Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce parere aveti despre ABS-ul de pe MII, Trebuia dotat cu buton on/off ?

casper
post 5 Oct 2005, 13:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 481
Joined: 9 September 05
From: militari pe stanga




am cautat pe forum si n-am gasit, ori nu ma pricep io. deschid discutia pentru ca mi se pare ca ar trebui pus un buton de activare/dezactivare ABS. pe uscat poti sa-ti iei teapa mare cu ABS-u. io zic ca numai pe drum umed, gheata, zapada este nevoie de el, voi ce ziceti ?


--------------------
MEGANE SEDANE 2005
megane sedan expresion 1,5 dci 80 cai - martie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 5 Oct 2005, 13:58
Post #2


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Io zic ca ca ABS-ul e super util mai ales pe drum umed sau uscat. Pe gheata sau zapada este inutil dar nu dauneaza. Spun asta din experienta personala.
Daca nu ai avea ABS, la o frana de urgenta pe drum uscat, rotile s-ar bloca si ti s-ar netezi cauciucurile pe partea de contact cu solul, ca sa nu mai zic de faptul ca franarea nu ar mai fi la fel de eficienta (ma refer la distanta de franare). Despre utilitatea ABS-ului pe timp de ploaie cred ca e inutil sa mai discutam...

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 11:15


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 5 Oct 2005, 14:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Intr-adevar, la umezeala sau la denivelari se cam sesizeaza aiurea uneori.Dar e super util in rest.Nici o plangere in legatura cu franele Meganului.Ma bazez in totalitate pe ele.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpurcarin
post 5 Oct 2005, 16:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti(Gorjului)




ABS ul este util in orice situatie: pe uscat franarea este mai eficienta dar marele avantaj este ca in momentul in care apesi frana la maxim se pastreaza capacitatea de a vira, pe cand daca nu ar fi ABS ul rotile s-ar bloca si virarea ar fi imposibila; pe zapada este eficient in anumite conditii: daca nu este oglina si daca roata are ceva aderenta( cu niste cauciucuri de iarna intotdeauna va fi eficient pe zapada, nu pe gheata) ; pe gheata intr-adevar nu are nici un rost dar in nici un caz nu incurca. Din aceste motive , acel buton On/Off nu are nici o logica pentru ca ABS ul in nici un caz nu incurca


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005, Influence
1,5DCI, 100CP, Vert Cuivre, iunie 2005
Suzuki GSR600
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leom2
post 7 Oct 2005, 07:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 28 March 05




Problema ABS-ului este simpla!
Din fizica cunoastem ca forta de franare la rostogolire este mai mare ca cea la alunecare.
Ne intereseaza eficienta frinarii; indiferent de cum facem speculatii cu privire la starea carosabilului, rotile nu trebuie sa se blocheze.


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 7 Oct 2005, 07:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Franele la MII sunt exceptionale (inclusiv sistemul ABS)...nu am nimic de reprosat si sistemul ABS nu cred ca ar fi fosr cazul sa fie dezsactivat vrodata...

Super multumit de frane smile.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 7 Oct 2005, 08:54
Post #7


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




QUOTE
pe zapada este eficient in anumite conditii: daca nu este oglina si daca roata are ceva aderenta( cu niste cauciucuri de iarna intotdeauna va fi eficient pe zapada, nu pe gheata) ; pe gheata intr-adevar nu are nici un rost dar in nici un caz nu incurca.

Confirm, la mine cu ContiWinterContact iarna si pe zapada destul de batatorita pot pune frana normal si nu se duce deloc... pe gheata evident ca nu mai tine, dar intr-adevar nici nu incurca...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 7 Oct 2005, 09:22
Post #8


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




poate e numai o senzatie...da parca la o masina fara abs..cand bagam picoru la maxim in frana..scartzaia si se apleca tare in fata si se oprea parca mai repede decast meganu...care..cand nu intra abs...are o frana geniala....dar cand intra...parca nu o lasa sa franeze..adika haraie ala..da masina inainteaza...nush daca se opreste mai repede sau nu da eu am senz ca distanta e mai mare


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 7 Oct 2005, 09:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Daca era permisa dezactivarea ABS-ului, se pierdeau ceva stele la crash test.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirciulica_i
post 7 Oct 2005, 22:13
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 July 04




Unii contesta utilitatea ABS-ului pe carosabil alunecos(zapada, gheata)...

Oare ce se intampla cu o masina fara ABS in conditii de aderenta f.f. redusa in momentul in care la franare se blocheaza rotile? Isi mai mentine directia de mers?

Cu ABS directia de mers nu este afectata...

Parerea(experienta) mea...


--------------------
Renault Megane II Sedan Privilege 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 7 Oct 2005, 23:29
Post #11


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




la viteze mari..da la viteze mici cred ca si-o mentine...bineniteles sa nu fie sticla pe jos..ca atunci numai cramopanele te ajuta...

in concluzie..nu cred ca e enecesar sa avem buuton de on off..ci doar sa intre cand trebuie absolut necesar


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 7 Oct 2005, 23:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Este numai o senzatie. Fizic, cu ABS franarea e mai scurta. Asta daca soferul stie sa nu ia piciorul de pe frana ca ii bate pedala rolleyes.gif

Si pe mine m-a scos pe uscat de 2 ori din situatii in care nu credeam ca il scap pe cel din fata:
- o data un bou cu taxi a oprit in mijlocul drumului, iar eu tocmai ma luasem in "gura" cu un smecheras cu prietena langa el si SuperNova biggrin.gif Eu am franat si am vazut ca SN vine din urma tare, si in timp ce franam (cu ABS lucrand din greu) am virat frumos stanga, si a trecut ala cu SN ca avionu pe langa mine inca vreo 5 m ... De eram in fata, varza imi facea spatele.
- alta data un bou cu o Vectra inchisa la culoare a intors in mijlocul drumului, noaptea, eu urcam cu viteza destul de mare si era si curba, in viraj l-am vazut cand mi-au batut farurile pe el, nici macar nu apucase sa aprinda luminile dar plecase sa intoarca ... L-am evitat la limita, iar cu ABS la lucru si viraj....

In ambele cazuri, fara ABS cred ca nu iesea prea bine... Deci nici nu va ganditi la a dezactiva ABS.

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 11:16


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladK2K
post 8 Oct 2005, 06:22
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




Eu inca nu am avut de a face cu ABS-ul, dar franele de la megane, cu sau fara ABS, le intrec net pe cele de la CIELO (si nu din cauza placutelor, ca nu am pus stifturi).

Legat de eficacitatea ABS, va pot da eu o argumentare stiintifica la functionarea lui. In momentul in care franele acctioneaza, apare o forta de frecare ce incetineste miscarea. Aceasta forta de frecare este data de forta ce se aplica intre suprafetele de contact (frane si disc, cauciuc si carosabil) inmultita cu un coeficient de frecare (miu) care depinde de material. Cu cat acest coeficient de frecare e mai mare, cu atat forta de franare este mai puternica. Cand puneti frana, aceasta poate fi franarea discurilor fata de masina, sau franarea cauciucurilor fata de carosabil. Desi forta de apasare este mai mare in cel de-al doilea caz, coeficientul de frecare (miu) este destul de probabil sa fie mult mai mic decat al placutelor de frana si a discului (unde miu este controlat, nu variabil).
In momentul in care rotile se blocheaza, inseamna ca frecarea dintre placute si disc este mult mai puternica (roata se opreste fata de masina), deci forta de franare devine mai mica. ABS-ul, cand sesizeaza blocarea rotilor, le da drumul pentru a ramane la un coeficient de frecare mare. Ca un efect secundar, ramanerea rotilor in miscare fata de masina ajuta si la controlul directiei.

In concluzie cand ABS-ul intra in functiune, acesta reduce distanta de franare asigurand o forta de franare mai mare, data de placute si nu de cauciuc


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 10 Oct 2005, 10:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Nu vad la ce ti-ar folosi deconectarea ABS.
Cine are masinuta dotata cu ESP are buton de deconectare doar ca la o anumita viteza (nu mai stiu cit e 30 - 50 km/h) se reconecteaza automat.Probabil ca la fel ar fi si cu deconectarea ABS.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:00
Dacia