Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 11 12 13 14 15 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Diorama lui PROGNOSIS, orasul din sufragerie

Prognosis
post 5 Feb 2011, 11:02
Post #361


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagoane cu coviltir – lampa finala

Heavy-Compare-01.jpg


Vagonul cu coviltir de la Piko impreuna cu cel de la Roco, au primit lampi finale in mod putin diferit, asta si pentru ca fiecare vagon are particularitatea lui.

Vagonul Piko,

are o contragreutate metalica fixata cu dublu autoadeziv in mijlocul sasiului.

Felinarul este dintr-o dioda punctiforma rosie, care are avantajul apropierii formei de cea a unui felinar. In forex de 1,2 mm grosime, am dat o gaura de fix diametrul lentilei diodei. Am vospit cu negru fata exterioara a placii gaurite si dupa uscare am introdus prin presiune si fixat cu picatura, ledul in gaura respectiva. Dupa uscare am decupat placuta pe forma ledului care este foarte apropiata de imaginea unui felinar… Dupa pilire la forma am vopsit cu negru si lateralele felinarului obtinut. In peretele vagonului am practicat doua gauri de 0,5 mm exact in dreptul picioarelor ledului, pe care l-am introdus si fixat doar prin rasucirea picioarelor la interiorul vagonului, in sus si in jos.

Firele de colectare merg la o punte redresoare, pe a carei iesire este cuplat un condensator sanatos pentru anularea intreruperilor. Ledul felinar este legat printr-un rezistor de 920 hmi la condensatorul de 220 micro/35 volti. Profitand de spatiul mare avut la dispozitie in vagon, am montat un astfel de condensator care, chiar dupa ridicarea de pe sine a vagonului, mentine lumina pana intorci vagonul in sens invers si il pui la loc pe sine.... Condensatorul este prins de peretele vagonului tot cu hartie dublu adeziva.

Pentru fixarea lamelei, am dat o gaura de 0,5 mm exact intre clemele de prindere a axului bogiul, gaura cu care am strapuns si platforma vagonului. Pe lamela am cositorit un fir subtire si flexibil extras dintr-o bobina dezafectata. Lamela am fixat-o deasupra gaurii prin care trece firul cu o fasie de 4/7 mm de carton forexde 0,5 mm grosime, usor pilit in dreptul trecerii lamelei, pentru a o tine ferm pe pozitie. Fasia am lipit-o peste lamela direct pe piesa de fixare a axului boghiului. Toata piesa poate fi extrasa ulterior fara alte operatiuni decat cele obisnuite, odata cu axul boghiului. Am vopsit cu maro bucatile de forex care tin lamelele sub boghiu si… gata. Un vagon dotat cu lampa finala.

Vagonul Roco

Boghiul este ceva mai complex si diferit fata de Piko, avand osiile ceva mai la interior, nu a mai permis montarea de lamele asa usor, fapt pentru care am ales colectarea cu ajutorul unor bucati elastice de coarda de chitara. Am practicat gauri de 0,1 diametru, pein care am trecut bucata de coarda de chitara.

La mijloc, in fanta vizibila, am infasurat fir litat, strans in jurul lamelei colectoare, pe care apoi l-am trecut prin alta gaura, de 0,5 diametru, practicata in axul boghiului si pe care l-am adus astfel in sasiul vagonului.

Am decupat greutatea de duramid pentru a face loc unui condensator pentru mentinerea pe timpul intreruperilor, legat pe iesirea unei punti redresoare miniaturale. Pentru felinar am ales noul tip de led de 2mm, care are tubulatura de propagare destul de lunga sa treca prin peretele vagonului si prin plasitul decupat la marimea unui felinara atasat de vagon. Ledul este inseriat cu un rezistor de 920 ohmi, montat in peretele vagonului...

http://trenulete.info/vagoane-cu-coviltir-lampa-finala/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Feb 2011, 10:29
Post #362


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Toaleta publica – home made din carton
http://trenulete.info/toaleta-publica-home-made-din-carton/

O piesa de rezistenta, nelipsita din urbanistica feroviara, este toaleta publica. WC-ul, dupa cum este denumita aceasta cladire in Romania. Cum de multa vreme planificasem realizarea unei astfel de lucrari, cum ultimile mele realizari in materie de modelism feroviar s-au axat pe cladiri realizate acasa dupa modele din hartie de la Auhagen, m-am gandit ca este timpul sa dotez viitoarele ateliere ale depoului PanArin cu o astfel de lucrare. Proiectul l-am realizat pe calculator, folosind Corel Draw si diverse texturi free de pe net. De mare inspiratie au fost pozele pe care le-am facut asta vara WC-ului din gara Slobozia Veche, lucrare pe care am adaptat-o la pozitia pe care o va avea pe minidiorama depoului meu. Adica am schimbat latura intrarilor.

Prea multe nu ar fi de zis despre aceasta cladire, ea fiind realizata dupa metodele descrise la cladirile facute anterior tot din hartie. La aceasta, in mod special, se pot remarca zidurile inconjuratoare, cu temelia supradimensionata. Fiind vorba de o lucrare facuta direct pe calculator, am cateva mici erori de proiectare in zona frontala a zidului, chestii pe care le voi remedia chiar azi in proiectul desenat.

La final, desi este vorba despre un WC-u public, sper din tot sufletul ca lucrarea mea sa nu fie … de rahat!
th_WC-07.jpg th_WC-08.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Feb 2011, 22:20
Post #363


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




frumos wub.gif ....tone de munca si timp dar merita.


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 9 Feb 2011, 13:59
Post #364


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(sobolan @ 8 Feb 2011, 23:20)
frumos  wub.gif ....tone de munca si timp dar merita.
*


Multumesc!


------------------------------------------------------------------------------------------------

Fierarie epoca 3 – home made

http://trenulete.info/fierarie-epoca-3-home-made/

Seria cladirilor din carton, cladiri ce vor decora viitoarea sectiune a Dioramei mele, cea a depoului epoca 3, a continuat cu realizarea atelierului de fierarie si a magaziilor aferente. Lucrarea a fost executata din carton si coala A4 printata pe laser cu modelul cladirii, model realizat in 2005 de colegul din America, Godwin T. Petermann. In principiu, lucrarea a fost executata dupa aceleasi metode descrise in lucrarile din carton prezentate mai inainte, exceptie fiind modelul ferestrelor, care au si bordura interioara desenata. Daca lucram numai din foaia de hartie a plansei, amplasarea lor nu era problematica, insa o lucrare numai din hartie nu prezinta rezistenta la manipulare sau la atingeri accidentale. Eu am dublat peretii cu carton prespan, de 1 mm grosime, fapt care a dus la complicarea amplasarii ferestrelor de acest tip. In principiu, am decupat cartonul, am montat ferestrele si abia apoi, peste ele, am lipit zidaria. Modelul prezinta astfel avantajul unei reperezentari mai detaliate.

Usile, de tip din lemn, se deschid spre exterior si sunt la suprafata cladirii, fata de modele anterioare. treptele nu le-am mai facut din hartie, prea complicat cand am la indemana comatex, din care le-am confectionat mult mai usor. In plus, adaugat un suport in plus la partea de jos, cel de baza fiind proiectat la interiorul peretilor, pe care l-am lipit sub acesta, adaugand suprafata pentru aleea betonata din jurul cladirii. La hornul cuptorului forjei de fierarie, am inlocuit hartia cu o bucata de mina pe pix, care imita perfect tubulatura finala. In plus, deasupra usii podului, am amplasat un bec cu abajur, facut din led alb/cald, cu lentila polizata. Abajurl este dintr-o saiba metalica, lipita cu picatura pe led si vopsita ulterior cu negru. La interiorul peretelui am pus rezistenta de 1k inseriata cu ledul in cauza. Baza cladirii este decupata pentru a se putea introduce lumina interioara si pentru ca am un generator de fum de la o jucarie chinezeasca pe baterii, voi monta acest generator in cladire si il voi conecta la cosul de fum al forjei.

La final am adaugat cateva tufisuri razlete pe langa cosul de fum si pe la colturile cladirii, asa cum sta bine unei anexe de remiza neaose! Voi continua si cu realizarea unei mici remize pentru o locomotiva de manevra, perecum si cu alte cateva anexe ale unui mic depou. Daca voi face rost de planurile unei remize circulare de 3 linii, voi incerca sa fac si proiectul unei astfel de cladiri.

th_Fierarie-12.jpg th_Fierarie-13.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 11 Feb 2011, 15:46
Post #365


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Remiza mica home made http://trenulete.info/remiza-mica-home-made/

O remiza interesanta, provenind ca baza de la Fleischmann, a facut obiectul activitatii mele in ultima vreme. Privind plansa originala, am constat inadvertente intre cotele scrise pe desen si valoarea reala a dimensiunilor pieselor. De asemeni, desenul era lipsit de unele piese, in timp ce altele erau prost croite. Desi imi doream foarte mult o remiza pentru unica mea locomotiva de manevra, nu puteam sa folosesc plansa de la Fleischmann si ca atare am decis refacerea intregului desen. Practic am reproiectat hala prin remodelarea peretilor si prin desenarea partilor interioare, astfel incat sa pot folosi geamuri transparente si sa se vada frumos la interior. In final, cu remiza reproiecta pe trei coli A4, fata de una initial, am dat fuga la imprimerie si dupa printare am atacat cu sarg micuta hala. Fireste ca am folosit metoda cu care v-am obisnuit in prezentarile lucrarilor mele pe baza de planse desenate si carton prespan, metoda pe care nu mai are rost sa o descriu amanuntit.

-Pentru ca usile sa es deschida ca si cum ar avea balamale, am folosit hartie pe care am gumat-o in prealabil prin ungerea ei pe ambele parti cu prenadez, astfel incat dupa uscare, aceasta a vedenit flexibila si fara probabilitati de rupere, stratul elastic de prenadez asigurandu-i durabilitatea si mobilitatea. Desi desenul original prevedea ferestre si la usi, create destul de pueril ca si model, am decis ca in final usile sa nu mai fie dotate cu geamuri, dupa modelul de la Auhagen facut anul trecut.
-In prima faza am decis realizarea exteriorului, astfel incat intreaga constructie sa se imbine perfect la exterior, atat la colturi cat si la ferestrele decupate. Dupa inchiderea halei principale, a venit randul magaziei, cladirea din spatele halei, lucrata tot din fasii de carton prespan, peste care am lipit la final zidurile printate pe coala A4.
- A urmat procedura de construire a ramelor de geam si a ferestrelor transparente, metoda patentata la Remiza Auhagen. Am folosit hartie neagra, provenind de la niste pachete vechi de fartie fotografica alb/negru, hartie cu care acestea erau impachetate pentru a fi protejate de patrunderea luminii, hartie care este astfel lucrata incat nu permite trecerea luminii, foarte potrivita in cazul ramelor mele de geamuri…
- Am taiat deci fasii de 1,5 mm grosime si de 2,2 mm grosime, pentru a face din ele ramele geamurilor halei, destul de mari ca suprafata. Suportul de baza, sticla, fiind in cazul meu un banal autoadeziv transparent, intins frumos pe modelul ferestrelor, pentru ca mai apoi sa tes pe el modelul corect, exact dupa original.
- La final, geamurile au fost lipite pe peretele interior, iar peste ele am lipit desenul cu zidatia interioara, dupa ce am decupat fireste ferestrele originala…
- A urmat confectionarea podelei interioare, a trotuarului suprainaltat, astfel incat sa se poata ajunge la locomotiva mai usor de catre meseriasii din depoul PanArin… Totodata am confectionat placa de baza, ca si trotuar ce inconjoara cladirea, din forex de 2,5 mm grosime, vopsit mai apoi in culoarea gri. Peroanele interioare suprainaltate, vor fi decorate cu dungi galbene de protectie si acestea vor flanca linia interioara, in care intentionez ca montez si un canal de vizitare. Va urma de altfel si montarea instalatiei de iluminat inainte de a se confectiona acoperisul, dar acestea sunt subiectele activitaii zileleor urmatoare.

th_RM-14.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 13 Feb 2011, 09:30
Post #366


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




In continuare am procedat la realizarea instalatiei de iluminare a halei.
http://trenulete.info/remiza-mica-home-made/
Am folosit led-uri galbene, de 3 mm, din mai multe motive.

1. Remiza este de epoca 3, deci iluminarea cu neon este exclusa
2. Lumina acestor led-uri este apropiata de cea a becurilor cu incandescenta din anii respectivi
3. …nu mai am led-uri alb/cald!

Astfel, in hala s-au montat 3 led-uri, plus unul deasupra usii halei, led dotat cu abajur si capac facut din saiba metalica, lipit cu superglue si vopsit negru. Toate led-urile au fost polizate in cap pentru indepartarea efectului de lupa si pentru asemanarea lor cu un bec cu abajur.

Foto

Pentru ca LDH m-a sfatuit sa fac acoperisul demontabil, am renuntat la lipirea lui si am gandit un sistem de colectare a tensiunii, pe care l-am realizat folosit prize provenind din socluri de circuite integrate. Am taiat doua grupuri a cate doua mufe, pe care le-am lipit unul pe peretele din spatele remizei, pe care l-am conectat la firele de alimentare ce ies pe sub remiza spre placa dioramei, si unul pe plafonul acoperisului, conetat la LED-uri prin intermediul unui rezistor de 820 ohmi, inseriat cu ledurile din plafon. Tot montajul se va alimenta, ca deltfel toate cladirile mele, la priza de 12 volti stabilizat a sursei de calculator de 420 wati, ce alimenteaza diorama mea.

Foto

Led-urile le-am fixat pe plafon cu banda adeziva, dupa care, am mai lipit ghiduri din carton pe toate laturile de imbinare ale plafonului cu peretii remizei, dupa care am "tecuit si varuit" plafonul folosind hartie alba de xerox. La final, acoperisul se extrage cu mare usurinta de pe cladire si permite astfel interventia in interiorul remizei, asta pentru ca tot mi-a scris cineva ca seamana cladirea cu o locuinta Barbie sau cu o remiza de locomotiva Thomas! Oricum, acum mi se ofera ocazia de a monta in interior diverse accesorii familiare unei remize. Lazi de scule, bancuri de lucru, cos de gunoi, meseriasii si alte maruntisuri pe care le voi confectiona pe parcurs. Cum Depoul PanArin mai este dotat si cu un vagon macara si unul de intretinere a catenarelor, probabil ca voi dezvolta ideea realixand pentru fiecare cate o casuta Barbie aferenta...

Foto

Cel mai probabil ca usile for face opera unei alte interventii, pentru a le monta geamuri…

th_RM-29.jpg

14 Feb 2011, 09:45:
Cum deja am format o mica garnitura din 6 vagoane frigorifice, am decis ca este momentul sa dotam trenul cu o lampa finala, pentru traficul de marfa se desfasoara in Blumenberg mai mult pe timpul noptii. Am ales un vagon de la Liliput pentru ca instalatia de cuplare, mai simpla decat la Roco similar, permite montarea fara probleme a piesei de colectare de pe osia vagonului.
http://trenulete.info/vagon-frigorific-liliput-lampa-finala/
Vagonul este format din sasiu si caroserie cu acoperis, care se monteaza cu ajutorul a doua nituri cu capatul topit la cald. Pentru desfacere am decupat partea topita cu caterul si am decuplat cele doua componente. Pentru refixarea lor, am gaurit in axul de prindere, mai intai cu 1 mm si mai apoi cu 2mm, pentru a folosi minisuruburi. Acestea se obtin cu duiumul din demontarea unor unitati optice deterioarate, de la care scot si magnetii foarte puternici.
Felinarul este realizat din forex de 3 mm grosime iar lumina este asigurata de un led de 2mm diametru, montat prin perete prin presiune, in felinar, astfel incat poate fi scos cu mare usurinta pentru eventuale interventii ulterioare…
Partea energetica este asigurata de p punte redresoare, un condensator electrolitic de 2200 micro/16volti, o rezistenta de 920 ohmi. Intregul ansamblu este fixat pe podeaua sasiului cu banda dublu-adeziva.
Colectarea curentului se face pe fiecare osie polarizate diferit. Pentru trecerea curentul in partea superioara a sasiului, am efectuat gauri de 1,5 mm diametru prin placa de greutate.
Dupa cum se vede in imagine, lampa continua sa arda chiar si dupa ridicarea de pe sine….
P2130107.jpg

This post has been edited by Prognosis: 14 Feb 2011, 08:45


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprians
post 15 Feb 2011, 12:39
Post #367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 12 September 08




[quote=Prognosis,8 Feb 2011, 10:29]
Toaleta publica – home made din carton
http://trenulete.info/toaleta-publica-home-made-din-carton/

Hehe, de apreciat. Arata mult mai bine decat multe din toaletele din garile de la noi.


--------------------
. . . - .
Megane III Rouge Dyna /Dynamique/2009/1.6/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 17 Feb 2011, 11:36
Post #368


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Manastire Home Made

Cladirea Dorfkirche de la Zuge (www.bahnsteig.de)

http://trenulete.info/manastire-home-made/

Lucrarea executata din carton, dupa metodele descrise la cladirile anterioare, reprezinta o manastire de tip catolic.

th_ Baza este modelul printat pe hartie la imprimanta laser, aplicata pe carton prespan de 1 mm grosime.
th_ Ferestrele decupate iar imitatia de sticla facuta din leucoplast medical cu granulatie semi-transparenta care imita sticla opaca, ramele si canturile geamurilor din hartie neagra de fotografii.

In rest las imaginile sa vorbeasca de la sine, orice comentariu fiind de prisos…

Cine este interesat de modele facute de mine din hartie si carton, ma poate contacta pe email.
th_manastire-7.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 6 Mar 2011, 19:35
Post #369


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Este vorba de ceea ce vad acum pe ProTV? smile.gif

Edit: Ups, Observator / Antena1, nu ProTV.

This post has been edited by paul_damian: 6 Mar 2011, 20:59


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 6 Mar 2011, 19:37
Post #370


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




In seara asta am aflat la Observator ca diorama va fi scoasa la licitatie.Sper ca cineva va aprecia cu adevarat munca dvs.
up.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 6 Mar 2011, 19:38
Post #371


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




da este vorba de ceea ce ai vazut pe protv:)

succes


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 6 Mar 2011, 20:23
Post #372


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia






--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Mar 2011, 21:10
Post #373


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Ti-am vazut "munca"pe antena 1 la stiri....superb !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 7 Mar 2011, 00:41
Post #374


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




V-am vazut creatia la Antena 3 in seara asta. Pur si simplu superba. Felicitari pt munca depusa si bafta la vazarea acesteia!!!


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 7 Mar 2011, 08:24
Post #375


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Va multumesc!

7 Mar 2011, 20:54:
Vagonul de calatori cls. I seria 51 53 19 – iluminare
http://trenulete.info/vagonul-de-calatori-...3-19-iluminare/

Sosite de la Botosani pentru iluminare, cele doua vagoane romanesti de la Tilligh au intrat azi in depoul PanArin pentru interventii. Primul, vagonul de cls. I, a primit riglete facute de mine acasa, cu led-uri smd albe, cate unul pentru fiecare compartiment, adica 9 bucati. LED-urile sunt montate in paralel pentru a functiona atat in analog, cat si in digital, cunoscandu-se faptul ca inseriate, lumina apare abia la tensiune ceva mai mare, fapt destul de suparator in analog.
Led-urile sunt inseriate cu un rezistor de 820 ohmi si cu ajutorul unui condensator electrolitic de 1000 micro/25volti, legat in paralel, se inlatura palpaielile cauzate de alimentarea intrerupta sau de sinele murdare. Redresarea a fost facuta cu 4 diode 1n4001 iar pentru colectarea tensiunii s-au folosit lamele comercializate pe siturile de specialitate. Firul trece prin mijlocului axului boghiului, iar lamele actioneaza pe osiile ambelor vagoane.

th_P3070029.jpg

This post has been edited by Prognosis: 7 Mar 2011, 19:54


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Mar 2011, 12:31
Post #376


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul de calatori cls. II seria 51 53 20 – iluminare

http://trenulete.info/vagonul-de-calatori-...0%93-iluminare/

Ce de-al doilea vagon romanesc de la Tillig, din seria 51 53, a primit si el iluminare in toate compartimentele, plus lampi finale la unul din capete.
Pentru lampile finale, interventia a fost ceva mai dificila pentru ca, din constructie, vagonul nu a fost dotat cu prisme (ghiduri de lumina) si respectiv cu gauri in rama farurilor, fapt care scade nota producatorului pentru neglijenta. Procedura de gaurire trebuie executata cu mare precizie, in trepte, incepand cu spirale foarte mici (0,5) si continuand pana la diametru interior maxim admis de rama farului. Este foarte important ca centrarea initiala pentru prima gaura, sa se faca in principiu, cu mare atentie, sub lupa si folosind un ac pentru punctare. De asemeni este important ca si masina de gaurit sa fie de calitate, fara bataie in madrina (… pe care nu o posed, dar gauresc la mana, prinzand primul spiral intr-o penseta de spirale, pe care o rotesc cu mana, masina mea de gaurit fiind una care nu se preteaza la asa ceva)… Pentru ca materialul de turnare al caroseriei vagonului este de culoare alba, usor transparenta, pe peretele interior, in dreptul farurilor, am aplicat vopsea negra Revell si la fel am procedat la interiorul ramei farului.

Pentru lampile finale am folosit doua led-uri tip smd, inseriate intre ele si inseriate apoi cu un rezistor de 1,2k. Pentru stabilitate, acestea sun cuplate in paralel cu un condensator de 1000micro/25 volti. SMD-urile sunt lipite direct pe sasiul vagonului, in dreptul gaurilor practicate pentru faruri. Pentru ca nu am avut prisme transparente la dimensiunea gaurii, lentila farurilor este facuta din… adeziv Revell, turnat in gaurile respective cu mare atentie, dupa ce pe spate am lipit temporar hartie adeziva ceruita. Dupa uscarea si intarirea adezivului, farurile au capatat o nota de realism. Cred ca se preteaza si mai bine la confectionarea de lentile turnate, materialul folosit pentru imitarea apei in modelism.

Pe rigleta de iluminare, am separat imediat dupa iesirea din puntea redresoare, doua trasee, unul pentru iluminare compartimente, si unul pentru lampile finale. La fiecare am stabilizat lumina cu cate un condensator identic, montate fiecare in dreptul cabinelor de toalete. Toata rigleta este dintr-o bucata, demontabila, fara lipituri in contact cu vagonul, astfel incat orice interventie sa se desfasoare fara mari eforturi. Pentru iluminarea compartimentelor s-au folosit led-uri smd alb neon, legate in paralel intre ele si inseriate cu un rezistor de 820 ohmi, astfel incat iluminarea sa fuctioneze la parametri atat in analog, cat si in digital.

th_P3100010b.jpg

<span class='edit'>11 Mar 2011, 11:18:</span>
060 EA de la Amintiri Feroviare
http://trenulete.info/060-ea-de-la-amintiri-feroviare/

Martie a venit si o data cu primavara, au sosit de la Botosani doua minunate electrice romanesti pentru interventii si imbunatatiri. Prima din ele, un EA Delfin, avea un zgomot suparator in curbe si se deplasa la aceeasi tensiune, ceva mai incet decat cea vopsita in culori standard. Am observat cu ocazia demonatrii, diferente in sistemul de prindere, delfinul avand doar 4 puncte de fixare a caroseriei de sasiu, pe cand cea clasica, are 8 puncte de fixare, fapt care rigidizeaza mai bine cele doua elemente. Pentru demontarea lor cu usurinta, se pot folosi cateva scobitori plasate langa punctele de fixare, dupa care se intoarce locomotiva in pozitie normala si se extrage foarte usor prin propria greutate a sasiului…

th_P3100001.jpg

Dupa demontare si analizarea delfinului, am constatat cele doua neajunsuri care produceau nemultumirea cumparatorului. Prima constatare fiind aceea ca una din volantele motorului, plasata prea strans spre motor, atingea usor peretele sasiului, fapt care ducea la frecare, producand o parte din zgomot si infranand rotirea. A doua constatare, a fost aceea ca, cele doua cardane de transmisie de la delfin, prezentau deficiente de turnare, acestea fiind usor descentrate, fapt care ducea la crearea de vibratii si producea un zgomot suparator de tremolo… De asemeni, capetele cadranice, crucile cum se mai numesc, au un joc mult mai mare in nuca de cuplare, fapt care duce iar la un zgomot suparator. Remedierea lor s-a efectuat prin indreptarea la cald a cardanelor si prin umplerea cu vaselina siliconica a nucilor de cuplare. Atat zgomotul suparator, cat si carenta de viteza s-au diminuat simtitor prin aceste interventii. In ceea ce priveste indreptarea cardanelor, poate ca nu toate machetele au aceasta problema, treaba tine si de norocul posesorului, dar vizavi de capetele de cardan, vaselina pusa in nuci, probabil ca va atenua o vreme vibratiile, dar dupa topirea si scurgerea ei, probabil ca zgomotul se va instaura din nou. Nu aceleasi probleme am constatat si la cea clasica. Aceasta are cardane perfecte, capetele si nucile se imbina fa joc asa de mare ca la defin, iar volantele sunt ceva mai bine asezate pe axa motorului, fapt care induce ideea ca este lucrata mult mai responsabil decat perechea sa mai noua, Delfinul, sau poate ca a fost doar un simplu ghinion al acestui cumparator!

Pentru locomotiva clasica, cerinta posesorului a fost aceea de a inlatura un neajuns referitor la iluminare. Faptul constatat, este acela ca, locomotiva este realizata avandu-se in prim interes satisfactia posesorilor de digital. Schema de iluminare, cuprinde 4 leduri. Doua galbene, la pozitii si doua alb cald la farurile de deasupra cabinei. In ambele cazuri, ledurile sunt inseriate, doaua cate doua, si apoi insriate cu cate un rezistor smd la valoarea de 271 de ohmi pentru fiecare. Desi schema cuprinde doua posibilitati de functionare a luminilor prin schimbarea unui jamper, consider ca ea nu a fost gandita pentru a functiona corespunzator atat in digital cat si in analog, cunoscut fiind faptul ca inserirea ledurilor duce la cresterea curentului de initiere a producerii de lumina, fapt reflectat in neajunsul ca, in analog, farurile si pozitiile se aprind abia la trepte foarte mari de rulare, adica la tensiuni sau curenti peste jumatet din puterea variatoarelor. La cele de tip Mehano, am contatat o mai buna functionare, prin aprinderea lor la 30% din tensiune, pe cand la variatoarele Piko, abia la peste 50% ledurile se aprind abia, abia. Acest fapt este destul de suparator pentru utilizatorul de analog, destul de raspandit, pentru ca la preturile si necesitatile digitalului, nu toti colectionarii pot achizitiona dispozitivele necesare. Prin urmare, dupa o atenta analiza a schemei de functionare, am ales o solutie eleganta, care sa nu implice mari modificari pe placa de baza si care sa duca la rezultate multumitoare in functionarea luminilor la parametri normali si in analog, tinand cont ca iluminarea corecta a unei machete, creste exponential efectul asupra privitorului.

Cum am procedat!

Ei bine, mai intai am schimbat jumperul pe pozitia pentru faruri numai de pozitie, la ambele capete, astfel incat cele doua led-uri smd galbene (Dumnezeu stie de ce au ales culoarea asta!!!), din farurile de pozitie, ajung inseriate cu cele doua rezistente de 271 de ohmi, totalizand un balast de 542 ohmi.
Am intrerupt apoi prin zgariere, linia de plus (+) a farurilor centrale, eliminand astfel inserierea lor cu farurile de pozitie.
Am adus un strap prin care am alimentat farul central cu plus, direct, ocolind inseriarea cu farurile de pozitie.
De la iesirea de pe dioda de directionare a polaritatii, am preluat tesiune printr-un rezistor de 580 omi, pe care am aplicat-o pe minusul celor doua smd-uri ale farului central si astfel am alimentat identic, prin cate o rezistenta de balast diferita dar similara la valoare, fiecare grup de iluminare, atat sus cat si jos.
Astfel, cele doua grupuri de iluminare au ajuns la valoare similara cu cele de lumina rosie, care functionau perfect inainte de interventie, iar in acest moment, lumina a devenit functionala in analog la valori de tensiune apropiate de momentul pornirii. Adica se aprid relativ repede la tensiunile mici aplicate jucariei, eliminand un neajuns destul de evident pentru posesorii de analog. Cred ca, se putea rezolva aceasta problema din fabricatie, prin implementarea unei scheme simple, pe baza de jumpere, care sa satisfaca ambele categorii de clienti, dar, probabil, ca prin natura economica a producatorului, acest surplus de piese ar fi dus la cresterea pretului jucariei. Cred insa ca s-ar fi justificat, tinand cont de faptul ca sunt foarte multi utilizatori de analog care indragesc aceasta minunata locomotiva, cu care, noi romanii, am crescut si am calatorit pe drumurile de fier din Romania in toti acesti ani si pe care pasionatii de trenuri o indragesc nespus.

th_P3100004.jpg

<span class='edit'>11 Mar 2011, 18:36:</span>
060 EA in Orasul din sufragerie

Cele doua bijuterii de locomotive, produse de Amintiri Feroviare, sosite de la Botosani pentru remedieri si modificari, in rulaj pe diorama “Orasul din sufragerie”. Se mai pot observa si cele doua vagoane romanesti, 51 53 19 si 51 53 20, vagoane in care am montat iluminat pe leduri tip smd. Lucrarile pot fi accesate AICI si AICI.

Locomotivele sunt excelent realizate, visul oricarui modelist roman si nu numai. Felicitari producatorului pentru reusita, desi pretul nu este pentru toata lumea!

http://trenulete.info/060-ea-in-orasul-din-sufragerie/


This post has been edited by Prognosis: 11 Mar 2011, 17:38


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 13 Mar 2011, 12:32
Post #377


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Umbauwagen postal – imbunatatiri (fleischmann)

http://trenulete.info/umbauwagen-postal-%E...ri-fleischmann/

Ultima piesa din colectia de vagoane Umbauwagen, si anume vagonul semi, postal/cls. II-a, a fost si el supus operatiunilor de iluminare conform colegilor de garnitura. Destul de colorata aceasta garnitura, ea fiind alcatuita din modele ale acelorasi vagoane, realizate de producatori diferiti, despre ale caror imbunatatiri am scris in paginile blogului meu cu ceva vreme in urma. Garnitura este compusa din:

-Umbauwagen – imbunatatiri (fleischmann)
-Umbauwagen – imbunatatiri (trix)
- Umbauwagen – imbunatatiri (roco)

De remarcat faptul ca din toate, vagoanele Fleischmann, sunt pe departe cele mai reusite si ca detalii, dar si ca forma constructiva, desi problema cea mai mare a fost la modelul Fleischmann, cauzata de dificultatea trecerii firului pentru aducerea curentului prin mijlocul surubului metalic de fixare a boghiului. Surubul trebuie gaurit pe centru cu spiral de 0,8 mm, chestie destul de dificila fara o bormasina centrata bine, In plus, surubul metalic se opune obraznic spiralelor mici, care se distrug foarte repede in operatiunea de gaurire contra metalului.

Odata reusita aceasta operatiune, restul e floare la ureche. Am folosit la fel ca la colegii lui, aceleasi tipuri de led-uri alb/cald de 3 mm diametru, slefuite in capul lentilei pentru defocalizarea fasciculuilui, leduri montate in prisme de plexiglas transparent. Cu toate ca intre timp au aparut pe piata si led-uri mai mici consumatoare, de tip smd, am folosit acum led-uri identice pentru ca iluminatul sa nu fie diferit de al celorlalte vagoane. Oricum, pentru mine, epoca led-urilor de 3 mm incastrate in plexiglas, a trecut, locul fiind preluat de smd-urile mult mai practice.

Totodata, am profitat de demontarea modelului, pentru a vopsi podele in gri revell si pentru a face din forex de 1 mm grosime, placile de podea cu care sa acopar zona de deasupra suruburilor de prindere. In cest fel, lumina se reflecta diferit din podea evidentiind scaunele frumos executate.

In cabina de toaleta am amplasat puntea redresoare miniaturala, iar pentru colectarea curentului am folosit lamele de cupru de la un motor de macaz Piko distrus de preabuna lui functionalitate…

th_Umbauwagen-05.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Mar 2011, 10:07
Post #378


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul etajat romanesc – iluminare
http://trenulete.info/vagonul-etajat-romanesc-iluminare/
Pentru a doua oara in istoria depourilor PanArin, a sosit pentru imbunatatiri un vagon etajat romanesc produs de Piko. Ceva mai diferit decat fratele sau prezentat cu un an in urma in linkul urmator, http://trenulete.info/vagonul-etajat-roman...are-pe-led-uri/, acest vagon a primit iluminare pe baza de led-uri smd alb neon si lampi finale la unul din capete.

Lamele de colectare a tensiunii, de tip Rally, montate in stil clasic deja, colecteaza tensiunile de pe osii, cate o polaritate pentru fiecare boghiu si le aduce in placile rigletelor, la fiecare capat. Pe riglete se face redresarea cu cate patru diode la fiecare din cele doua riglete, montate cate doua in fiecare capat, astfel incat in final rezulta o punte redresoare din diode 1n4001.

Pentru fiecare rigleta se stabilizeaza lumina cu cate un condensator de 1000 micro/35 volti. Fiecare rigleta are propria redresare, filtrare si echilibrare a curentilor, folosind cate o rezistenta de 810 ohmi pentru plafoniere si una de 1,2 k pentru lampa finala. Practic, in acest vagon, se inglobeaza structurile de iluminare de la doua vagoane, dificultatea constand in amplasarea corecta a rigletelor si in traversarea cu cablurile de alimentare, ce trebuiesc mascate privitorului.

De data aceasta, pentru lampa finala am folosit tot un led smd, montat in capatul rigletei superioare, cu orientarea spre ghidul prismei de lumina, astfel incat o data pozitionata rigleta, led-ul trimite lumina spre acesta si implicit spre lampile finale. Pentru a nu raspandi prea multa lumina rosie in capatul vagonului, zona led-ului si a imbinarii cu prisma, este acoperita de o masca din forex lipita direct pe rigleta, sub led.

Schema dupa care s-a lucrat acest montaj http://trenulete.info/schema-nr-8-pentru-iluminat-vagoane/
th_P3240008.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 26 Mar 2011, 22:29
Post #379


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi






--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Mar 2011, 11:59
Post #380


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Un prieten de-al meu avea doua wartburguri din astea cand eram copii, unul parca era de politie si unul normal. O sa-l intreb daca mai le are dar sunt putine sanse.
Mai am avut o masinuta romaneasca gen dubita dar care a ajuns la un vecin.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Apr 2011, 07:46
Post #381


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Curatenia de primavara

http://trenulete.info/curatenia-de-primavara/

Iarna a trecut si peste Blumenberg! Cu bine, cu rau, zapezile s-au dus, iar administratia orasului din sufragerie a scos prin decret pe toata lumea la curatenie generala. Astfel, cu un aspirator de masina, sau adunat frunzele uscate de pe vegetatie si s-a inlaturat praful de pe sosele si din parcuri. Harnici, locuitorii s-a conformat si au spalat si lustruit fiecare autovehicul. Compania de Cai Ferate PanArin si-a lustruit sinele cu ajutorul vagoanelor speciale realizate in atelierul propriu, iar meseriasii din depou au inceput reviziile de primavara la tot materialul rulant. In urma activitatii, a ramas un oras curat, stralucitor. Tot cu aceasta ocazie, in cadrul campaniei “Romania prinde radacini“, angajatii de la spatii verzi impreuna cu cativa voluntari, au plantat un numar de 15 arbusti crescuti in gradinile atelierului PanArin, dupa metoda ramurilor Busch!


th_IMG_4926.jpgth_IMG_4927.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 4 Apr 2011, 11:31
Post #382


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Copaceii din gradina mea

Film despre cum se fac acasa diversi copacei, folosind ramuri uscate de soc si burete tocat sau alte texturi granulate din comertul de specialitate. Daca nu exista aceste texturi, se pot folosi cu succes si diverse condimente uscate, insa in acest caz este imperios necesara folosirea la final a unui spray cu lac fixativ pentru ca vegetatia sa nu se decoloreze in timp.

http://trenulete.info/copaceii-din-gradina-mea-2/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 6 Apr 2011, 17:35
Post #383


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Sfaturi pentru revizia unei locomotive H0

Film cu modalitatea de efectuare a unei revizii si curatenii de intretinere la o locomotiva Roco Br 218 cu decodor digital incorporat!

http://trenulete.info/sfaturi-pentru-reviz...-locomotive-h0/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 20 Apr 2011, 18:48
Post #384


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Sărbători fericite si tie !
Arata superb trenuletele , ai muncit mult la ele !
Paște Fericit !


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 20 May 2011, 16:50
Post #385


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Locomotiva cu abur BR 52 Piko – schimbare motor

http://trenulete.info/locomotiva-cu-abur-b...chimbare-motor/

Am continuat lucrul la eleganta BR 52 de la Piko, careia ceva vreme in urma i-am montat iluminarea le led-uri. Astazi am inlocuit motorul de tractiune, motor care, desi curatat si reconditionat, dadea in continuare rateuri si se bloca. Trebuie mentionat ca macheta este un produs Piko, din vechea generatie, dotat cu motor cu colector discoidal, destul de greoi, zgomotos si mare consumator. Daca am reusit sa fac rost de un motoras, tot Piko, pentru Br 55-G7, am facut testele de rigoare si dupa ce am constatat concordanta intre puterea motorului si viteza, am decis folosirea acestuia. Prima faza a fost aceea de modificare a axului rotorului, care la acest motoras nu iesea in ambele capete. Am extras deci rotorul si am inlocuit axul prea scurt si care iesea numai pe o parte, folosind o spita de bicicleta, de diametru identic, ax pe care l-am montat astfel incat sa iasa in ambele parti ale motorului. Dupa testarea motorasului, am procedat la montarea lui pe locomotiva. Pentru asta am imaginat si creat un dispozitiv de prindere realizat pe baza unei placute de circuit, pe care am fixat bobinele de soc, precum si lamele de contact pentru colectarea tensiunii de pe colectoarele originale care treceau pe sub motorul sau. Pe aceasta placuta am montat si o bucata de plexiglas, sub ea, in care am practicat o gaura filetata pentru a prinde intreg ansamblul de fundul cutiei de la tender. Pe partea superioara am fixat electromotorul cel nou. Cuplele folosite pentru transmisia cardanica sunt cele originale, fixate cu picatura pe axul motorului electric.

Lucrarea executata a dus la o locomotiva mult mai silentioasa, mai puternica si mai putin consumatoare de energie. de asemenea, deasupra motorului s-a creat un spatiu gol, suficient pentru montarea unui decodor pentru digital. In acest fel, frumoasa locomotiva a primit o noua sansa.

th_P5200003.jpg

Si filmul


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 22 May 2011, 15:49
Post #386


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Revizia unui etajat dublu de la Piko

http://trenulete.info/revizia-unui-etajat-...u-de-la-piko-2/

Revizia acestui vagon dublu etajat si antic de la Piko, a continuat la cererea posesorului cu modificarea luminilor de interior pe baza de leduri si cu montarea de lampi finale la ambele capete. Vagonul era dotat cu un sistem de iluminare cu cate doua becuri in fiecare vagon, bazat pe placi metalice combinate cu carton. Am regandit intregul sistem si am confectionat placi de iluminare din placa de circuit dublu-placata, pentru a rezolva problema continuitatii circuitelor astfel incat montajul sa nu interfereze negativ cu structura vagonului. Am folosit principiul cu diode la capete pentru redresarea curentului astfel incat sa lumineze interiorul indiferent de directia de mers, iar luminile pozitiei sa se aprinde diferit la cate un capat in functie de directia de deplasare. Pentru iluminarea vagonului am folosit cate doua leduri alb/cald inseriate cu cate un rezistor de 1kohm iar pentru pozitii am folosit cate doua leduri punctiforme rosii, care se potriveau perfect in locasul felinarului original. Acestea doua sunt legate in paralel intre ele si inseriate cu un rezistor de 1 kohm. Pentru eliminarea palpairilor montajul este sustinut de cate un condensator de 2200 micro/ 35 volti montat la ambele capete. Diodele de redresare sunt de tip 1N 4007. Placa realizata se fixeaza de plafon cu ajutorul unr bucati de dubluadeziv.

th_P5220002.jpg th_P5220005.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 7 Jun 2011, 08:10
Post #387


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul de tramvai ITB

http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb/

Marea mea pasiune pentru tramvaie incepe sa isi faca loc si pe diorama de la Slobozia. Impresionat de succesul modelului realizat de Adrian la Iasi, i-am cerut incuviintarea sa reproduc si eu acest frumos tramvai, cu care in copilaria mea de scolar, care locuia in Bucuresti, m-am dus la scoala cale de trei statii (pana in clasa a 7-a, cand m-am mutat cu parintii la Constanta). Amintirile ce ma leaga de vremea cand obraznic si nepasator ma plimbam pe cupla de la ultimul vagon, pe care puneam mai intai ghiozdanul si peste care ma asezam comod, m-a determinat sa imi doresc sa rulez pe diorama un vagon ITB facut de mine integral.

Multumita lui Adrian Ionut Crenganis, am primit planurile peretilor laterali si m-am apucat de dezvoltat proiectul realizand in Corel si restul de piese, adica fronturile, podelele si acoperisul. Am trimis proiectul pentru decupare cu laser domnului Alexandru Cristal de la firma SpotDesign din Bucuresti, care a avut amabilitatea sa ma ajute in acest proiect, oferindu-se sa imi taie peretii vagonului, operatiune destul de dificil de executat cu caterul, daca tinem cont ca ferestrele sunt foarte apopiate si au colturile rotunjite. La scara 1/87 stalpii dintre ferestre sunt foarte subtiri, fapt care a dus in prima faza la cateva tentative nereusite. Am incercat cu diverse materiale dar efectul a fost acelasi. Raza laser prin incalzire topea si deforma stalpii dintre ferestre. In ultima faza, s-a incercat la firma SpotDesign taierea pe material lemnos, chestie care vad ca a reusit! Modelul a fost executat bine si probabil ca va intra in constructie cat mai curand, de indata ce voi face rost de un boghiu motorizat, pentru ca vreau ca acesta sa fie functional.

In paralel, am facut o alta comanda, pentru taiere din ABS de 1 mm a peretilor, insa de data aceasta cu freza, asa cum am taiat anul trecut vagonul automotorului Malaxa DU 77, model la care nu am renuntat, dar am amanat proiectul din motive tehnice si financiare. Practic la acesta trebuie sa achizitionez un sasiu de vagon platforma Piko, pentru ca nu ma indur sa distrug vagoanele functionale din dotarea depoului PanArin.

In principiu, voi incepe montarea unui set de vagon ITB din lemn, pe care il voi face static, dupa care, la sosirea pieselor taiate la freza, voi confectiona si modelul functional.

bucuresti-20.jpg th_P6060001.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Jun 2011, 12:57
Post #388


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul de tramvai ITB -2

http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-2/

Au sosit piesele taiate pe laser la firma ....... In paralel am mai taiat un set de piese insa pe freza, la alta firma din Slobozia. Pentru ca initial am preluat proiectul asa cum l-am primit, se pare ca s-au strecurat ceva erori cauzate de faptul ca nu am luat in calcul atat grosimea frezei cat si latimea taieturii executata de raza laser. Ca atare, intregul proiect a iesit in afara cotelor. Asa ca am refacut desenele si pentru inceput am realizat primul meu vagon de tramvai ITB. Am inceput cu vagonul remorca. Ideal este ca la inceperea unui astfel de proiect sa iei in calcul toate problemele. Cum sunt la primul astfel de proiect, se pare ca nu am calculat totul asa cum trebuia si am facut numeroase adaptari la desenele pieselor. Este destul de important sa prevezi atat amplasarea mecanismelor de tractiune in vagonul tractor, cat si pozitionarea osiilor colectoare in vagonul remorca. Ambele vor fi dotate cu lumini de faruri si pozitii, potrivit fiecaruia, dar nu vor avea iluminat interior intrucat voi monta geamuri fumurii. Asta pentru ca trebuie mascat motorul si amgrenajele in vagonul tractor si nu ar da bine un vagon cu geamuri fumurii si unul cu geamuri transparente. Se pare ca lemnul este cel mai bun material in cazul prelucrarii cu laser, iar la freza merge cel mai bine ABS-ul.

In final insa vreau sa rezulte un proiect perfect, fara lacune, usor de montat, ca si un kitt din comert.
Gratie bunavointei domnului Cristal Alexandru de la ......., acest vis se va implini cat mai curand.

In acest moment, vagonul de proba, executat din placaj de 1 mm grosime, se afla pe bancul de lucru din Atelierele PanArin si arata cam asa:
th_P6250007.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Jun 2011, 15:51
Post #389


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul de tramvai ITB -3

http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-3/

Am reusit sa definitivez vagonul remorca sub forma de proba. Am rotunjit pe unde se mai putea rotunji, incercand sa aduc la cote modelul. Pentru inceput este satisfacator, dar urmatorul vagon va fi ceva mai corect realizat pentru ca am modificat proiectul astfel incat sa ramana material pentru rotunjiri la colturi. Acoperisul va fi putin mai inalt ca sa poata fi si el rotunjit conform realitatii.

De asemeni am confectionat si sasiul vagonului tractor, bazat pe un boghiu motor de la o locomotiva mehano, motorizat cu un electromotor japonez. Pentru momentul proiectul se afla in faza prezentata in poze si in filmuletul anexat!

th_P6270010.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 28 Jun 2011, 16:13
Post #390


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagonul de tramvai ITB -4

http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-4/

Astazi am continuat lucrul la vagonul remorca ITB confectionand lampile de semnalizare a directiei si mai apoi executand o vopsire de incercare. Am folosit spray acrilic ca si culoare de fond si apoi, la pensula, am aplicat rosu acrilic Revell. La plafon s-a folosit tot acrilic Revell gri inchis. Cu un marker am facut chederele negre la geamuri dar urmeaza o retusare a lor la pensula, pentru ca nu imi place cum au iesit. Oricum, acest vagon este o experienta pentru mine si chiar daca nu iese perfect, va fi folosit undeva in depou. El constituie insa o rampa de testare pentru diferite solutii in realizarea ulterioara a altui exemplar pe care sper sa-l fac mult mai reusit!

th_P6280001.jpg th_P6280006.jpg

29 Jun 2011, 16:34:
Vagonul de tramvai ITB -5

http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-5/

Astazi am confectionat sistemul de colectare a tensiunii si placa de alimentare a iluminarii de pozitii. Pentru colectare am folosit fir de coarda de chitara nr. 1 ca si grosime, care culeg tensiunea prin presiune usoara pe bandajul rotilor, inovatie care ajuta si la crearea unei mici suspensii, atat de necesara pentru ca rotile sa calce intotdeauna pe sine, chiar si atunci cand acestea trec peste unele denivelari…

Pe placa de alimentare am montat o punte redresoare, o rezistenta de 1k inseriata cu cele doua led-uri dreptunghiulare, la randul lor inseriate. Pentru stabilitate am montat in paralel cu led-urile un condensator de 3200 micro/35 volti, suficient pentru a anula intreruperile cauzate de alimentarea paguboasa din unele momente.

Urmeaza confectionarea geamurilor brumarii, asta pana cand soseste plicul cu piesele decupate de ........., pe laser, pentru vagonul tractor. Dupa studiu pe net, am descoperit ca exista doua modele ale acestui vagon. Unul cu geamul din spate (luneta) tesit in unghi ca si in fata la parbriz, si unul cu geamul drept, ca la vagonul tractor, model pe care l-am vazut la vagonul cu nr. 100 care a circulat restaurat in Iasi cu ocazia aniversarii a o suta de ani de transport electric, poze oferite de Adrian Ionut Crenganis de la Club Modelism Feroviar Iasi. Asa ca voi confectiona ambele modele de vagoane!

th_P6290014.jpg


This post has been edited by Prognosis: 29 Jun 2011, 15:34


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 21:55
Dacia