Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme punte spate? Vreau cateva pareri

hightlink
post 3 Feb 2022, 17:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 December 18




Salut,
Sunt interesat sa cumpar un Kadjar, l.am verificat astazi si am gasit cateva probleme la el, in principal faptul ca pe puntea spate are cateva suruburi prinse si cu un punct de sudura. Au masinile astea o problema, in sensul ca se slabesc suruburile si se deregleaza unghiul? sau care ar putea fi motivul?
In cauza este un 1.6 dci AWD.
Pe langa asta as vrea sa va intreb care ar fi un pret corect, an 2015, bose edition, panoramic, navi, piele, faruri full led, km 120 de mi. Mai necesita discuri/placute fata, amortizoare fata si curge un semering pe la motor. Mici defecte estetice, cateva revopsiri, volanul uzat + mai necesita schimbat un buton la usa, fosta masina de firma, destul de prafuita.
Accept orice sfat/parere. Multumesc.

This post has been edited by hightlink: 3 Feb 2022, 17:18


--------------------
BMW e46 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeopardSurd
post 3 Feb 2022, 17:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 6 December 20
From: Germania




Sudat, sârmă...miroase a accident. Nu le cad așa șuruburile de pomană. Cu chichițele alea se vede că cei dinainte și-au bătut joc de ea. Eu fostă mașină de firmă nu mi-aș lua.


--------------------
Renault Kadjar XMod 1,5 dCi EDC (2015)
R-Link 2 Vers. 2.2.19.300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hightlink
post 3 Feb 2022, 17:58
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 December 18




QUOTE(LeopardSurd @ 3 Feb 2022, 17:44)
Sudat, sârmă...miroase a accident. Nu le cad așa șuruburile de pomană. Cu chichițele alea se vede că cei dinainte și-au bătut joc de ea. Eu fostă mașină de firmă nu mi-aș lua.
*



Accident nu pare sa aiba, are masticul din fabrica. Pe un raport online de pe vestitul site de verificari pare ca are km reali si apar daune in fata si spate de pana in 5000 de lei, probabil revopsiri.


--------------------
BMW e46 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 4 Feb 2022, 08:43
Post #4


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Suduri pentu fixare suruburi ? Nu am mai auzit si cand am fost sub masina nu am vazut asa ceva la suspensia mea.
Poate are mastic...dar stii sigur ca e de fabrica? In 2022 se pot face multe ca de fabrica.
Masina de firma insa km putini dar cu volan uzat nu imi suna bine.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hightlink
post 4 Feb 2022, 10:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 December 18




QUOTE(janos @ 4 Feb 2022, 08:43)
Suduri pentu fixare suruburi ? Nu am mai auzit si cand am fost sub masina nu am vazut asa ceva la suspensia mea.
Poate are mastic...dar stii sigur ca e de fabrica? In 2022 se pot face multe ca de fabrica.
Masina de firma insa km putini dar cu volan uzat nu imi suna bine.
*



Ma gandesc poate a schimbat puntea spate cu una din dezmembrari si a pus punctele de sudura sa nu se deregleze geometria, habar nu am, nu ma pricep.
Ca si km, apar foarte desfasurat pe raportul platit iar pe aplicatia de la rar, apar si acolo ok.
Acum... care ar fi un pret ok?
E singurul Kadjar AWD la vanzare din partea asta de tara din pacate

This post has been edited by hightlink: 4 Feb 2022, 10:55


--------------------
BMW e46 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeopardSurd
post 5 Feb 2022, 10:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 6 December 20
From: Germania




Pentru mine e pur si simplu suspect. Nu as da banii pe asa ceva plus ca trebuie sa mai bagi ceva in ea. Volan uzat inseamna de obicei multi kilometrii, depinde de conditii. A mea are 65.000 km si nici urma de uzura.


--------------------
Renault Kadjar XMod 1,5 dCi EDC (2015)
R-Link 2 Vers. 2.2.19.300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hightlink
post 5 Feb 2022, 11:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 December 18




QUOTE(LeopardSurd @ 5 Feb 2022, 10:36)
Pentru mine e pur si simplu suspect. Nu as da banii pe asa ceva plus ca trebuie sa mai bagi ceva in ea. Volan uzat inseamna de obicei multi kilometrii, depinde de conditii. A mea are 65.000 km si nici urma de uzura.
*



Am inteles... am renuntat la idee intre timp. Am mai gasit o masina cu doar 30.000 km din 2018 dar si pretul este de 19500, nu stiu daca merita.


--------------------
BMW e46 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 5 Feb 2022, 15:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Legat de uzura volanului, contează utilizatorul. Masina mea e luata de noua, și acum la 55K volanul se vede ca e uzat și s-a dus luciul de pe piele pe partea stânga (conduc mai mult cu stânga).


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 5 Feb 2022, 17:00
Post #9





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Uzura volanului e influentata de mai multi factori: sofer (mina grea/usoara/aspra/murdara etc.) dar si de materialul folosit (calitate, rezistenta) si lotul materialului (nu sint toate la fel). La Megane 2 pe la 170.000 au inceput sa apara urme de uzura (puncte in care vopseaua bej s-a luat). Acum are aproape 200.000 si nu e tocit materialul. O revopsire il poate face ca nou, Am prins lot bun. La un Megane 3, tot volan de piele, a trebuit schimbat in garantie din cauza tocirii la foarte putini km. Lot jalnic.

Suruburile alea prinse cu sudura suna foarte ciudat. Pot si si motive inocente, dar nu mi le pot inchipui (la Megane 2 la prima revizie au fost nevoiti sa taie suruburile din fata de la scut pentru ca se invirteau in gol. Au sudat niste piulite si nu au mai fost probleme de atunci.)

La masina cu 120.000 km banui ca nu au bagat bani in ea inainte de vinzare, deci trebuie sa te astepti si la schimbarea distributiei, kitului de accesorii. Cu tot ce ai enumerat si ce o sa se mai gaseasca, e posibil sa ajungi pe la 19.500 euro sau chiar mai mult. In plus, e din primul an de fabricatie. 2018 e ultimul an de fabricatie pentru varianta pre-facelift si probabil au mai rezolvat din problemutele initiale (e posibil si invers, sa fi facut modificari negative pentru reducerea costurilor).

Doar tu le vezi si poti decide, dar din spatele tastaturii, as zice sa incerci sa o iei pe cea din 2018 cu 30.000 km.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hightlink
post 5 Feb 2022, 17:15
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 December 18




QUOTE(Rimio de Vassur @ 5 Feb 2022, 17:00)
Uzura volanului e influentata de mai multi factori: sofer (mina grea/usoara/aspra/murdara etc.) dar si de materialul folosit (calitate, rezistenta) si lotul materialului (nu sint toate la fel). La Megane 2 pe la 170.000 au inceput sa apara urme de uzura (puncte in care vopseaua bej s-a luat). Acum are aproape 200.000 si nu e tocit materialul. O revopsire il poate face ca nou, Am prins lot bun. La un Megane 3, tot volan de piele, a trebuit schimbat in garantie din cauza tocirii la foarte putini km. Lot jalnic.

Suruburile alea prinse cu sudura suna foarte ciudat. Pot si si motive inocente, dar nu mi le pot inchipui (la Megane 2 la prima revizie au fost nevoiti sa taie suruburile din fata de la scut pentru ca se invirteau in gol. Au sudat niste piulite si nu au mai fost probleme de atunci.)

La masina cu 120.000 km banui ca nu au bagat bani in ea inainte de vinzare, deci trebuie sa te astepti si la schimbarea distributiei, kitului de accesorii. Cu tot ce ai enumerat si ce o sa se mai gaseasca, e posibil sa ajungi pe la 19.500 euro sau chiar mai mult. In plus, e din primul an de fabricatie. 2018 e ultimul an de fabricatie pentru varianta pre-facelift si probabil au mai rezolvat din problemutele initiale (e posibil si invers, sa fi facut modificari negative pentru reducerea costurilor).

Doar tu le vezi si poti decide, dar din spatele tastaturii, as zice sa incerci sa o iei pe cea din 2018 cu 30.000 km.
*



Stiu ca la la Renault materialele de la interior sunt putin mai... fragile ca sa zic asa. La masina mai ieftina nu ma sperie neaparat ce am gasit la ea ci ce e posibil sa gasesc mai tarziu, daca are sens ce spun. Tind sa cred ca pe termen lung ies mai ieftin cu cel din 2018, acum mai ramane de decis daca merita sau nu banii, nu e chiar o suma mica pt un renault de 4 ani...


--------------------
BMW e46 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:03
Dacia