Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 24 25 26 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme ambreiaj Laguna II, recomandari

bigigi
post 20 May 2021, 18:37
Post #751


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Eram dator cu rezolvarea,oricum administratorii nu s-au gandit sa suspende orice membru care arunca o cerere,li se raspunde si apoi acestia nu posteaza solutia adoptata !

Intr-adevar cauza "pedala de ambreiaj foarte moale-imposibilitate de a intra in orice viteza "in cazul meu s-a datorat :
------lipsei lichidului de frana cativa milimetri sub nivelul minim,determinata de
-------pierderea lichidului prin stutul de aerisire,datorita
-------uzurii oring-urilor de pe capatul cablului de ambreiaj,de fapt sunt convins ca numai unul era vinovat.

Rezolvare
-------am cumparat un cablu de ambreiai SH,de la care am scos oring-urile si le-am montat pe conducta mea,bineinteles ca nu mi-am demontat total conducta mea.
-------oring-urile masurate cu sublerul meu au fost 6 x 1 si 7 x 1 din EPDM-cauciuc stiren-butadienic (pentru lichid de frana),in RO am gasit numai dim.6 x 1 EPDM ,dar nu stiam daca acesta este cel stricat.
-------m-am apucat de prima aerisire a ambreiajului,dar complet nepregatit psihologic,abea dupa a 3 a aerisire s-a "intarit pedala" ,timp in care nu eram sigur de rezultat.

Sunt fericit ca pana a avut loc pe o strada la Darste unde parcarea era libera si unde masina a stat 3 zile iar costul conductei a fost de 8o lei.

Ma gandesc la cei ca au masina de 18 ani si peste 300000 km ca ar trebui sa se asigure cu 2 oring-uri.

Multumesc d.lui XMISTER pentru indrumarea privind accesul la ambreiaj.

This post has been edited by bigigi: 20 May 2021, 18:55


Attached thumbnail(s)
sistem_1_siguranta.jpg ( Size: 4.26mb ) Number of downloads: 94
orijguri.jpg ( Size: 4.58mb ) Number of downloads: 96


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagib
post 11 Sep 2021, 11:38
Post #752


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 6 January 17




Salutare. Acum 50 000km am schimbat tot ambreiajul la L2, 99kw, benzina. Dupa 40 000 km parcursi cu ambreiajul nou , la debreiere abreiajul agata, merge in suturi de tremura masina. Daca insa plec cu motorul turat peste 3000, ca la curse, ambreiajul merge perfect. La rece cupleaza perfect, fara pb, doar la cald, dupa niste km in oras agata. La drum lung nu agata. Ma gandesc ca lipsa agatarii cand turez motorul e din cauza ca face presiune mai mare undeva?
I s a mai intamplat cuiva?

Piesele din kitul ambreiaj nou au fost Valeo.


--------------------
Renault Megane 1 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 15 Sep 2021, 21:10
Post #753


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




ar fi trebuit kit Luk,e mai ingrijit facut decat Valeo. Cu mai mult simt de raspundere.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages « < 24 25 26
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:47
Dacia