Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme mers inapoi

BigRic
post 2 Sep 2010, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 08




In primul rand salutari tuturor posesorilor de scenic si sa nu aveti necazuri cu ele. Problema: dupa revizia de 30 000, numai la mersul cu spatele si nu intotdeauna (mai ales pe timp umed sau cand dau cu spatele si urc pe trotuar) scartait puternic (fier pe fier). Placutele de frana au fost schimbate la revizie, discurile ok, asa ca m-am intors la service si sus pe elevator. Cuuuulmea radmasa.gif cu masina suspendata dak invarti rotile cu mana inapoi nici un sunet. Mi s-a servit si mie placa cu placute ecologice, etc.etc, dar am ramas cu intrebarea.
Masina este un Scenic 2 Dinamique din 2008, are 34 000 si am luat-o de noua.
Conform uzantelor am dat search, dar chiar nu am gasit ceva similar, asa dak poate sa ma ajute cineva, multumesc anticipat biggrin.gif


--------------------
Renault Scenic 2008 / II - B-84-BCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 8 Sep 2010, 08:41
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Eu am 27.000, e Grand 1.9 din 2007, placute si disc foarte bune, si la mers in spate fluiera deseori. Nu ii dau multa importanta, probabil ca sabotii se uzeaza astfel incat la mers inapoi in sarcina (nu invartit cu mana) raman ceva aschii sau ceva care scartaie.
Asta sa ne fie cea mai mare problema smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 8 Sep 2010, 14:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Totusi...Lamuriti-ma si pe mine...
Voi aveti disc si placute pe spate sau tamburi si saboti ?

-----------------------------------------------------
Daca sunt saboti sunt sariti.
Daca sunt placute nu sunt bine puse sigurantele su deloc.

Incearca cu un dinte tras la frana de mana si vezi daca mai freaca.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 8 Sep 2010, 20:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Am scris prostii, saboti in loc de placute.
Sunt placute, si discuri, desigur.
Faza cu frana de mana nu merge la noi, e electronica sad.gif
O sa ma uit totusi la sigurante, cum zici tu.
Sigurantele sunt... arcurile acelea? smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 12 Sep 2010, 14:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Din cate vad, in spate nu exista acele arcuri ca pe fata. Trebuia?
Si am mai observat ca placutele de frana nu sunt aliniate cu discurile, astfel incat o parte a placutei freaca putin marginea discului, creasta aceea care se formeaza de la uzura. Probabil ca nu sunt bine asezate placutele. Am sa le verific la service.


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostyka
post 13 Sep 2010, 12:35
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 October 06
From: Irun, Guipuzkoa, Spania




Chestia cu scartaitul placutelor de frana la mersul inapoi e o chestie destul de suparatoare pentru orice posesor de automobil. Am patit-o si eu, in Spania. Uneori, la mersul inapoi, aparea un scartait ca si cand freca fier pe fier. Verificand vizual placutele, fara sa le demontez, nu am observat nimic gresit. Intrucat mi se pareau ca mai au grosime la ferodouri am considerat ca pot sa le mai folosesc. Mergand insa catre Romania, in Serbia au inceput sa scartaie la orice franare usoara pe care o efectuam. La o franare mai puternica nu scartaiau. Ajuns in Romania am fost la un service si mi-au schimbat placutele de frana de pe spate. Uitandu-ma la placutele vechi am observat ca exista o lamela metalica inclusa in ferodoul placutei, care dupa spusele mecanicului are rolul de a avertiza acustic degradarea ferodourilor (ferodourile mai aveau grosime aproximativ 5 mm). Asa ca una din cauze poate fi asta! Mi-am pus problema de ce scartaiau cateodata!? Singura explicatie probabila pe care o gasesc, ar fi ca la mersul inapoi, in functie de greutatea masinii (sau a punctului centrului de greutate rezultat - adica una e sa mergi cu spatele pe teren drept, alta e sa mergi cu spatele pe teren inclinat, centrul de greutate al masinii actioneaza mai mult spre spatele masinii), se actioneaza si franele din spate. Dupa ce am schimbat placutele spate, i-am pus pe baieti sa se uite si la cele din fata. Mi-au zis ca mai mult de 2000 de km nu ma mai tin, asa ca le-am cerut sa le schimbe si pe cele din fata. Intrucat nu aveau pe stoc am plecat si mai mult de curiozitate le-am schimbat eu. Ceea ce m-a nedumerit este ca actionarea pistonasului pe placuta de frana dinspre pistonas nu se face in centrul acesteia si nu actioneaza cu toata suprafata lui pe placuta!!! Asta nu mi se pare normal! Revenind la subiectul principal, in cazul in care ati schimbat deja toate cele 4 placute de frana de pe spate si scartaitul se aude fier pe fier atunci trebuie verificat ca configuratia placutelor noi sa nu atinga de acea proeminenta a discului de frana, rezultata ca urmare a uzurii (asa cum spunea cineva mai sinaintea mea) sau ca lamelele de sustinere a placutelor sa nu fi fost lovite accidental si sa intre in contact la actionarea franei cu discul (asta se poate verifica dupa demontarea placutelor, invartind de disc).


--------------------
RENAULT MEGAN GRAND SCENIC LUXURY PRIVILEGE 2004 / 1,9 DCI / 120 CV - 4118CXH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 07:29
Dacia