Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie de viteza

Renojohny
post 29 Dec 2015, 20:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Salutare!intr-un final am reusit sa-mi fac si eu cont pe forum si vin cu o mare rugaminte; detin un clio4 de 2 luni cumparat de nou cu motor 1.2 marea mea problema este ca schimbarea vitezelor se face imprecis si agata voua vi s-a intimplat asa ceva deoarece cei de la meridian mi-ai spus ca asa e normal sa faca .astept ceva inf din partea voastra si ma bucur ca ma pot alatura voua deoarece e o intreaga poveste cu reno


--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Dec 2015, 09:23
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Toate cutiile cu 5 trepte derivate din JH sunt imprecise si agata mai mult sau mai putin, Clio 4 1.2 16v fiind varianta low cost, s-a ales cu cutia asta..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusf23
post 30 Dec 2015, 10:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 20 September 14




mie imi agata momentan doar cand pun in marsarier.. nu intra de fiecare data din prima si trebuie sa apas din nou ambreiajul. in rest nu prea sunt multumit de cutie, se aude prea tare schimbarea de viteza si e putin imprecisa


--------------------
Renault Clio 2014, 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Dec 2015, 11:01
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cand nu-ti intra din prima in reverse, ridica usor ambreiajul in timp ce bagi, si nu mai e nevoie sa apesi din nou.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 30 Dec 2015, 12:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 30 Dec 2015, 12:01)
Cand nu-ti intra din prima in reverse, ridica usor ambreiajul in timp ce bagi, si nu mai e nevoie sa apesi din nou.
*


Si risti sa carai pinioanele smile.gifwink.gif. Daca ai probleme de genu' cel mai bine e sa lasi schimbatorul la punctul mort, ridici complet ambreiajul si-l apesi din nou. E cel mai sanatos pentru cutie.
Eu sunt multumit de cutia de viteze. Intra frumos, precis dar DA parca putin zgomotoasa.


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Dec 2015, 13:11
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu caraie absolut nimic, in timp de bagi in marsarier si nu intra, ridici usor ambreiajul, si intra fara sa caraie nimic. Daca il ridici de tot caraie, binenteles.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renojohny
post 30 Dec 2015, 15:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Stiti ce e ciudat daca ti piciorul pe ambreaj continuu vitezele se schimba ok ca si cum sar alinia ok sincroanele daca iei piciorul si schimbi in mers agata asa ceva nu am patit niciodata in 15 ani de condus si mai e ceva cind schimbi zici ca e in oala ca sa nu mai zic de schimbator care se misca groaznic si trepideaza cind o calci zici ca nu are bieleta antirasturnare iar cei de la meridian au spus ca e normal sa vezi meciuri

30 Dec 2015, 15:19:
Nu am reusit pina acum sa merg cu alt renault cu acest motor voi va mai intilniti vineri ?

This post has been edited by Renojohny: 30 Dec 2015, 15:19


--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orex
post 25 Jan 2016, 19:28
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 20 November 15




QUOTE(Renojohny @ 30 Dec 2015, 15:17)
Stiti ce e ciudat daca ti piciorul pe ambreaj continuu vitezele se schimba ok ca si cum sar alinia ok sincroanele daca iei piciorul si schimbi in mers agata asa ceva nu am patit niciodata in 15 ani de condus si mai e ceva cind schimbi zici ca e in oala ca sa nu mai zic de schimbator care se misca groaznic si trepideaza cind o calci zici ca nu are bieleta antirasturnare iar cei de la meridian au spus ca e normal sa vezi meciuri

<span class='edit'>30 Dec 2015, 15:19:</span>
Nu am reusit pina acum sa merg cu alt renault cu acest motor voi va mai intilniti vineri ?
*


Salut! Un pic ciudat ce ti se intampla! Sunt posesorul unui model similar, de cca 3 luni, si n-am sesizat acest aspect. Ce-i drept nu "mesteci" la fel de usor ca la o masina nemteasca (am avut o O2) dar totul e sa te obisnuiesti tu cu timoneria, ca ea cu tine e mai dificil. Cert este ca modelul, chiar daca este asamblat in Turcia, nu se mai confrunta cu problemele semnalate de alti colegi de forum acum ceva vreme (zgomot in habitaclu datorita hayonului, greierasi din cauza bordului sau fetelor de usi). Restul, pe parcurs ca n-am decat cca 2800 km cu "hiena", dar sper sa nu ma dezamageasca achizitia.

This post has been edited by orex: 25 Jan 2016, 19:41


--------------------
Renault Clio IV 1.2 75CP 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiutu
post 26 Jan 2016, 11:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 18 December 10
From: Bucuresti




Si la masina din semnatura e mai intampla, cand bag din a 2-a in a 3-a.


--------------------
Renault Clio 2014 Expression 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renojohny
post 7 Feb 2016, 17:23
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Si mai am o problema se misca anormal de ciudat schimbatorul la retrogradari si cind accelerezi mai in scurt parca nu preia socul dintre cutie si motor cum trebuie, daca acum cind e noua 4000 km face asa mai tirziu o sa se miste schimbatorul ca la tractor Sfaturi ceva ? Ati patit asa ceva?


--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio86
post 12 Feb 2016, 22:14
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 June 15




Aceeasi problema o am si eu , motor 1,2, 15000 km si imi agata cand schimb din treptele superioare in a doua si cateodata in a treia . Problema a aparut recent , un an mergand foarte bine. Am fost la reprezentanta in Constanta pentru ca masina este in garantie si mi-au spus parerea lor de profesionisti, citez : "Prea frumos va purtati cu masina ca si cum ar fi o doamna , inca nu si-a facut rodajul si trebuie manevrata mai cu forta , cred ca nu intelegeti bine mecanismul .
Nu i-am mai spus ca am diploma de inginer auto ca nu avea rost , asta ca sa vedeti cum suntem tratati chiar si cand luam o masina noua si avem habar despre ce vorbim . Urmeaza sa merg la Tracom si sa investighez problema pe banii mei ca aceasta garantie oferita este de forma .


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dinamique - B-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renojohny
post 10 Apr 2016, 12:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Salutare tuturor, revin dupa ce ceva timp si vizite la reprezentanta reno meridian Sud cu acelesi probleme nerezolvate cu scandaluri pe la reno si cu o cutie care agata retrogadari de viteza zgotoase si cu smucituri acum mai nou cind trec peste limitatoare de viteza cu viteza mica in treapta 2 parca se misca cutia cu totul, si cu tot cu schimbator dar va promit eu ca nu va ramine astia nu vor scapa asa usor de mine.
Raspunsul celor de la reno dat de unul din sefi de atelier si anume: se aud zgomote dar totul e functional te i-a inima cind auzi asa ceva si unul si mai tare, e din procesul tehnologic dat de directorul de serv, si ca sunt masini si masini. Ce parere aveti de asa pers?
Am auzit prin mecanici de la serv deoarece am fost de 3 ori la ei, ca unele modele ar avea probleme din cauza uleiului de calitate proasta. Voi ati auzit asa ceva?
Mentionez ca buburuza are 8000 km va dati seama cum o sa se comporte dupa 50000 km nici nu vreau sa ma gindesc.



--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 10 Apr 2016, 18:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Chiar azi am mers cu masinuta sotiei, are 15 000 de km si intr-adevar, cutia este zgomotoasa si usor imprecisa. Comparativ cu Clio 3 vechi de 7 ani pe care il conduc, este clar un regres. In rest, masina merge ok. Pacat ca cei de la Renault fac astfel de alegeri.

Intrebarea este daca pe versiunile superioare de echipare au pus alta cutie sau aceeasi minune?


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Apr 2016, 19:11
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cutai nu are treaba cu echiparea, ci cu motorul, daca e 1.2 16v, e aceasi cutie indiferent de versiunea de echipare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 10 Apr 2016, 19:55
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Buna treaba...
Dc stiam, mergeam pe 0,9 tce. Era si mai vioaie masina...


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_macovei88
post 11 Apr 2016, 12:41
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 26 April 14




La mine agata un pic cand dau a-1a si marsarier, uneori tre sa calc inca odata ambreiajul, da asa-i normal. In rest nu agata, la acclerari bruste tremura un pic scimbatorul. SI la 23000 km schimbatorul are un joc mai mare bagat in viteza fata de la inceput. Toate astea pt. ca solutiile tehnice alese is ieftine si vechi, ca d'aia e masina 9000-10000 euro.


--------------------
Renault Clio 4 2014 1.2 16v 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renojohny
post 11 Apr 2016, 19:48
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Salutare tuturor cam aceleasi probleme le am si eu cu mici diferente si anume in momentul cind retrogradez in viteza a doua si trec peste un limitator de viteza se simte ca si cum tot socul s-ar duce in schimbator si parca se misca toata cutia parca ceva acolo jos intre schimbator si cutie loveste fier de fier, nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun dar cam asa se simte, in viteza 1 intra urit ca si cum ai avea raba adica nu intra lin parca are un opritor acolo ceva, ceva raspunsuri de la RENO aveti, cum vedeti rezolvarea acestei probleme care cred ca in timp dupa citeva zeci de mi de km se va trasforma in dezastru mai ales in traficul din Bucuresti


--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusf23
post 11 Apr 2016, 20:45
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 20 September 14




mie in ultimul timp imi intra a 3-a cand de fapt vreau sa bag a 1-a... si uite asa sunt injurat degeaba


--------------------
Renault Clio 2014, 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul1981
post 12 Apr 2016, 07:48
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 19 June 15
From: Ialomita




Detin si eu aceasta cutie formidabila pe care multa lume o critica , insa din iun. 2015 si pana in prezent , avand 14600 km parcursi , nu am decat o singura minora pb pe care recunosc ca inca de la inceput am sesizat-o insa destul de rar , atunci cand vreau sa bag in marsarier uneori nu intra din prima , insa o scot usor pe liber eliberand complet ambreiajul , apoi la a doua incercare intra normal . Evident este varianta low-cost aceasta cutie care pune vad deja multora pb dupa 1,2 ani de folosire , insa cred ca consta mult si in exploatarea ei in cazul multora . Adica sa bagi treapta I si sa intre in a 3 a asta deja eu zic ca tine de alt lucru .


--------------------
Renault Clio IV , Captur 2015 , 2019 / 1,2 16v 75cp , 0.9 Tce 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_macovei88
post 12 Apr 2016, 07:59
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 26 April 14




Asta cu marsarier, ca nu intra din prima, asa e tipul cutiei, se gaseste si la alte marci (Citroen de ex.). Tot cutia asta cred ca exista de cand a aparut motorul asta 1.2 16v, D4F...adica de vre-o 10 ani sau mai mult. Nu cred ca e asa proasta cand inca circula pe strazi Clio 3, Twingo si altele cu acelasi motor si cutie.


--------------------
Renault Clio 4 2014 1.2 16v 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renojohny
post 17 Apr 2016, 10:46
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 December 15




Salutare tuturor! revin cu o intrebare !aveti idee ce indicativ are cutia de viteze de pe 1.2 16v deoarece la Meridian Sud mi-au spus ca au modificat-o, si ca nu mai e cea de pe clio 3 sau clio 2 si ca au schimbat si timoneria. Acest raspuns a venit in urma intrebarii mele daca se poate schimba timoneria care este groaznica cit despre cutie as vrea sa schimb uleiul pt ca inclusiv mecanicii de la Meridian mi-au spus ca au fost ceva probleme din cauza uleiului pt ca au modificat cutia nu stiu ce naiba iau facut dar nu au pus un ulei adecvat .Aveti idee ce api GL are? Trebuie sa-i fac ceva ori la cutie ori la timonerie altfel nu o mai tin.


--------------------
Renault Clio4 2015life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 29 Apr 2016, 12:50
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




De cativa ani buni repar cutii de Renault si am ceva experienta cu simptomele lor.

Nu cutia este zgomotoasa si noul model de timonerie. Cablurile / timoneria fac zgomot, troznesc la schimbarile de treapta.

Agata treptele sau intra din doua bucati chiar si la masini noi...DA asa este si nu ai ce sa le faci...asa sunt cutiile de Renault mai ales cele JH3 care pe 1-2 au niste sincroane subdimensionate parerea mea.

Am mers cu Megane 3 si Clio 4, masini noi din fabrica care aveau lipsa de sincronizare mai ales pe 1-2.
Asta nu inseamna ca masina va avea probleme. Nu...va merge mult si bine !

Parerea mea este ca nu au rost interventii asupra cutiilor.
Exista mici sanse sa mearga mai bine, dar si mai mari sanse sunt sa nu se rezolve sau chiar sa apara alte probleme si sa mearga mai prost.


Acum sa raspund si colegului de mai sus care este suparat pe masina. Cutia are fix aceleasi interne ca la Clio 3, megane 2, Modus, Dacia Logan si lista continua. Exista mici modificari nesemnificative.
Poti incerca adaptarea unei timonerii de Clio 3 sau Megane 2. este ceva mai silentioasa.
Probleme din cauza uleiului nu stiu sa fi fost.
Puteti incerca alt ulei, tot de la Elf...mai exact Elf NFP 75w80. Este full sintetic si ajuta putin sincroanele sa si faca treaba mai bine.

Problema marche arierului se rezolva cu pinioane si tren de marchearier de Supernova...da Supernova are frana sincron pe treapta de mers inapoi smile.gif))

This post has been edited by alessandroK4M: 29 Apr 2016, 12:58


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Apr 2016, 14:15
Post #23


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Confirm ca nu ai ce sa-i faci la JH3 si derivatele sale, asa merge ea, desi e frustrant sa dai o gramada de bani pe o masina noua cu asemenea problema.

Uleiul degeaba il schimbi si pui NFP, am incercat eu, nu ajuta cu nimic, chiar fiind mai subtire se agraveaza agatatul. Ala e pentru cutii in 6.

This post has been edited by argon: 29 Apr 2016, 14:16


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 29 Apr 2016, 17:12
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




NFP ajuta mai ales iarna la deplasari pe distante scurte si medii unde treaba poate deveni de a dreptul frustranta.

Pe eticheta scrie ca se foloseste la cutii de tip Jxx...eu l am folosit cu rezultate bune si la 5 si la 6 trepte TL4. Celelalte cutii in 6 gen ND4 si pk4 nu au probleme.

Oricum rezolvarea este sa nu mai bagati cutiile in seama si sa ii dati sa meargă asa ca nu se intamla nimic.


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 01:14
Dacia