Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pozitie Sofer Clio, Symbol, Mare nelamurire...

Kr3atorU
post 10 Jun 2007, 11:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Am deschis acest topic, pentru ca am citit multe plangeri la pozitia soferului la Clio si Symbol.
Eu am 185cm si stau foarte confortabil, ajung la toata aparatura de bord, si nu am probleme cu "intepenirea" piciorului pe acceleratie, sau dureri de spate. Precizez ca scaunul meu se poate regla pe inaltime, dar il am pus jos de tot.
Intrebare: Cei care se plang de pozitie incomoda, au inaltime mai mica, sau tin scaunul prea in fata, prea in spate? intrebare.gif


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 10 Jun 2007, 11:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Si eu ma simt bine la volan. Am 1.79m / 95kg si n-am nicio problema. Pozitia mea preferata e cu scaunul dat in spate f mult (aproape ca nu mai are loc nimeni in spatele meu) si cu spatarul ridicat sa faca aproape 90 de grade fata de sezut. Si scaunu meu e reglabil pe inaltime si il tin pe pozitia cea mai joasa.

Cand am trecut de pe Dacie pe Symbol intr-adevar simteam ca imi amorteste piciorul drept, la un moment dat chiar ma durea. La Dacie era acceleratia mai tare si imi puteam sprijini talpa in ea, la Symbol acceleratia fiind f moale la inceput tineam piciorul tot timpul incordat pe acceleratie.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 10 Jun 2007, 14:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Eu ca sa stau confortabil ar trebui sa tin scaunul la maxim in spate, si nu mai ajung la volan (imi place sa tin mainile flexate aproape de 90 grade). Daca stau mai aproape, intru cu picioarele in bord. Precizez ca am 1,79 inaltime si 74Kg. A, si nu suport sa tin spatarul la 90 gr cum zicea diesel_power, ma doare spatele.

This post has been edited by Abu: 10 Jun 2007, 14:53


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 10 Jun 2007, 17:23
Post #4


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




1,90 si 103 kile. scaunu' destul de in spate (mai sint fro 3-4 pozitii pana la maxim).
spataru' imi place sa-l tin mai drept. si ma simt foarte bine. asa de bine, ca la ultima iesire pe A1 chiar mai atipeam din cand in cand.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 10 Jun 2007, 17:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




@Abu
Nu ar fi mai comod daca nu ai fi asa aproape de volan? Daca zici ca iti place mana flexata la 90grade, asta pentru mine inseamna ca vad capota masinii...
Eu imi reglez scaunul, la distanta la care mana stanga imi vine aproape intinsa la maxim, la ora 12 a volanului, si de aici am control la tot tabloul masinii, si confort maxim. Tot asa procedez si la Dacia, si la Opel Calibra(al cumnatului), si la Matizul de la firma si la toate masinile pe care le conduc.
Am vazut ca unele persoane nu pot conduce, daca nu vad capota masinii (asa am cativa colegi la servici), poate si tu Abu , esti in aceeasi categorie. tongue.gif


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 10 Jun 2007, 20:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Nu e vorba de a vedea sau nu capota (am condus si Mercedes si acolo vedeam steaua din orice pozitie si tot tineam volanul - reglabil in profunzime - aproape), ci de sentimentul de siguranta pe care-l am cand stau cu mainile flexate. Daca tin mainile intinse mi se pare ca am tendinta sa-mi apropii umerii de volan la manevre de rotire accentuata a lui si asta nu-mi place.

This post has been edited by Abu: 10 Jun 2007, 21:00


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 10 Jun 2007, 21:56
Post #7


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




1,85, aproape 80kg, stau foarte comod in scaun cu el dat cel mai jos si un pic in spate. Singura nemultumire e ca uneori nu vad semafoarele suspendate de plafon si trebuie sa ma urc pe bord sau sa astept claxoanele din spate la 0.5 secunde dupa ce s-a pus verde.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klemi
post 11 Jun 2007, 18:26
Post #8


Renault User


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 May 07




Cel putin pina in prezent, n-am avut dificultati de adaptare la trecerea pe Symbol. Am 1.80m, merg cu scaunul reglat jos la maxim pe inaltime si spatarul la un unghi de 100 grade aproximativ. Intr-adevar, pedala de acceleratie e mai moale ca la Dacie si tin piciorul usor mai incordat. N-am facut trasee foarte lungi ca sa pot sa-mi dau seama de inconveniente.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.4 8V 2007
Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 11 Jun 2007, 19:07
Post #9


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(klemi @ 11 Jun 2007, 19:26)
si spatarul la un unghi de 100 grade aproximativ.


Cred ca vrei sa zici 80 de grade, adica nu chiar 90 grade (unghi drept), putin inclinat spre spate. 100 grade ar insemna putin inclinat spre volan! smile.gif Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar arata cineva cu spatarul scaunului relglat la 100 de grade! radmasa.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 11 Jun 2007, 19:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Depinde unde iei referinta 0 wink.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 11 Jun 2007, 19:22
Post #11


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Corect...dar ma gandesc ca cel mai normal ar fi sa consideram 0 atunci cand spatarul scaunului este la 180 grade (si implicit 0) pe spate. Mie cel putin asa mi se pare logic pentru ca nu cred ca poti regla spatarul astfel incat acesta sa atinga volanul! (nu am incercat niciodata, dar chiar sunt curios daca o merge smile.gif )! Bafta! wink.gif

This post has been edited by Duyu: 11 Jun 2007, 19:22


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 11 Jun 2007, 19:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Cand ai probleme cu durerile de spate (de mijloc) care apar odata cu varsta (eu 49)sunt zile in care pentru un reglaj lombar as da orice si oricat.Din pacate nu pot decat sa ma abtin de la condus sau sa fac pauze mai dese.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klemi
post 11 Jun 2007, 19:43
Post #13


Renault User


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 May 07




QUOTE(Duyu @ 11 Jun 2007, 20:22)
...ma gandesc ca cel mai normal ar fi sa consideram 0 atunci cand spatarul scaunului este la 180 grade (si implicit 0) pe spate. Mie cel putin asa mi se pare logic pentru ca nu cred ca poti regla spatarul astfel incat acesta sa atinga volanul!


Dupa cum singur ai spus, atunci cand spatarul scaunului este in prelungirea scaunului, unghiul e de 180 grade (si nu 0). Ceea ce e logic pentru tine, poate nu respecta logica celorlalti (sau cel putin pe a mea). Nu cred ca are importanta daca spatarul scaunului poate fi adus la 0 grade (pliat pe scaun).

Nu am intentia de flame, asa ca, repet: spatarul il am reglat la 100 grade (= unghi obtuz intre scaun si spatar).

This post has been edited by klemi: 11 Jun 2007, 19:46


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.4 8V 2007
Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 11 Jun 2007, 20:22
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




@verde, eu mi-am luat cea mai scumpa perna lombara de pe piata si tot degeaba. Nu ma pot acomoda cu ea defel. Asa ca va trebui sa suferim in continuare...


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 11 Jun 2007, 20:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Duyu matematic vorbind, klemi are dreptate.
Logic (din punctul meu de vedere), cand spatarul e in prelungirea sezutului sunt 180˚, rezulta 100˚ unghi obtuz, adica pozitia aleasa de klemi.
Fara suparare.

Pentru cei care nu se pot pozitiona comod, a-ti luat incalcul si schimbare scaunului de la sofer?


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Jun 2007, 12:21
Post #16


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




de asemenea mai trebuie luat in calcul faptul ca trebuie sa ai minim 30 cm fata de volan respectiv airbag.

eu am 1.86 si 80kg si am o problema referitor la pozitia in scaun cand vine vb de drum lung-ma doare spatele. am reglat scaunul in toate felurile si tot nu am gasit pozitia opima la drum lung. ce mai consider eu o problema este faptul ca genunghiul este proptit in bord desi scaunul este dat in spate destul de mult , ca si spatarul dealtfel (il tin asa pentru ca pedala de acceleratie este foarte moale)

This post has been edited by wolfin: 12 Jun 2007, 12:27


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgilpopa
post 6 Aug 2007, 16:01
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 14 February 07
From: Bucuresti




Am 1.82 si inca nu m-am obisnuit cu condusu' ca la Moskvich,adica cocotat de nu vad semafoarele ,cu capu in plafon si cu scaunul cit mai in spate devenind astfel inutilizabil locul din spatele soferului .Am incercat diverse pozitii ale scaunului dar nu am gasit inca confortul.
Am citit cu interes ce ati scris pina acum,am si incercat ceva,dar....tot Moskvich e.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji,AC automat 04/2008 - 1,4 -8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 6 Aug 2007, 16:42
Post #18


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




La drumuri scurte e ok, dar la 1000 km, am observat o usoara intepenire a gatului datorita faptului ca tetiera foloseste la orice, numai la sprijinul capului nu.
Cand am vrut sa beau un suc, a trebuit sa ma las cu totul pe spate, gatul nu il mai puteam flexa spre inapoi smile.gif


--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rentz
post 6 Aug 2007, 17:30
Post #19


Addicted to diesel


Group: Members
Posts: 79
Joined: 27 August 05




Eu am 1,93 si nu pot sa zic ca ma plang.
Mi-am gasit o pozitie a spatarului putin mai pe spate si nu am nici un fel de problema.
Bineinteles in spatele meu mai sta cu greu cineva ...


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 1.5 dCI 65cp 2006 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eudela5
post 6 Aug 2007, 23:56
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 July 07




1.91 100KG scaunu in spate spataru mai pe spate si cam aia e nu ma plang dar am masina doar cu 4 locuri sad.gif


--------------------
Renault Clio 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oneoneeleven
post 7 Aug 2007, 10:37
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 8 July 07




@Lucman

Ia-ti tetiere sport, din alea despicate - sunt excelente si la drum lung si in oras.


--------------------
Renault Clio RS 172 2003 2.0 16v - B 90 UBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 29 Nov 2007, 14:03
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




Am 1,83 inaltime, 105 kg si stau foarte bine si la drum lung, fara sa imi amorteasca gatul sau mai stiu eu ce. Scaunul e in spate dat dar nu foarte mult, genunchiul drept imi atinge usor consola centrala a masinii, si spatarul e cam la unghi de 115 grd. Tetiera nu o folosesc niciodata sa-mi sprijin capul pe ea, eu tot timpul am considerat ca singura ei utilitate este sa nu iti frangi gatul in caz de accident, adica la un soc sa nu iti cada capul spre spate si astfel sa te accidentezi...


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 30 Nov 2007, 12:47
Post #23


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




e si treaba de obisnuinta. la inceput mi se parea ingust scaunul si pozitia naspa. acum parca e masura mea wink.gif

PS: 183cm/80kg


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Nov 2007, 15:14
Post #24


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




o mare inbunatatire a pozitiei in scaun veti avea dupa ce montati o cotiera.

asta sa nu credeti ca scapati de durerile de coloana dry.gif

This post has been edited by wolfin: 30 Nov 2007, 15:23


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 1 Dec 2007, 07:35
Post #25


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




pozitia incomoda la volan exista doar daca ai scaunul fara reglaj pe inaltime si mai ai si 1,86 si peste 90kg
problema cea mai mare e ca ai crestetul capului foarte aproape de plafon, si mai pot sa spun ca la drumuri lungi iti poate amorti piciorul drept.


Comparativ cu masina de serviciu(Opel Combo) pozitia la volan lasa de dorit.
La Combo(fara reglaj pe inaltime al scaunului) pozitia de condus este mai joasa, scaunul fiind mult mai jos.

This post has been edited by romeod: 1 Dec 2007, 07:39


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 2 Dec 2007, 00:18
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Legat de drum lung, eu am condus aproximativ 18 ore si am oprit de 2 ori cate 30 minute, si nu mi-a amortit nimic biggrin.gif Cred ca nu va gasiti o pozitie confortabila, dar nu inteleg cum si de ce blink.gif


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 2 Dec 2007, 09:53
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




Pozitie confortabila nu are cum sa fie caci masina are pozitia de condus mult mai inalta ca alte masini, iar scaunele sunt mici si nu au ergonomie deloc. Insa pozitie buna de condus cred ca are, caci si eu am condus maxim 18 ore si nu am avut dureri (am 1.88 si 98 kg.). Ma bucur caci consola centrala nu e mai mare ca as fi avut probleme. Spatarul il tin si eu destul de ridicat, ca sa ma tina concentrat la drum, ca doar nu stau in fotoliu si ma uit la tv. Ca sa nu mai pomenesc de pozitia pilotilor de raliu, care nu e comoda special ca sa ii tina concentrati la drum. Simt totusi pedala de acceleratie prea inalta. Cu ani in urma am avut Opel Vectra, care are scaune mult mai mari decat Clio, si pozitie mai jos de conducere. Totusi la un drum lung parca imi amintesc ca m-am resimtit. Ma gandesc ca, degeaba ai scaunul mai mare daca nu este si ergonomic sau cu reglaj lombar (de unde ergonomie sau reglaj lombar la o vectra din 1990 ?!)


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 2 Dec 2007, 16:14
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




deunazi am vazut o poza pe forum la clio 2 un model cu cotiera sofer interesanta rau de tot
ma gandesc ca ar fi utila la subiectul acestui topic si ma intreb daca nu s-ar potrivi si la symbol
o sa caut poza pe acel topic. sper sa-l gasesc ca parca imi aduc aminte ca am ajuns din intamplare pe acolo smile.gif smile.gif



2 Dec 2007, 16:24:
sorry era vb de clio 3


This post has been edited by hashcip: 2 Dec 2007, 16:24

Attached image(s)
Attached Image


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iordache32
post 2 Dec 2007, 19:53
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 December 06
From: Lockerbie




QUOTE(wolfin @ 30 Nov 2007, 16:14)
o mare inbunatatire a pozitiei in scaun veti avea dupa ce montati o cotiera.

asta sa nu credeti ca scapati de durerile de coloana  dry.gif
*


si cum se poate scapa de durerile de spate?


--------------------
renault megane 2 2006,1.6. 16v - SJ56CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hypo RS
post 3 Dec 2007, 06:58
Post #30


Lentilescu Obezel


Group: Members
Posts: 215
Joined: 26 November 07
From: Bucuresti




Conduc de 1 luna jumate (zi de zi) Renault-ul din semnatura si nu am nici o durere de spate. Cred ca tine si de asezarea scaunului.... al meu e gandit sa stea la inaltime minima, cu speteaza aproape dreapta si destul de "in fatza". Sa nu fie alte cauze... A, am uitat sa precizez. Am 176 cm si 120 kg....


--------------------
Renault Sport Clio 172 2003 - B -- XUU
Hyundai Accent 2005 B xxxxxx
Biciclist urban... Univega HT 560 usor modificata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:13
Dacia