Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Soft Renault Talisman 1.6 160hp, Soft putere

Elvin26
post 20 Aug 2022, 12:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 August 22




Buna ziua, unde găsesc pe cineva priceput cu DynoTest prin Pitesti sau București pentru un stage 1?
Și e cineva nemulțumit de schimbatul treptelor inferioare pe o cutie automata? Venind de pe in Bmw mi se pare ca la Renault e foarte lent atunci când calci accelerația schimbarea in treapta inferioară, a rezolvat cineva asta cu un soft și la cutie?


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 20 Aug 2022, 12:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Bmw nu e o masina normala, pentru drumuri pibloce. Talisman e o masina normala, de mers pe drumuri publice. Nu are nevoie de schimbare ca pentru circuit


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elvin26
post 20 Aug 2022, 13:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 August 22




QUOTE(tuneam @ 20 Aug 2022, 12:55)
Bmw nu e o masina normala, pentru drumuri pibloce. Talisman e o masina normala, de mers pe drumuri publice. Nu are nevoie de schimbare ca pentru circuit
*




Mda… ce comparație 🤯! Nu mi se pare nimic inovator sa dureze 2 secunde după apăsarea pedalei sa retrogradeze cutia. Și nu e vorba de circuit, e vorba când vrei sa faci o depășire sau sa schimbi o banda mai repede când traficul este mai îngreunat.


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 20 Aug 2022, 15:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Nu știu ce așteptări ai avut de la o mașină care scoate peste 9 secunde pentru a ajunge la 100 km/h. Ca fost posesor pot spune că mașina asta era o putoare, să mă scuze colegii care dețin așa ceva. Este frumoasă, impunătoare, spațioasă, confortabilă dar se mișcă în reluare. Poți încerca la tcm tuning la Voinea...are pagină la anunțuri. Succes!
P.s. eu am suportat o 2 luni...veneam după un Megane 4 GT pe benzină care în comparație cu asta era super agila.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 20 Aug 2022, 16:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Poți retrograda doar din pedala de accelerație fără a crește viteza de deplasare. Pentru asta, apeși accelerația repede spre capăt (fără a apăsa butonul de kickdown din podea, nu trebuie nici măcar cursă completă) și o aduci repede spre poziția inițială. În felul ăsta obții o retrogradare de o treaptă într-un timp foarte scurt. Apoi imediat poți accelera în treapta nou cuplată și motorul va răspunde bine, mai ales dacă erai deja în modul Sport. Dacă apeși butonul de kickdown din podea și te afli în modul de condus Neutru (unde subturează destul de rău) în treptele 4,5 și 6 atunci va retrograda 2 trepte, însă va dura relativ mult deoarece nu se schimbă paritatea treptei, prin urmare treapta dorită nu este deja preselectată precum în cazul anterior descris de mine. Odată ce înveți cum reacționează mie mi se pare o cutie decentă, chiar dacă nu are cea mai bună calibrare: în modul Neutru subturează destul de rău când accelerezi fin, iar în Sport menține treapta prea mult (de exemplu accelerezi puternic și spre 4000 rot/min iei piciorul relativ brusc din accelerație fără a frâna, caz în care durează secunde bune să schimbe superior) și face niște retrogradări destul de agresive când franezi pentru a te opri la semafor.
Nu-i chiar rea la capitolul retrogradări. Deși comparația nu este neapărat corectă, pentru că sunt principii diferite de funcționare, să știi că ZF 8hp nu stă mai bine la retrogradări.


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:41
Dacia