Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 1 Turcia vs. Franta, As dori niste informatii daca se poate

nimenialtul
post 30 Sep 2005, 14:39
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 September 05




hm...asa am zis si eu despre mesaj...l-am luat de pe Softpedia-forum...

Hey..mai vreau sa apelez la voi pt ca obs ca dati sfaturi bune smile.gif

Megane-ul pe care l-am descris la inceput are unele chestii putin diferite de alte megane-uri:

-Oglinzile nu sunt vopsite in culoarea masinii;
-Bara(dunga) din spate de sub portbagaj, care trebuia sa fie cromata..este neagra;
-In fata masinii,cele doua "nari"ar fi trebuit sa aiba conturul tot cromat,dar la mine e negru...

Oare pt. ca e facut in Turcia?

unsure.gif ...Astept niste informatii


--------------------
Renault Megane 2000 classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Boala
post 30 Sep 2005, 15:11
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 27 June 05




Diferentele pe care le descrii tu sant cel mai probabil datorita faptului ca este o varianta mai veche de M1 ( un revision mai vechi ). Probabil la generatiile mai noi au mai facut aceste mici facelift-uri. Al meu este din 2003, facut in Turcia si are modificarile spuse de tine. La mine, la aproape 29.000km, amortizoarele sant in stare perfecta desi si-au luat destul gropi in Bucurestiul nostru drag. Intr-adevar dungile alea de cauciuc sant un pic deformate, dar asta am vazut-o la mai multe M1 si nu ma deranjeaza ( eventual se pot lipi de caroserie ). Aerul conditionat cam la orice masina miroase, inclusiv la M1, din cauza bacteriilor care se formeaza in sistem de la umezeala. De asta se si recomanda sa opresti AC cateva minute inainte de oprire, ca sa se nu ramana condens care sa miroasa. Eu am rezolvat problema prin vara cu un spray bactericid special pentru instalatii de AC si cat timp am respectat regula de mai sus a fost ok, dupa care nu prea am mai facut asa si a inceput sa miroasa din nou. Mai este posibil ca scurgerea condensului sa fie partial infundata, de acolo sa apara problema. Si chestia cu acceleratia este adevarata intr-un sens, se manifesta cateodata si la mine dimineata, dar tine foarte putin. S-a mai discutat pe aici.


--------------------
Renault Megane Classic 2003, v. 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 1 Oct 2005, 13:35
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




pt nimenialtul

Diferentele descrise de tine+motorul 1,6 8V sunt exact cele pe care le-am avut si eu la masina mea. Asa cum deja am mai spus, este vorba de ultimele modele de M1 cu 1,6 8v, asamblate la sfarsitul lui 1999 si inceputul lui 2000. De fapt, ele au fost primele M1 classic cu "face-lift", modificare ce s-a produs in cursul lui 1999. Au venit si in Rom pana prin martie-aprilie 2000, dupa care au inceput sa importe si la noi varianta 1,6 16V. In plus, nu aveau nici computer de bord, bancheta fractionabila, oglinzi electrice. Mama ce i-am mai frecat pe cei de la renault cand mi-au adus-o fara dotarile astea. Nu cred ca le face placere sa-si mai aduca aminte, la ce despagubiri mi-au achitat atunci.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimenialtul
post 2 Oct 2005, 10:30
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 September 05




pt dili:

Si cat te-a costat masina fara dotarile astea: oglinzi el, comp. bord?

Si cat ai primit despagubiri?

Ca cel care a luat Megane-ul de nou a dat 12.000Euro.

PS.Peste 30 minute trebuie sa ma duc sa iau masina de la Focsani....gata m-am convins...O IAU!! biggrin.gif

Si cand am sa ma intorc cu ea de la Focsani la Bacau...am sa iti spun impresia mea dupa ce merg cu ea....

B'Bye smile.gif


--------------------
Renault Megane 2000 classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 2 Oct 2005, 18:31
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




pt nimenialtul:

Nu mai stiu pretul exact dar pe contract cred ca era in jur de 12000E.

Compensatii:
Discount 1000 Euro+alarma+proiectoare+metalizare gratis.

Ehee, erau alte vremuri in 1999; dealerii abia se dezmeticeau, cand prindeau un client tineau cu dintii de el. Acum, cand vand de nu mai pot face fata, sunt mult mai batosi.

This post has been edited by dili: 2 Oct 2005, 18:34


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin2000
post 10 Oct 2005, 19:10
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 September 05




Diferenta megane estate alb - spania si megane sedan alb privilege - turcia flagranta a fost culoarea de interior. Cremul tapiteriei si pielii din spania se transforma intr-un verzui ciudat la cel din turcia. Se pare ca turcii nu prea vad bine culorile.

In rest o sa mai incerc sa vad diferente. Nu o am decat de 3 zile pe spanioloaica mea.


--------------------
Renault Megane 2005 Estate
57000 km bad: bielete flanse tampon superior calorifer antigel pe covor comutator stergator parbriz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:08
Dacia