Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme genti de aluminiu

gabib
post 11 Jun 2008, 22:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 August 05
From: Bucuresti




Salutare,
Aceasta problema nu cred ca mai fost ridicata pana acum .... am tot cautat dar nu am gasit pana acum nici un topic asemanator.... si poate are cineva de pe aici o idee la ce as putea face...
Am un megane din 2007 mai are putin si face un an de cand o am ... acum cateva zile m-am hotarat sa-mi pregatesc masina pentru concediu ... biggrin.gif zis si facut am sunat la serus si mi-am facut programare pentru revizia de 30.000 km (chestie care oricum mi se pare aberant ... in toata europa reviziile se fac la 15.000 numai la noi la 10.000 dar sa nu ne abatem de la suiect). astazi m-am dus si am lasat masina ... singura mea problema reclamta a fost o mica trepidatie in volan de la 170km/h in sus ... au spus ca vor verifica ... dupa cateva ore sunt sunat si mi se spune ca au gasit problema trepidatie... problema sunt gentile ... adica ca am toate cele 4 genti lovite .... mi s-a parut incredibil .... am intrebat de mai multe ori si am obtinut acelasi raspuns .. surprinzator este ca nu este vizibil ... ca eiau facut nu stiu ce teste si ca toate cele 4 genti sunt lovite ....
Ce plaria mea as putea face in momentul asta ? cei de la asigurari mi-au spus ca atita timp cat nu se vede macar ochiometric .... nu au ce sa-mi faca ... atunci am incercat sa apelez la garantie ... numai ca (am citit garantia de 4 ori pana acum ) si acolo se specifica ca nu rotile nu intra in garantie ... cum as putea sa demostrez ca este probabil din cauza calitatii materialelor cu care au fost facute gentile ...?
Este oare normal .... ? adica pe langa faptul ca m-au costat gentile de m-a usturat ... dupa nici un an de zile trbuiesc schimbate ?
Are cineva o ideee ?


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 105cp 2007 Confort Privilège
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepene
post 11 Jun 2008, 23:02
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




prietene.. in primul rand nu sunt GENTI sunt JANTE, nici macar JENTI. In al doilea rand jantele ar trebui sa intre in garantie, nu intra pneurile parca. Ce poti sa faci.. daca nu te ajuta aia de la asigurari, gen sa zici ca ti-au vandalizat-o unii atunci nu ai ce sa faci decat sa le schimbi pe banii tai. Incearca totusi la un service de roti (iti recomand eu daca nu stii) pentru ca unii repara genti dastea smile.gif


--------------------
Renault Megane II Coupe 1.6 16v: clima, EBV+AFU, ploaie+lumina - B 32 ZOM
[URL=http://www.pistolfarapermis.ro]Pistol fara permis[/URL]- legal, nou, cu factura
[URL=http://www.pzl.ro]Realizare site web[/URL]- ieftin si profi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 11 Jun 2008, 23:03
Post #3





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




peste 170km/h ???
chiar ieri am vazut o masina incolacita pe un semafor linga gara de nord. cred ca a facut curse in noaptea anterioara prin zona.

jantele se repara, nu e nevoie sa le schimbi. materialul din care sint facute nu are nici o legatura. nu e de mirare sa fie deformate pe drumurile din romania, mai ales daca mergi in halul ala.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 11 Jun 2008, 23:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 11 Jun 2008, 23:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... incearca sa le mai echilibrezi inca o data toate rotile (fata si spate) ... si tine mai mult de "stiinta" de a aborda gaurile, gropile, pragurile, bordurile de trotuar si tot ce tine de "pitorescul" romanesc al soselelor si strazilor noastre, dar si de o exploatare corecta a acestora...

... in general nu este o problema majora, mai ales ca nici nu este recomandat sa mergi cu 170km/h in general ...

... am jante de aliaj usor, si merg de peste 45000km cu teama sa nu le deformez prea tare, in primul rand din ratiuni financiare (desi am CASCO - trebuie sa am pneul cu galma, janta deformata si ceva la directie distrus ca sa ia asiguratorul in considerare dauna!!!...), si apoi ca modelul nu-l mai gasesc asa usor, fiind adus pe comanda in Romania ... drept pentru care chiar daca megi "ca pe oua", pe drumurile noastre tot te "surprinde" ceva, indiferent de viteza ... astfel am marit presiunea in roti cu 0,2-0,3 atm. in mod uzual, si o verific periodic la 2-3 saptamani sa nu scada; evit orice gaura sau denivelare, daca nu, opresc si apoi o abordez usor; apoi in viteza daca sunt "surprins", franez scurt si ferm, apoi eliberez rapid frana la trecerea exact peste groapa din sosea; nu urc sau fortez (indiferent de pozitionare)ridicarea bordurilor si trotuarelor, santurilor, margini de lucrare in sosea, etc.; evit drumurile de tara, sau le abordez cu viteza ff mica; pe sectoarele necunoscute reduc mult viteza de mers - mai bine 1/2 ora in plus decat alergatura zile intregi pentru reparatii si rulmenti de roti schimbati timpuriu;

... si am vazut inclusiv BMW, AUDI, MERCEDES, RENAULT-LAGUNA II etc., care aveau jantele deformate mai mult sau mai putin, asta in conditiile in care nu sunt aceeasi producatori, dar au aceleasi conditii de trafic si drum romanesc...iar in Austria, Italia N, Germania, Franta si chiar Ungaria nici amortizoare nu-ti trebuie!

Deci, ia-o usor pe drumurile noastre! sofer5.gif

PS: ... si am "mersul leganatu'...la,lalalaalala.." ...sportiv si f.sportiv, dar preventiv!

This post has been edited by TRANCA: 12 Jun 2008, 00:00


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 12 Jun 2008, 00:36
Post #5


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




simplu.. te duci la un "service de roti", roluiesti jantele si totul o sa fie ok
iar pe viitor iei mai cu grija gropile, sinele de tramvai, bordurile


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 18:37
Dacia