate va da o linie de investigatie si voua. Nu m-ar mira sa fie bobinele sau injectoarele, bujiile le-am schimbat anul trecut si nu am mers nu stiu cat anul asta - ar fi ciudat sa dea gres deja.

This post has been edited by redguard: 22 Nov 2020, 17:58


--------------------
Renault Captur 2016 - Zen (TCe 120 EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Nov 2020, 09:45
Post #213


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Bobinele le poti inlocui intre ele tu fara efort mare .. si pe mine ma duce acum tot catre bobine .. cu toate ca le-am inlocuit intre ele si verificat pe rand prima data cand a facut ... nici o schimbare .. masina nu are nici un fel de erori la mine .. si nu face decat intre 3 si 4000 rpm .. la mers constant ... nu am nici un fel de pierdere de putere sau smucitura in acceleratii, indiferent daca accelerez brutal sau usor .. doar la mers constant si doar in plaja aia de turatie ..

This post has been edited by cj98czh: 23 Nov 2020, 09:48


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyk_81
post 23 Nov 2020, 10:47
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 February 19




La mine face si la accelerare usoara, dacă accelerez puternic nu face


--------------------
Renault Clio 2 / Clio IV / / 2002 Expresion / 2019 0.9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redguard
post 23 Nov 2020, 10:53
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 March 16




La motorul meu trebuie sa desfac conducta de aer sa am acces la bobinele 3 si 4 si desi stiu ce e pe acolo si am urmarit zeci de ore de materiale video despre mecanica auto, inca prefer sa dau niste bani unui atelier.

Initial am sa fac niste chestiuni simple: voi schimba filtrul de aer si voi lua o solutie de aia de pus in benzina pentru desfundarea injectoarelor. Solutia e 30 de lei si filtrul e vreo 50 (ca transportul vad ca e 20 de lei minim).

Mie la acceleratie puternica mai degraba smuceste cutia cand schimba vitezele, dar oricum nu o schimba la 2000 de RPM - iar acolo, da, cand e vorba de apasat pedala nu mai trepideaza. Asa ca poate o fi clepeta de acceleratie murdara si cand e deschisa un pic, infraneaza intrarea aerului si nu mai are loc explozia.

Ciudat totusi ca doar cilindrii 1 si 2 sa sufere.

This post has been edited by redguard: 23 Nov 2020, 10:57


--------------------
Renault Captur 2016 - Zen (TCe 120 EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Nov 2020, 15:43
Post #216


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu baga zeama de care nu ai nevoie in rezervor ... aia iti face mai rau decat bine ..

si la 0.9 rce trebui desfacuta conducta dar este o operatie banala ... max. 5 min.

Ma rog, eu prefer sa fac eu chestiunile simple ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redguard
post 23 Nov 2020, 17:10
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 March 16




Intriga se-adanceste. Uitandu-ma peste codurile de eroare, avem si P0014 - sistemul de variatiune a axului (?) cu came. Tre' sa gasesc un atelier mai de Doamne-ajuta sa traga un ochi la solenoidul-problema.

Am fost azi la cel de langa - cica ei nu fac de-astea, testat bujii, schimbat bobine, e prea SF pentru ei. Daca mai stau sa urmaresc vreo 5 seminarii pe Youtube parca imi deschid eu un atelier. Iisuse, oamenii aia verifica componentele electronice cu osciloscoape - aici am cerut careva sa bage o camera video sa vada situatia supapelor vizavi de depunerile de carbon si mi-au zis ca poate este unul in oras care are asa o camera. Dar nu m-au mai sunat.


--------------------
Renault Captur 2016 - Zen (TCe 120 EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Nov 2020, 10:55
Post #218


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




am dat jos bobinele si bujiile ... bujiile au undeva la maxim 4000 km ... cum vi se par?
20201124_105303.jpg ( Size: 3.76mb ) Number of downloads: 372


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 24 Nov 2020, 11:28
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Eu zic ca sunt ok. Cam albe,dar e ok. Nu ai depuneri de calamima, nu sunt afumate


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Nov 2020, 11:45
Post #220


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




asa mi se pare si mie ... totusi am zis sa inerc ceva si am inversat bujiile si bobinele ... o sa fac un test azi ... sunt curios daca s-a schimbat ceva ... eu banui o bobina ca si cauza a problemelor, functioneaza dar in anumita plaja de turatie nu cum trebuie ... nu am nicio eroare stocata, verificat cu testerul ... trebuie sa ajung la atelierul unde merg de obicei si sa iesim la un test cu Clip-ul pe masina ..

This post has been edited by cj98czh: 24 Nov 2020, 11:47


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 24 Nov 2020, 12:05
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




90% zic ca e o problema la o bobina. Am avut-o si eu. S-a mers de vreo...7-9 ori in test pt a aparea eroarea pe CLIP


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuval
post 30 Nov 2020, 14:52
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 9 June 20
From: Bucuresti




''totusi am zis sa inerc ceva si am inversat bujiile si bobinele ... o sa fac un test azi ... sunt curios daca s-a schimbat ceva ... ''

S-a schimbat ceva pana la urma? Ai observat ceva diferit?


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyk_81
post 30 Nov 2020, 15:18
Post #223


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 February 19




Eu am aprox. 800 km de când am fost la reprezentanta, am alimentat numai de la petrom benzina de 99, in primele zile nu a fost nici o schimbare, am facut si un drum mai lung de 350 km, dar de vreo 3-4 zile se observă o ameliorare in sensul ca face foarte rar si cand face e mult mai diminuata acea fluctuatie. Chiar ieri am incercat pe centura sa vad daca mai face, am accelerat lin in a2-a pana la 4500 rpm, am schimbat in a 3-a am ținut o mult timp.intre 3000 si 4000 rpm si nimic.
O tin sub observație.
Probabil nu-i place benzina de la Mol
De noua a vazut benzina numai de la Mol, si a început sa meargă aiurea dupa ce am făcut plinul la o statie Mol la ieșire din Arad spre Oradea.


--------------------
Renault Clio 2 / Clio IV / / 2002 Expresion / 2019 0.9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Nov 2020, 16:41
Post #224


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nicuval @ 30 Nov 2020, 14:52)
'

S-a schimbat ceva pana la urma? Ai observat ceva diferit?
*



nimic, tot la fel face ... dar am facut vreo 30 km de atunci pt. ca am luat Citroenul la umblat .. turbodrujba sta pe dreapta pana oi avea chef sa ma ocup de ea ..

eu sunt 100% convins ca nu este de la benzina ...

This post has been edited by cj98czh: 30 Nov 2020, 16:46


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 30 Nov 2020, 17:01
Post #225


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Si eu zic ca nu-i de la benzina, dar e cel mai simplu pentru mecanici sa scape de tine cu chestia asta. Nu au chef sau nu stiu sa investigheze - e de la benzina. Clioul meu de 0.9 merge numai cu benzina de 95 si nu are nicio problema. Nu e motor care sa necesite cifra octanica mai mare.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Dec 2020, 12:39
Post #226


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




am prins pe autokarma bobina OE la "super oferta" 100 ron, am dat comanda, sper sa si onoreze .. acelasi lucru pe epiesa este 200 ron .. eu o bobina banui si merg pe pista asta ... din pacate baietii unde merg la service sunt covidati, deci o sa o iau babeste ... de reprezentants nu poate sa fie vb. ... sunt praf si pulbere ...

This post has been edited by cj98czh: 1 Dec 2020, 12:40


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 1 Dec 2020, 13:37
Post #227


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(cj98czh @ 24 Nov 2020, 10:55)
am dat jos bobinele si bujiile ... bujiile au undeva la maxim 4000 km ... cum vi se par?
20201124_105303.jpg ( Size: 3.76mb ) Number of downloads: 372

*


nu-s cam putine?

edit - acuma citind la modul serios da, posibil sa fie inceput de bobina.
si da, sunt genul de motoare ca nu au nevoie de benzina ultra, si si daca o au nu stiu sa o foloseasca.
nu-s impinse la maxim (valori de 150+ cai per litru).

This post has been edited by pishky: 1 Dec 2020, 13:41


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Dec 2020, 14:49
Post #228


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(pishky @ 1 Dec 2020, 13:37)
nu-s cam putine?
*



recunosc ca era ok sa mai aiba una 😀 si perfect sa mai aiba inca 3 🤣

partea buna este ca am sanse de 33% sa o nimeresc din prima pe aia cu probleme, tocmai pt. ca nu sunt cate trebuie la numar 😀

This post has been edited by cj98czh: 1 Dec 2020, 14:51


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuval
post 1 Dec 2020, 17:34
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 9 June 20
From: Bucuresti




Si totusi, de cand conduc, am apucat sa vad diferente la regimul de lucru la motoare benzinare datorate calitatii combustibilului, uneori vizibile, alteori mai greu de sesizat. Si la turbodrujba mea am vazut asa ceva, ca si la masina prietenului meu cu care am facut foarte multi kilometri( Clio 1.2 cu 75 de cai din 2015). Nu vreau nici o polemica cu nimeni, ma bazez doar pe observatiile facute de mine de-a lungul anilor. Oricum, la turbodrujba alimentata cu benzina de 95 motorul se opreste dupa cateva secunde bune de la apasarea butonului START(detonatii) pe cand cu benzina de 98 sau 99 motorul se opreste aproape instantaneu odata cu apasarea butonului. Si la fel cu mersul sacadat - este mai prezent la functionarea cu benzina regular decat la cea cu benzina premium. Iar cu inlocuitul bobinelor nu am rezolvat mai nimic de cand am facut-o anul trecut in iarna - fenomenul e acelasi. In concluzie merg inainte si alimentez cu benzina de calitate mai buna, asa ma aranjeaza mai bine pe mine. Si am multa rabdare cu acest motor. Multa!

This post has been edited by nicuval: 1 Dec 2020, 17:43


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Dec 2020, 12:59
Post #230


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




a sosit bobina, nu OE pt. ca nu s-a putu livra .. am ales o echivalenta de la Era .. montat pe primul piston .. test .. nici o schimbare ... trecut pe 2 ... o usoara imbunatatire .. dar nimic spectaculos ... pus pe 3 .. s-a imbunatatit problema cu 80-90 % ... adica abia se mai simt smuciturile si doar daca esti f. atent ...

o sa mai comand in viitor inca 2 pana atunci facem teste ... in tot acest timp nu am umblat la benzina, cum spuneam sunt 100% convins ca este de la bobine ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:20
Dacia