Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la trecerea din viteza 1 intr-a 2-a

vbocan
post 29 Jul 2007, 19:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 29 May 05
From: Timisoara




Am cautat pe forum daca cineva are o problema similara, insa nu am gasit.
Masina are 45000 km si tocmai a iesit din garantie. Am constatat ca uneori, cand incerc sa trec cutia din viteza 1 intr-a 2-a, maneta intampina o anumita rezistenta la scoaterea dintr-a 1-a (ca si cum ceva ar tine-o), insa daca trag putin mai tare maneta scapa in punctul mort si o pot duce intr-a 2-a fara probleme. Astazi mi s-a intamplat de 5 ori pe un parcurs de 4km. Nu e o problema de debreiere incompleta, doar nu conduc masina asta de ieri. Fenomenul nu este insotit de nici un zgomot, nimic, iar masina a fost condusa doar de mine, fara excese sau bruscari.

Stie cineva cauza?

30 Jul 2007, 08:42:
Am fost de dimineata la service, s-a rezolvat mai simplu decat am crezut: Problema provenea de la faptul ca unul dintre cablurile care duc la cutia de viteze avea tendinta sa scape din locul unde este prins pe caroserie. Mecanicul spunea ca mai toate Magene-urile aduse din Germania au problema asta, dar uite ca si al meu face asa, desi e cumparat de aici. Cablul a fost prins cu un colier de plastic (din acela cu dinti) si totul pare in regula acum.

This post has been edited by vbocan: 30 Jul 2007, 08:42


--------------------
Renault Megane 4 Estate 2017 / Intens / 1.5 dCi 110 CP EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
czs
post 21 Aug 2007, 14:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 6 August 07
From: Germania




doar la viteza 1 facea? nu ti s-a intamplat sa faca si la marsalier? am auzit pe cineva ca zicea de marsalier, ma gandeam, poate fi aceeasi problema...


--------------------
Renault Megane 2 2007/coupe
Megane 2.2 coupe 1.6 16v dynamique full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miriapodul
post 22 Aug 2007, 13:07
Post #3


Members


Group: Members
Posts: 57
Joined: 18 July 07
From: Timisoara




aceasi chestie o patesc si eu din cand in cand.dar calc din nou ambreiajul si merge.numai bine merg la mecanic sa schimb bieletele si ii zic sa se uite de chestia aia.mersi pt informatie


--------------------
Renault Megane 4 2021/Business
Megane Sedan 2021, 1.33 TCe, 116 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 13:46
Dacia