Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

55 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reconditionare Dacia 1301, am nevoie de sfaturi pentru proiectul meu

Albert Einstein
post 27 Jun 2007, 00:48
Post #151


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




@speedy: Vreau doar sa schimb bucseraia si amortizoarele pe spate, sa curat puntea, sa-i dau un grund si o vopsea. Cred ca e destul...
@alex: Inca nu m-am hotarat ce lampi sa pun. Daca ma hotarasc pentru cele romanesti te anunt. wink.gif


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 27 Jun 2007, 01:29
Post #152


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




In poza cu ochelaru' nou se vede in spate la contra-aripa gramada mare de rugina!! Acolo ai studiat cum sta situatia? Nu vreau sa fiu carcotas, dar pare de lucru si acolo.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madmaxtata
post 27 Jun 2007, 02:05
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 26 October 05
From: focsani-bucuresti




salutare.
Nu vreau sa iti stric topicul dar am si eu o problema cu rugina: pe unde am desenat( si nu numai sad.gif( ) se vede rugina. Se mai poate face ceva in zona aia, ca mi-e frica ca daca o sa incep sa curat nu o sa mai unde pune parbrizul.
Si dupa ce faci sudare sau curatare la partea exterioara ce se da mai intai chitul si apoi grundul sau invers? Chitul e mai bun cel de fibra?
am uitat poza, aaa si scuze lu albert ca i-am folosit masinuta.

This post has been edited by madmaxtata: 27 Jun 2007, 02:53

Attached thumbnail(s)
rugina.JPG ( Size: 183.81k ) Number of downloads: 2691


--------------------
dacia 1310 dacia 1310 88 - vn-01-slk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 27 Jun 2007, 08:55
Post #154


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




@driverx: In exterior, tot ce se mai vede ruginit este doar de suprafata. A fost cercetat tot exteriorul cu atentie, crede-ma. Asi fi reparat sau inlocuit daca erau probleme. Dupa ce se termina reparatiile la tabla se vor curata toate portiunile pana cand tabla va fi lucioasa wink.gif
@madmaxtata: Trebuie curatata rugina mai intai si dupa aia trebuie sa vezi daca mai ai unde pune parbrizul sau nu laugh.gif Poate problema nu e chiar asa grava...Si oricum totul se face.... wink.gif Poate daca ne faci niste poze ne putem da seama mai bine.
Prima data se da grund, apoi chit. Daca e mai bun cel de fibra, imi pare rau dar nu stiu...


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 27 Jun 2007, 15:50
Post #155


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




QUOTE(madmaxtata @ 27 Jun 2007, 02:05)
salutare.
Nu vreau sa iti stric topicul dar am si eu o problema cu rugina: pe unde am desenat( si nu numai sad.gif( ) se vede rugina. Se mai poate face ceva in zona aia, ca mi-e frica ca daca o sa incep sa curat nu o sa mai unde pune parbrizul.
Si dupa ce faci sudare sau curatare la partea exterioara ce se da mai intai chitul si apoi grundul sau invers? Chitul e mai bun cel de fibra?
am uitat poza, aaa si scuze lu albert ca i-am folosit masinuta.
*


Daca dai gauri de rugina in buza unde vine prbrizul ai doua posibilitati in funcrie de cat de mult mai vrei sa te tina. Daca vrei sa te tina mult trebuie reparat cu sudura si tabla, daca vrei sa mai tina 6 luni un an se poate "repara" cu chit de fibra.
Chitul metalic si nici cel de fibra nu fac aderenta pe grund. Se curata tabla foarte bine pina ramane curata, se zgarie cu flexul pentru o aderenta buna si dupa aia se da cu chit de oricare ar fi el. Nici o problema, se poate da si peste grund dar garantez ca in int-run an de zile maxim se crapa si cade toata bucata jos cu tot cu tabla.
Chitul de fibra este mai rezistent in timp, face aderenta mai buna la tabla, dar e mai greu de prelucrat. Se foloseste loar la incarcat denivelari mari, sau in locurile unde unde s-a sudat (ex: semiaripi de spate) dupa care de finiseaza cu chit metalic.



--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlaviusBV
post 27 Jun 2007, 20:05
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 April 07
From: Brasov




In primul rand felictari Albert pentru ceea ce faci.O sa iasa o bijuterie.

Despre chitul de fibra singura treaba nasoala e ca daca lovesti masina in locul unde e data cu chit de fibra o sa sara cu tot cu vopsea toata portiunea in care e dat cu fibra.

In primavara am avut si eu masina in service am facut toata tinichigeria, am facut prostia de am schimbat toate 4 usile cu unele second le-a aliniat dar..., am schimbat praguri, pasaje si oale spate, ceva pe la podul pedalier, am avut probleme si pe langa ghederul de la portbagaj si pe langa parbriz toata operatia cu tot cu vopsea m-a costa vreo 45 milioane.

La o luna dupa de am scoso am avut un accident si am botit partea spate dreapta exact in zona pasajului. Vreau sa zic ca acolo ramasese chel dupa accident si in 2 zile ruginise la suprafata. (pasaje de conex gun3.gif ).


--------------------
Dacia 1310 1986 TX - BV 84 FLV
I am not affraid to die...I just don't want to
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 28 Jun 2007, 07:28
Post #157


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




QUOTE(FlaviusBV @ 27 Jun 2007, 20:05)
In primul rand felictari Albert pentru ceea ce faci.O sa iasa o bijuterie.

Despre chitul de fibra singura treaba nasoala e ca daca lovesti masina in locul unde e data cu chit de fibra o sa sara cu tot cu vopsea toata portiunea in care e dat cu fibra.

In primavara am avut si eu masina in service am facut toata tinichigeria, am facut prostia de am schimbat toate 4 usile cu unele second le-a aliniat dar..., am schimbat praguri, pasaje si oale spate, ceva pe la podul pedalier, am avut probleme si pe langa ghederul de la portbagaj si pe langa parbriz toata operatia cu tot cu vopsea m-a costa vreo 45 milioane.

La o luna dupa de am scoso am avut un accident si am botit partea spate dreapta exact in zona pasajului. Vreau sa zic ca acolo ramasese chel dupa accident si in 2 zile ruginise la suprafata. (pasaje de conex  gun3.gif ).
*


Pot sa te intreb, daca nu aveai chit de fibra pe masina, ci chit din ala metalic normal, nu sarea de la accident, ramanea acolo intact?



--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Jun 2007, 08:53
Post #158


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Sarea si ala ca tot kit e...
Cand vad ca se baga zeci de milioane in tabla ma apuca frisoanele. Saptamana viitoare revin si eu cu poze cu tablarie facuta cu 6 milioane. blink.gif Acum nici nu pot spune ca o sa fie scoasa toata rugina ca as minti, dar partile importante sper ca vor fi ok. wacko.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Betian
post 2 Jul 2007, 10:41
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 August 05




Ceva noutati Albert? Ai rasturnat masina? smile.gif


--------------------
Dacia 1300 - 3-B 5638
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 2 Jul 2007, 10:48
Post #160


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Pictures, Pictures... biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 4 Jul 2007, 17:31
Post #161


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Ce faci Albert nu ne mai spui nimik? wink.gif


--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 9 Jul 2007, 22:52
Post #162


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Salutare smile.gif Am fost plecat, maine sper sa ajung sa vad ce s-a intamplat, in cel mai rau caz miercuri. Revin cu amanunte wink.gif Ramaneti pe receptie laugh.gif


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Betian
post 10 Jul 2007, 00:02
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 August 05




Inca putin si te dadeam disparut tongue.gif ...........bine ai revenit!! wink.gif


--------------------
Dacia 1300 - 3-B 5638
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 10 Jul 2007, 10:11
Post #164


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




bine ai revenit si asteptam poze smile.gif


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 11 Jul 2007, 12:13
Post #165


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




News !!!
Masina e aproape gata din punct de vedere tinichigerie. Pe dedesubt a fost curatat pana la tabla, grunduit, terosonat cu teroson cauciucat in n straturi. In interior acelesi lucru, ca si in portbagaj. S-a dat cu mastic. Usile au fost reparate, mai trebuie polizate la suduri. Aripile fata au fost curatate pe interior, grunduite si antifonate. Urmeaza sa se scoata luneta si parbrizul ca sa se curete si marginile, mai sunt mici lucruri de facut si ar fi cam gata.
Din pacate nu am facut poze ca nu aveam aparatul la mine 166.gif plange.gif Imi pare tare rau...
In principiu saptamana viitoare aduc masina acasa pentru partea a doua. smile.gif

PS: Imi trebuie un mecanic bun si de incredere care sa desfaca motorul si cutia, sa le curete, schimbat garnituri, etc. Si sa accepte sa stau eu langa el...cool.gif Sau vreun pasionat care sa aiba timp si sa ma ajute....Contra cost desigur...De desfacut, spalat, curatat, vopsit ma ocup eu... wink.gif

This post has been edited by Albert Einstein: 11 Jul 2007, 14:07


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Jul 2007, 21:07
Post #166


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ce sunt accesoriile negre?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 12 Jul 2007, 07:43
Post #167


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Si totusi, pe cand niste poze?


--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 12 Jul 2007, 08:35
Post #168


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Hai mai, urmaresc topicul de cand a fost deschis. Imi trezeste amintiri happy.gif

Nu-l lasa sa moara. Pune poze...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 12 Jul 2007, 08:49
Post #169


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(ydaniel @ 11 Jul 2007, 22:07)
ce sunt accesoriile negre?
*



Despre ce accesorii e vorba? unsure.gif

O sa revin cu poze vineri sau luni. Si mie imi pare rau ca nu am facut mai ales ca vreau sa fac o chestie de genul before/after wink.gif


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 16 Jul 2007, 11:24
Post #170


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Poze. Astept comentarii. Pozitive sau negative....
S4010023.JPG ( Size: 245.81k ) Number of downloads: 3460
S4010027.JPG ( Size: 267.19k ) Number of downloads: 3356
S4010035.JPG ( Size: 161.27k ) Number of downloads: 3546
S4010036.JPG ( Size: 135.86k ) Number of downloads: 3591

S4010037.JPG ( Size: 123.75k ) Number of downloads: 2272
S4010043.JPG ( Size: 175.33k ) Number of downloads: 2073
S4010045.JPG ( Size: 223.45k ) Number of downloads: 2123
S4010046.JPG ( Size: 133.43k ) Number of downloads: 2118

S4010054.JPG ( Size: 103.68k ) Number of downloads: 2077
S4010056.JPG ( Size: 192k ) Number of downloads: 2111
S4010061.JPG ( Size: 119.79k ) Number of downloads: 2184


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 16 Jul 2007, 11:38
Post #171


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




in mare e ok...
dar nu pre aimi place cum au fost reparate palierele spate si baza usilor... sunt cam grosolane sudurile alea - si mi-e sa nu trebuiasca incarcat cu chit prea mult...
ar trebui nivelate cat mai mult posibil...
la fel si deasupra farurilor in compartimentul motor - la 1310-le care l-am avut tot asa fusese reparat si am avut niste probleme


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jul 2007, 11:39
Post #172


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Nais

De ce nu ai scos de tot instalatia electrica?
Nu ai posibilitatea sa sablezi caroseria sa scapi de rugina in locuri greu acceisibile si de jeg de asemenea?
De ce sta asa naspa farul drept? Sper ca nu e prins smile.gif De fapt....chiar si stangul.

Ce culoare o sa aiba?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 16 Jul 2007, 11:51
Post #173


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Farurile, ochelarii si masca erau doar asezate acolo, ca sa vad cum vin. smile.gif
O sa fie neagra, asa cum era inainte. Aripile fata sunt s/h si erau de pe o masina rosie, n-am vrut sa iau aripi noi de conex mad.gif
Sudurile par cam mari poate si pentru ca sunt pe alb...Au fost polizate, nu va trebui mult chit in opinia mea. Instalatia electrica o sa o scot acum, cand voi curata compartimentul motor de jeg, adica inainte de vopsire, nu a incomodat foarte tare la tinichigerie. Sigur, putea fi scoasa, dar.... wacko.gif

This post has been edited by Albert Einstein: 16 Jul 2007, 11:56


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jul 2007, 11:53
Post #174


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Bine ai facut. Alegere excelenta, chit altii o sa iti zica ca faci o prostie.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 16 Jul 2007, 11:59
Post #175


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Aripile nu au rugina, au fost curatate, grunduite si antifonate pe dedesubt, la vopsitorie urmeaza sa fie curatate si pe deasupra. Din spusele voastre am inteles ca aripile de conex sunt din tabla proasta si nici nu pica bine pe caroserie, de asta am preferat s/h. Vom vedea daca am ales solutia buna....


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 16 Jul 2007, 12:44
Post #176


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Aripile de connex intr-adevar sunt nasoale rau, dar nici astea pe care le ai acum nu sunt stralucite. Unde am facut eu semn pe poza arasata cum o sa faci sa elimini gaura? Eu am mai vazut asa ceva la alte masini si nu s-a putut remedia pentru ca raza decupajului pentru ochelar din aripa este alta decat raza ochelarului. Si dupa felul in care sta ochelarii pe masina se pare ca trebuie dusi mai in jos, iar daca ii duci mai in jos se mareste distanta marcata.
Ai zis ca ochelarii erau pusi numai sa vezi cum stau, te-ai uitat daca mai ai loc sa ii cobori in jos? Ca asa, arata urat de tot.
Eu te sfatuiesc sa te uiti din timp sa nu ai surprize dupa vopsitorie.
Poate ma insel in ceea ce spun, ca doar am vaut numai poza, poate realitatea e alta.
Sa pui si chederele la usi si la portbagaj sa vezi cum se inchid si sa le reglezi inainte de a te apuca de vopsitorie, ca poate mai trebuie ciocanita marginea pe care vine chederul.

Attached thumbnail(s)
S4010035.JPG ( Size: 162.61k ) Number of downloads: 2337


--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 16 Jul 2007, 13:04
Post #177


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Capota nu era reglata, nu avea cheder si nici tampoanele care o sustin. Urma reglajul ei si al portbagajului. Sper sa cada bine sa nu apara problemele de care zici....Ochelarii, farurile si masca erau puse (asezate) acolo, nu era prins nimic in suruburi. Pur si simplu le-am aruncat acolo. Sper ca atunci cand vor fi montate sa cada bine. Dealtfel tinichigiul mi-a spus ca a montat toate astea cand a facut reparatiile si ca totul e ok. Mai aveau sa repare o portiune mica de rugina la chederul de la luneta (dedesubt) chiar la canalul de scurgere al apei si sa mai etanseze unele portiuni cu mastic.


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex 23
post 16 Jul 2007, 22:26
Post #178


Dacia 1300, cea mai buna alegere!!


Group: Members
Posts: 1.436
Joined: 2 October 06
From: Drumul Taberei




Ce marca de teroson ai folosit??


--------------------
Dacia 1300/1310/1410 1972/1972/1982/1990/1991/1992 KXI WRB YJM DOZ PMC MRD - 8-B 4746/8-B 7768
Dacia 1300, cea mai buna alegere!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 17 Jul 2007, 09:43
Post #179


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




N-asi putea sa-ti spun, am vazut cutia dar nu am retinut cum se cheama. Tin minte doar ca scria ca e cauciucat unsure.gif


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christith
post 17 Jul 2007, 10:09
Post #180


Membru alcolic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Era o cutie mare de 5- 6 kg ,sau bidonas mic de 2kg?
Scria romaneste "cauciucat"?


--------------------
Dacia 1300 / 1300 - 1970 / 1971 - TM 70/71 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
55 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 04:33
Dacia