Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

eroare nivel combustibil

vlad_laguna
post 5 Jan 2007, 19:37
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 439
Joined: 18 December 06




salutare. ieri de dimineata am plecat cu treaba in oras. am trecut pe la peco pt ca nu mai aveam motorina. compu imi zicea ca mai pot merge vreo 115 km. am bagat motorina de 300 de mii (3 ron) si am plecat. nu m-am uitat la bord imediat. la urmatoarea intersectie am ramas stupefiat cand am vazut ca s-a aprins becul de motorina blink.gif . nu imi venea sa cred. m-am intors la peco cu 180 de km/h sa le fac scandal ca mi-au bagat aer in rezervor si eu l-eam platit motorina (la omv pe langa sediul connex de pe iuliu maniu). m-am certat cu ei, mi-au zis ca imi fac proba sa vad ca pompa debiteaza perfect, dar trebuie sa platesc proba. am zis ok, doar pt cheful de circ pe care il aveam in dimineata aia. inainte de asta m-au intrebat ce masina am si cand au auzit ca am laguna au incept sa rada, ca sigur pompa va debita bine, doar masina este de vina. cica au mai avut clienti cu lagune, care au facut plinul si acul era pe rosu, a ramas nemiscat. m-am inmuita atunci si am zis sa mai bag de 200.000 de motorina din banii mei de student, sa vad ce se intampla. am ramas surprins: acul s-a ridicat corespunzator (adica pentru 300.000+200.000 motorina). am plecat repede, cu coada intre picioare, cu gandul sa nu mai bag niciodata de la omv. ultima data masina mi-a consumat motorina de 500.000 pe distanta de 180 km (slatina-bucuresti). din bucuresti am plecat cu motorina de la petrom (euro diesel 4) de 400.000 pana la rm sarat (bz), vreo 180 km, si m-am intors pana la buzau. ce diferenta.
deci, a mai avut cineva probleme cu acul indicator si cu mersul si consumul masinii cu motorina de la omv|? multumesc

pardon, am gresit niste cifre:
300.000 =30 ron. daca am mai gresit pe undeva, va rog sa ma scuzati. biggrin.gif

This post has been edited by ghetau dan: 6 Jan 2007, 11:02


--------------------
VW Passat 3C 2006 - OT-03-VTG
VW Passat 3C-2006, 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 5 Jan 2007, 20:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




am patit si eu la fel ca tine ,mi s a aprins becul de la benzina am bagat de 20 ron si dupa un km s a aprins iar becul si acul indica mai putin ca pana sa bag motorina (am alimentat la petrom)


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lup_valentin
post 8 Jan 2007, 17:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 September 06
From: Sibiu




Salut !

Am patit si eu acelasi lucru... Am alimentat de la Petrom si cand plec.. stupoare.. calculatorul imi indica exact acelasi nivel si aceeasi km ca si inainte de a alimenta.
M-am speriat, m-am dat jos si mi-a venit ideea sa verific busonul de la rezervor... Si surpriza... desteptul care mi-a alimentat nu l-a inchis complet. Se mai putea roti cam 10 grade. Am rotit la maxim si am pus contactul. dupa asta mi-a indicat perfect.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dci 107CP Dinamique 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLOEXE
post 11 Jan 2007, 13:51
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 11 January 07
From: Cluj




Problema e computerul ! Ia contactu la baterie pt. fix 3 min. se restarteaza singur si merge. Da sa ai codu de la radiocd. Am patit-o. Imi indica mii de km de mers cu 10 litri.


--------------------
Renault Laguna 2006, Estate, 2,2 dCI, automat, - B-77-UFS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 15:16
Dacia