Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

105 Pages « < 88 89 90 91 92 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de laudat, Intr-o tara de .....

MuciX
post 5 Aug 2021, 18:08
Post #2671


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Oare romanii plecati cu masina la ski in Austria obosesc prin atatea satuce cu limita de 30 si camere?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 5 Aug 2021, 18:20
Post #2672


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Pot și eu scrie mesaje "corecte politic". Adevărul e altul.
Și nu, nu poți compara mere cu pere. Anul trecut am murit din Ardeal până la Giurgiu, pe drumurile noastre. Și am circulat pe europene și autostrăzi.
Un drum dublu ca distanță, spre Italia, pe care-l parcurg de regulă anual, vara, mă obosește mult mai puțin.
Revenind, te felicit dacă tu, în RO, circuli corect. Dar nu te cred... Atenție, nu mă refer la nesimțire în trafic. Ci la mici "dedulceli", de regulă legate de viteza legală.

Cât despre austrieci... Suntem departe de ei, la multe. Civilizație, infrastructură... dar cu toate astea nu-mi pot scoate din cap traficul și oportunismul multora, prin caracatița de drumuri de centură ale Vienei, la ora 17, oră de vârf. Presupun că aceiași austrieci se setează pe 'slow mode' când simt miros de pin.

This post has been edited by GBX: 5 Aug 2021, 18:35


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 5 Aug 2021, 20:06
Post #2673


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am citit si eu articolul si sunt de acord cu prevederile respective. Mai ales alea legate de nesimtire, tuolpeu, agresivitate (scartzaieli de roti, intoarceri cu frana de mana, intimidare).
Vad destul de multe cazuri - masini "modificate", multe motociclete, conduse de niste dobitoci, cu ambalat la maxim, demaraje, etc. In oras, mai ales seara.
Daca ar fi dupa mine ar trebui sa patruleze echipajele mobile de la RAR non stop si sa penalizeze orice masina defecta sau modificata (tobe, lumini). Si politia sa ii arda.
Pentru asta trebuie in primul rand cadru legislativ mai ferm, dar mai ales aplicarea unei eventuale legi in acest sens.

This post has been edited by Andy_ACS: 5 Aug 2021, 20:07


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 Aug 2021, 20:38
Post #2674


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(GBX @ 5 Aug 2021, 18:20)
Pot și eu scrie mesaje "corecte politic". Adevărul e altul.
*


blink.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 5 Aug 2021, 20:46
Post #2675


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Spuneai că românii respectă limitele de viteză pe șoselele secundare de prin Austria. Ca replică la postarea.mea, în care ziceam că e imposibil, la noi, să nu încalci reguli (de regulă limitele de viteză).
Comparația e improprie, iar iluzia că se poate (prin versus-ul de mai sus) e doar... Declarație frumoasă.
E opinia mea, departe de a fi altceva decât părere.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 Aug 2021, 21:08
Post #2676


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(GBX @ 5 Aug 2021, 20:46)
Spuneai că românii respectă limitele de viteză pe șoselele secundare de prin Austria.
*


Ești sigur că am spus eu asta?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 5 Aug 2021, 21:35
Post #2677


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(MuciX @ 5 Aug 2021, 19:08)
Oare romanii plecati cu masina la ski in Austria obosesc prin atatea satuce cu limita de 30 si camere?
*


Dacă am înțeles greșit, atunci asta e... Exptimarea lăsa loc de interpretări.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 07:27
Post #2678


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ardelenii nu erau cei mai cinstiti si mai cumpatati dintre romani? Sau la volan asta se schimba si ii fac miticii?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 6 Aug 2021, 07:37
Post #2679


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




asa cum s-a zis mai sus, principalul factor e soferul nesimtit, tupeu, inconstienta = lasa ca se da celalalt la o parte
desi nu pot sa zic ca masina actuala nu s-ar descurca la un mers alert cu depasiri una dupa alta eu pur si simplu prefer sa stau in banca mea pana vad eu in zare ca sigur am loc sa depasesc, conduc uneori de parca as avea logan de 1,4, altul sunt convins ca ar alerga masina aia pana la ultimul cal, deci e fix vorba de soferache, cati nu fac slalom cu un logan pe motorina de zici ca are sute de cai

stim fiecare cum apar kamikaze, depasesc 2 ,3 masini la limita, si am vazut inclusiv in curbe fara vizibilitate, si apoi ii ajungi din urma dupa cativa km ca a incetinit traficul, deci prostie incredibila

sau depasesc urat ca apoi in cateva sute de metri sa faca dreapta sa iasa de pe drum

viteza este si ea pe ideea ca trebuie adaptata la conditiile de drum, unde e liber si loc poti merge tare, unde nu, stai cat de cat in rand cu totii
nu as face generalizare, dar dupa ce am vazut eu in vreo 15 ani de condus analfabetismul isi spune cuvantul inclusiv la soferi si ar trebui sa treaca fiecare macar prin niste cursuri de fizica elementara sa inteleaga cum sta masina aia pe drum, de ce aluneca in curbe si de ce nu mai apuca sa opreasca

altfel, fiecare am avut momente cand dupa ce am trait putin periculos am zis ce dracu a fost in capu' meu, chill down, se putea intampla si aia si aia si aia si realizezi ca de fapt ai avut ceva noroc ca esti inca pe roti
uitati-va la ce s-a intamplat cu motociclistul si trotineta, de la un moment de furie/frustrare pe care toti le traim si apar intr-o secunda cand vedem ce e in jur, unde au ajuns cei doi

sa ne rugam sa nu avem parte de acel moment si context care iti schimba total viata, cand plec la drum pentru mine e placere sa conduc, pun o muzica si ma bucur de masina acolo unde am loc, spun doamne ajuta sa ajung relaxat unde am de ajuns, sa nu dau peste unul/unii sa-mi sara tandara ca si eu m-am trezit de multe ori ca ma ia valul si ma iau dupa ei sa le arat eu cat de cretini sunt


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogeyman
post 6 Aug 2021, 07:58
Post #2680


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 4 December 17
From: Pe langa BZ




Amin, aqua!


--------------------
VW Passat 2006 BMP
Sufferin' succotash!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 09:37
Post #2681


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca oamenii se grabaesc, aparent timpul lor e mai valoros ca viata altora, de aia merg tare....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 09:39
Post #2682


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




As spune ca nu tine de graba. Unii spun ca tine de mototoleala, eu singura diferenta pe care o vad e de mediu inconjurator si unde apuci sa te desfasori.

QUOTE(cj98czh @ 5 Aug 2021, 20:54)
am rezolvat-o mai simplu ... dupa Sebes .. am plecat fiecare mai deoarte in stilul lui condus ... nu a trecut de 110 pe autostrsda si max 60 in localitati ... eu pur si simplu nu pot ... asa ca pe scurt am ajuns la hotel in aproape 11 ore si el in 14 ... fiecare cum se simte safe ..
*




--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Aug 2021, 09:51
Post #2683


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 5 Aug 2021, 16:09)
am facut bucuresti arad decent si legal. Daca nu poti, ia 2 zile sa faci, nu e deloc o scuza pentru viteza sau tampenie.
*


Hapciu! Scuze, am alergie la mincinosi. tongue.gif
Glumesc.....e treaba ta cum ai facut Bucuresti-Arad, mie nu mi se pare normal sa faci 2 zile, asa ca acolo unde pot (repet: IN SIGURANTA), o calc.....si cu toate astea am scos 9 ore.

QUOTE(MuciX @ 5 Aug 2021, 18:08)
Oare romanii plecati cu masina la ski in Austria obosesc prin atatea satuce cu limita de 30 si camere?
*


Nu schiez, deci nu ma pronunt referitor la cum conduc romanii prin sate cand se duc la ski, insa am fost si eu prin Austria.
Ideea este ca atunci cand vrei sa te depalsezi repede, ai de ajuns undeva, exista autostrazi unde poti face asta. Cand te duci la plimbare nu te mai deranjeaza sa mergi cu 30 prin sate.....ca te duci sa le vezi.....

La noi NU sunt autostrazi, ori daca eu vreau sa ma duc undeva in mod special, trebuie sa ajung, nu ma intereseaza peisajul.....n-am cum sa o fac decat mergand prin sate....ceea ce nu ma intereseaza si imi lungeste grav timpul deplasarii.

De fapt stii si tu asta, dar iti place sa o dai cu: "pe afara mergeti corect si in tara nu". DA, pentru ca afara iti este usor sa mergi corect, exista infrastructura care permite asta, de aia pe afara mergi legal in in tara nu.

Stiu ce insinuezi, ca pe afara mergi corect pentru ca-ti iei amenda. Bah...da si nu. Amenzi poti sa-ti iei si in tara....si costa destul si aici....nu imi face placere in mod deosebit sa platesc o amenda mai scumpa decat cazarea in Arad....de exemplu. Eu vorbesc de cazul meu.....afara merg corect pentru ca pot, in tara nu merg 100% corect pentru ca efectiv nu pot. Daca as face-o, timpii de deplasare ar creste exagerat de mult.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 09:57
Post #2684


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu inteleg ce ii tot dai inainte cu 2 zile cand maps zice 7 ore.... Sau ce intelegi tu prin "o calc" sau ce pauze de masa iei pe drum

dar apreciez ca reiei ce am zis mai sus, timpul tau e mai valoros ca viata altora


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Aug 2021, 10:09
Post #2685


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




geniule .. eu nu pricep unde o tot bati ... adica pricep dar o dai in penibil deja ..

este o mare diferenta intre a merge kamikaze sau a merge tare ...

din 97 si pana acum am avut 1 singur accident usor, a schimbat unul banda in usa mea ... si am evitat poate sute ... permis predat .. de 0 ori, amenzi ... cred ca 2 in ultimii 5 ani ... km condusi ... in jur de 600k ... dar tu continua ...


mi se rupe de ce zice unul si altul ... fiecare conduce cat si cum poate ..



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 10:11
Post #2686


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 09:51)
De fapt stii si tu asta, dar iti place sa o dai cu: "pe afara mergeti corect si in tara nu". DA, pentru ca afara iti este usor sa mergi corect, exista infrastructura care permite asta, de aia pe afara mergi legal in in tara nu.
*


Bai, de ce va place voua sa imi spuneti ce imi place si ce nu, sau ce am vrut sa spun si ce nu? Spune-mi te rog, daca DOAR diferenta de infrastructura este problema, care este diferenta dintre a merge cu 30, hai 35 singur printr-un satuc in austria, si a merge cu aceeasi viteza in coloana prin Sinaia?

QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 09:51)
Ideea este ca atunci cand vrei sa te depalsezi repede, ai de ajuns undeva, exista autostrazi unde poti face asta. Cand te duci la plimbare nu te mai deranjeaza sa mergi cu 30 prin sate.....ca te duci sa le vezi.....
*


Am dat exemplul de ski in austria in mod deliberat, pentru ca e ceva cu care pot empatiza multi si pentru ca sunt muuuulte zone atat in Austria cat si in restul europei care pur si simplu nu sunt deservite de autostrazi. Si se face naveta in timpul saptamanii. Cu 70 pe DN, daca atat e limita. Mai e cate un "outlier" (feels good to speak corporatistian), dar ramane doar atat, o exceptie.

Cel mai tare ma amuza in D acele drumuri (DN sau locale) unde iti ridica limita de viteza la 100, dar daca nu cumva ai masina de Hillclimb, eventual vreun Judd V8, n-ai nicio sansa sa sari de 60. smile.gif

Si cel mai tare ma confuzeaza cand imi pun semn de depasire interzisa (pe DN sau locale), dar marcajul ramane discontinuu. Adica da, indicatorul > marcajul, dar dupa putin timp mai si uiti... Norocul meu e ca la semnalizare rutiera stau FOARTE bine astia si se repeta indicatorul la fiecare intersectie, atat timp cat restrictia este inca in efect.

This post has been edited by MuciX: 6 Aug 2021, 10:39


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 11:00
Post #2687


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cj, sunt sigur ca toti aia de ajung staistica au ani intregi si jdemmii de km in care au mers fara accident, pana au avut ghinion. Daca te uiti la statistica, viteza e a mai mare cauza de accidente, nu neacordarea de prioritate, nu vremea etc. PLM, am vazut moartea cu ochii pe locul din dreapta cu minuim 3 soferi pana azi, unul fiind doctorul.
Mai era unu care se credea mai sofer ca majoritatea si vroia sa poata depasi viteza legala cu abonament, vlad soare ii zicea, sper ca e bine sanatos. Sper ca dupa ce schimb prefixu sa nu ajung si eu asa, dar mi-a ajuns viteza cat am mers cu mobra.

Ce naiba o fi asa greu sa recunosti, da frate , o ard ilegal ca ma simt eu cocos si ma risc, daca ma prinde asta, dau permisul, platesc amenda etc? Nooh, noi avem justificari, ca nu am autiostrada spre teleorman, ca ma grabeam, ca-mi place mie sa merg repede, ca e liniste in masina si nu simt cand trece de suta in localitate sau mai stiu eu ce.
mergi cum ai chef, dar hai sa nu fim ipocriti.

mucix, alea cu limita de 100 nu sunt 2 benzi pe sens oare? La francezi cam asa e.

This post has been edited by einstein1984: 6 Aug 2021, 11:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 11:14
Post #2688


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu, cel putin prin Odenwald am gasit vreo cateva drumuri chiar inguste cu o banda pe sens unde am amestecat putin pasagerii chiar cu mult sub limita pe segmentul ala. Culmea, am dat de un loc unde ridica limita de la 60 la 100 fix la intrarea intr-un grup de curbe stranse. biggrin.gif

6 Aug 2021, 11:16:
QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2021, 11:00)
Nooh, noi avem justificari, ca nu am autiostrada spre teleorman, ca ma grabeam, ca-mi place mie sa merg repede, ca e liniste in masina si nu simt cand trece de suta in localitate sau mai stiu eu ce.
  mergi cum ai chef, dar hai sa nu fim ipocriti.
*


merg cum am chef, dar nu imi asum

This post has been edited by MuciX: 6 Aug 2021, 11:16


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Aug 2021, 11:21
Post #2689


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




geniule .. am mai spus-o ... am 2 reguli de baza .. nu depasesc ever pe linie continua si merg sub limita de luat permisul ... vrei sa iti trimit si flori?

in ro sunt 2 categorii ... unii care merg ca si mine si ceilalti care nu recunosc ... nu trebuie sa imi spui ca nu este asa ... ii vad in trafic .... ieri pe Valea Oltului a fost o mare coloana .. dar csre surprinzator mergea cu 70-90 constant ... si sunt localitati garla ... nu a fost nevoie de nici mscar o depasire ca oricum nu aveai unde merge ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Aug 2021, 11:59
Post #2690


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 6 Aug 2021, 10:11)
Bai, de ce va place voua sa imi spuneti ce imi place si ce nu, sau ce am vrut sa spun si ce nu? Spune-mi te rog, daca DOAR diferenta de infrastructura este problema, care este diferenta dintre a merge cu 30, hai 35 singur printr-un satuc in austria, si a merge cu aceeasi viteza in coloana prin Sinaia?
*


Pai ti-am explicat, dar nu-i bai, iti mai explic odata.

Daca vreau sa ma duc sa vad Sinaia, n-am nicio prolema sa merg cu 30 km/h prin Sinaia.

Daca insa vreau sa ma duc la Brasov cu vreo treaba, atunci ma intereseaza sa ma sui pe autostrada de Brasov si sa-i dau bice pana la Brasov. Dar n-am autostrada pana la Brasov, asa ca sunt obligat sa trec prin Sinaia, dar pe mine nu ma intereseaza sa vad Sinaia.....ca eu am treaba la Brasov. Deci trecerea prin Sinaia de data asta doar imi lungeste timpul de ajuns la Brasov, asa ca daca am cum sa o fac safe....ii dau ceva mai tare.

Ca sa-ti continui exemplu cu Austria, acum ceva ani am plecat din Salzburg cu destinatia Insbruck...si retur. La dus m-am dus prin sate, voiam sa-le vad, sa ma plimb, prin Zell am See, Kitzbuhel (sper ca am scris bine)....deci am mers legal...poate chiar sub limita legala....ca eram la plimbare.
La retur voiam doar sa ajung repede inapoi in Salzburg....asa ca m-am suit pe autostrada si am venit cu 130 pana inapoi.

QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2021, 11:00)
Ce naiba o fi asa greu sa recunosti, da frate , o ard ilegal ca ma simt eu cocos si ma risce sens
*


Ti-a explicat si cj-ul dar nu vrei sa pricepi.

Sunt 2 categorii de soferi. Aia care dintr-o necesitate de a ajunge unde au nevoie in timp rezonabil, mai incalca viteza acolo unde au cum, fara sa puna in pericol pe ceilalti. Aici ma incardez eu.....sau cel putin imi place sa cred ca aici ma incadrez.

Categoria 2 e ala care alearga din principiu, ca el e cocos si-l doar in peleu de lege. Si daca-l doare in peleu de lege, atunci nu e de ajuns ca depaseste viteza, mai si calca linia continua....ca na, cocosii n-au retineri d'astea, mai opretse si unde i se scoala, centura e pentru prosti....etc etc....intelegi genul.

This post has been edited by vallixx: 6 Aug 2021, 12:04


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 6 Aug 2021, 12:00
Post #2691


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 11:59)
fara sa puna in pericol pe ceilalti. Aici ma incardez eu.....sau cel putin imi place sa cred ca aici ma incadrez.

*




aici da cu virgula

dar eu nu sunt usa de bserica..deci nu pot ridica piatra .. sleep.gif

This post has been edited by wolfin: 6 Aug 2021, 12:01


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Aug 2021, 12:07
Post #2692


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mie nu.

De exemplu rin sate nu merg cu 50 dar nu depasesc cel mult 70 iar prin afara localitatilor unde am 90-100 o mai frig 120-130.....unde am loc. Daca e aglomerat...asta e, nu ma apuc sa fac slalom, sa depasesc 3-4 deodata......merg cu coloana.

This post has been edited by vallixx: 6 Aug 2021, 12:08


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 12:07
Post #2693


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 11:59)
Pai ti-am explicat, dar nu-i bai, iti mai explic odata.
*


QUOTE(MuciX @ 6 Aug 2021, 10:11)
sunt muuuulte zone atat in Austria cat si in restul europei care pur si simplu nu sunt deservite de autostrazi. Si se face naveta in timpul saptamanii. Cu 70 pe DN, daca atat e limita.
*



aham, si mai cum?

QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 11:59)
Daca insa vreau sa ma duc la Brasov cu vreo treaba, atunci ma intereseaza sa ma sui pe autostrada de Brasov si sa-i dau bice pana la Brasov. Dar n-am autostrada pana la Brasov, asa ca sunt obligat sa trec prin Sinaia, dar pe mine nu ma intereseaza sa vad Sinaia.....ca eu am treaba la Brasov. Deci trecerea prin Sinaia de data asta doar imi lungeste timpul de ajuns la Brasov, asa ca daca am cum sa o fac safe....ii dau ceva mai tare.
*



Sincer, treaba asta cu "n-am autostrada, deci tratez DN-ul si satele prin care trece ca una" imi aminteste de un episod din Vacanta Mare, in care Leana lui Costel era apostrofata ca de ce nu se spala. Motivatia a venit scurt - "Pai daca boul de barbate-miu nu vrea sa scoata apa calda din fantana?".

6 Aug 2021, 12:09:
QUOTE(wolfin @ 6 Aug 2021, 12:00)
dar eu nu sunt usa de bserica..deci nu pot ridica piatra ..  sleep.gif
*


Cum asa? Adica vallix daca incarca in mod constient si consecvent limita de viteza devine incapabil de a-i observa pe ceilalti care o incalca?


This post has been edited by MuciX: 6 Aug 2021, 12:09


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Aug 2021, 12:11
Post #2694


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cand ai naveta de 10-20-30......50km....diferenta de timp intre a merge cu 70 sau 100 este mica. Nu are rost sa alergi.
Bucuresti - Arad, 600 km, aproape legal 8-9 ore....legal 11-12, despre ce vorbim??

Asta cu modul consient si consecvent e cu dus si intors. Constient, absolut da. Consecvent, nu neaparat. Nu-mi propun sa incalc regulile (de fapt viteza, ca alte reguli nu incalc decta din greseala), dar o fac cand ma ajuta sa salvez timp suficient. (vezi mai sus).

This post has been edited by vallixx: 6 Aug 2021, 12:13


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 12:12
Post #2695


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Despre nimic vallix, e ok, ai perfecta dreptate. Bine ca am plecat de acolo unde eu eram ciudatul pentru ca vedeam o problema aici. Uite numa bine ca de fapt nu era nimic.

This post has been edited by MuciX: 6 Aug 2021, 12:13


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 12:13
Post #2696


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cred ca unii ar trebui sa aiba categorie diferita pe permis, B+, ca ei sunt soferi si pot merge mai repede decat turma dar cred ei ca in siguranta....fix cum zicea si vlad soare! Cum ziceam, nu-si recunosc vina deloc, ei sunt superoameni cu superreflexe.
Prosti pilotii aia de raliu care merg cu 50 in localitate.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Aug 2021, 12:19
Post #2697


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




geniule tu condu legal, ca asa trebuie, nu face ca ceilalti ... ca o parere strict personala .. minti cand spui ca o faci, dar deh da bine ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Aug 2021, 12:23
Post #2698


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Puneti prea mult botul la asta cu viteza. Daca ar fi asa, Germania trebuia sa fie pe primul loc la accidente pe autostrazi....si uite ca nu e, desi acolo se merge legal si cu 300.

La noi e rupere pe autostrazi, la ei nu. Viteza oare?

Sau faptul ca acolo nu te uita Dumenzeu pe B2?
Sau pt ca acolo se intelege faptul ca o frana aiurea creeaza diferente prea mari de viteza (vezi "instructorul")?
Sau pt ca acolo folosesti banda de accelerare....pentru accelerare..si nu intri cu 60 de pe bretea direct pe B1?
Sau poate pentru ca acolo se schimba banda CU SEMNAL? ....eventual dat din timp, nu cand deja tragi de volan....
Sau oare pentru ca daca nu poti merge cu minim 90, n-ai voie pe autostrada?

Etc.

This post has been edited by vallixx: 6 Aug 2021, 12:29


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Aug 2021, 12:30
Post #2699


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(vallixx @ 6 Aug 2021, 12:23)
Sau faptul ca acolo nu te uita Dumenzeu pe B2?
*


radmasa.gif
Asa e, aia adevarati stau pe banda 4.

Si desi imi vine greu s-o spun, al de noi, traista goala astia de am venit de afara, au stricat mai mult, nemtii, cel putin aia pe care ii stiu eu sunt chiar salon. Merg cu 300, dar acolo unde am loc, Nu e invers, imi pun eu pilotul pe 300 si asta inseamna ca trebuie sa zboare toti din fata mea.

Si daca te bate vreun gand, vezi ca viteza recomandata e tot 130, pentru orice incident petrecut la viteze mai mari de atat e prevazut ca agravanta.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 12:33
Post #2700


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




RCA despagubeste daca erai la peste 130 cand o comiti? cred ca discutia se purta mai bine pe topicul de faze de toata jena
valixx, problema e ca tu si czh ii dati blana oriunde nu doar pe autostrazi (ca oricum nu va duc masinile la prea mult peste 180).

This post has been edited by einstein1984: 6 Aug 2021, 12:34


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
105 Pages « < 88 89 90 91 92 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 16:49
Dacia