Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stage 2 Laguna 3

BloBox
post 31 May 2022, 16:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




Salutare!

Detin o laguna 3, 2.0dci, 178cp stok.

Masina are stage 1 si downpipe, dezvoltand aproximativ 210cp in momentul de fata.

As vrea sa ajung mai sus cu puterea si am venit sa cer niste sfaturi, mai exact comatibilitati de piese.

1. Turbina - una de 3.0d am inteles ca ar fi capabila de 300, iar eu as vrea sa ajung pana la un 250, deci ar fi arhisuficienta. Totusi, ma indoiesc ca e plug&play si va mai fi nevoie de unele interventii.

2. Injectoare - ma gandeam ca sunt asemanatoare cu cele de pe 3.0dci (V9X) si ca ar fi mai usor de pus unele mai mari direct de pe un renault, desi ma indoiesc ca e asa de simplh

3. Intercooler - aici, presupun ca ar merge orice aftermarket cu dimensiuni considerabile, nu stiu daca ar fi ceva stock si bun de pe alta masina care sa se potriveasca.

4. Filtru aer sport - filtrul in sine nu e greu de gasit. Mai complicat e de relocat, intrucat daca elimin carcasa actuala de la filtru si il pun acolo, va trage doar aer cald, deci ar trebui un traseu pana jos.

5. Ambreaj imbuntatit - cand va pica, sunt de parere ca va fi momentul sa il inlocuiesc cu unul dintr un material mai rezistent, pana atunci, ramane asta (sunt constient de faptul ca maximul de cuplu pe care il suporta cutia e 400, dar, asteia nu am ce sa ii fac).

Intrebarile sunt: ce recomandari aveti pt cresterea puterii? Ma refer la lucruri concrete, coduri de piese etc.
Pe net e doar un video cu o Laguna stage 3 pana pe la 230 de cai, cica, dar nimic mai mult despre ea sau codul motor, m9r.

Voi ce modificari ati facut la ale voastre?

Stiti pe cineva care are experienta cu modificatul acestui tip de motor?


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:42
Dacia