Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat reparatie caroserie - bara fata Megane II

liviurosioara
post 16 May 2006, 21:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




M-a lovit un bou direct in bara din fata pe care mi-a infundat-o putin. Constatatorul societatii de asigurari la care am casco nu a vrut sa-mi acorde inlocuirea barei pe motiv ca aceasta se poate indrepta si repara. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Se poate indrepta o bara care este usor deformata sau e mai bine sa ma agit sa cer inlocuirea ei?

2. Daca ar putea fi totusi indreptata bara, merita sa o revopsesc pentru 2 cm patrati in care vopseaua este sarita?

3. Din experientele anterioare, cat de bine arata o bara revopsita in comparatie cu una "originala" ?

Astept urgent sfaturi si idei,

Liviu


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinZ
post 16 May 2006, 21:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 26 November 04
From: Piatra Neamt




Pai daca te-a lovit unu inseamna ca o repari pe RCA=ul lui nu ? Eu am vopsit o bara ptr 5 cm patrati si arata f bine ptr ca mi-ai facut vopseaua pe calculator si a iesit exact la fel.


--------------------
Renault Megane Sedan 2004
MEGANE II 1.5 dCi 100 CP
Confort Privilege - Vert Cuivre - Clima - Oglinzi rabatabile electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 May 2006, 22:31
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




din nou intreb: de ce nu faceti pe casco?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 16 May 2006, 23:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




O fac pe casco. Insa constatatorul a refuzat sa-mi dea inlocuirea barei, ci doar reparatie, asta e buba sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 May 2006, 09:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cum indreptare? blink.gif
Ca e plastic toata.Nu are o crapatura ceva pe ea?Sunt niste idioti.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinZ
post 17 May 2006, 11:46
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 26 November 04
From: Piatra Neamt




Dar de ce sa o faca pe casco daca a intrat altul in el? Logic si normal nu ar trebui sa o faca pe RCA-ul aluia? Sau ala a intrat in tine si aoi a fugit? Daca asa este nu reiese de nicaieri


--------------------
Renault Megane Sedan 2004
MEGANE II 1.5 dCi 100 CP
Confort Privilege - Vert Cuivre - Clima - Oglinzi rabatabile electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 17 May 2006, 12:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Intreb si eu asa ca sa ma aflu in treaba: cum sa indrepti o bara din plastic? O ciocanesti cu ciocanelul de cauciuc sau cum? E sparta o inlocuiesti. Nu e sparta nu e stramba. Nu vad decat aceste doua alternative. De vopsit o vopsesti pentru ca poate sari vopseaua la soc, chiar daca bara fiind flexibila si-a revenit.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 17 May 2006, 13:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Despre ce firma de asigurari este vorba? sa ne ferim pe viitor....


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 17 May 2006, 14:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




bara din cate stiu se indreapta la cald... pui apa calda pe ea..si isi revine la forma initiala wink.gif ..apoi ti-o revopseste... poti sa stai linistit... poate nu o sa iasa perfecta..dar daca nu ai sti ca este lovita... ai fi observat nimic


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 17 May 2006, 14:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




Casco-ul il am la BCR Asigurari, buni baieti smile.gif Ghinionul meu e ca am dat de acelasi inspector cu care acum vreun an m-am certat rau de tot ptr ca n-a acceptat sa-mi dea inlocuirea unui catalizator evident lovit. Cred ca m-a tinut minte smile.gif

Referitor la bara, ea nu este sparta sau gaurita ci usor deformata. Am tras de ea si am adus-o aproape de forma initiala, insa se mai vede ca este cu vreo jumatate de centimetru infundata. A sarit vopseaua de pe a pe o suprafata destul de mica. Acum ezit sa o revopsesc ptr ca s-ar putea sa nu mai iasa la fel, iar daca voi dori sa vand masina peste un timp, o sa se gaseasca vreun carcotas sa-mi zica ca masina a fost revopsita, lovita frontal etc. chestii de genul sa mai las inca vreo 1000 euro la pret.

Am mai fost la un mester de cartier care mi-a zis ca-mi rezolva problema imediat cu incalzirea barei la cald si un retus local al vopselei, fara revopsire integrala a barei. El se jura ca nu se va cunoaste nimic. Mi-a cerut 1.5 milioane lei, bani pe care mi-i va da vinovatul.

Sau mai am alternativa service Renault (probabil Serus, apropo aveti vreo idee mai buna????) unde mai mult ca sigur o indreapta, dar acolo or sa o revopseasca integral. Aici plateste societatea de asigurari. Mi-e greu sa iau o decizie, poate ma ajutati si voi.

This post has been edited by liviurosioara: 17 May 2006, 14:24


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 17 May 2006, 15:41
Post #11


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Imi vine greu sa cred ca numai cu retus local nu o sa se cunoasca nímic, oricat s-ar jura mesterul... Si eu am vopsit intreaga capota fata pentru o indoitura provocata de o piatra la buza din fata deasupra farului, cred ca vreo 2 cm patrati - nu intr-un service Renault, dar oricum, lucrare facuta cu prepararea vopselei dupa coduri cu ajutorul calculatorului, si chiar pot sa iti spun ca ASA NU SE VEDE CA A FOST REPARATA! M-am zgait mult la ea sub diferite unghiuri, in diferite situatii de iluminare, dar pana la urma a trebuit sa ma dau batut... Dar a si costat 10 milioane... (ma rog, cu far nou cu tot... si nu pe banii mei, ci pe ai lui nenea Allianz...).
In locul tau ori cel putin as vopsi TOATA bara, ori si mai bine as incerca inlocuirea ei, nu sunt sigur ca prin prelucrarea aia la cald ar disparea orice urma, sincer iti spun ca mie astea mi se par metode bune de reparat o Dacia berlina, care nu mai cadreaza cu modelele noi de masini... si cum spuneai si tu, da prost la revanzare...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 17 May 2006, 16:11
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




Pana la urma, asa cred si eu... Acuma intrebare... Serus sau Meridian Vest?


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 19 May 2006, 13:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




Ca element de noutate, Meridian dupa ce au vazut avaria au zis ca nu recomanda indreptarea barei de plastic si mi-au dat o nota tehnica cu care sa merg la asigurator. Am trimis-o la inspectorul de daune, alaturi de solicitarea de a intocmi un proces verbal suplimentar si vad ca taraganeaza un raspuns. Ce e de facut in acest sens?

Intre timp am mers si la Serus sa vad ce zic cei de-acolo. M-au programat luni ptr evaluare si (eventual) reparatie.

This post has been edited by liviurosioara: 19 May 2006, 13:19


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 23 May 2006, 17:32
Post #14


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




O problema similara am si eu, numai ca e vb. de bara din spate. A intrat unu in mine si mi-a dislocat-o un pic ( am impins-o eu la loc in cleme si acum arata ok, dar am impresia ca o clema de prindere s-a spart totusi ... se misca bara un pic cand apas pe ea).
Asiguratorul celui vinonat a fost de acord sa-mi schimbe toata bara (acum astept sa vina). Se demonteaza greu bara din spate? Reparatia nu se va face in Bucuresti si nu prea am incredere in mecanicii aia de-acolo ... . Mi-e sa nu mi-o faca mai rau decat e acum. Exista posibilitatea sa strice si altceva pe-acolo la demontare ?

Multumesc.


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 May 2006, 17:43
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(liviurosioara @ May 19 2006, 02:17 PM)
Ca element de noutate, Meridian dupa ce au vazut avaria au zis ca nu recomanda indreptarea barei de plastic si mi-au dat o nota tehnica cu care sa merg la asigurator. Am trimis-o la inspectorul de daune, alaturi de solicitarea de a intocmi un proces verbal suplimentar si vad ca taraganeaza un raspuns. Ce e de facut in acest sens?

Intre timp am mers si la Serus sa vad ce zic cei de-acolo. M-au programat luni ptr evaluare si (eventual) reparatie.
*



Insista sa iti dea de inlocuit. In caz contrar ameninta si tu cu Protectia Consumatorului si Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Daca tot nu se misca, chiar sesizeaza forurile respective. In cele mai multe cazuri asta rezolva "problemele". Unii inspectori lucreaza "mai incet" si pentru a te convinge sa-i premiezi cu ceva; nici nu te gandi sa faci asta, e datoria lor legala sa rezolve problema si sa urmeze recomandarile tehnice ale producatorului, n'au sanse sa castige asa ceva in instanta, intind si ei coarda ca poate tine. Nu te da batut. Nu face scandal, dar fi ferm pe pozitii. Dreptatea e de partea ta. Din experienta iti spun ca se sperie mult mai tare de un om calm dar foarte ferm si inflexibil, decat de un scandalagiu. Gandesc cam asa: "asta daca e asa calm stie el pe ce se bazeaza si poate fi periculos" versus "asta numai gura e de el"


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 23 May 2006, 20:55
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




Azi am luat masina din service, de la Serus. Magarul ala de la BCR Asigurari n-a mai dat nici un semn de viata, i-am trimis solicitarea de suplimentare prin fax, insa inginerul de la Serus m-a convins ca n-am motive sa cer inlocuire de bara ptr ca era tinuta deformata de o tabla care s-a indoit sub. Pentru vopsire acord celor de la Serus un 7.5, poate 8 (in principiu e bine, dar sunt si punctulete in care probabil s-au pus particule de praf, faze d-astea). Culoarea au nimerit-o. Insa acelasi cretin de la BCR Asigurari nu e de gasit ca sa dea acceptul de plata. Noroc ca cei de la service m-au lasat sa-mi iau masina. O chestie pe care n-o gasesc normala este faptul ca am semnat in alb cererea de despagubire, fara ca suma sa fie completata, plus faptul ca n-am primit nici un document din care rezulta ca am reparat masina la Serus, in cazul in care voi fi nevoit sa solicit garantie ptr lucrarea asta.

Eu sunt mare reclamagiu de fel, asa ca daca continua cu figurile, promit ca-l ard foarte elegant. Plus ca voi trimite o scrisoare catre BCR Asigurari in care le voi explica ca sunt decis sa apelez la un alt asigurator. Nu cred ca e suficient sa am o prima de asigurare mica si servicii zero.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 24 May 2006, 11:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Ca sfat pe viitor, inainte de a merge la asigurator "aranjeaza" spoilerul ca sa nu mai fie discutii...


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 26 May 2006, 13:28
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




@lym

bara din spate se demonteaza foarte usor. dureaza vreo 20 de minute.
plus montat vreo ora cu totul, sa zicem.

de stricat nu au ce sa strice, numai sa stai cu geana pe ei sa ti-o puna la loc ca lumea.
si a propos, cand iti vine bara, nu lasa masina in service ca mie mi-au tinut-o vreo 2 zile(asta dupa scandal ca o tineau mai mult) si n-are rost ca poti sa circuli linistit cu ea.
du-te la service, zi-le sa iti vopseasca bara intati si sa te cheme apoi sa ti-o monteze.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 May 2006, 16:50
Post #19


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Si eu am patit-o (insa cu Astra) in privinta barei din spate. M-a pocnit o tipa cu un Seat si mi-a infundat esapamentul (l-a deplasat inspre inainte), mi-a spart suportul de numar, mi-a indoit bara si i s-a rupt o clema din cele 4 care o tineau fixata de caroserie.
Cel de la asigurari a trecut numai bara (revopsire!) si mi-a spus ca nu trece esapamentul si suportul de numar pentru ca "alea-s probabil de altadata" si eu vreau "sa ma scot pe banii lor". In PV era trecuta bara si esapamentul (i-am spus politistului sa treaca suportul de numar, la care mi-a raspuns "eu nu sunt tinichigiu - asta stabiliti in service").
In fine, cu greu l-am adus pe inspector la service sa constate esapamentul. Initial m-a trimis la service chiar in vinerea respectiva "mergeti si duceti masina la service, ca vin eu luni dimineata si fac constatarea daca e cazul". Insa cel de la "constatari" din service mi-a spus ca imi vopseste bara si salutare, pentru ca "asta e scris pe constatare, nimic mai mult". Cand i-am mentionat de constatari ale defectelor care nu se observa decat in urma demontarii subansamblelor afectate mi-a dat cu flit: "pai nu demontam nimic, vopsim bara si va luati masina; asta scrie pe constatare, asta facem, nimic mai mult. Platiti demontarea si remontarea, atunci facem si operatiunea asta."
Am revenit lunea urmatoare si l-am asteptat pe inspector. A venit cu jumate de ora intarziere si abia dupa ce mi-au ridicat masina pe elevator s-a uitat la esapament. I-am aratat ca e deplasat din zona protejata termic si a cerut sa vada o alta masina, l-a intrebat si pe scarbosul ala de la constatari daca "dar chiar pe acolo pe la mijloc trebuie sa treaca?".
In fine, mi-au trecut pe deviz vopsea, manopera, alea-alea, plus lampa iluminare numar inlocuita, desi era tot cea veche (era plina de praf si usor ingalbenita) si nici macar n-au vopsit bara, au dat-o cu polish. (aveam vopseaua desprinsa intr-un colt dupa accident - tot asa era dupa ce-am ridicat masina din service, dar deja semnasem de primire si ca totul e in regula)


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 26 May 2006, 18:14
Post #20


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Nu ca astia de fac constatarile sunt fenomene paranormale. Am gasit masina julita pe bara din spate si stopul dreapta spart.
A scos sotia toate actele necesare si a mers la constatator (CASCO Asirom). Pe procesul verbal de la politie era trecuta bara si stopul. Ii atrag atentia sa-i spuna constatatorului sa treaca si inlocuirea bandoului care este julit. Zis si facut, numai ca onor constatatorul nu il trece pe motiv ca "nu-i nevoie ca face parte din bara". Am luat procesul verbal si m-am dus la service la DAB. Aici, cum ma asteptam, mi s-a atras atentia ca o sa am probleme deoarece apare doar reparatie bara si nu apare si inlocuire bandou. De data asta pun eu mana pe telefon si iau legatura cu constatatorul (2 zile mi-a trebuit ca sa pot sa-l prind, ca la Asirom cred ca e mai rau ca la SRI). Ii spun problema, nr. de dosar, service-ul unde e masina si-l rog sa faca modificarea respectiva. Raspunsul vine prompt "nu se poate ca oricum noi nu platim decat 1/3 din bandou ca e julit doar pe dreapta si nu se schimba decat tot setul care e compus din 3 bucati" wacko.gif . Raman prostit si-l intreb "adica mai bine sa-l platesc eu pe tot?",el "pai...", eu "pai va spun eu, nu am cum sa-l platesc ca e vorba de bandoul spate care e dintr-o bucata", el "nu e din 3 bucati", eu "vedeti ca e vorba de Bicorp si e doar un bandou, o bucata, verificati si in poze", el "ne e tot din 3 bucati dar o sa verific si va sun maine". Credeti ca m-a sunat? Nuu, nici nu avea cum ca nu avea numarul de telefon (nici nu mi l-a cerut), nu a sunat-o nici pe sotie al carui numar de teleon il avea, nu a sunat nici la service si nici eu nu am reusit sa dau de el azi.
Concluzia, pt. lenea lui de a scrie de prima data complet (de a vazut-o femeie si a zis las ca o pacalesc) stau acum cu masina in service pt. o completare si in loc sa scot masina maine o sa treaca week-end-ul si o sa reiau balciul de la capat luni. Mai are cineva vreun dubiu de ce sunt atat de huliti cei de la Asirom?
Acum mai am o singura preocupare, CASCO expira pe 15 iunie si vreau sa vad cum sa fac sa-i schimb pe cei de la Asirom cu cei de la Tiriac.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviurosioara
post 26 May 2006, 20:55
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 2 December 05




Pana la urma, constatatorul de la BCR a cam avut dreptate, bara fata s-a indreptat fara probleme. Insa putea sa fie si el mai sociabil. Acum, cu 2 certuri zdravene cu el la activ, ar cam trebui sa-l evit daca Doamne fereste mai am vreo constatare de facut la el. Asa ca pentru minorul incident pe care l-am avut, acord BCR Asigurari nota 8. Se poate si mai bine smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005
Renault Megane II Sedan, Confort Privilege, 1.5dci 100cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 00:43
Dacia