Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Plafon panoramic spart, Idioti cu petarde

defrag
post 1 Jan 2011, 17:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




De ce mi-a fost frica nu am scapat. In noaptea de revelion 2011 unul sau mai multi retardati au dat petarde pe masina si mi-au spart partea fixa de la plafonul panoramic . E din sticla securit, a crapat tot dar nu au cazut decat marginile libere. L-am fixat provizoriu cu niste banda adeziva. Stie cineva daca se schimba separat sau vine cu tot ansamblul? Am casco full la Allianz dar cu sistemul asta bonus-malus tot te penalizeaza. P1090898.JPG ( Size: 2.4mb ) Number of downloads: 1307
P1090853.JPG ( Size: 2.42mb ) Number of downloads: 1484


This post has been edited by defrag: 1 Jan 2011, 17:10


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 1 Jan 2011, 17:48
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Da, se schimba separat. Are cod de piesa de schimb.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 1 Jan 2011, 20:24
Post #3


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Cand ai asa ceva trebuie sa o duci intr o zona ferita in noaptea de rev... oricum..dauna costa mai mult decat 100 E/eveniment.....


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 1 Jan 2011, 20:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Nu mai avem unde sa le punem la loc ferit. E plin orasul (Urziceni) de ciori nesimtite ,iar tinerii (incepand cu 15-16 ani) sunt beti sau drogati toata noaptea.Fiecare suntem pe cont propriu si trebuie sa ne aparam familia si bunurile. Bineinteles ca politia asista impasibila la toate astea, iar noi trebuie sa suportam rezultatul incapacitatii lor. Nu-l suport pe base,dar bine le face ca ii mai reduce.Si-asa sunt degeaba. Mai putini primitori de spaga si prieteni ai tiganilor si interlopilor.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai victor
post 2 Jan 2011, 00:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 August 09
From: Sf. Gheorghe




Buna defrag!
"La multi ani!"

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Pacat ca trebuie sa suportam noi consecintele unor iresponsabili ca cei care ti-au distrus plafonul panoramic cu petarda...cu toate ca legea interzice folosirea neautorizata a acestora!
Ca de-obicei, ti-am citit topicul ... si am hotarat sa-mi dau si eu cu parerea vis-a-vis de problema ta.
Sincer, indiferent de ce politica practica firma cu care ai incheiat asigurarea CASCO, tu nu ai de ce sa te temi! De ce?
Aceasta este menirea asigurarii CASCO... sa te despagubeasca in caz de daune!
IN SITUATIA TA, eu consider ca nu se poate aplica principiul BONUS MALUS, intrucat acest principiu functioneaza in cazul in care dauna este rezultatul exclusiv al vinei tale. Adica, in cazul in care tu ai fi "agatat", lovit ori distrus bunul asigurat (in cazul de fata masina ta) atunci as fi fost de acord cu aplicarea principiului BONUS MALUS.
Ori, in speta, tu ai parcat masina regulamentar, nu-i asa? Ba mai mult, tu nu aveai cum sa previi aceasta situatie, avand in vedere ca folosirea petardelor este interzisa de lege!
Deci, in concluzie, consider eu, ca ar fi bine sa uzezi pe deplin de efectul politei tale de asigurare (mai ales ca ai facut si poze, care sunt foarte relevante).
In acest sens te indrum catre firma de asigurari, sa deschizi un dosar de dauna...ca sa nu intervina depasirea termenului legal si sa soliciti repararea daunei (firma de asigurare are calitatea de persoana responsabila civilmente), iar tragerea la raspundere a faptuitorilor ( a adevaratilor vinovati) si recuperarea pagubei intra in sarcina firmei de asigurare, care in baza politei de asigurare incheiata cu tine are dreptul sa sesizeze organele de politie, care la randul lor au obligatia sa efectueze cercetari si investigatii pentru identificarea faptuitorului/lor. Astfel, se va deschide un dosar penal pentru distrugere art. 251 - 253 din noul Cod Penal sau art. 219 vechiul Cod Penal, in care firma de asigurare se va constitui la randul ei parte civila cu suma pe care a cheltuit-o cu ocazia repararii autoturismului dumitale. Bineinteles, matale nu mai ai problema asta din cauza ca ai incheiat polita de asigurare! ACEASTA ESTE MENIREA POLITEI DE ASIGURARE, sa NU te doara capul in astfel de situatii!!!...din cauza asta firma de asigurare are juristi, pe care de-altfel tu ii platesti sau i-ai platit prin plata primei/lor de asigurare conform politei de asigurare CASCO.
Daca firma de asigurare "te ameninta" cu bonus malus, dupa parerea mea, consider ca ei (adica juristii sau inspectorii de daune ai firmei de asigurari) vor sa scoata bani atat de la faptuitori (mai ales ca acestia ar putea sa fie copii in 85% din cazuri pentru care parintii sigur vor plati, numai sa nu pateasca ceva copii) cat si de la tine ( prin faptul ca aplica o politica in defavoarea ta, in sensul ca vina daunei nu este a ta, iar bonus malus se aplica daca paguba ar fi fost rezultatul exclusiv al vinei dumitale).
Atat deocamdata!
Sincer, astept raspunsul dumitale in contextul celor mai sus consemnate excl.gif

P.S.
Eu sunt politist si am absolvit o facultate de drept si nu pot fi indiferent de situatia persoanelor de genul care se afla in situatia ta.
BAFTA MULTA si tine-ma la curent...si sper intr-o rezolvare favorabila tie, in sensul ca firma iti va plati repararea masinii (pe care te sfatuiesc sa o duci NUMAI la reprezentanta RENAULT) si nu iti va aplica procentul de bonus malus la polita de asigurare CASCO, in viitor.
Eu, sincer, ma bazez pe o justa abordare a dosarului de dauna din partea inspectorului/lor de daune si ulterior a juristilor firmei de asigurari.

P.P.S.
Sunt de acord cu parerea ta despre politisti, care au uitat care le este menirea si in general, si-au incalcat Codul Deontologic. Imi pare foarte rau pentru ca ai dreptate. Pe curand!

This post has been edited by mihai victor: 2 Jan 2011, 00:31


--------------------
Renault Megane Scenic RX 4 2000 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 2 Jan 2011, 10:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Deocamdata, avand in vedere perioada in care ne aflam , nu am avut cu cine discuta.Am lansat o sesizare pe site-ul Allianz pentru a ma asigura ca nu imi imputa faptul ca nu m-am incadrat in termenul de instiintare a producerii evenimentului.
Am asigurare de 2 ani la Allianz dar nu am uzat de ea. Sper sa nu am probleme.

P.S.Pt. mihai victor - La Multi Ani-multumesc pentru sfaturi. O sa te tin la curent cu evolutia evenimentelor.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 4 Jan 2011, 11:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Niste cretini, ce o fi asa de interesant in a-ti bubui creierii nu pot sa inteleg. Daca e o artificie, o lumina frumoasa ceva mai inteleg, dar sa-ti bubui capul nu vad care e rostu'.
Si eu am dublu panoramic si mi-a fost frica de revelion mai ales ca n-am fost acasa, dar am casco si e ok. Chiar nu cred ca se pune problema sa nu-ti rezolvi cu casco !
Multa bafta oricum !

P.S. Niste cretini dom'le !!!


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 4 Jan 2011, 11:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Se rezolva , nu e problema, dar fransiza de 100 E tot o pierzi.....Pretul partii fixe din panoramic e 690 Ron fara montaj. Si dureaza 3 saptamani sa o aduca din Franta.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Jan 2011, 10:05
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pentru 100e tu te risti sa iti curga apa in masina, sa-ti strice vreun dobitoc capitonajul etc etc etc?
Fa-ti un bine si du-te la asigurator.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 9 Jan 2011, 12:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Am fost la asigurator. Speram sa gasesc second in ideea ca o rezolvam mai repede . Asa trebuie sa astept 3-4 saptamani pana vine plafonul din Franta.
Apa nu intra in masina deoarece am avut noroc si nu a cazut geamul(decat marginile) ,chiar securit fiind.
Am reusit sa-l stabilizez si pe exterior si pe interior cu n straturi de banda adeziva si vad ca sta bine.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Jan 2011, 12:22
Post #11


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eu ziceam ca apa va intra dupa ce il vei monta pe cel SH.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 9 Jan 2011, 12:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Nou sau sh cred ca nu se deformeaza in timp si oricum nu-l montam eu acasa.Tot la service Renault ma duceam.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:19
Dacia