Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Legat de cutia de viteze, Condus cu maneta scoasa din viteza

cosmin_69
post 14 Mar 2010, 23:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.323
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am si eu o intrebare.
Obisnuiesc sa conduc mai ales cand cobor o panta sau cand am drum intins cu maneta la punctul mort(scoasa din viteza) de teama sa nu merg cu masina subturat sau dimpotriva, prea turat si sa stric ceva la CV si atunci folosesc felul asta de mers.
Apoi la anumite intervale sau adaptat situatiei din trafic existenta, introduc in timpul mersului intr-o treapta de viteza zic eu corespunzatoare, maneta, bineinteles folosind si ambreiajul si merg si arasi tot asa.
Poate dauna masinii daca voi conduce in felul asta ?


14 Mar 2010, 23:24:
Daca este daunator masinii sau angrenajelor CV dati-mi o explicatie logica.

This post has been edited by cosmin_69: 14 Mar 2010, 23:24


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
ex. renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 15 Mar 2010, 00:14
Post #2


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Zi-mi si mie cum conduci tu la drum intins cu ea scoasa din viteza?


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 15 Mar 2010, 00:35
Post #3


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




cel mai bine e sa conduci cu masina in viteza.
cand vrei sa incetinesti la un stop sau vezi ca intri intr-un sat (mers la drum lung) o lasi in frana de motor pana ajunge la 1000 rpm sau pana cand e necesar sa franezi pentru a incetini.
mersul "la liber" nu prea influenteaza negativ masina dar controlul masinii e cu mult diminuat (masina parca nu e inchegata) si uzeaza mai mult ambreiaju decat daca ai merge cu frana de motor.
plus, cu frana de motor obtii un consum mai mic (in frana de motor consuma 0% iar la neutru consuma cam 1%) si pe langa un consum mai mic, ambreiaj mai putin solicitat mai faci si o mica economie la frane din cauza ca nu le utilizezi atat de des, la viteze mai mici si pentru perioade mai scurte.


caz concret, intre mine si un prieten cu stiluri cam asemanatoare de condus doar ca el merge cu "neutru" si eu cu frana de motor e diferenta de 0.5-1% in oras.

da, am uitat ... ca sa faci o comparatie incearca sa rulezi la 60 km/h in neutru si sa faci stanga dreapta din volan si incet si repede si apoi incearca acelasi lucru in viteza a 4-a si vei observa o mare diferenta.
daca nu am fost clar sau mai ai intrebari, astept smile.gif

This post has been edited by Cristi A: 15 Mar 2010, 00:37


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 15 Mar 2010, 08:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.323
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Pt. Adrian00

La drum intins, cand prinde viteza mai mare o scot din viteza, apoi cand mi se pare ca nu se mai mentine viteza constanta introduc maneta in viteza....si tot asa.

Se pare ca am primit un raspuns clar de la Cristi A.

Obisnuinta asta am capatat-o fiindca am un traseu zilnic la locul de munca, cu pante iar la coborare i-mi dadea impresia ca fiind in viteza merge mai ,,infranat,, si de aceea o lasam pe liber pana coboram panta si apoi o cuplam iar in viteza corespunzatoare torometrului.De aici am capatat ,,ticul,, asta.
Cam asa am gandit si eu ca se intampla.
Nu mai am control total asupra ei si in plus asa este, franez mai des si asta implica o solicitare mai mare a franelor dar si a ambreiajului.

Solutii ?!?


15 Mar 2010, 08:31:
O sa incerc sa fac manevrele astea cum mi-ai zis ca sa vad diferenta.

This post has been edited by cosmin_69: 15 Mar 2010, 08:31


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
ex. renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 15 Mar 2010, 08:41
Post #5


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Cam la ce viteza cobori panta respectiva? Incearca sa o cobori cu frana de motor si fara, urmareste consumul instant si timpii de franare.
Ca o idee (dar depinde si de panta) frana de motor te ajuta sa tii viteza mai constanta sau in usoara crestere.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 15 Mar 2010, 08:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.323
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




O cobor cam cu 80-90/h, iar inclinatia locurilor in panta este destul de mare.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
ex. renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 15 Mar 2010, 09:28
Post #7


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Eu as zice viteza a 5-a si mai franezi cand trebuie daca e panta abrupta. Oricum sigur vei simti diferente pe curbe biggrin.gif daca incetinesti intre 70-80 poti sta si in a 4-a.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 15 Mar 2010, 12:25
Post #8


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




QUOTE(cosmin_69 @ 15 Mar 2010, 08:30)
Pt. Adrian00

La drum intins, cand prinde viteza mai mare o scot din viteza, apoi cand mi se pare ca nu se mai mentine viteza constanta introduc maneta in viteza....si tot asa.

*


Hai ca m-ai bagat in ceata cu stilul tau de condus.Nu e mai simplu,decat sa o scoti din viteza la drum lung,pur si simplu sa lasi de acceleratie?

Ma gandesc daca ai merge pe autostrada,Bucuresti-Constanta de exemplu,cu stilul tau de condus cred ca faci vreo 6ore.




--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Mar 2010, 12:42
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Citind acest topic, am ramas straight face...

Cate cuvinte imi vin...Ma abtin...

Doamne Dumnezeule...


Totusi...iti recomand sa nu mai conduci.Nu de alta dar poti strica multe sisteme ale masinii tale radmasa.gif si de ce nu ale altora. mad.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 15 Mar 2010, 12:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.323
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Pt. Adrian00
Da, ai dreptate trebuie sa-mi schimb stilul asta de a scoate din viteza cand nu este cazul. Oricum eu nu conduc sportiv dar nici nu ,,dorm,, pe drum, mai ales daca este drumul bun si nu prea aglomerat.Tocmai de aceea am procedat asa, gandindu-ma ca pe liber masina nu mai este controlata prea mult de angrenajul pinioanelor. Totusi nu este o parere buna!
Daca gresesc sa-mi spuneti, ca trebuie sa fac intr-un fel si sa incerc sa ma dezvat de ,,ticul,, asta.

15 Mar 2010, 12:51:
Pt. jas2
Sti ce greu este sa vi de pe alta masina, pe asta?
Dar incet-incet ma acomodez cu ea.
Necazul este cand ma intorc la cea veche, pe care o mai folosesc din cand in cand, mai ales la drumuri grele(nu stiu cat, dar o folosesc) ca sa o protejez pe asta noua.

This post has been edited by cosmin_69: 15 Mar 2010, 12:51


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
ex. renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 15 Mar 2010, 13:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... prin stilul asta de mers al tau pe "liber" mai mult rau faci masinii, dar mai ales cutiei ... pinioanele sunt oricum in contact, dar la viteze unghiulare relative diferite ... de aici si faptul ca pentru astfel de cutie mersul pe liber e "daunator" ...

... foloseste cat mai mult si mai des frana de motor fara grija... nu numai la coborare, ci si in mers cand doresti incetinire sau oprire ...

... ai mult mai multe avantaje astfel ... consum "0" in frana de motor si astfel un consum general redus, racire pistoane si cilindri motor, racire ulei motor, racire paleti si ax turbina (pentru cina are),uzura mai mica ambreiaj, uzura muult mai mica placute si discuri frana, uzura mai mica rulmenti cu ace din pinioanele cutiei de viteze, uzura uniforma pinioane CV in general, uzura mai mica anvelope, iarna esti obisnuit si iti este foarte utila frana de motor in controlul pe traiectoarie al autovehiculului, etc...

... succes!

... http://www.reno.ro/index.php?showtopic=973...dpost&p=1292846

This post has been edited by TRANCA: 15 Mar 2010, 13:34


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Mar 2010, 13:14
Post #12


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




foloseste cruise...face el tot.. tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut120
post 15 Mar 2010, 13:16
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 February 10




DA! Dauneaza cutii de viteza!

Pe linga celelalte inconveniente prezentate mai sus functionarea autoturismului fara a fi selectata o trapta de viteza amplifica uzura angrenajelor din cutie.(nu este valabil si pt. cv automata).
pe scurt fara a intra in detalii intr/o cv exista 2 axe principale (cu pinioane pe ele), unul 'conducator care se invirte la turatia motorului prin intermediul ambreiajului si unul "condus" care transmite prin pinionul selectat de viteza miscarea la rotile motoare.
Cind mergi de ex. cu 100km/h si scoti din viteza, axul cuplat la roti va continua sa se invirteasca cu o viteza corespunzatoare celei de 100km/h, DAR axul conducator isi va scadea viteza la cea corespunzatoare turatiei de relanti, acest lucru face ca la diferente de viteze unghiulare mari intre cele 2 axe filmul de ulei sa se rupa si sa existe o ungere necorespunzatoare.
Deci nu este indicat sa rulezi cu maneta de viteze in pt. mort. (pe liber).


--------------------
megane2-sedan megane2-coupe 2005/2006 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyuiop
post 15 Mar 2010, 16:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 22 March 09
From: Buc




taicamiu conduce in stilu asta "liber" de 20 ani si nu a stricat nici o cutie de viteze , dar dauneaza la ambreaj de ex daca o scoti la 4-5000 de ture pe liber , si io merg tot asa pe liber si imi apare consum peste 1 1.5 % , dar daca trec de 3000 ture o las in frana de motor pana pe la 1500 2000 si dupa o scot


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utzi22
post 15 Mar 2010, 16:53
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 November 07
From: Undeva langa Bucuresti




Pentru cei care conduc "la liber": cum va impacati cu serpentinele ?


--------------------
Renault Megane Sedan Privilège 1.5dci 85cp / septembrie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 15 Mar 2010, 16:57
Post #16


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Scuza-ma ca te intreb asta si nu vreau sa par rautacios ... dar ce masini a condus 20 ani la liber si pentru cat timp ?
Masinile mai noi (si interne si externe) acum se fac cu marje de eroare mult mai mici si componente mult mai predispuse uzurii premature si chiar aparitiei de defecte.

Sunt atat de pro fata de mersul in frana de motor deoarece nu dauneaza cu nimic si aduce doar beneficii (de la cum sta masina pe sosea la consumabile si costuri de mers)

In oras nu pot sa sufar cand vad vre-un AS intr-ale soferiei in fata mea care cand vede rosu de la 500 metri scoate pe liber si pune incet picioru pe frana, practic ma forteaza si pe mine sa utilizez frana cand nu e nevoie. Sa nu se inteleaga ca sunt fanatic cu ne-folosirea franei dar o folosesc cu cap tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Mar 2010, 16:58
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




QUOTE(utzi22 @ 15 Mar 2010, 16:53)
Pentru cei care conduc "la liber": cum va impacati cu serpentinele ?
*



-----------------------------------------------------------------
Tare !

Recomand Transfagarasanul biggrin.gif unde daca mergi "la liber",nu mai iesi.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 15 Mar 2010, 17:06
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




colegu cosmin 69 cat de des ai schimbat placutele de frana???


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 15 Mar 2010, 19:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.323
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Pt. b76bgaarh
Pana acum deloc.

Am sa ascult de sfatul vostru, va multumesc tuturor. Am citit si recitit mesajele de pe topic si ma voi corecta.
Tin la masina si nu prea am de gand sa-i uzez piesele prematur. happy.gif


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
ex. renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 15 Mar 2010, 22:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




QUOTE(jas2 @ 15 Mar 2010, 16:58)
-----------------------------------------------------------------
Recomand Transfagarasanul biggrin.gif  unde daca mergi "la liber",nu mai iesi.



Sunt de acord.
Fiind cu Dacia 1410 pe el pe la inceputul anilor 2000, am ramas fara frana de serviciu...si mai eram si incepator.
Ideea e ca il aveam pe tatal meu copilot, si tocmai eram la predarea lectiei de "uite ce trebuie sa faci pentru a folosi frana de motor"...probabil am parcurs 10-11-12 curbe ale traseului in cauza fara sa constientizez ca la vreun moment anume dupa ce am trecut eu pe scaunul soferului masina a patit evenimentul in urma caruia nu mai avea frane.
Astfel, cand ma apropiam de un ac de par, am urmat secventa tr4 - tr3 - tr2, insa totusi viteza mi s-a parut putin cam amre pentru gustul meu. Apasand frana nu am remarcat nici o reactie, insa oricum, viteza era relativ adaptata la curba in cauza, doar ne-am inclinat putin mai mult cu masina decat ne-ar fi fost confortabil.

Daca eram adeptul tinerii pe liber era probabil vai s'amar.

Defectiunea a constat intr-un furtun care se aplatizase (am inteles ca trebuia sa suporte o presiune scazuta, un soi de vid)

Motorul "cuplat" pe portiunile in care nu am interes sa accelerez imi da o stare de mai multa siguranta pe traiectorie (si la directie, si la franare...)


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 16 Mar 2010, 00:25
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




Aprob si eu, folositi frana de motor! Si nu numai iarna ci intotdeauna.
La fel sper sa nu mai aud sau sa vad stilul de condus cu piciorul intai pe ambreiaj si apoi pe frana(cu exceptia vitezei 1 si a 2-a la turatie mica). Am dus multa munca de lamurire cu cateva persoane apropiate sa le conving sa renunte la stilul asta. Regula este ca masina in mers trebuie sa fie in viteza(si cu ambreiajul cuplat). Daca nu simtiti diferenta de stabilitate macar credeti pe cuvant pe cei cu mai multa experienta.
Oricum mersul pe liber nu are nici un avantaj, nici macar de consum(cel putin la diesel motorul consuma mai putin in frana de motor decat la ralanti).


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 16 Mar 2010, 08:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... corect! ...frana de motor trebuie folosita mereu (iarna sau vara, oras sau exterior, vale sau campie, etc) ... ambreiajul trebuie "calcat" doar in ultima clipa, pana atunci doar de-gradare in trepte inferioare in frana de motor, eventual simultan cu franare aplicata scurt si ferm, astfel incat sa nu fie o incalzire majora a discurilor de franare ...

... astfel primul rand de placute l-am schimbat la 82.000 km ... si n-am mers deloc "batraneste"! ...


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 17 Mar 2010, 14:52
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




Completand comentariul lui Danut120, pe trenul mobil sunt rulmenti cu 2 randuri de role care merg cu turatii diferite(partea de pe pinion merge cu tutatia motorului, iar cea de pe arbore in functie de viteza masinii). Deci exista riscul uzurii acelor rulmenti.


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 19 Mar 2010, 12:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




Pana si in manualul de utilizare Dacia 1300 scria clar ca nu e bine se sa mearga "pe liber"


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 19 Mar 2010, 21:29
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05





@ cosmin_69: Pe vremuri ,printre primele notiuni ce le invata cineva in scoala de soferi era si ceva despre necesitatea egalitatii vitezelor/treptelor la urcarae si coborare...
Pentru siguranta ta si a celorlalti...in panta foloseste cu incredere frana de motor!
Nici nu merita sa te gandesti la o eventuala(eu as spune- improbabila in realitate,totusi) uzura a vreunei piese chiar daca ai vrea sa pastrezi masina asta cateva zeci de ani !





--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 20 Mar 2010, 09:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




eu zic ca cel mai bine e e sa opresti motorui cand cobori o panta... eviti uzura, consuma mai putin... wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 21 Mar 2010, 12:20
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




@caktuss: super tare smile.gif)))

Dar e natural sa mergi cu ea in viteza. Am incercat si eu o data de curiozitate sa vad in panta cum e sa franezi cu masina pe liber, ca si expresie, ma durea piciorul de cat am apasat pe pedala de frana, iar cu ea in viteza, imediat franeaza. Doamne fereste nu doresc nimanui, dar cand ai nevoie sa franezi urgent si ai scos-o din viteza nu prea stiu daca se opreste in timp util, dar o lasi in viteza, franezi si apesi ambreiajul cand trebuie, adica la 1000rpm, se opreste foarte repede. Asta e unul din motivele principale pt. care trebuie sa o lasi in frana de motor si nu pe liber, deoarece cresc sansele sa nu se lase cu daune sau mai rau, cu victime.

This post has been edited by Ryk: 21 Mar 2010, 12:21


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ady1982
post 6 May 2017, 17:04
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 25 April 17




Am o nelamurire, e normal ca relantiul, atunci cand mergi pe liber sa fie un pic mai mare decat in stationare?


--------------------
Renault Megane 3 2009 - Cs01kla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 7 May 2017, 19:57
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




DA


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 8 May 2017, 15:55
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




Eu cred ca initiatorul subiectului sau topicului trebuie sa mai faca inca o data scoala de soferi , la practic ma refer!


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 15:10
Dacia