Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

UBER, experientele voastre, pareri

BioHazarD
post 20 Dec 2018, 10:28
Post #361


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




QUOTE(vallixx @ 20 Dec 2018, 10:22)
Plus ca pana acum vreun an daca veneai seara acasa in jur de ora 17-18 mai gaseai 1-2 locuri de parcare. Acum nu mai gasesti nici in timpul zilei


AMIN TO THAT!

QUOTE(vallixx @ 20 Dec 2018, 10:22)

Ba unul dintre cei doi Buzoieni (haudi A4) avea si tupeul sa lase un mare pietroi in locul de parcare cand pleca, pietroi pe loc "la liber".


Situatie asemanatoare la mine cu un putzoi cu'n bmw de TR (la noi 90% din locuri sunt la liber): ajung de la munca, dau o tura de bloc...loc de parcare ioc. Pun ochii pe locul bmw-ului ca tipul parea ca vrea sa plece. Mai dau o tura de bloc, locul liber si normal, parchez in locul lui.
Cand sa plec, fac 10 pasi, se intoarce pustiulica (probabil daduse o tura cu masina sa-l remarce lumea) si-mi zice ca de ce-am parcat acolo ca...el "sta aici"...si-mi face semn catre un bloc. Asa si...? Si mi-am vazut de treaba. Da sa plece si-mi zice in timp ce inchide geamu' sa nu mai parchez acolo. blink.gif

This post has been edited by BioHazarD: 20 Dec 2018, 10:39


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Dec 2018, 11:21
Post #362


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 19 Dec 2018, 20:43)
2h45m Popesti - Otopeni si return. Mouje Firea. mad.gif
*

Te-ai grăbit. S-o fi făcut săptămîna viitoare, cînd erau toți imigranții plecați acasă, ar fi fost parfum. sleep.gif
Nu zic că vaca nu merită o mouje oricum, preventiv, dar cel puțin în privința asta nu-i (numai) vina ei.

QUOTE(St @ 19 Dec 2018, 21:02)
Problemele cu Uber apar atunci cand selectezi o adresa anume, nu cand pui pin. Cu PIN n-am avut nicodata probleme, doar cazuri in care soferii mergeau de fapt in alta parte, dar le arata corect (exceptand problema cu telefoanele mai vechi unde apar eroari din cauza ca ii pozitioneaza gresit pe harta)
*

Eu pun pin întotdeauna. Niciodată adresă (de fapt, nici n-am habar care-i adresa, că iau Uberul de obicei de pe lîngă gări, nu de acasă). Deci nu pinul pare să fi fost problema.

QUOTE(vallixx @ 20 Dec 2018, 10:22)
S-a mai linistit cand i-am zis politicos ca ii infig un sut in cwr de aterizeaza direct in Buzau.....
*

aplauze.gif imbratisare.gif
Ai dracu' țărănoi, pînă mai ieri, alaltăieri, nici nu știau ce-i ăla WC sau gel de duș, iar acuma s-au făcut stăpîni pe trotuarele din București. mad.gif

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2018, 11:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Dec 2018, 11:46
Post #363


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ba pardon, sa stiti ca la buzau chiar se spala lumea. In fiecare an de paste, craciun si anul nou venea apa murdara pe teava curatata de debitul marit. sleep.gif

Legat de imigranti, nu pot sa nu ma simt. Am venit in Bucuresti in 2004 cand am devenit student si faceam confuzie intre "Armata Poporului" si "Aparatorii Patriei". Sincer, ma simt mai bucurestean acum decat buzoian, cu toate ca am buletin de popesti. Mai ales cand imi amintesc de o cunostinta care imi spune ca mi-am stricat condusul de cand sunt in bucuresti.
Ce incerc sa spun? Om fi noi veneticii niste tarani cu sens peiorativ (si chiar suntem in majoritate coplesitoare), dar iti promit ca multe ghiolbanii aici le-am invatat. Deh, puterea exemplului.

In plus, orasul in care locuiesc de cand m-am afurisit desi are pana in 800k locuitori ai lui, primeste in fiecare zi 1 milion de navetisti din orasele vecine. Adica mai mult decat populatia sa stabila. Si nu intra in colaps zilnic.
Nu o fi fost responsabilitatea doar a firutei, dar in ciuda faptului ca si-a bazat campania pe revolutia in trafic, nu s-a intamplat mai nimic notabil in sensul asta.
Nu am putut sa nu observ luminitele de pe strazi, ca ne lipsea grav tichia de margaritar. Nu am observat in schimb gropile noi pe care nu am apucat sa le memorez, spre dezamagirea masinii vecinei mele. (sâc wolfin tongue.gif)

P.S. acum vad ca am scris "return". Asa domne, sa stie lumea ca vorbesc si pa engleza.

P.P.S. UBER se lauda ca REvin in orasul in care locuiesc acum. La fel ca in bucuresti opiniile sunt impartite. Dar au o campanie de marketing draguta. Stiu pentru ca imi spameaza in continuu feed-ul de FB.


L.E. am cautat la misto masina pana la aeroport adineauri. 140 lei. Sambata am avion la 10 dimi. Sa vezi ce ma duc eu cu metrou + 783. mad.gif

This post has been edited by MuciX: 20 Dec 2018, 11:55


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Dec 2018, 11:54
Post #364


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Prin "țărănoi" nu înțeleg orice persoană venită din alt oraș, ci doar cocalarii scuipători de semințe care se fac stăpîni pe spațiul public pentru rablele lor împuțite. După care, culmea tupeului, tot ei se plîng de cîte ori au ocazia cum că vai, ce nasol e în București și ce mitocani sînt bucureștenii.


<span class='edit'>20 Dec 2018, 12:03:</span>
QUOTE
Nu am putut sa nu observ luminitele de pe strazi, ca ne lipsea grav tichia de margaritar.

Treaba asta zău dacă o înțeleg. O tot aud încontinuu, de la o grămadă de oameni, și nu reușesc să înțeleg care-i ideea. Dacă orașul are probleme, asta înseamnă că n-ar trebui să ne bucurăm de luminițele de Crăciun? Ce-are sula cu prefectura? Între un oraș murdar și aglomerat, dar frumos decorat, și un oraș murdar, aglomerat, cenușiu și trist, varianta a doua e mai bună? huh.gif
Mi se pare că sună ca un predicator medieval: "e păcat să te bucuri în timp ce lumea se duce de rîpă, etc."
Dacă nu-ți permiți o casă, ci doar o amărîtă de garsonieră la un demisol, asta înseamnă că nu trebuie să-ți faci pom de Crăciun? Locuința aia e mică și prăpădită, vai de mama ei, la ce-ți mai trebuie și tichie, nu?

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2018, 12:04


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 20 Dec 2018, 12:05
Post #365


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cum am mai zis si alta data: toti pe sina si care intorc in intersectii sunt numai aia cu nr. de provincie. Eu, cand sunt in alt oras, sunt pi.sat pe mine sa nu incurc traficul, semnalizez tot. Probabil de aia, urasc sa merg cu masina si sa trec prin orase. Daca se poate, avionul, oriunde, oricand.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Dec 2018, 12:08
Post #366


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu, dar ce incerc sa spun este ca nu ar trebui sa iei din banii de tinichigerie sa vopsesti peste rugina. Sau sa iei din banii de pasta de dinti sa pui strasuri pe dinti cariati.

Vlad, stim cu totii cum sunt achizitiile publice, unde contrar oricarei reguli a pietii, cand cumpara volum mare, cumva creste pretul per unitate. Mi se pare sincer o cheltuiala enorma, intr-un oras care nu pare sa cheltuie cu reparat chestii stricate.
Parca era mai bine cu un targ de craciun iluminat si amenajat frumos in piata universitatii, decat bulevarde intregi iluminate scump si aglomerate cu trafic bara la bara. 40 de minute de la victoriei la universitate.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Dec 2018, 12:16
Post #367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi avem trei variante:

1. Bulevarde întregi iluminate frumos, ieftin, cu trafic parfum.
2. Bulevarde întregi iluminate frumos, dar scump, și cu 40 de minute de la Victoriei la universitate.
3. Bulevarde întregi cenușii și triste, cu 40 de minute de la Victoriei la universitate.

Varianta 1 e imposibilă. Nu există. Nu va fi niciodată. Scoate-ți-o din minte.
Și atunci rămîn doar 2 și 3.
O preferi pe 3? Doar pentru iluzia că e mai ieftină? Diferența de bani nu s-ar duce în reparații, ci în buzunarele PSD. Nu-i ca și cum fără lumini s-ar circula mai bine.

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2018, 12:22


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Dec 2018, 12:22
Post #368


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Stii ce mi-ar placea sa vad? La fel de multa deschidere si abnegatie pentru treburi de fond, precum pentru astea de forma.
Inteleg ce incerci sa spui, nu spun ca nu ai dreptate, dar raman la opinia mea, ca prea se fac lucruri care sa ia ochiul.

Personal as fi de acord sa vad bulevarde gri urmatorii 5 ani, daca stiu ca dupa ce se termina ei, nu mai stau o ora sa bat fabrica de glucoza de la un cap la altul. Si asta e doar un exemplu.

@solon: nu stiu ce sa iti spun, eu ii vad pe toti facand din astea, inclusiv pe aia de bucuresti, pe aia blonzi, pe fetele din porsche nou (frate cati bani au unii oameni...), pe aia care au urlat in piata ca vor respect si demnitate. Pe care sa ii arat cu degetul mai intai?

Si atunci revin la vlad. De ce nu se poate frate (iarta-ma daca te jigneste apelativul) ca la punctul 1? Zi-mi si mie, de ce sa imi scot din cap?

This post has been edited by MuciX: 20 Dec 2018, 12:24


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Dec 2018, 12:27
Post #369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pentru că PSD. Și pentru că Firea.
Și dacă tot sîntem obligați să mîncăm un rahat, atunci nu văd nimic rău în a pune măcar un pic de frișcă pe el. Sigur că ar fi frumos să mîncăm caviar, dar realitatea e alta.

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2018, 12:29


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Dec 2018, 12:31
Post #370


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pana la urma, chiar si daca l-ai acoperit cu frisca tot un rahat imi dai sa mananc.
Decat sa-mi dai sa manac rahat de 2 lei prefer sa-mi dai frisca goala de 1 leu.

Nu intelegeti ca exista 2 tipuri de alegatori.

Aia care te voteaza pe tine, pentru care conteaza gratuitate pe STB, beculete (uite ce frumos a facut d-na Firea), pentru care conteaza ca ii duci in pelerinaje la biserici, pentru care nu conteaza ca le-ai scumpit totul atata timp cat le-ai dat 100 de lei la pensie, care se bucura la un mic cu mustar si la o galeata rosie inscriptionata cu trandafiri...etc

Si aia care sunt interesati de gropi, strazi, autostrazi, semafoare gandite corect si la care sa nu stai aiurea (chiar ieri eram intro intersctie in care toate semafoarele erau pe rosu....toate sensurile, inlucisv pietoni.....si au stat asa vreo ....7-8- 10 secunde) , pretul benzinei, pretul asigurarilor, taxele......etc....doar ca aia nu te voteaza pe tine.

Devine lesne de inteles de ce punem beculete si nu asfaltam strazi, da?



This post has been edited by vallixx: 20 Dec 2018, 12:33


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 20 Dec 2018, 12:49
Post #371


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Mucixe daca n-ai nimic impotriva te duc eu sbt dimi la aeroport.


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Dec 2018, 12:55
Post #372


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




blush.gif Ti-am dat numarul pe PM sa parlamentam.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Dec 2018, 13:04
Post #373


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.909
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




vad ca atragi si barbati nu doar vecine happy.gif catre aeroport


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Dec 2018, 13:09
Post #374


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu-mi pot controla farmecul, are propria constiinta.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 20 Dec 2018, 14:02
Post #375


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 20 Dec 2018, 12:16)
Păi avem trei variante:

1. Bulevarde întregi iluminate frumos, ieftin, cu trafic parfum.
2. Bulevarde întregi iluminate frumos, dar scump, și cu 40 de minute de la Victoriei la universitate.
3. Bulevarde întregi cenușii și triste, cu 40 de minute de la Victoriei la universitate.

Varianta 1 e imposibilă. Nu există. Nu va fi niciodată. Scoate-ți-o din minte.
Și atunci rămîn doar 2 și 3.
O preferi pe 3? Doar pentru iluzia că e mai ieftină? Diferența de bani nu s-ar duce în reparații, ci în buzunarele PSD. Nu-i ca și cum fără lumini s-ar circula mai bine.
*



4. Bulevarde întregi cenușii și triste, cu trafic parfum.

asta cred ca zice mucix, in loc sa cheltuim bani pe luminite, mai bine ii cheltuim pe alte lucruri mai pragmatice.


PS: Ma spovedesc, am masina cu numar de provincie, parcata pe strada, pe locuri la liber smile.gif. De fapt 2 masini...probabil ma urasc toti vecinii ca am venit sa le fur locurile.

This post has been edited by St: 20 Dec 2018, 14:08


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Dec 2018, 14:04
Post #376


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(St @ 20 Dec 2018, 14:02)
4. Bulevarde întregi cenușii și triste, cu trafic parfum.
*

Asta e în aceeași categorie cu varianta 1. Nu se pune.
Traficul nu va fi niciodată parfum, iar Firea nu va face niciodată nimic, absolut nimic, pentru binele orașului. Ideea că dacă n-ar da banii pe lumini i-ar da pe altceva mai util este o utopie. Știm cu toții că nu s-ar întîmpla așa.
Nu sînt decît două variante posibile: rahat gol, respectiv rahat cu frișcă. Dacă refuzi frișca nu primești caviar în schimb, ci tot rahat mănînci, numai că gol. Eu unul, în condițiile astea, aleg cu frișcă. Adică dacă tot sînt nevoit să trăiesc într-o cloacă împuțită și supraaglomerată, condusă de o vacă scîrboasă și coruptă, și nimic nu poate schimba asta, atunci măcar mă bucur că are o atmosferă un pic mai veselă timp de o lună.

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2018, 14:21


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Dec 2018, 18:28
Post #377


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Faptul ca Bucurestiul nu are transport in comun (de fapt toata Romania, dar asta e partea a doua) nu sesizeaza nimeni?

Cat timp metroul vine la 10 minute, tramvaiul la 10-15 minute, autobuzele stau in trafic iar traseele sunt aceleasi de pe vremea lui nea Nicu cand erau fabrici si uzine in oras, e normala situatia actuala.

Orasele mari din vest sunt de cateva ori mai mari decat Bucurestiul, insa nu se confrunta cu problemele lui, pentru ca lumea foloseste transportul in comun. La noi..mult succes sa ajungi din Magurele in Pipera la 9 dimineata cu transportul in comun.

This post has been edited by Laurentziu83: 20 Dec 2018, 18:30


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 20 Dec 2018, 19:01
Post #378


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@Solon: sa mori tu ca numai aia cu numere de provincie fac ce zici tu?


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Dec 2018, 19:59
Post #379


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.909
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 20 Dec 2018, 18:28)
Orasele mari din vest sunt de cateva ori mai mari decat Bucurestiul, insa nu se confrunta cu problemele lui, pentru ca lumea foloseste transportul in comun. La noi..mult succes sa ajungi din Magurele in Pipera la 9 dimineata cu transportul in comun.
*




Ca nuca in perete ai zis o.

Brasovul..e de 2 ori mai mare ca bucale
...si 200k masini in trafic.

Sibiu...cj...tm..

Aici is 3 mil suflete..plus imigrantii.

Masini in trafic..zilnic 2 mil....cam cat in orasele de mai sus impreuna.

Ps..bucale e singur cu metro...zic ca compenseaza...cu verzii din orasele de mai sus.

This post has been edited by wolfin: 20 Dec 2018, 20:02


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Dec 2018, 08:16
Post #380


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu ma refeream la Paris, Londra, Barcelona, etc.

Cum reusesc aia sa traiasca 10 milioane acolo, iar noi ne blocam la 3 milioane?
Pentru ca aia au transport in comun bine pus la punct.
Noi suntem mai idioti, nu gandim ca avem prea multe masini in trafic si transport in comun deficitar.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Dec 2018, 08:18


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Dec 2018, 09:31
Post #381


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bucharest has a density of 8,260 people per square kilometer, compared with 3,314 people per square kilometer in Budapest. Prague’s density per square kilometer is 3,366 people, while Sofia only has 2,448. sleep.gif

Si astia sunt doar aia inregistrati.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Dec 2018, 09:33
Post #382


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.909
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Dec 2018, 08:16)
Eu ma refeream la Paris, Londra, Barcelona, etc.

 
*





white_flag.gif


am vazut si la Paris o aglomeratie..

in schimb la catalani..cam da...lejer...si orasul e gandit bine....totul e perpendicular...si transport in comun bine pus la punct...asta cand nu e greva tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 21 Dec 2018, 09:37


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 21 Dec 2018, 09:58
Post #383


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Solon @ 20 Dec 2018, 12:05)
Cum am mai zis si alta data: toti pe sina si care intorc in intersectii sunt numai aia cu nr. de provincie. Eu, cand sunt in alt oras, sunt pi.sat pe mine sa nu incurc traficul, semnalizez tot.
*



Adevarat!

QUOTE(buzasparta @ 20 Dec 2018, 19:01)
@Solon: sa mori tu ca numai aia cu numere de provincie fac ce zici tu?
*



Nu doar aia cu numere de provincie... doar ca aia sunt intr o proportie covarsitoare! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Dec 2018, 10:17
Post #384


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@wolfin: nu zic ca nu se mai fac dopuri si prin Paris, insa n-am vazut pe nicaieri la ei strazi gen Stefan cel Mare sau Barbu Vacarescu sau Magheru care sa fie blocate incontinuu toata ziua.

A, si acolo ai trotuare, nu-s transformate in parcari pentru ca vrea vreo pitzi de secretara sa vina la munca cu masina iar metroul nu e de nasul ei.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Dec 2018, 10:18


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Dec 2018, 11:42
Post #385


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu vezi ptr ca acolo se dau amenzi, se ridica masini, etc etc.
Cum maresti amenda in RO...hap sar de c#r in sus toti ca vaaaai amenda e mai mare ca salariu!
Cum pui sa se ridice masini, pac, aoleooo...
D-aia!

Vrei in centru cu masina? Parcare, dar pe bani seriosi. Vrei sa parchezi la liber? Atunci ai de facut si putin piciorus. Dar ei nu au ajuns acolo ptr ca ei sunt vestici si noi suntem vai mama noastra. NU! Au fost disciplinati cu forta prin amenzi uriase.

Sa vad eu cum baga astia din bucu amenzi la toate masinile care parcheaza aiurea! Atunci se va elibera din trafic. Aaaa...ca o sa vina x si y sa zica, dom'le nu sunt parcari la blocul in care stau...pai nu ai loc? Parcheaza unde poti sau nu mai iti lua masina. Dom'le nu am cum sa ajung la birou. Apai ia-ti alt job in alt oras sau mai aproape de casa. Sau ia o chirie aproape de job! Dar nuuu...romanu' trebuie sa fie proprietar, cu minim 2 masini si sa parcheze la bloc in buza intrarii in scara.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 21 Dec 2018, 13:36
Post #386


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Covarsitoare zici? Inseamna ca ori te plictisesti de moarte si casti gura aiurea pe strada si nu mai vezi pădurea din cauza copacilor ori esti frustrat maxim. Si sunt convins ca stra-stra - stra bunicul tau era Bucur ala de cica a contribui la aparitia urbei. Bine ca astia ofuscati nu traiti in New York.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Dec 2018, 13:37
Post #387


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cam in orice oraș cu apa caldă la robinet parcarea gratuită este inexistentă. Deci nu încape comparație.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Dec 2018, 09:07
Post #388


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(dantes @ 21 Dec 2018, 11:42)
Nu vezi ptr ca acolo se dau amenzi, se ridica masini, etc etc.
Cum maresti amenda in RO...hap sar de c#r in sus toti ca vaaaai amenda e mai mare ca salariu!
Cum pui sa se ridice masini, pac, aoleooo...
D-aia!
*


Problema nu e ca sunt mari sau mici, problema e ca nu se dau. Trece militia pe langa masinile parcate aiurea cu o durere in buci mai mare decat cea a șoferului care a parcat acolo.

Eu as riidica toate masinile care ocupa abuziv banda 1 a bulevardelor si strazilor si as face acolo banda de STB. Da' banda STB d-aia cu stâlpișori, ca sa nu intre cocalarul pe ea si sa se uite militianul la el va vitelulnla poarta noua (adica cam cum face acum). Stiu ca sunt multe masini in oras si nu sunt locuri de parcare dar la fel de bine stiu ca multe mașini din alea nu sunt miscate de acolo. Cine si le-a cumpărat, nu le folosește, dar ocupa locul.

In mod similar as elibera trotuarele, care mai toate acum sunt parcari. Iar de acel metru lasat liber.....nici vorba.

Deasemenea as interzice închirierea locurilor de parcare de reședință pentru cei cu numere de provincie. Vrei sa stai si sa lucrezi in Bucuresti, ok, fii binevenit dar iti inscrii si mașina aici, platesti taxele aici, iti iei loc de parcare aici.

Sa vezi atunci revoluție in trafic. rolleyes.gif

This post has been edited by vallixx: 23 Dec 2018, 09:10


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Dec 2018, 09:34
Post #389


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 20 Dec 2018, 19:28)
Cat timp metroul vine la 10 minute


Mai merg cu metroul o data la una-doua saptamani. Nu s-a intamplat sa astept 5 minute, in general 2-4 minute.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 23 Dec 2018, 09:43
Post #390


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(vallixx @ 23 Dec 2018, 09:07)
Deasemenea as interzice închirierea locurilor de parcare de reședință pentru cei cu numere de provincie. Vrei sa stai si sa lucrezi in Bucuresti, ok, fii binevenit dar iti inscrii si mașina aici, platesti taxele aici, iti iei loc de parcare aici. Cv
Sa vezi atunci revoluție in trafic.  rolleyes.gif
*



Așa este și acum, în sectorul 3 cel puțin


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 19:39
Dacia