Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bataie Volan / Vibratie

Alexiacob69
post 26 Mar 2024, 10:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Salutare, din pacate revin cu aceeasi problema, pe care o am de 2 ani aproape pe renault latitude 2011, si problema persista si dupa investitii de peste 10.000 de lei.

Problema este urmatoare, bataie in volan de la 50 kmh in sus, volanul se misca in trepte uneori (in acceleratie se simte perfect, nu vibreaza), iar de la 110 kmh in sus, nu se simte nimic, merge perfect.

Stiu ca par nebun sa zic simptomele astea, dar de 2 ani credeti-ma ca am stat si am analizat orice chichita.

1. Merg cu masina la 90 kmh - bataia in volan nu se simte daca merg drept (adica vizual nu se vede nici o vibratie si nici nu se simte in volan), se simte doar cand fac viraje stanga sau dreapta. Uneori imi bate doar cand fac stanga, uneori doar cand fac dreapta, parca se muta bataie de la o roata la alta.
2. Daca umblu la roti, o ridic pe cric, curat jantele sau orice altceva ce necesita sa o ridic pe cric, masina merge perfect cam 3-4 kmh, oricat de ciudat ar parea chestia asta, asa se intampla.
3. Daca merg pe drum drept cu 90 kmh (cu bataia prezenta in volan in viraje) si vine o panta, deal pe care trebuie sa l urc, bataile in volan scad foarte tare, cu 70-80%, merge aproape perfect, si cand ajung din nou pe drum drept bataie iar apar.
4. Daca merg pe drum drept cu 90 kmh (cu bataia prezenta in volan in viraje) si vine o panta, vale pe care trebuie sa o cobor, bataile din din volan se accentueaza mult mai tare, si apar si vibratiile la franare, batai in volan la franare si la 40-50 kmh.
5. Pe aceeasi portiuni de drum, in aceleasi viraje, volanul cand vibreaza, cand nu vibreaza, adica nu tot timpul.
6. De obicei cand o accelerez nu se simt bataile in volan, dar cand ajung la o viteza constanta atunci apar bataile.

Am schimbat la ea urmatoarele:
1. Caseta directie
2. Pompa servo
3. Bielete de directie, capete de bara (capetele de bara le am schimbat de 3 ori)
4. Bielete Anti-Ruliu
5. Planetarele, ambele
6. Discuri, placute de frana fata-spate
7. Flanse amortizor (din pacate cand le am schimbat nu m a dus capul sa apas un pic si amortizoarele sa vad daca-s bune)
8. Coloana de Directie (tot ansamblul volan-caseta directie)
9. Bratele (stanga-dreapta)
10. Rulmenti fata-spate
11. Bucse bara stabilizatoare fata
12. Am avut Jante de 18 inch, le am indreptat de 2 ori, pe care am pus 4 seturi de cauciuri, cu diferente de 5-10% in batai, niciodata nu mi a mers bine
13. Mi am cumparat jante noi in iarna, de tabla pe 16inch, am pus cauciuri michelin 2018 de iarna, la fel nu s a schimbat nimic
14. Am pus acum cauciucuri noi NEXEN dot 2023 - tot pe jantele de 16 inch, la fel face (mereu echilibrez rotile in 2 service-uri diferite, ca sa elimin orice urma de indoiala ca n ar fi echilibrate bine.
15. Unghiurile cred ca de vreo 2 ori le am facut in decembrie.
16. Am schimbat doua tampoane motor, unul anti-balans, si unul hidro-elastic.

Toate suruburile sunt la locul lor, tot e strans, n am nici o bataie la masina, am verificat de N ori.

Si ca observatie, de fiecare data cand am schimbat capetele de bara, mi a mers aproape perfect vreo saptamana de zile, si stiu ca pare ciudat, dar mergea bine pana ce se "inmuiau" pivotii aia din capatul de bara (sper ca m am exprimat bine).

CUTIA de viteze schimba perfect, nu ma smunceste cand schimba vitezele, nu pocneste.

Am fost la peste 5 mecanici si nimeni nu ii da de cap, au si condus-o si nu si pot da seama de ce face asa.

Tot ce n am schimbat la masina sunt AMORTIZOARELE de pe fata, care din cate am vazut sunt da marci diferite (amortizorul de pe stanga e de la un producator, iar cel de pe dreapta de la alt producator).

Va rog sa nu ma injurati ca postez iar, dar mai cer doar o singura data sfatul dvs., si daca nu i dau de capat o las asa, se pare ca nu are rezolvare atunci.

Va multumesc!


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:00
Dacia