Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 TCe 200 EDC7, drive test, probleme etc.

Cristilica
post 1 Jun 2022, 15:25
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Consumul în Bucuresti este de 16/17 l, dar cum am zis, plec dimineața la 6:30 și ma întorc la 16:30, și nu prind aglomerație. Consum de 10-11 aveam înainte când plecam la serviciu după ora 8. Ceva s-a întâmplat.
Mașină trage bine, singura problema remarcata de mine e ca uneori, chiar foarte rar, imi scade turația la ralanti, tinde către 500 de rotații, o data maxim de doua ori pe luna.
E bine ca am aflat de la voi ce trebuie sa facă cei din service, încă sunt în garanție. La prima vedere pare destul de complicat Stiu ce-am pățit cu schimbatul cutiei de viteze, adică se făceau ca nu știu nimic, și vreau sa ma feresc de incompetenti. Beleaua e ca persona respectiva de la Serus care era pe injecție, a ieșit la pensie. Momentan nu ma pot lipsi de mașină, sper luna viitoare sa ajung la service.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 1 Jun 2022, 15:41
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Eu zic sa verifici clapeta de accelerație. La mine a fost schimbată in garanție (la GT)


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 2 Jun 2022, 09:08
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




si ce se verifica la clapeta, adica cum iti dai seama de problema? Am in cap doar cum arata una de logan 1.6 mpi.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 4 Jun 2022, 21:29
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Nu știu cum e cu programul de diagnoză de la Renault, dar în mod normal se poate verifica semnalul de poziție al acesteia în timpul deschiderii raportat la semnalul de apăsare a pedalei de accelerație. Și desigur demontând-o vezi dacă are joc și dacă are depuneri.


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 5 Jun 2022, 07:04
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(Cristilica @ 2 Jun 2022, 09:08)
si ce se verifica la clapeta, adica cum iti dai seama de problema? Am in cap doar cum arata una de logan 1.6 mpi.
*


Atasat o captura cu un extras din procedura de diagnosticare \verificare a clapetei de acceleratie pentru Talisman XFD motoare M5M, M5R, M4R si cele de demontare \montare \curatare, poate este de folos.


Attached thumbnail(s)
TalismanClapetaAcceleratie1.png ( Size: 272.61k ) Number of downloads: 742
TalismanClapetaAcceleratie2.png ( Size: 878.31k ) Number of downloads: 767
TalismanClapetaAcceleratie3.png ( Size: 798.81k ) Number of downloads: 760
TalismanClapetaAcceleratie4.png ( Size: 279.36k ) Number of downloads: 753
TalismanClapetaAcceleratie5.png ( Size: 616.87k ) Number of downloads: 754


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BCL
post 1 Apr 2023, 16:48
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 August 21




Am fost la Serus in legatura cu smucitul. Lor ni li s-a parut ca smuceste cutia de viteze. Nu li s-a parut nimic in regula cu masina, au spus ca functioneaza cum trebuie.
In schimb de ceva vreme, se aude un zgomot ca de rulment, ca si cand se roteste ceva. Nu au stiu sa spuna de la ce e, ai verificat rotile, etc. nimic. Am schimbat si uleiul la cutie, sa nu fie vestitul span, insa tot se aude. Au spus sa mai merge asta, ca poate se va auzi mai tare si sa mearga tintit.
Urmatorul pas ar fi sa schimbe ambreiajul si mai apoi sa umble la cutie daca tot nu se rezolzva.

This post has been edited by BCL: 1 Apr 2023, 16:49


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eboda2021
post 7 Apr 2023, 20:04
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 February 21




Daca zgomotul iti apare cand accelerezi usor, ai cutia pe duca.
Serus de pe bd. Timisoara sunt niste jegosi, am fost si eu la ei in 2020.


--------------------
NA NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BCL
post 8 Apr 2023, 15:12
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 August 21




Nici cu cei de la Cobalcescu nu imi e rusine. Am facut test drive si cu seful de service de acolo si la fina i-a lasat vorba tipei de la facturare sa imi spuna ca ar trebui schimbat uleiul la cutie. Halal comunicare...


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eboda2021
post 9 Apr 2023, 16:42
Post #219


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 February 21




Din pacate service-urile Renault (si nu numai) sunt depasite de spetele ce vin cu aceste modele.
Nivelul este de Logan 1.5dci, Megane 1.6 16v.
In alta ordine de idei, o smucitura la fix 2000 rpm este prezenta pe aceasta cutie. In functie de cat de grozava a fost cutia, de cat de frig e afara, de cat de bine a fost facuta umplerea cu ulei a cutiei, sau de ce versiune de soft injectie / transmisie ruleaza pe masina, smuciturile pot fi mai fine sau mai dure.
Incearca sa schimbi sub aceasta valoare (1900 rpm) sau peste.
Daca e sa crape ceva in max 1 an va crapa.
De verificat si tampoanele motor si mai ales cutie.

This post has been edited by eboda2021: 9 Apr 2023, 16:48


--------------------
NA NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BCL
post 10 Apr 2023, 06:50
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 August 21




Cutia nu smuceste la 2000 rpm. Doar ca atunci ca accelerez pe la 30 km/h, incepe sa se auda un zgomot ca si cand s-ar invarti ceva si cu cat merge mai repede cu atat parca se invarte mai repede. Dar nu se aude intotdeauna.


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Izuall
post 22 May 2023, 17:08
Post #221


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 July 22




Am si eu o "problemuta" la EDC (care din ce observ sa mai intalnit si la megane GT) nu schimba la fel de fin la trecerea din 3 in 4 si are si un zgomot cand e incarcata tare la anumite turatii (stiu cum sa evit chestia asta cat de cat dar as prefera sa nu... ca deaia e automata sa nu-mi bat eu capu ca ar trebui acum so trec in manual si sa trec de 3200rpm de ex sa nu smuceasca cand acelerez mai tare) ... ce informatii puteti sa-mi dati, care ar fi cauza la cine a mai reparato si nu a schimbat-o in garantie(pt. ca ghinionul meu... tocmai ce au trecut 3 luni de cand mia exirat...)

This post has been edited by Izuall: 22 May 2023, 17:09


--------------------
JeanReno Taliban F-06.17/PI-02.18
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinWuW
post 27 May 2023, 08:04
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 May 22




Salut,
Cum pot vedea la o cutie Edc 6DCT450, punctul de atingere ambreiaj?
In clip la parametrul pr221 si pr222, am valoarea -4.1 mbari si -4.5 mbari.
Singurele valori care sunt in mm sunt notate ca senzori de pozitie furca pr361, pr362, pr363, pr364. Am auzit ca se poate verifica uzura ambreiajelor...
Stie cineva mai bine cum e cu acesti parametrii?
Atasez doua capturi de ecran pentru a vedea despre ce este vorba.

Attached thumbnail(s)
1.PNG ( Size: 131.6k ) Number of downloads: 47
2.PNG ( Size: 132.71k ) Number of downloads: 47


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 May 2023, 07:42
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Testerul CLiP mai trebuie si folosit in mod corespunzator, importante sunt si bazele de date (in unele mai sunt si inadvertente sau elemente “formulate” gresit, etc.), apoi conteaza si cand \cum \conditiile in care se citesc parametri respectivi ....
LE: am editat postul pentru ca in documentatia oficiala sunt cateva greseli.

This post has been edited by Gil26: 29 May 2023, 03:34


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinWuW
post 28 May 2023, 20:33
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 May 22




Salut Gil26,
Sunt foarte multe informatii oferite gratis de tine pe forum care nu le gasesti alta parte si multumesc pentru asta.
Cunostiintele mele despre clip sunt capatate tot citind de pe forum, fac asta din pasiune doar ca neavand pregatire specifica lucrurile se invata putin mai greu.
In baza atasamentelor furnizate mai sus voi incerca sa citesc corect acei parametrii.
Multumesc inca o data!


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 May 2023, 05:24
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Si mie imi place sa invat tot timpul lucruri noi (si din pasiune), iar referitor la “neavand pregatire specifica” chiar si cei care au “pregatire” (ex din unele reprezentante) au probleme cu intelegerea transmisiei DW6, e adevarat ca si documentatia pe care o au prezinta unele lacune, inadvertente, greseli, etc. asa cum am scris anterior (tocmai de aceea am editat postul) si se pare ca este putina “varza” prin fisierele xml chiar si in bazele de date mai noi pentru DW6 (am verificat si in ultima CanClip V227 pe care o am, tot asa este) iar valorile de referinta se pare ca fac “trimitere” mai degraba la DC4 Getrag 6DCT250, plus ca nu exista AC039, singura comanda pentru DW6 referitoare la ambreiaj este VP024 dar care face cu totul altceva, atasez si o lista cu comenzile din CLiP, parametri si stari din calculatorul 11471 plus cateva valori citite de un alt coleg cu un program derivat pe Talisman DW6 (am subliniat si PR221, PR222) si cateva din DDT.

PS: extrase si informatii despre cutia DW6003 de pe Talisman XFD motor R9M452 am oferit si in postul acesta: https://www.reno.ro/index.php?showtopic=327...dpost&p=4967585
Mai adaug aici vederile explodate ale cutiei si ambreiajului plus un extras din documentatia mai veche Getrag despre 6DCT450 prezenta si pe Ford \Volvo pentru a avea o idee cum functioneaza aceasta, insa nu stiu cum a fost ea implementata la Renault (pe Talisman).

This post has been edited by Gil26: 29 May 2023, 05:31

Attached thumbnail(s)
CLiP.png ( Size: 519.41k ) Number of downloads: 51
DDT.png ( Size: 434.83k ) Number of downloads: 46
TalismanCutieDW6.png ( Size: 405.21k ) Number of downloads: 40
TalismanAmbreiajDW6.png ( Size: 324.04k ) Number of downloads: 38
Getrag6DCT450_1.png ( Size: 307.94k ) Number of downloads: 34
Getrag6DCT450_2.png ( Size: 352.08k ) Number of downloads: 32


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadalinT
post 2 Aug 2023, 16:35
Post #226


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 June 19
From: Bucharest




Salut baietii,

Am si eu un comportament similar cu ceva ce povestea colegul dantes acum ceva ani ( intr-o postare ). Uneori la rece daca vreau sa plec un pic mai tare ( nu exagerat ) are o smucitura, in rest cutia schimba absolut impecabil ( rece/cald ). Cand se incalzeste e ok, nu mai are niciun fel de smucitura.

Din cate am vazut, se rezolvase ( cel putin la dantes ) cu un update de software la cutie + injectie. Stiti cumva daca exista un OTS pentru asta? As vrea sa fac si eu acest update sa vad daca scap de aceasta buba.

Ceva probleme/inconveniente dupa acest update?
1.6tce 200cp, 173k km ( schimb ulei la 121k ) .

Mersi


--------------------
Renault Megane 3 FL 2014 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 3 Aug 2023, 19:33
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(MadalinT @ 2 Aug 2023, 17:35)
Salut baietii,

Am si eu un comportament similar cu ceva ce povestea colegul dantes acum ceva ani ( intr-o postare ). Uneori la rece daca vreau sa plec un pic mai tare ( nu exagerat ) are o smucitura, in rest cutia schimba absolut impecabil ( rece/cald ). Cand se incalzeste e ok, nu mai are niciun fel de smucitura.

Din cate am vazut, se rezolvase ( cel putin la dantes ) cu un update de software la cutie + injectie. Stiti cumva daca exista un OTS pentru asta? As vrea sa fac si eu acest update sa vad daca scap de aceasta buba.

Ceva probleme/inconveniente dupa acest update?
1.6tce 200cp, 173k km ( schimb ulei la 121k ) .

Mersi
*



De fapt eu am fost primul care a făcut acest update care e un Ots, cred ca în dec 2019 și normal se face gratis. La mine s-a făcut înainte de a le arata ce problema aveam cu cutia , este obligatoriu sa o facă în orice service Renault gratis
Cum am și zis Autocbalcescu mi-a dat cu flit. La Serus nu. Acolo l-am trimis și pe Dantes. De tremurat nu o sa scapi de tot, doar la rece, deoarece pana se încălzește motorul cutia schimba mai sus și mult patinat Asa a rezolvat elegan inginerii Renaul problema. O șmecherie asemănătoare au făcut și cu oglinda dreapta, care mergea alandala când dadem cu spatele. Au scos din soft semnale proste date de apa care întra în oglinda si facea ceva acurturi. Chestii pe genunchi!!! Dantes avea aceiași problema cu oglinda dar nu a mai făcut o.
Încă am un tremurat la plecarea de pe loc, dar e foarte aleatoriu. E ciudat.
Partea buna la acest update de cutie este ca la accelerație cu pedala la maxim, cutia schimba la 6000 de rotații, cum este si normal, fata de 3500-4500 cum făcea înainte. Asta îmi crea probleme mari în depășiri. De aceea am zis atunci ca Talisman e "Avion". Recomand sa faci acest update care vine legat cu update soft motor.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadalinT
post 4 Oct 2023, 12:35
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 June 19
From: Bucharest




Multumesc @Cristilica,

Stii cumva ce numar de OTS era? Ca sa stiu ce intreb cand sun.

Mersi!


--------------------
Renault Megane 3 FL 2014 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Oct 2023, 15:08
Post #229


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




le dai seria VIN si il gasesc ei. Daca nu il gasesc nu-l fac, degeaba le zici numarul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru46
post 27 Oct 2023, 04:20
Post #230


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 August 23




Salutare,
Am doua întrebări:
Consuma ulei motorizarea asta? Dacă da ce cantitate este considerata normala?
A-ți curatat și ajustat valvele vreodată?

Am achiziționat recent masina și vreau sa merg în reprezinta pt o verificare mai detaliata cu ce trebuie făcut și sa cunosc mai bine această motorizare. Masina are 108k km


--------------------
Renault Talisman 2018 Tce 200 - Foc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:19
Dacia