Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Gaze si electricitate - drumul catre liberalizare, preturi si contracte

sorin1983
post 29 Dec 2020, 20:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Se pare ca liberalizarea anuntata mai mult pe muteste se va produce in 2021 fata de 2022 cand era initial hotarat.
Va-ati ales alte firme? Ati facut deja trecerea?
Pe mine ma bate gandul la Restart Energy dar nu stiu mare lucru despre ei. Trecerea va fi de la enel.
Pe ANRE este si un comparator al firmelor care in acest moment se "bat" pe distributia curentului electric.
Attached File  Liberalizarea_pietei_de_energie_electrica___recomandari_pentru_clientul_casnic.pdf ( 2.06mb ) Number of downloads: 105


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Dec 2020, 20:14
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Tot pe site la anre gasesti toate ofertele de la toti distribuitorii intr.un tabel comparativ:
https://www.anre.ro/ro/info-consumatori/comparator-de-tarife

Eu am trecut cu gazul de la eon la enel pe motiv de pret. Pe partea de energie electrica nu m.am documentat inca, astept sa apara ofertele inlocuitoare. Conform unui mail primit ieri posibil sa fi aparut dar nu am chef inca sa imi stric concediul, deci voi analiza la anu care oferta e mai avantajoasa.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 29 Dec 2020, 20:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




se pare ca mai e perioada de gratie si ianuarie. cine schimba in ianuarie nu plateste marirea rechinilor.
https://www.economica.net/factura-enel-ener...nel_194671.html


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Dec 2020, 21:08
Post #4


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu am ramas la enel...ambele ctr. Platesc 15 lei in plus..dar ... am cu cine ma certa cand nu am curent (la priza).
Chiar azi am facut online pe un an ..primul din oferta.

Dupa un an vedem...


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Dec 2020, 21:34
Post #5


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu am ramas cu Enel (curent) si Engie (gaze), dar nu am facut nimic si nici nu as vrea sa semnez contracte pe o anumita perioada. Banuiesc ca o sa platesc mai mult, nu?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 29 Dec 2020, 21:58
Post #6


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE
CE SE ÎNTÂMPLĂ DACĂ NU SEMNEZ UN NOU CONTRACT PÂNĂ LA DATA DE 31 DECEMBRIE 2020?
În situația în care clientul casnic nu încheie până la data liberalizării, respectiv până la data de 31 decembrie 2020, un nou contract de furnizare a energiei electrice în regim concurențial cu orice furnizor sau în regim de serviciu universal cu un furnizor de ultimă instanță, furnizarea energiei electrice va fi asigurată de către furnizorul de ultimă instanță actual în mod automat și după data de 1 ianuarie 2021, până la data încheierii unui contract de furnizare a energiei electrice în regim concurențial sau în regim de serviciu universal.
Furnizorii de ultimă instanță au obligația de a transmite în cursul lunilor decembrie 2020 și ianuarie 2021, clienților casnici din portofoliu, atât oferta de serviciu universal, cât și cel puțin o ofertă concurențială.
Clienții pot alege până la data de 31 ianuarie 2021, dintre ofertele transmise, oferta cea mai convenabilă.


This post has been edited by MyKe89: 29 Dec 2020, 21:58


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 29 Dec 2020, 21:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




la fel sunt si eu dar cam sunt nemultumit de facturi...gazele au sarit calul luna aceasta iar curentul tot creste...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Dec 2020, 22:29
Post #8


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am citit, am comparat. Pentru 3-4 lei pe luna, nu fac nimic, cel putin nu acum. M-as mira sa o ia razna preturile si sa fie o diferenta mare intre regimul concurential si serviciul universal.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Dec 2020, 22:52
Post #9


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Bine..eu zic ca am semnat 2 ctr..dar primul incerc din octombrie sa il vad aprobat de enel.
Niste amatori...


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Dec 2020, 23:48
Post #10


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deja e scandal in legatura cu preturile: link.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 30 Dec 2020, 10:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ce imi plac oamenii astia...pe de o parte semneaza ordine pentru liberalizarea pietei iar apoi ies in fata presei si tuna si fulgera ca preturile sunt mari...mi-e sila de aceasta asa-zisa politica bash.gif


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Dec 2020, 10:45
Post #12


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




stai putin

ca liberalizarea vine mai de la vest.

problema cu universalul e ca daca nu semnezi ceva insemna ca accepti tacit ce iti ofera. si cum majoritatea nu au access nu pot...sa faca prin net..site...gheneon ...asa cum o zis No1. la 15 lei la factura in plus..enel isi trage pe luna 10 mil euro.

bun bisnis asa din pix


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 30 Dec 2020, 12:10
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am primit asta pe email:
Stimate client,

Este important să vă anunțăm că piața energiei electrice se va liberaliza de la data de 1 ianuarie 2021 și, prin urmare, prețurile pentru furnizarea energiei electrice la clienții casnici, categorie în care vă regăsiți și dumneavoastră, nu vor mai fi reglementate de către Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Astfel, conform prevederilor art. 22 alin (11) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare, tarifele reglementate vor fi eliminate începând cu data de 1 ianuarie 2021. În aceste condiții este important să știți că puteți:
a) beneficia de serviciul universal rămânând în continuare în portofoliul societății noastre la prețul din oferta de serviciu universal;
cool.gif beneficia de serviciul universal prin încheierea unui contract de furnizare cu un alt furnizor de ultimă instanță, la prețul din oferta acestuia de serviciu universal;
c) să vă exercitați dreptul de a alege un furnizor cu care să încheiați, un contract de furnizare a energiei electrice în regim concurențial. Puteți încheia noul contract de furnizare cu societatea noastră sau cu oricare alt furnizor de energie electrica ales de dumneavoastră dintre cei licențiați de către ANRE.
Atașat vă transmitem oferta de serviciu universal propusă de societatea Enel Energie S.A., cu noul preț de furnizare a energiei electrice valabil începând cu data de 1 ianuarie 2021 și până la data de 30.06.2021, pe care o găsiți disponibilă și pe pagina noastră de internet, la adresa https://www.enel.ro/enel-energie/ro/clienti...li-energie.html.
În cazul în care alegeți să rămâneți în continuare clientul nostru acceptând oferta de serviciu universal propusă, rămâne în vigoare contractul de furnizare a energiei electrice încheiat între societatea noastră și dumneavoastră.
Contractul cadru aplicabil poate fi consultat la adresa https://www.enel.ro/enel-energie/ro.html.
În cazul în care nu doriți să acceptați oferta de serviciu universal propusă de societatea noastră, vă informăm că, în vederea încheierii unui contract aferent furnizării energiei electrice în regim concurențial, puteți accepta orice altă ofertă-tip publicată de societatea noastră sau de către oricare alt furnizor de energie electrică sau puteți solicita unui furnizor o ofertă privind condițiile comerciale și prețul de furnizare în vederea negocierii acestora, după caz, ori puteți recurge la selectarea furnizorului prin procedee specifice de licitație/achiziție publică, dacă este cazul.
Dacă doriți să efectuați o analiză comparativă a ofertelor-tip de furnizare a energiei electrice existente pe piață, puteți accesa aplicația "Comparator oferte-tip de furnizare a energiei electrice", pe pagina de internet a ANRE, la adresa: https://www.anre.ro/ro/info-consumatori/comparator-de-tarife sau prin descărcarea aplicației ANRE pe dispozitivele dumneavoastră mobile.
Vă reamintim că schimbarea furnizorului de energie electrică este un proces simplu, gratuit și nu implică modificări de ordin tehnic, indiferent de furnizorul de energie electrică pe care îl alegeți și de asemenea nu modifică relația cu operatorul de rețea. Este important să știți că, dacă nu veți încheia un contract de furnizare a energiei electrice cu societatea noastră sau cu oricare alt furnizor de energie electrică ales de dumneavoastră, furnizarea energiei electrice la locul dumneavoastră de consum va fi realizată în mod automat, de către societatea noastră, în baza contractului de furnizare a energiei electrice în vigoare, în conformitate cu prevederile specifice in vigoare din Ordinul președintelui Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei pentru aprobarea condițiilor de furnizare a energiei electrice de către furnizorii de ultimă instanță, la prețul din oferta pentru serviciul universal transmisă.
Pentru informații suplimentare ne puteți contacta la nr. de telefon 021 9977, apel cu tarif normal, în intervalul Luni-Vineri 08:00 - 20:00 și Sâmbătă între orele 08.00 - 13.00 sau prin e-mail, la adresa contactee.ro@enel.com.

Consultă oferta de furnizare a energiei electrice pentru Serviciul Universal aici.

Pentru mai multe detalii despre Piața Liberă și ofertele acesteia, te rugăm să dai click aici.

Cu stimă, Data
Echipa Enel Energie 24.12.2020

-=============================
Nu stiu sigur daca asta e pretul final sau se mai adauga ceva peste:
Preț final pentru serviciu universal MT [PSU + TL+Tss+TD_MT] 452.48
Preț final pentru serviciu universal JT [PSU + TL+Tss+TD_JT] 560.29
============
in prezent platesc cam 0.8x / kw la enel.
La o adresa am trimis ieri online pentru tariful de ~0.63 / kw.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 30 Dec 2020, 20:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




harta_cresteri_preturi_la_serviciul_universal_Asociatia_Energia_Inteligenta_1.jpg ( Size: 126.54k ) Number of downloads: 548


mai exact de aici dar poate nu citeste toata lumea:
https://spotmedia.ro/stiri/social/pret-core...nuycCX6vZxHIJTc

This post has been edited by sorin1983: 30 Dec 2020, 20:12


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Dec 2020, 21:03
Post #15


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Le-am trimis un mail cu niste intrebari alora de la Hidroelectrica (m-as muta la ei), sunt curios daca-mi raspund (de ex. cine/cand vine in caz de vreo avarie inainte de contoarul de apartament, ca vad ca n-au birou p-aici).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 31 Dec 2020, 12:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Avariile sunt în sarcina distribuitorului -Enel, CEZ, Eon, Electrica


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Dec 2020, 12:44
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




din ce m-am uitat pana acum nu cred ca merita deranjul de a ma muta de la Electrica Furnizare .. tocmai ce am semnat cu ei in octombrie si vad ca varianta de contract aleasa de mine .. 3 in 1 este competitiva, am asigurate o gramada de chestii .. asiguratorul fiind Alianz ..

This post has been edited by cj98czh: 31 Dec 2020, 12:46


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 31 Dec 2020, 14:30
Post #18


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Desi m-am abtinut sa trec pe piata libera, pentru ca la inceput era multa birocratie, apoi pentru ca pur si simplu am vazut multe experiente proaste si macar la astia(CEZ), stiam ca daca le dau un index telefonic, il iau in considerare.
La tara intr-o casa nelocuita de cand au murit bunicii, maica-mea a avut inspiratia sa semneze contract cu Enel, sa scuteasca nu stiu ce, cativa bani, ca era vorba de sume mici de tot oricum, si i-au trimis aia luna de luna factura de 250 lei, desi acolo se consumau sub 10kwh. Am petrecut ore in sir pe call center-ele astora, si n-am rezolvat nimic. Odata la 3 luni ne trimiteau o factura pe minus, dar apoi o luau de la capat. Dupa doi ani de stat asa s-a mutat la loc la Electrica Furnizare, care era pe zona aia si distribuitor universal. Macar aia au inteles sa trimita factura cu 10kwh consumati pe luna, si sa faca regularizari la sase luni, ca oamenii.
Vad insa ca incep sa urce preturile. Oricum de stat pe piata universala, s-au dus vremurile.
Tot la Hidroelectrica sunt interesat sa trec si eu, sa ne spui daca iti raspund ceva, ca-s curios.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Dec 2020, 14:32
Post #19


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@pcs: pai da, dar daca eu o sa sun direct la distribuitor (cu care am acum contract, Electrica Furnizare), o sa zica : "sorry, nu mai aveti contract cu noi". Daca sun la Hidro, pana ajung reparatorii la mine...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 31 Dec 2020, 14:49
Post #20


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu are treaba. Chiar si CEZ-ul pe partea de interventii s-au mai micsorat. Acum patru ani i-am chemat pentru o problema la siguranta generala de pe casa de la tara. Au venit cu un 4x4 frumos cu bena, colantat cu CEZ. Anul asta am avut iar niste probleme intr-o casa mai veche si am sunat la numarul de pe factura. A venit tot o masina de genul, doar ca acum scria Distributie Oltenia pe ea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Jan 2021, 16:31
Post #21


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(maho @ 30 Dec 2020, 21:03)
Le-am trimis un mail cu niste intrebari alora de la Hidroelectrica (m-as muta la ei), sunt curios daca-mi raspund (de ex. cine/cand vine in caz de vreo avarie inainte de contoarul de apartament, ca vad ca n-au birou p-aici).
*


Mi-au raspuns ieri, cica:
"Buna ziua, In link-ul alaturat gasiti oferta Hidroelectrica: https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/furnizare...iitor_verde.pdf
In vederea incheierii unui contract de furnizare energie electrica sunt necesare cererea si notificarea atasate (completate si semnate), o copie a ultimei facturi de energie electrica, a CI precum si un document care sa ateste dreptul de folosinta asupra locului de consum.
Indexul se transmite pana pe data de 5 a lunii, pentru luna anterioara, la adresa de email: facturare@hidroelectrica.ro, iar facturile se primesc lunar pe email.
Contractul se incheie pe o perioada de 12 luni. Schimbarea furnizorului se face in termen de 21 de zile de la data transmiterii documentelor.
Referitor la intrebarile dvs. va comunicam urmatoarele:
1. (...neinteresant, date personale)
2. Documentele se pot trimite in format pdf sau poza(jpg), semnarea lor fiind necesara
3 in cazul unei eventuale avarii, ca si pana acum, se ocupa distribuitorul zonal de remediere."

Par ok, probabil voi trece la ei.
Oricum, pe la tv se vehiculeaza ideea prelungirii termenului dupa 31.01


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Jan 2021, 19:31
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Stie cineva de ce nu apare enel la comparatorul de tarife de pe pagina ANRE?

This post has been edited by psychoo: 1 Jan 2021, 19:31


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 1 Jan 2021, 19:47
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Schimba la optiuni pret fix cu pret variabil sau invers, asa am patit si eu de nu gaseam E.on pentru zona mea.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Jan 2021, 20:05
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Am schimbat, la variabil apare eon, engie, nova dar enel nu...
Bun, nu scap de excel, trebuie sa ma apuc sa imi strang datele sa imi fac propriul tabel cu preturi pentru 10 componente.
Ma gandesc ce usor le este la varstnici sa descifreze enigmele si sa nu fie tepuiti.
Tara de hoti pe toate nivelurile...

Ca sa nu las ultima afirmatie in aer dau un exemplu: la restart energy scrie printre randuri "Pretul energiei electrice active de 250 RON/MWh este valabil timp de 12 luni sau in limita unui consum anual de 1000 kWh, pretul de baza ulterior facturat fiind la valoarea de 285 RON/MWh."
Asta inseamna un consum lunar de 83.(3) KWh...

This post has been edited by psychoo: 1 Jan 2021, 20:43


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 1 Jan 2021, 21:39
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pfoai, dacă faci tu un comparator in excel ești erou. Eu am tot vrut s-o fac dar ba n-am avut timp, ba am uitat și de ce sa n-o zic pe-a dreapta, am fost și comod. Am inceput o comparație acum câteva luni și am decis xa diferențele sunt prea mici ca sa justifice riscul de a schimba enel cu alții, insa cum ei tăceau mâlc, am completat eu din aplicație cererea de oferta, încă aștept mailul, ei zic ca procesează.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Jan 2021, 22:01
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Aia e si problema mea...prea multa munca pentru suma prea mica dar e vorba de principiu...
Fac azi excelul, peste o luna modifica ofertele si trebuie recompletat manual.
Mi-e si groaza de faptul ca la 12 luni trebuie sa trec din nou prin procesul asta si la gaze si la curent.
As fi avut pretentia ca ANRE sa mentina tabelul actualizat, ca sa nu fie platiti degeaba. Aparent am pretentii prea mari.
Sa mai zic ca am fost acuzat de romani de-ai mei ca sunt un ticalos ca imi fac singur servisarea masinilor, mobila, etc ca din cauza mea firmele nu au venituri, angajatii raman someri, etc
Mi-e atat de sila de mizeria asta de incep sa ma gandesc serios la emigrare

Edit: tabelul excel e 0 barat fara citirea conditiilor contractuale. Ai sa vezi dubiosi ca AIK in tabel cu pretul cel mai mic, CICA oferta cu pret fix pe 12 luni, dar in contract mentioneaza ca poti sa modifice pretul in perioada contractuala si daca nu iti convine ai 15 zile sa reziliezi. Dar daca pleci trebuie sa le dai preaviz minim 21 zile. <sarcasm>Echitabil si corect, nimic de comentat</sarcasm>

This post has been edited by psychoo: 1 Jan 2021, 22:07


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 1 Jan 2021, 22:19
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Clar trebuie citit contractul, dar excelul e un punct de pornire. Bine, pt majoritatea e suficient comparatorul ANRE. Eu am verificat acum și față de data anterioara, acum vezi inclusiv cat e scaderea/creșterea preconizata in % si lei. Inainte nu era. Ei zic acolo sa introduci consumul in kwh si valoarea facturii, eu am citirea la 2 luni la enel, dar dacă vreau sa selectez frecventa tot la 2 luni nu-mi da rezultat, tre sa aleg citire/factura lunara.

This post has been edited by Victorine: 1 Jan 2021, 22:24


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Jan 2021, 22:27
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pai am introdus 316kw cat am avut luna anteruioara si in tabelul ANRE lipseste enel, dar imi apar ticalosii de la restart energy ca avant oferta cea mai buna, doar ca in acel tabel nu zice ca daca depasesti 83kw lunar pretul e mai mare cu 14% si procentajele lor nu prea mai bat

O chetie asemanatoare am patit la comparatorul pentru gaze naturale. Erau unii cu pretul cel mai mic, dar in contract zicea ca acel pret e garantat doar 1 luna. Nu mentionau ce se intampla dupa luna aia, dar faptul ca au mentionat a fost suficient cat sa dispara din lista mea


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 1 Jan 2021, 22:57
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Și de curiozitate la gaz n-ai rămas cumva tot la eon?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 1 Jan 2021, 22:59
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




cred ca si aceasta "liberalizare" e tot o jucarie de facut bani... sunt tot felul de conditii dubioase si atata timp cat nu iti pot garanta un pret fix mi se pare hotie. ar trebui sa fie clar dar se pare ca asta se vrea... la restart vazusem si eu chestia asta si urma sa caut si la celelalte oferte daca apar aceleasi clauze avand in vedere ca la noi sunt in jur de 300-350kw cu minim minim 100 si ceva... ar trebui oare sa caut un contract de tensiune medie? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Strict despre furnizori, contracte si preturi. Nu e Cafenea, deci fara politica si off topic.


--------------------
Go to the top of the page
20 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:01
Dacia