Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masini electrice, zoe, leaf, tesla si alte utilaje

Axe
post 19 Jun 2021, 10:19
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Locuiesc in Tunari, dar intru si in Bucuresti, sa zic, ar fi o medie


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 19 Jun 2021, 11:00
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Si eu cand nu mergeam prin Bucuresti aveam 5,x la Scenicul 1.5 dci. Dar cand iau Bucurestiul de la sud la nord, vest la est, etc am sarit de 9 (sa nu zic 10) si de, tine-te bine, 12 la benzinar. Singurul decent este 3008 hibrid, prima generatie, care se invarte pe la 7. Toate pe comp de bord, deci mai adaug 1L real


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Jun 2021, 13:45
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Ceva de pe fb de la Adrian Mitrea, redactor la 0 100.ro
Screenshot_20210619_144405_com.facebook.katana.jpg ( Size: 597.68k ) Number of downloads: 301


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 Jun 2021, 14:42
Post #154


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.258
Joined: 22 January 04




Peste vreo patru ani, urmatorul Fiat 500 va fi cu siguranta electric. De data asta nu s-ar fi justificat diferenta de pret (25.000 euro vs. 12.500 euro, ambele cu Rabla). Pentru mine ma mai gandesc, parca as merge pe un PHEV in prima faza, peste vreun an, in ideea in care as putea merge aproape tot timpul in modul electric, dar fara sa am grija incarcarii in concedii. Altfel, chiar imi place cum merg electricele (am mers doar cu e-Golf, Zoe, i3, plus cateva PHEV, dintre care cel mai mult mi-a placut un GLA).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Jun 2021, 15:14
Post #155


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Mai bine treci direct la electrica. Cu PHEV ai (oarecum) avantajele din ambele tabere, dar si dezavantajele, si ceva dezavantaje in plus chiar.
Un PHEV in modul electric o sa fie puturos. Motoarele de PHEV sunt micute, pe la 100 de cai, iar masina va fi grea ca are si termicul. O sa fie bun doar sa te deplasezi usurel in trafic.
Un PHEV cu bateria consumata o sa fie doar o masina clasica dar mult mai grea, cu performante si consum slabe.
Greutatea in plus duce la o dinamica proasta. O sa fie si spatiu mai mic, ca ai si ICE si electric si baterie.
Inca ramai cu toate problemele de ICE - ulei, bujii, turbine, filtre, distributii, cutii de viteze, filtre de particule.
Pentru ce, pentru un concediu pe an? Avion sau masina imprumutata/inchiriata (asta daca e chiar asa peste mana sa faci cateva opriri de incarcare).

This post has been edited by Andy_ACS: 19 Jun 2021, 15:19


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jun 2021, 16:04
Post #156


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.876
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Andy ... tu to vb. de un concediu pe an ... poate tu .... eu de exemplu umblu destul de mult inafara cu masina ...drumuri de 400 km de exemplu .. pe langa concediul anual cu masina ca al doilea este obiigatoriu avion .. daca pt. tine este ok, nu inseamna ca si pt. mine ... repet strict urban .. ca sa inlociiesc Clio este perfecta ... dar cam atat urmatoarea pt. mine o sa fie un hybrid.

This post has been edited by cj98czh: 19 Jun 2021, 16:06


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Jun 2021, 16:35
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Și tu crezi că toată lumea parcurge mulți km și are mai multe concedii pe an, ca tine? Eu unul nici zilele de anul trecut nu am apucat să le iau în totalitate. Ideea este simplă, unii se plimba mai mult ca alții și mai des, unii nu sunt asa comozi încât sa i deranjeze ca se opresc sa încarce, sa bea sucuri, sa se dezmorțească... sau sa evite alimentarea când e aglomerat 😀. Am venit și eu de la Bistrița, drum destul de greu fără sa opresc, ca merge... și a doua zi eram rupt de spate. Nu spun ca nu se poate sa mergi mulți km fără oprire, dar și dc te oprești nu e mare problemă, repet, pentru unii dintre noi. La noi am curaj sa ma duc și la 600 km depărtare cu Zoe, n as avea nici o problema cu unde încarc pt ca se gaseste... Instalați de curiozitate aplicația plug share și veți fi surprinși de câte stații disponibile sunt în apropierea voastră

This post has been edited by speedman: 19 Jun 2021, 16:39


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Jun 2021, 16:49
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.104
Joined: 10 May 20




Totusi cred ca una este sa te opresti "de voie" si alta e de...nevoie prea des ("golire" ar mai fi de inteles, dar de alimentare... si de durata...smile.gif
Acum vreo patru ani am cochetat si eu cu una hibrida (Toyota) dar am ales tractorasu' si cred ca bine am facut, deocamdata este...ce (imi) trebuie. Ce (sau care) va mai fi urmatoarea ramane de vazut. nedumerire.gif

This post has been edited by Gil26: 19 Jun 2021, 16:51


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Jun 2021, 17:15
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Când ai electrica lucrurile sunt mai simple, adică știi la ce sa te aștepți și parca te obișnuiești cât de cât. Eu cu ai mei părinți când plecam in concedii, obișnuiam sa mergem fără sa oprim sau dc era opream o dată maxim... Acum de când am familie și copii opririle sunt mai dese, ca i apuca diverse, pe rand... Unu vrea la toaletă, unu vrea nu știu ce din portbagaj, vor sa mănânce /rotantaie chestii care nu le am în mașina, deși luam una alta cu noi. Nici nu plec bine de pe loc ca vor sa opresc iar... Motiv pt care având antrenament la modul asta, m am obișnuit și cu statul la încărcare... Între timp întru la magazine, lidl sau ce e acolo... Las mașina și ma duc la banca sa scot bani, mai alimentez un cont. Merg, mă rog, înainte de covid mergeam la MC Donald s și cât timp servea ceva, mașina se încarca 30 40%, dc nu mai bine. Eu nu vreau să îmi dați dreptate, însă în timp veți vedea că lucrurile despre care va spun acum, vor deveni obișnuință. Legat de prețul lor mare, dc ar fi sa iei un clio automat benzina echivalent ca și echipare, diferența între cele 2 nu este asa mare. E corsa este undeva pana în 19000 euro, e208 o idee mai scump, id3 la preț de golf pt cine vrea altceva.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jun 2021, 17:51
Post #160


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.876
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nevoi si nevoi ... ce se potriveste perfect la unul .. nu se potriveste la altul ... cum mie nu imi place sa pierd vremea pe drum ... la altul ii place ...

speedman de curiozitate, in cat timp incarci de la sa zicem 15-20% la 100%?

This post has been edited by cj98czh: 19 Jun 2021, 17:54


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 Jun 2021, 18:07
Post #161


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.258
Joined: 22 January 04




QUOTE(Andy_ACS @ 19 Jun 2021, 16:14)
Un PHEV in modul electric o sa fie puturos. Motoarele de PHEV sunt micute, pe la 100 de cai, iar masina va fi grea ca are si termicul. Un PHEV cu bateria consumata o sa fie doar o masina clasica dar mult mai grea, cu performante si consum slabe.
*



Inseamna ca trebuie sa ma mai documentez. E clar ca in mod electric e mai lenesa masina, dar nu m-ar deranja un demaraj de 12-15 secunde, ca nu fac liniute. Altfel, daca se duce pe la 100 - 120 km/h in modul electric, mi se pare OK.

Treaba cu bateria consumata cred ca depinde de felul in care e implementat sistemul, cel putin la Mercedes (A/CLA/GLA 250e - 1.33 T 160 cu 218 CP in total) nu sunt diferente la accelerare cu bateria descarcata complet, fata de situatia in care mai exista o rezerva de curent. Iar in modul "battery level", care ar trebui sa salveze energia pentru plimbari la destinatie in mod electric, nu am vazut diferente nici la demaraj, deci cred ca sunt mereu toata puterea si cuplul disponibile (mai putin in modul electric, desigur).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Jun 2021, 18:27
Post #162


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Intr-adevar, bateria nu o sa se goleasca total, in general mai pastreaza ceva PHEV-ul pentru accelerari.



--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Jun 2021, 18:37
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Cj98czh - de la 20% pana la 100% durează undeva la 1h și 40 de minute la stația de 22 kw (cele moka), iar la 50 kw maxim o oră, chiar mai puțin... Astea ar fi valabile acum, când e rece durează mai mult. Maine posibil sa ajung la o stație de 22 kw și fac o fotografie cu ce arata ea. Acasă la 220 durează 12 13 ore. Dacă o pun la ora 17.00 la încărcat, dimineața la 7.00 este încărcată complet.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Jun 2021, 18:46
Post #164


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ar mai fi de mentionat ca multe masini electrice stiu doar max 11 Kw pe AC.
Iar acasa incarci cu 2-3 Kw de la priza domestica.

This post has been edited by Andy_ACS: 19 Jun 2021, 18:47


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Jun 2021, 19:20
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Da, corect. Cum spui tu, sunt mașini care încarcă cu 6.4 - 6.6 kw, 11 kw și 22 kw pe AC. Cum majoritatea stațiilor cum am mai spus sunt de 22 kw, iar Zoe încarcă cu 22 kw, as putea spune că mașina asta este perfecta pt infrastructura existenta... Pe încărcarea dc, rapida Zoe încarcă cu maxim 50 kw, însă sunt mașini care încarcă cu viteze mai mari gen 70, 80 kw id4, eniaq, 100 kw 120 kw, 150 kw, 170 kw și 250 kw... Parca sunt xare încarcă și cu 350 kw, însă nu avem încărcătoare asa puternice cele de la ionity au puterea asta. În România cele mai puternice sunt superchargerele de la Tesla

20 Jun 2021, 10:29:
De la 30% la 80% azi am stat 1 oră și 15 minute... Am făcut un update de bms la baterie vineri și în urma acestuia are de încărcat mai mult, adică au deblocat 2 kwh din cei 55 kwh ai mașinii... Am înțeles ca ea folosea doar 50 kwh sau ceva de genul

This post has been edited by speedman: 20 Jun 2021, 10:29


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 Jun 2021, 10:36
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Adica au crescut un pic tensiunea de incarcare finala si au scazut tensiunea de descarcare ca bateria tot aia este.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Jun 2021, 11:47
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Din ce stiu, acumulatorii, cu cat ii incarci mai repede, cu atat crapa mai repede


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 Jun 2021, 15:19
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




In fapt cu cit ii incarci la temperatura mai mare cu atit de defecteaza mai repede.
Problema apare de la puterea disipata la incarcare pe acumulatori (R*I*I)/2, problema aparind de la patratul curentului, vrei sa incarci cu 2*I, da, se poate insa puterea disipata pe acu este de 4 ori mai mare decit la I, la fel la 3*I puterea va fi de 9 ori mai mare decit la I.
Cam si de acolo apare limitarea curentului si a timpului de incarcare a accu.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 21 Jun 2021, 06:21
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Daca ar fi doar problema caldurii, presupun ca ar elimina-o cu un mecanism de racire in timpul incarcarii


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Jun 2021, 07:58
Post #170


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu se poate elimina, ci doar diminua, si da, exista astfel de mecanisme.
O solutie adoptata in general este cresterea voltajului, astfel incat sa aiba curentul oarecum scazut.
De exemplu Kia EV6 poate incarca la 800V (incarcare foarte rapida)


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jun 2021, 08:27
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Se poare elimina caldura rezultata, cum sa nu, cu racire activa, compresor, racire pasiva, Peltier, sau vel mai simplu, ieftin, eficient energetic, un ventilator care este metoda standard, celelalte consumind energie multa sau foarte multa, Peltier, prin urmare nu se elimina la modul real, doar se diminueaza si aia in functie de temperatura atmosferica.
Cresterea tensiunii in fapt micsoareaza curentul prin cordonul de alimentare precum si pe conectica, avantajul fiind flexibilitatea cordonului precum si dimensiunea conectorului de alimentare, ex: la 80KW/800Vdc sint 100Adc curent, asta merge pe cordon de 16mmp in timp limitat sau 100% pe 25mmp, cordoane de sudura si conectori DINSE 35-50 in mediul industrial.
Pe baterii curentul ramine mare altfel nu s-ar incarca rapid.

This post has been edited by Agrig: 21 Jun 2021, 08:29


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Jun 2021, 10:03
Post #172


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




On the road. Surpriza placuta - incarcarea e gratis sleep.gif


Attached thumbnail(s)
20210621_105052.jpg ( Size: 4.08mb ) Number of downloads: 123


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Jun 2021, 10:51
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Rompetrol au și ei stații gratuite, nu multe din păcate... Este de 50 kw?


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Jun 2021, 11:02
Post #174


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Este de 25 kw. Am bagat pana la 90% si acum deja am plecat. Statia e la iesire din Craiova spre Tg Jiu.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Jun 2021, 11:05
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Am înțeles, drum bun! Ce autonomie arata la 90%?


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Jun 2021, 11:14
Post #176


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Multumim. Autonomia era de 368 km. Cred ca o calculeaza in functie de consumul anterior.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 21 Jun 2021, 11:28
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Andy_ACS @ 21 Jun 2021, 10:03)
On the road. Surpriza placuta - incarcarea e gratis  sleep.gif
*


Vd ca ai si gaura de GPL, bravo! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 29 Jun 2021, 15:31
Post #178


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




"Europe risks 'two track' rollout of electric car charging points"
Articolul atrage atentia asupra disparitatilor la nivel european in ceea ce priveste dezvoltarea infrastructurii de incarcare a vehiculelor electrice.

Romania sta prost insa eu sunt optimist. Simplificand la maximum problema furnizorii (mare parte dintre ei companii private) vor sa vanda cat mai mult curent electric. Vor gasi o metoda sa forteze autoritatile si companiile de stat (Transelectrica) sa se miste mai repede pentru a dezvolta reteaua electrica in directia asta. Ce lipseste in prezent este cererea, nevoia dar pentru asta avem Rabla Plus care pare sa mearga foarte bine. In cativa ani se vor putea face vanzari bune de electricitate prin statiile de incarcare rapide, de tranzit.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Jun 2021, 16:14
Post #179


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.962
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Banui ca vor fi si fonduri europene pentru asa ceva, cand au fost bani de certificate verzi se faceau parcuri solare de oriunde si oricum de exemplu, investitia in sine era spre 0 daca aveau pamant. Daca se dau bani si pentru astea (deja primariile ar fi interesate, ca e mai ieftin decat o amenda de aer poluat) se vor face. Chiar si cu credit la impozite ar merge, mai ales la mari parcuri comerciale (malluri, hipermarcheturi, cash and carry) si flote captive.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 29 Jun 2021, 16:38
Post #180


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Chiar si in PNRR sunt bani pentru retele de statii de incarcare. Piedica cea mai mare o vad la Transelectrica. Cel putin pana acum nu am vazut managementul companiei sa traga mult pentru a creste capacitatile de transport in general. Ba mai mult nu au fost si inca nu sunt pregatiti sa preia capacitati suplimentare de productie. Nu cred ca sunt motivati sau poate nici nu au obiective clare in directia asta stipulate in contract... Poate stiu mai bine colegii de breasla de la furnizare sa ii motiveze.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 10:13
Dacia