Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Se FURA in service? la ce ma uit?

MATEIVA
post 9 Oct 2007, 13:34
Post #1


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Rog pareri despre ceea ce am auzit ca se intampla prin service-uri si anume: masina 9 la reparat de doua luni; oare mai am motorul original? amortioare, caseta directie, rulmenti, distributia, compresor AC etc.....?!?!... ce-i "tenteaza" cel mai mult pe mecanici? la ce trebuie sa ma uit mai atent ca sa nu ma trezesc cu probleme mult inainte de vreme??? Caseta de directie este pe lista? unde se afla ca sa pot baga un ochi sa vad ce si cum?....
Va cer aceste sfaturi pt ca aproape de 2 luni am ajuns la capatul rabdarii cu reparatia masinii; muuulti nervi, muuulta alergatura, muuulti bani (adica spaga!!! mi-e rusine, dar altfel in aceasta tara NU SE POATE ALTFEL!), palinci, sticle de vin si sper ca lista sa nu mai continue... si toate astea pt ca un "grabit" vorbea la tel in timp ce conducea. Las deoparte "pedeapsa divina" si incerc sa ma concentrez pe ce urmeaza, la "ridicarea" masinii: la ce trebuie sa fiu atent?(acte de semnat, piese schimbate)
Multumesc daca ati avut rabdarea de a citi topicul si mai ales daca veti gasi timp sa ma ajuta cu un sfat.


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Oct 2007, 13:56
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




1. te uiti sa fie toate piesele schimbate in ambalajele pieselor noi frumos aranjate in portbagaj;
2. pe cat posibil te uiti dupa piesle noi puse pe masina (cele usor vizibile, nu zic sa te uiti dupa discul de ambreiaj)
3. cand o lasi (desi ar trebui sa iti faca un pv) tu iti notezi pe ceva ce "bube' avea masina - o zgarietura colo, o indoitura colo, aproximativ cat combustibil mai aveai, si cati kilometrii aveai (ambele kilometraje, nu doar cel partial)
4. daca poti, mai treci pe la ei inopinat, sa vezi ce fac; zici ca aveai drum p-acolo wink.gif

LE: A explicat Dsign mai bine aici wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 9 Oct 2007, 14:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




nu stiu exact ce fel de lucrare ai, eu de exemplu am avut reparatie+vopsire usa + aripa. A stat doar 4 zile insa aceleasi obsesii le-am avut. In cazul meu la motor am verificat ca nu au umblat pt ca pe tot motorul am avut un strat fin de praf care era la locul lui fara urme de amprente sau stersaturi biggrin.gif ...asta e! oi fii obsedat dar mai bine sa ma pazesc. Sa te uiti foarte atent cand o ridici pe unde au reparat ca au un prost obicei de a fusari treaba sau de a murdari mastile de plastic cu vopsea/chit etc. Treburile astea trebuie sa le semnalezi pe loc. Si in plus daca ai impresia ca te tin prea mult nejustificat iti recomand o reclamatie critica la vocea clientului!!!

This post has been edited by ghertzoi: 9 Oct 2007, 14:35


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 9 Oct 2007, 14:34
Post #4


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




nu vreau sa te sperii, dar citeste si aici: http://www.reno.ro/Sa-tot-iti-lasi-masina-...-t77202-s0.html


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Oct 2007, 17:38
Post #5


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Raspunsul la acest topic este simplu : ''uita-te la tot'' ...(asta daca iti lasi masina acolo singura)...daca stai langa ea nu ai de ce sa ai suspiciuni..pana vom ajunge sa lasam masina acolo o zi ,o saptamana .o luna si sa o luam impacati cu gandul ca totul a fost facut ok si inca mai are piesele ei mai este mult...poate 50 ani... tongue.gif

This post has been edited by MHY: 9 Oct 2007, 17:39


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 12 Oct 2007, 09:21
Post #6


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Imi vorbiti de "fisa de intrare" cu toate bla-bla-urile consemnate acolo, pe mine nu m-au pus sa semnez vre-o hartie, decat copie de IC, talonul masinii si...gata! blink.gif Este un service mic si cam prapadit dar am vazut pe-acolo si "masini" facute din mormane de fiare, totusi, sa ma astept la surprize daca nu am o "fisa de intrare"???


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 12 Oct 2007, 12:46
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




ce lucrare e aia de 2 luni, daca te vor taxa cu manopera pe 2 luni???? nu cred ca trebuia sa o lasi atata, trebuia sa o muti in alt service .. parerea mea.
cu stima


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 12 Oct 2007, 17:43
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




mai e si varianta mea - adica pentru cei care chiar le e frica : Inainte sa o bag in service am facut poza la toate piesele care sunt la vedere inclusiv la coduri de bare si serii biggrin.gif atat la motor si mergand pana la cauciucuri laugh.gif . Acelasi strat de praf pe capacul de la motor e bine venit - nici la mine nu era miscat nici un fir de praf ( e drept ca am mers la un service mare - la astea mici e posibil sa faca chesti din astea - a se vedea filmuletele cu camera ascunsa din topicul citat mai sus )

This post has been edited by SerbanS: 12 Oct 2007, 17:44


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 13 Oct 2007, 01:58
Post #9


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Lucrarea a durat atata pt ca a fost destul de complexa, un sfert de masina a fost taiat! am fost lovit din spate si practic nu mai aveam port-bagaj. Poate nu era cazul chiar de 2 luni, dar...?!... ce puteam face? ca de trecut am trecut si de 2 ori pe saptamana pe-acolo. Reparatia nu o platesc eu din fericire (halal fericire!) este pe asig. aluia, deci, nu sunt taxat eu cu ora, se inteleg ei cu firma asiguratoare, pe mine ma intereseaza doar sa-mi vad masina cat mai repede si cat mai bine facuta!
Maine, sambata, sper sa se termine cosmarul si sa o pot lua din service. Daca se intampla minunea o sa postez cateva imagini "inainte" si "dupa".
Bafta!


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Oct 2007, 22:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Crishor: stii, impaca-te cu ideea.
Stii remediul? Ofera-te la firma sa duci masinile la spalatorie, la reparat, etc. Cand te prezinti cu masina "de la firma" la locuri dintr-astea, ai un argument in a nu lasa ciubuc si a nu mai tremura atata.
Eu chiar am mai dus diverse masini de la firma sau de la cunoscuti si le-am preluat, ca erau la spalatorie in Galati, ca erau la service in Focsani sau la Braila, ca erau reprezentante sau service de cartier, ca erau Matiz, Solenza, Fiat Albeea, VW Passat celalalt Clio de la firma, etc, etc.
Am facut o inspectie vizuala si cu asta basta.
Stii ce am castigat de pe urma asta? Ca ma doare-n pix cand duc masina la service sau la spalatorie, daca am chef las ciubuc, daca nu, nu, ma uit cat de cat la masina si cu asta basta.
N-avem ce sa facem, avem nevoie de ei, nu putem sa ne apucam cu totii sa ne reparam masinile in fata blocului, nu toti ne-am nascut mecanici. Asadar asculta de primul meu sfat, n-ai alta solutie.

This post has been edited by Laurentziu83: 13 Oct 2007, 22:05


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 14 Oct 2007, 10:39
Post #11


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Am noutati! am vazut ieri masinuta, este iarasi una-bucata si mi s-a parut destul de reusita lucrarea. Am insa un mic dubiu in privinta culorii nedumerire.gif mie mi se pare un pic mai "vesela" decat cea originala, este o foarte discreta diferenta (am fost lamurit ca-i de vina proaspata vopsire...?!.... si ca timpul le rezolva pe toate). Luni am de alergat dupa agentul asigurator care mi-a deschis dosarul de constatare si... cine stie, poate tot maine mi-aduc "fata" acasa! wub.gif
Hai sa caut un pic prin poze sa va arat cam prin ce bucurie am trecut!
[attachmentid=1627415142] [attachmentid=1627415143]
Cam asta e! totusi traiesc cu suspiciunea ca vopseaua pe spate este mai deschisa; o sa vad maine si... vad eu!
Bafta tuturor!


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 14 Oct 2007, 12:10
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Stiu pozele tale de dinainte sa o repari si sincer a iesit foarte bine reparatia. Daca ai o poza si dinauntru din porbagaj ar fi super daca reusesti sa o pui. Eu am langa blocul meu un symbol rosu lovit in aripa care are o reparatie facuta in absoluta bataie de joc - e chituita aripa aiurea vopsita peste (vopseaua nu se potriveste la culoare si se vede chitul prin ea, chitul nici macar nu e la nivel cu restul aripii wacko.gif wacko.gif . Nici nu stiu cum a a ceptat respectiva persoana sa ia masina din service in halul ala. Asa ca eu consider ca masinuta ta a iesit super ok pentu ce pagube a avut.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Oct 2007, 12:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Lasa ca a iesit bine. Intr-adevar, parca e mai deschisa nuanta la portbagaj, dar daca sunt toate la linie si podeaua la portbagaj e intreaga, atunci e ok.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 22 Oct 2007, 09:09
Post #14


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Sunt 2 luni de cand masina este in service, nu mai suport! Nu pot sa cred ca exista atata indolenta si insolenta; le-am spus ca am inteles ca trebuie "sa faca ore" ca sa justifice suma de reparatie (destul de ne...simtita!) fereasca Sfantul sa fii scos eu din buzunar cele 175 mil!!! insa asta nu e tot: 1-nu mai am pasla de pe capacul port-bagajului "n-a avut sefu'...", 2- nu mai am Nr de inmatriculare pe spate!!!! a disparut odata cu bara avariata?!?, 3- am zgarieturi urate pe capota-fata din cauza caderilor abundente de .... tencuiala din atelierul respectiv, ba mai mult, mai am putin si incep sa-i rog sa-mi dea un polish sa repare stricaciunea provocata de ei 4- baietii s-au distrat copios facand "cerculetze" cu masinuta (urme specifice pe pneuri) cu rezervorul gol! inca putin si-mi prapadesc si pompa de benzina ca sa nu mai vorbesc de caseta de directie 5- nu mai amintesc de culoarea aplicata de ei, o nuanta mai intensa de rosu, cred ca pe-asta o aveau prin atelier...... sad.gif
Spuneti-mi va rog, unde pot face o reclamatie? chiar nu exista un Dumnezeu al celor napastuiti si batjocoriti, chiar trebuie sa plec capul doar de frica de a nu-mi "rezolva" mai bine masina? OPC, Vocea Clientului, politie, Salvarea, Pompierii....???? la cine sa-mi spun oful?!
PS. stie careva cat ma costa ca sa-mi scot de la politie nr pierdut?


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 22 Oct 2007, 10:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




CRISHOR, unde ti-ai ingropat masina?! Unde se-ntampla masacrul ala? Zi-ne si noua, sa stim de unde sa fugim.
Daca tot ai enumerat acolo - OPC, VC... ia-i pe toti la rand. Metodic.
Succes, sa dea Dumnezeu sa iesi bine din mizerie!

P.S. OPC-ul nu-ti rezolva problema, da amenzi. Dar merita. Baga.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 22 Oct 2007, 11:55
Post #16


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Da, am intrat intr-o groapa plina de... romanism! unde nu merge decat "daca dai, ai" ; si am dat, (repet, spre rusinea mea!) si am luat... prazul! Mi-e sila! Asiromul nu are-inca- acceptat devizul de reparatie trimis de service, nici macar nu stie de numele acestui nemaipomenit service si mi s-a dat de inteles ca soarta dosarului depinde de agentul care a facut constatarea, ADICA: inca o spagulita de dat!!! si cand te gandesti ca nu are nici macar 30 de ani (agentul 000) si deja ma asteapta cu bratele deschise.... mi-e sila! sunt la mana lor si nu am nici o putere. Credeam ca noi, generatia tanara (inca nu ma consider prea trecut 32) vom schimba ceva in tara asta insa observ ca-i copiem cu brio pe dinozaurii din degeneratia seniorilor, celebrii spagasini....
Scuze ca am rabufnit in felul asta dar... NU MAI POT!
Despre numele atelierului de ciocanarie, toate la timpul lor...


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Oct 2007, 12:08
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ba mai poti, mai poti ... poti sa fii convins, eu iti doresc sa nu descoperi cate poti !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 22 Oct 2007, 19:55
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




Este alt rosu,daca te uiti tu ai rosu passion asa se numeste rosul tau,e acelasi ca pe logan,tie ti-au vopsito cu rosu nova,asa se numeste rosul aplicat pe piesele noi reparate,oricum a iesit frumos dar alta culoare,eu ti-am zis sa o faci la autocobalcescu,asa daca ai vopsito in alta parte ai pierdut si garantia la vopsea,succes


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 22 Oct 2007, 19:55
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




Hm apropo rosul nou nu iese nici la polish deoarece e o alta nuanta.oricum fata de cum arata e un vis

This post has been edited by cameleon_boy: 22 Oct 2007, 19:56


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 23 Oct 2007, 13:27
Post #20


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




cameleon_boy, tare te-as fii ascultat insa cand am citt mesajul era prea tarziu! Pe partea de tablarie trebuie sa recunosc, au dres-o bine! la culoare.... cam buba... Trebuia sa cer sa o revopseasca?! cred ca-mi batea singur cuie in talpi, oricum mi-am batut deja, spun asta gandindu-ma la o posibila vanzare sad.gif


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 23 Oct 2007, 13:58
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




Dc sa nu ceri?nu este vopsita ca lumea,se vede de la o posta ,ce este proaspat vopsit, este mai deschis,ti-au gresit codul culorii,oricum spune-ne si noua la ce service ai reparato,dupa poze pare un service de cartier ceva,nu unul gen serus ,autocobalcescu,meridian.


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79MAX
post 24 Oct 2007, 14:19
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 October 07




Se vede o mare diferenta de nuanta! Nu ridica masina pana nu o vopsesc cum trebuie! Daca este reparata intr-un service Renault cel mai bine te adresezi la Directorul de Service si daca nu se rezolva la Vocea Clientului, daca este vopsita intr-un garaj il astepti pe vopsitor cu o maciuca si il "convingi" ca trebuie revopsita!


--------------------
renault megane II 2007 - SB 06 Jxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:12
Dacia