Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ESP?

Solon
post 23 Nov 2006, 10:33
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




La faza cu garda marita, ai dreptate, e cam caruta!No offense! ph34r.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 23 Nov 2006, 15:21
Post #32


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Eu cred ca din respect de sine si din respect pentru client, un producator (creator, mare) ar trebui sa ofere ESP ca optiune (in momentul actual) la masinile pe care le vinde. Faza cu soferul prudent ce nu are nevoie de ESP nu tine; la fel de bine nu are nevoie nici de airbag-uri, pana la urma. Doar e prudent. Pe Supernova nu am simtit lipsa airbag-urilor sau a ESP-ului, insa nu am fost pus intr-o situatie limita cu ea. Totodata, desi am dat ~400 euro pe ESP, sper sa nu am nevoie niciodata de el, si nici de airbag-uri.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 24 Nov 2006, 11:37
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




Fara suparare,insa realmente ma ingrozeste usurinta cu care se poate afirma ca ESP e un fel de inventie nefolositoare ori nerentabila financiar doar pentru ca nu il ai instalat pe propria masina ori ca nu i-ai simtit prezenta.Celor care au ESP pe masina si nu i-au simtit intrarea in functiune-felicitari,la modul cel mai serios.
In privinta mea,o data ESP a evitat avarierea serioasa Megane-ului la 2000 de km distanta de casa,cu consecintele aferente-60 km/h,zid de beton masiv de 1m inaltime,tara straina etc.A doua oara ,pe o sosea nationala,mi-a salvat viata-mie,sotiei si probabil si celor doi copii de pe bancheta din spate.Sustin cu toata obiectivitatea ca in nici unul dintre cazuri nu depasisem viteza legala,nu conduceam in stil WRC sau F1,nu puteam prevede ce s-a intamplat.
In concluzie,criticati Renault Romania pt excluderea din lista de optionale a ESP insa ,va rog respectuos,nu bagatelizati acest sistem de siguranta ACTIVA.


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 24 Nov 2006, 11:47
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




am si antipatinaj si esp
antipatinajul intra daca incerci sa pleci tare de pe loc imi ingatuie imediat motorul
dar esp nu a intrat pana acum niciodata
am intrat tare in curbe dar nimic,am intrat si pe ploaie degeaba
cum se manifesta cand intra,se aprinde pe bord?
sau a intrat si n am simtit eu?
cica e setat sa intre mai tarziu pt condus sportiv
o sa incerc sa intru pe ploaie sa fuga masina de spate sa vedem daca intra sau nu


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 24 Nov 2006, 12:26
Post #35


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




normal ca daca ai esp ai si "antipatinaj" biggrin.gif

sfat: nu testa pe ploaie si mai ales pe sosele circulate....risti sa intri prea tare intr-o curba, sa bruschezi volanul, etc ....iar esp-ul ala are si el niste limite in care te scoate din kko

sfatul meu este sa te duci iarna asta cand da o ninsoare buna intr-un spatiu f mare gen parcare de hipermarket (numai sa ai grija sa nu fie cu piloni, etc...gasesti tu) si ai sa simti din plin esp-ul fara nici un fel de riscuri

testeaza cu esp activat cat si dezactivat si vei simti din plin diferentele dintre o masina cu si fara esp&asr wink.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 24 Nov 2006, 13:02
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




ok
o sa plec cu scartaituri sa intre antipatinajul sa vad daca se aprinde si pe bord beculetul ala cand intra in functiune(cred ca se aprinde dar nu mai tin eu minte).

si apoi sa vad daca se aprinde beculetul si cand intra esp ul(poate am intrat esp-ul si nu am simtit eu nimic si nu s a aprins nimic pe bord)

am o curba larga unde nu prea trec masini si o sa intru pe ploaie de a latul sa vad daca face ceva sau nu


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 24 Nov 2006, 13:21
Post #37


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ionut,

Tu chiar crezi ca ai timp sa te uiti daca "ti se aprinde beculetul" atunci cand incerci sa redresezi masina intr-un derapaj ? smile.gif) ..

Oricum, iti spun eu, pe bord clipeste martorul de ESP cand se activeaza ori ASR-ul ori ESP-ul ...

A .. sa nu uit ...
Conform ipotezei care spune ca "masina se conduce cu fundul" (si asta la modul propriu), cel mai bine SIMTI cand intra ESP-ul .. nu trebuie sa te uiti pe bord dupa martori. Altfel spus se vor auzi niste paraituri similare celor de la abs numai ca vor fi localizate diferit in spatiu (in functie de rotile implicate in redresare) si vei simti niste socuri mici in traiectoria masinii.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 24 Nov 2006, 13:54
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




O metoda si mai usoara de verificat daca nu v-a murit ESPul:
Pe drum drept acoperit de zapada (sau gheata dar e de preferat prima) aceelerezi brusc.Astfel ai timp si sa te uiti in bord.
Sau in urcare pe o panta acoperita de zapada acelerezi brusc.
In ambele cazuri iti va intra ESP.
De preferat sa fie cit mai liber pe sosea.
Bafta ..... si sa aveti cit mai putin nevoie de ESP


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 24 Nov 2006, 14:08
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




ala este antipatinajul ce zici tu
esp ul intra doar in curbe si iti franeaza roata spate din interiorul virajului


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 24 Nov 2006, 14:11
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Gresesti.ESP nu frineaza doar roata/roti spate.E mult mai complicat de atit.
Iti intra ESP + ASR.De aia se si vind impreuna.Incearca ce am descris mai su cu ESP dezactivat si vezi ce se intimpla.Dar o sa ai nevoie de spatiu mare (o parcare nepopulata e indicat).


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 24 Nov 2006, 14:24
Post #41


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




pablo spunea ca daca o calci brusc in conditiile pe care le amintea, este posibil ca spatele sa inceapa sa "fuga" si atunci ESP-ul intra in functiune.

ASR poti sa ai si fara ESP.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 24 Nov 2006, 14:34
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




da ai dreptate asr + esp
dar la plecari de pe loc tare sau pe gheata,sau la urcare panta alunecoasa intra asr ul si ia gazul masinii
pe curbe la limita intra esp si franeaza o roata(nu stiu sigur daca atunci actioneaza si asupra motorului)

da e mai complicat
de fapt cum functioneaza asr ul(vb doar de el).in general.
eu stiu ca actioneaza si asupra clapetei de acceleratie si prin suprimarea injectiei de benzina in cilindri

la noi cum o fi

deci intrebarea este dc in curba cand intra esp ul si franeaza doar roata spate sau actioneaza si asupra rotii si asupra motorului?

nu reusesc deloc sa l fac sa intre ca sa mi dau seama


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 24 Nov 2006, 17:50
Post #43


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




S-au explicat chestiile astea prin alte topicuri.
ASR-ul nu actioneaza asupra motorului, n-are nici o treaba cu alimentarea. Doar senzatia e ca actioneaza acolo. Actioneaza tot pe frane. Cand simte ca o roata pierde aderenta, o blocheaza si transmite puterea rotii care are aderenta. Senzatia e intr-adevar una de taiere a alimentarii.
ESP-ul actioneaza pe toate rotile. Tot pe frane. Si nici ala nu are legatura cu motorul.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kery_alex
post 24 Nov 2006, 18:43
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 12 March 06
From: cluj-napoca




eu am megane 2 1.5dci adus din austria si are esp si mai are si un sistem mai avansat de card cu butoane pe clantele de la portiere , ceea ce pt romania nici cu gandu nu gandesc sa implementeze


--------------------
renault clio sport 182 2004 2 usi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 24 Nov 2006, 21:46
Post #45


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Kery, tu ai sostemul "maini libere" ... e adevarat, nu a fost disponibil in Romania.

Ceilalti, nu va mai dati cu parerea desapre ESP/ASR caci modul de functionare al acestui sistem este descris cu lux de amanunte atat pe situl renault cat si in manualul de utilizare.

Pe scurt, ESP/ASR controleaza MOTORUL si FRANELE independent pe fiecare roata.

Exemplu:

ASR:
Daca vreau sa plec de pe loc si pe jos e gheata, ASR-ul imi reduce cuplul motorului (prin reglajul amestecului aer/carburant) si FRANEAZA roata tractoare care derapeaza ca sa "fenteze" diferentialul. In felul asta se poate pleca de pe loc in caz de teren alunecos.

ESP:
Daca soferul accelereaza in disperare cand face "testul elanului" de exemplu, o sa accelereze degeaba caci odata pierduta aderenta rotilor, cuplul motor ii va fi limitat de catre ESP care in acelasi timp franeaza si anumite roti ducand masina pe traiectoria corecta.

Am sa pun si linkul doveditor (referitor la esp) .. numai sa il gasesc in bookmarkuri smile.gif.

Later edit: Pentru a vedea cum functioneaza ESP-ul dati clic aici si inca un demo real pe zapada este aici !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 25 Nov 2006, 10:47
Post #46


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




pt cine vrea sa vada cel mai bine cum actioneaza ASR-ul asupra cuplului motor, intrati in zapada afanata cam de 15-20 cm si veti vedea cum bagati uneori aproape degeaba piciorul in acceleratie, pe langa faptul ca rotile care pierd aderenta sunt franate (adica amandoua, dar nu simultan wink.gif smile.gif )

apoi faceti testul in aceeasi zapada, decupland sistemul ASR/ESP de la boton si vedeti ce se intampla smile.gif

aveti grija sa nu ramaneti suspendati si apoi sa ma injurati 251.gif ... dar cu niste anvelope de iarna plus ASR-ul din dotare cred ca va descurcati wink.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 28 Nov 2006, 09:14
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




cel mai bine a explicat liviu si asa este cum a zis
nu eram sigur inainte dc esp actioneaza si asupra motorului.
astept sa intre si la mine odata sa vad cum face.
asr l am incercat,cand vreau sa plec de pe loc cu scart ii ia tot gazul si ai o senzatie naspa de tot ca si cum ai fii ramas fara benzina.de fapt asta face.


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 28 Nov 2006, 09:24
Post #48


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(richie @ 23 Nov 2006, 10:57)
Sunt convins ca nu doar tu, ci majoritatea cumparatorilor ar renunta la el. Masina mi se pare...nu oribila, dar extrem de urata cu garda aia inaltata. Si intr-adevar, e frustrant sa nu poti alege ceva. Asta este "pretul" pe care l-am platit si eu cand mi-am luat Nissan, la care nu exista in lista de optionale decat 2...3 aberatii.
*



Daca Reno-ul ar fi fost fara ESP de la inceput, nu as fi zis nimic... Dar ca l-au scos acum pentru ca se da standard pachetul de drumuri grele, e grav. Adica ceva ce e util si ce lumea si-ar cumpara, nu se mai da in nici un fel, iar ceva ce nu e util pentru toata lumea si schimba radical aspectul (inspre rau), se da obligatoriu.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 29 Nov 2006, 15:41
Post #49


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Uite un filmulet de 5 minute care arata clar ca ESP-ul nu e folosit doar in conditii de condus extrem smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=T9Y6z7cXxEE


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 29 Nov 2006, 15:45
Post #50


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




E clar ca ESP-ul e folositor. Si daca ar fi doar pentru "cei care conduc extrem" cum a zis cineva, tot ar fi o chestie de siguranta in plus care o poti avea. Este clar ca daca ai ESP, e mult mai bine.

Dupa parerea mea, firmele mari de masini ar trebui sa puna tot ce tine de siguranta standard pe orice masina cu orice pachet de optiuni, si doar fite gen piele, magazie cd, trapa, etc.. sa fie optionale.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CICiprian
post 30 Nov 2006, 03:14
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 November 06
From: Iasi




Se poate adauga ESP dupa cumpararea masinii?
Si daca da cam cat m-ar costa?


--------------------
Renault Megan Sedan II 2006 Luxe Privilege 1.6l 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 30 Nov 2006, 13:54
Post #52


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Ca sa nu ma apuc sa fac polemici pe forum... teoretic se poate (un mecanic foarte bun poate face cam orice, dar noi nu avem asa ceva in Romania), practic nici un service nu face asa ceva, financiar nu merita (piese schimb+manopera undeva la peste 2000 Euro).

Deci NU se poate si NU merita chinul! Don't even think about it!


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Nov 2006, 15:03
Post #53


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Da, la chestii din astea costurile sunt extrem, extrem de ridicate si nejustificate.Din pacate, cum a spus si Cypher, chiar daca banii nu ar fi o problema, in Romania sa dai o astfel de operatiune pe mana unor mecanici romani, risti cam mult..


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CICiprian
post 3 Dec 2006, 18:11
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 November 06
From: Iasi




Multumesc pentru informatii.



--------------------
Renault Megan Sedan II 2006 Luxe Privilege 1.6l 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 4 Dec 2006, 01:58
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Revenind la discutia de la inceputul topicului, motivul pentru care M 2.2 nu are ESP tine doar de marketing. Nu are absolut nici o legatura cu pachetul de drumuri grele oferit standard. Cel putin, eu unul nu vad vreo legatura.
Deasemenea, ESP este cel putin util pentru orice vehicul destinat circulatiei pe drumuri publice. Singurii " soferi " care ar fi deranjati de prezenta ESP ar fi pilotii.
Este pacat ca marketingul RR, din motive de costuri probabil, nu ofera aceasta optiune.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 4 Dec 2006, 11:54
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Asa cum am mai spus, eu unul nu cred ca e (doar) chestie de marketing ci cred ca mai mult tine de reducerea costurilor, pentru ca pachetul de drumuri grele inalta masina cu cativa cm, cauza din care ESP-ul s-ar putea sa trebuiasca sa fie ajustat, sau cel putin testat, ajustari si teste care costa...


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 5 Dec 2006, 00:36
Post #57


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Ma insel eu, sau in configuratorul vechi puteai alege atat ESP cat si "Pachet drumuri grele" ca optionale ? Daca puteau fi amandoua, e clar ca nu e nici o legatura.

Dar ce spui tu, Ovis, pare cat de cat plauzibil.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 5 Dec 2006, 09:44
Post #58


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




din cate imi aduc eu aminte, la versiunea 2.1 nu am avut pe lista de optiuni pachetul de drumuri grele, ci numai esp


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 5 Dec 2006, 11:45
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




nu era nici o optiune cu "Pachet drumuri grele".
ESP + ASR era 500 Euro + TVA .... daca imi amintesc bine


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sneferu
post 7 Dec 2006, 13:15
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 May 04
From: O groapa numita ... Bucuresti!




Eu celor care cred ca ESP-ul sau echivalentul lui la alte firme e un moft ii invit sa faca un test; o masina cu ESP, si una fara; eu am facut-o la munte, spre Brasov in parcarea de la Petrom; pneuri de iarna pe ambele masini, 15 km pe ora, e un rond acolo la ei in parcare.

Incercati sa luati virajul cu si fara ESP.

Sa vezi minune...cu volan bracat la maxim fara ESP masina merge inainte linistita; si cu ESP se aseaza pe directie....

Pe de alta parte daca esti ghitza si crezi ca daca ai ESP poti sa mergi mai tare, atunci te arzi; pt ca intradevar ESP-ul iti creste limitele pana la care poti sa duci masina, dar iti scade nivelul de atentionare; adica cand ai pierdut controlul nu mai ai nici o sansa sa redresezi...daca n-a putut computerul sa o redreseze in 0.001 sec tu n-ai nici o sansa. De aia vezi tot felul de teribilisti cu motoare mari pe masini, infasurati pe dupa copaci.

my 2 ... bani ;-)

Eu nu am ESP, cand am luat masina am zis ca la motorashul de 1.5 dci 80 CP nu se merita, dar regret decizia.

This post has been edited by Sneferu: 7 Dec 2006, 13:19


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dCi 80 CP Gris Holograme
Confort Privilege
August 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 11:40
Dacia