Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Despre anvelope, pentru asfalt, pentru pamant

mumus
post 16 May 2011, 10:14
Post #91


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




Acum ca am mers si pe macadam cu maxxisurile detonator, vreau sa va zic ca la urcare pe uscat e foarte ok,aderenta grupa, iar la coborare mai in viteza,chiar nici o problema,am avut insa atentie sporita la franare,dar nici o problema! Sincer, daca trec de frica de pana pe drum accidentat... Poate ma bag si la o coborare din poiana pe drum forestier. Chiar nu mi se pare ca as fi dezavantajat pe uscat cel putin.
nu vreu sa zic ca sunt foarte bune pe drum neasfaltat,dar eu nu am simtit nici un deavantaj,in afara franarii...cert w ca mau impresionat aceste gume...nu credeam ca sunt atat de ok pe drum neasfaltat.


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 27 May 2011, 11:28
Post #92


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




Ruleaza foarte placut aceste anvelope , o pacere smile.gif imi pare bine ca am pus slickuri.

This post has been edited by mumus: 27 May 2011, 11:29


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 17 Jul 2011, 20:13
Post #93


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




am peste 300km cu maxis detonator pe 26 de 1.5 , sunt multumit pe deplin de ele si pe drum neasfaltat merg bine...da fara franari cu blocare de roata... ce sa zic... nu imi pare rau ca am ales aceste anvelope.
fara pana deocamdata smile.gif sper sa ramana asa. smile.gif


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Jul 2011, 20:25
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu momentan pe Focus am niste chinezisme, care blocheaza cam repede pe asfaltul de la Paraul Rece, si mai si fasaie a nylon cand blocheaza si se duc sanie, dar cum le termin (si banuiesc ca nu vor tine prea mult), voi trece pe Vittoria Randonneur, de care am fost multumit pe vechea bicla. Se vedea si ca sunt rezistente la uzura, erau facute dintr-un material calumea, singurul lor dezavantaj era aderenta pe portiunile de nisip de pe asfalt cand intrai cu viteza, se simtea putin instabilitatea.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cacciula
post 10 Aug 2011, 19:12
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 August 11




ATENTIE!!! AUTO SOFT ESTE CEA MAI MARE TEAPA, ITI CUMPERI AMVELOPE NOI SI CIND VI LA GARANTIE PENTRU DEFORMAREA CAMEREI AMVELOPEI TI SE SPUNE DE CATRE EXPERTI AUTO SOFT ; CA ASA SE INTIMPLA DIN CAUZA PROASTEI UTILIZARI . DACA MAI INCERCI SA SPUI CEVA ESTI DIRECTIONAT CATRA PROTECRIA CONSUMATORULUI CA FIRMA NU ARE CU CE SA TE AJUTE TE-AI PACALIT SI GATA . NU CUMPARATI PRODUSELE LOR SUNT FABRICATE IN CHINA TAIWAN SI VINDUTE PE BANI BUNI, EVIDENT SUNT PRODUSE NOI DAR DACA AI PROBLEME POITI SA TE DUCI SA ITI CUMPERI ALTELE CA GARANTIA NU FACE DOI BANI .


--------------------
skoda octavia tour 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Feb 2012, 12:42
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(mumus @ 17 Jul 2011, 20:13)
am peste 300km cu maxis detonator pe 26 de 1.5 , sunt multumit pe deplin de ele si pe drum neasfaltat merg bine...da fara franari cu blocare de roata... ce sa zic... nu imi pare rau ca am ales aceste anvelope.
fara pana deocamdata smile.gif sper sa ramana asa. smile.gif
*



Eu am de 1,25 pe fata si 1,5 pe spate , cred ca am mai mult de 300 km cu ele si sunt ok . Sunt moi , se consuma repede din pacate , dar sunt ok chiar si pentru oras . La drum mai lung sunt super ok mai ales daca le umfli bine . Eu le folosesc cu camere pe masura , tot de la Maxxis si au usurat foarte mult rotile . Practic foaia mica nu am la ce sa o mai folosesc , iar cea mijlocie numai la deplasari pe trotuar , altfel numai foaia mare .
Pana in prezent se prezenta foarte ok , le mai testez cu mana pe balcon din cand in cand sa nu ramana pe janta si sunt ok , din septembrie pana in prezent nu s-au desumflat nici jumate din presiune .
Eu NU m-as risca sa o iau offroad cu ele , sunt sensibile la suprafete ascutite si dure , e clar ca sunt pentru sosea si ar fi pacat de ele sa le termini pe coclauri .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 20 Jul 2012, 13:53
Post #97


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




am peste 1000 km cu maxxis detonator fara pana smile.gif zilnic merg c-am 3-400 metri drum rau, pietruit, neasfaltat, la coborare cobor tare pe macadam, in rest doar asfalt vede, sambata trecuta am coborat din poiana alaturi de 2 prieteni pe un drum forestier, viteze intre 25 si 45 km/h, cauciucurile nu au pic de urma de uzura, desi au dat si de bolovanisi de lemne si de toate...pe acelas drum cu gume mai de offroad am avut viteze de totp peste 60 km/h, cu slickurile doar 45 km/h.
Oricum, sunt super multumit de ele, mai ales ca le folosesc 90% pe asfalt, daca exista aceleas cauciucuri cu balon de 1.25, le-as incerca cu placere.
Sper sa ajute pe cineva rewieu-ul meu.

Ps si eu am tot camere maxix dar de 1.9, ca mi sa zis ca cele de 1.5 sunt mai subtiri.
Intradevar nici eu nu mai folosesc foaia mica deloc, foaia mijlocie doar pe trotuare, in rest foaia mare... acu ma bate gandul sa imi iau si o cursiera, are cineva de vanzare?

This post has been edited by mumus: 20 Jul 2012, 13:56


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 21 Jul 2012, 19:33
Post #98


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




azi am fost din nou in poina, din nou am coborat pe un drum forestier (nu drumul vechi) acasa am facut o inspectie amanuntita...gumele sunt ca noi.
Azi in schimb am cazut pe iarba, noroc ca la viteza extrem de mica (traversam o partiie) am tras usor de tot frana, roata a blocat si spatele a fugit smile.gif eu m-am pus jos ca la plaja, in iarba smile.gif deci slickurile pe iarba nu sunt bune smile.gif si cazatura se datoreaza doar faptului ca am pus saboti noi, si tin franele acum de numa numa (jackwire)


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Honorius
post 18 Feb 2013, 14:37
Post #99


zbanghiu


Group: Members
Posts: 100
Joined: 2 September 11
From: Patria chiorului




Am intrat in posesia unei vechituri de sosea Redolfi. N-am apucat sa merg prea mult ca am si facut pana intrun pietroi mai ascutit si deja sunt in dilema. Anvelopa 23-622 (700x23C) are camera sau e dintr-o bucata? Ce trebuie sa cumpar? Camera sau anvelopa?


--------------------
- - - - - - - - - - - - -
Postacul propagandist este cea mai odioasă creatură!

PLUS = Partidul Libertății și Unității Securiste. UM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Honorius
post 20 Feb 2013, 13:24
Post #100


zbanghiu


Group: Members
Posts: 100
Joined: 2 September 11
From: Patria chiorului




Va multumesc pentru avalansa de raspunsuri. S-a rezolvat. Se poate inchide.


--------------------
- - - - - - - - - - - - -
Postacul propagandist este cea mai odioasă creatură!

PLUS = Partidul Libertății și Unității Securiste. UM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Nov 2014, 11:13
Post #101


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Bunaziua, dezavantaje la anvelopele pliabile care ar fi? Avantajul e clar, ca o poti lua dupa tine de rezerva, dar nu stiu de ce am impresia ca trebuie sa existe si dezavantaje fata de una clasica, armata cu otel..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Nov 2014, 11:19
Post #102


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




N-ai o harta in torpedou? Cum arata marginile rezultate din pliere?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 14 Nov 2014, 11:22
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




argoane tu ai tubeless? de ce trebuie sa cari si anvelopa, nu ajunge decat camera de schimb?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Nov 2014, 11:45
Post #104


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu am tubleless, dar se intampla sa se taie cauciucul, mai ales pe pietre, si nu ai ce face cu camera de rezerva.

http://www.freerider.ro/service/cum-repari...iata-16626.html biggrin.gif

This post has been edited by argon: 14 Nov 2014, 11:47


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 14 Nov 2014, 12:14
Post #105


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pliabilele sunt foarte subtiri, se taie mai repede, iar in unele cazuri ramai usor fara crampoane.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Nov 2014, 21:00
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am patit o singura data sa mi se deformeze anvelopa spate, se simtea la mers normal, dar am mai facut 100 de km cu ea asa pana acasa.

Nu merita sa cari anvelopa de rezerva cu tine. O camera de rezerva, un set de petice, o pompa si un set de imbusi sunt arhisuficiente.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:08
Dacia