Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

stalpi renel, pe proprietate privata

PhilipMorris
post 27 Sep 2012, 18:54
Post #1


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Cineva are niste stalpi de 380 V montati in curtea proprie de prin 1975 si renelul refuza constant sa ii platesca ceva chirie sau alte scutiri. Are 5 stalpi in fata casei, nu poate sa parcheze o masina acolo sau alte chestii de genul.
Pe ploaie instalatia face scantei de nu ai curaj sa iesi din casa, in plus de asta are si raspunderea evitarii eventualelor accidente provocate de animale pe acolo, panourile fiind foarte jos.
Are vreun drept omul asta sau este la discretia oricarui operator renel caruia i s-a sculat sa vina sa verifice statusul instalatiei lui?

This post has been edited by PhilipMorris: 27 Sep 2012, 18:56


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Sep 2012, 22:21
Post #2


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(PhilipMorris @ 27 Sep 2012, 19:54)
Cineva are niste stalpi de 380 V montati in curtea proprie de prin 1975 si renelul refuza constant sa ii platesca ceva chirie sau alte scutiri. Are 5 stalpi in fata casei
*


Păi sunt în curtea proprie sau în fața casei?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Sep 2012, 05:52
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Casa e mai in dosul curtii. In fata casei sint stilpii. In spatele stilpilor e gardul. In spatele gardului e ulita.

This post has been edited by corbex: 28 Sep 2012, 05:53


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 28 Sep 2012, 05:55
Post #4


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




stalpii sunt din lemn sau din beton?


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Sep 2012, 06:04
Post #5


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Omul sa le deschida actiune pentru tulburare de posesie si sa le ceara evacuarea. Fiind de pe vremea lui Ceasca, nu cred ca au pe undeva vreun acord scris obtinut la vremea respectiva. Si daca l-ar avea. nu inseamna ca trebuie sa fie gratis.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Sep 2012, 06:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Sa se duca la un avocat. Cum naiba sa n-aiba drepturi? blink.gif
Daca tot sta de 37 de ani cu stalpii in curte, ma gandesc ca a capatat imunitate. Asa ca mai bine le cere chirie, sau o limita de kw gratis. Dar asta e bine s-o stabilesca cu un avocat. L-au refuzat pentru ca s-a dus de capul lui. Ia sa le bage legile sub nas cu tot cu consecinte, sa vedem ce parere au.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Sep 2012, 06:43
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este destul de complicat sa obtina ceva. ENEL nu va ceda usor, fie si deoarece devierea retelei costa o gramada de bani. Depinde mult si de statutul terenului (arabil sau teren constructii)!
Dupa mine, singura cale este cea in instanta, prin care sa dovedeasca faptul ca este privat de prerogativele dreptului de proprietate (folosinta, posesia si dispozitia), plus expertize referitoare la riscuri (in legatura cu campurile electromagnetice, respectiv descarcari accidentale).
Prin '94 a existat ceva OG prin care detinatoii de retele de interes public erau obligati (cu ceva termene stabilite) sa clarifice cu proprietarii terenurilor (imobilelor) conditiile de servitute, respectiv sa incheie contracte de inchiriere.

Fara discutie, pentru rezolvarea situatiei, trebuie sa se adreseze unui avocat priceput.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 28 Sep 2012, 06:47
Post #8


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Si daca-s pe proprietatea lui, ce-l impiedica sa-i dea jos ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 28 Sep 2012, 07:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




tu esti d'ala care trage cu prastia in avioanele care trec pe deasupra blocului, pentru ca-ti incalca proprietatea?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Sep 2012, 07:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Foarte interesanta comparatia. De mare angajament.

In alta ordine de idei, eu nu-s avocat. Habar n-am de legi. Dar bunul simt imi spune ca nu e tocmai normal ca cineva sa se foloseasca de proprietatea mea fara acordul meu. Umbla vorba ca dreptul la proprietate e garantat de constitutie. L-au dat zilele trecute pe unu care pusese gard peste calea ferata care trecea pe proprietatea lui. Au sistat aia transportul pe calea ferata si gata. Aici e ceva mai complicat fiind vorba de curent electric. Daca ar fi fost stalpii de la cablutv si i-ai fi facut lemn de foc, sunt convins ca n-ar fi avut nimeni nimic de obiectat.
Sa inteleg ca in cazul in care cablul tv e pus fara acordul scris al asociatiei de proprietari, asociatia trebuie sa dea firma in judecata ca sa scape de cablul de pe pereti?

This post has been edited by Victoras2001: 28 Sep 2012, 07:31


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Sep 2012, 07:38
Post #11


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




In orice caz trebuie sa-i dea in judecata. Mai ales pentru ca stilpii sint in curte. Acum ma gindesc ca cum ar fi ca toti taranii sa ceara evacuarea liniilor de inalta tensiune de pe tarlalele lor. Desi, in cazul asta, posibil ca statul sa fi fost ceva mai destept si sa fi facut exproprieri pentru locurile de amplasare.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 28 Sep 2012, 07:56
Post #12


*


Group: Members
Posts: 492
Joined: 18 August 09




QUOTE(Tamango @ 28 Sep 2012, 06:47)
Si daca-s pe proprietatea lui, ce-l impiedica sa-i dea jos ?
*



frica de moarte, frica de inchisoare si frica de vecinii (conlocuitorii?) lasati fara curent, nu neaparat in aceasta ordine.



--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 28 Sep 2012, 08:13
Post #13


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




casa in ce an e construita , e inaintea stalpilor? pare ciudat ca la vremea respectiva E/M sa fi montat fara ceva acord stalpi aia,

mai stiu eu unu la tulcea cu salon cu iesire la debarcader ,de vroia sa puna stalpi de 9 metri de ip sub linia de medie tensiune, chiar la mijlocu buclei, sageata sa fi fost ceva la 10 Metri inaltime.

sa calmat cu stalpi de 5 metri, nici aia nu sunt sigur ca a avut voie sa il monteze!

din ce am mai vazut eu prin ct sunt posturile de transforrmare , fix intre 2 proprietati, insa postul are gard propriu, gen teren privat!
in ro orice e posibil!

This post has been edited by ct-03-tvy: 28 Sep 2012, 08:14


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 28 Sep 2012, 10:14
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Conform Legii energiei, ( si cea veche si asta de anul asta ) terenul de sub stalpi apartine distribuitorului local de energie, care si plateste primariei locale impozit pentru acest teren. Nu ai dat prea multe detalii, asa ca ma hazardez sa analizez cateva ipoteze:
a ) linia exista inainte de constructia casei, dupa 1990 s-a retrocedat terenul si s-a construit casa - exista un HCM prin care s-a expropiat terenul atasat la proiectul liniei;
b ) casa exista inainte de constructia liniei, din nou exista HCM de expropiere ( daca zici ca linia e din 1975 ) - sau cel putin acordul proprietarului pentru montarea stalpilor;
c ) casa si-a schimbat proprietarul intre timp, prin contractul de vanzare cumparare se preiau si obligatiile proprietatii, deci existenta liniei.
Am vazut sute de cazuri de proprieteri in aceasta situatie inselati de avocati care le promit ca le castiga procesele. Nici macar intr-un singur caz instanta nu le-a dat dreptate proprietarilor. Singura solutie e devierea liniei pe banii proprietarului - daca de exemplu e vorba de cinci stalpi costurile sunt de circa 25-30 mii RON, functie de traseu.
PS: daca panourile sunt foarte jos, ar fi o sansa cu o reclamatie la ANRE - nerespectarea standardelor tehnice de executie a LEA JT

This post has been edited by pcs: 28 Sep 2012, 10:20


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 28 Sep 2012, 12:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Singura sansa este ca la Enel sa nu existe nici o dovada a acordului proprietarului terenului si nici un act normativ care sa prevada acest lucru, chestiune de care ma cam indoiesc. In plus, este posibil ca el insusi, daca a construit casa dupa ce a fost realizata LEA, sa nu aiba acordul / avizul Enel de amplasare si sa o pateasca.

In ceea ce priveste riscurile pentru sanatate, daca este vorba de JT (0,4 kV), acestea cam lipsesc.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 28 Sep 2012, 17:03
Post #16


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




M-am intors de la munca, mersi de reply-uri.
Stalpii sunt din aceea mari, mai mari decat cei stradali. Cred ca undeva la 10 metri sau ceva de genul. Si unul dintre ei are si un transformator de inalta tensiune pe el, de sfaraie si face ca toate alea noaptea si pe ploaie. Le este frica si sa mearga la animale pe ploaie, sa nu se "corenteze".
Stalpii s-au montat peste noapte, pe vremea lui ceasca. Batranii au acest loc de cand lumea, nu a fost revendicat si nici nu a fost cumparat ulterior.
Acolo situatia sta astfel. Atat batranii cat si vecinii lor au locuri de casa separate de un drum micut intre ele si locul aferent fiecarei case, unde acestia isi tin animalele, masinile, carutele, etc. Adica nu au loc de casa langa casa, ci vis a vis de el. Sunt delimitate intre ele locurile de gard, ca si o casa normala. Terenul este arabil, dar ei trebuie sa are cu grija pe loc deoarece pe acolo trec manunchiuri de cablu de inalta tensiune groase cat piciorul.
ENEL a spus in scris ca ii va despagubi daca prezenta stalpilor le va aduce pagube, nu doar asa "pur si simplu". Asta a fost expresia lor in raspunsul cererii.
Variante ar fi sa isi incendieze locul sau sa astepte vreun incendiu de la mama natura. Altfel, ioc bani. Adica oamenii isi platesc impozitul complet pe un loc pe care nu il pot sapa sau ara dupa bunul plac. Iar daca vor sa il vanda, cred ca nu iau pe loc nici 10 lei noi, cata vreme nu se poate desfasura nimic pe el decat sa stivuiesti lucruri. Si nici asta daca sunt inflamabile, cred ca ENEL i-ar da si in judecata pentru distrugere.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 28 Sep 2012, 18:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Ce descrii tu este un post de transformare aerian de 20/0,4 KV (medie pe joasa tensiune) , probabil echipat cu un transformator de 25 pana la 120 KW. Ceea ce le-a raspuns ENEL, tradus in limbaj obisnuit, inseamna de fapt ca in caz ca se defecteaza ceva in instalatii si ENEL-ul intervine cu utilaje care distrug recolta, proprietarii vor fi despagubiti cu valoarea recoltei.
Cablurile din pamant sunt probabil plecarile liniilor de JT - 0.4 KV care se alimenteaza din post ( dupa numarul stalpilor sa spunem ca e vorba de doua - trei plecari ), si asta inseamna ca o zona destul de extinsa este alimentata din acel post. In acest caz, costurile de mutare se pot amplifica de 10 ori.
In cazul unei actiuni in justitie e putin probabil sa castige, odata din cauza prevederilor legii energiei, a doua oara iti garantez ca exista un HCM de pe vremea lui Ceausescu prin care batranii sunt expropriati - era obligatoriu ca in proiectele de linii electrice, la faza proiect tehnic, sa fie atasata o copie dupa MO cu HCM-ul de aprobare a investitiei, in care apareau si exproprierile necesare. O situatie des intalnita era ca zona de gradina sa apara in evidentele CAP-ului ca "lot in folosinta", caz in care era expropriat CAP-ul si primea la schimb o parcela de suprafata echivalenta de obicei de la un IAS vecin.
Imi pare rau pentru ei, dar singura solutie pe care pot sa o aplice ar fi o reclamatie la ANRE, asa cum ti-am scris.
Cat despre impozit, aici e aranjamentul primariei, care incaseaza de doua ori impozit pe aceeasi suprafata de teren. Ar trebui sa ceara reducerea impozitului pentru cei aproximativ 10 mp ocupati de PT si stalpi, pentru ca sa fii sigur ca ENEL plateste impozit si pentru ei. Atentie insa - probabil si ei sunt alimentati din acelasi PT.
PS: Acum mi-a mai venit o idee - reclamatie la Garda de Mediu privind : poluarea fonica, poluarea cu ulei ( daca curge din trafo ).

This post has been edited by pcs: 28 Sep 2012, 18:54


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 28 Sep 2012, 19:35
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Inainte de toate poti merge la ENEL sau cum i-o zice sa le ceri sa iti arate ce documente de proprietate sau drept de folosinta au pe acel loc, apoi vei sti ce sa faci. Sunt obligati sa iti arate.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Sep 2012, 19:48
Post #19


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu as sugera ca primul drum sa fie la Oficiul de Cadastru (daca exista asa ceva! Am inteles ca situatia nu este prea clara in cea mai mare parte a tarii) si sa obtii o copie CF din care sa rezulte statutul terenului respectiv.
Asa se poate afla exact ce statut are terenul, cine este proprietar, servituti ... etc.

Abia dupa aceea urmeaza ENEL ... ANRE , mediu, etc.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Sep 2012, 09:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




cadastru? nu mi bine la cartea funciara sa vada daca are vreo inscriere de acces, servitute, pe proprietatea lui....



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 29 Sep 2012, 19:38
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Mai este o situatie, intalnita de mine in zona in care am construit casa, in care RENELul sau cum il cheama a pus stalpul pe domeniul public, dar cel cu casa s-a gandit ca are nevoie de gradina sau curte mai mare si a mai mutat gardul 2-3 metri si a prins si stalpul in curte.
Noi ne-am prins de situatie cand cautam o solutie sa latim drumul ca era cam ingust si atunci un topograf a cautat pe la cadastru si a vazut ca drumul trebuie sa fie mai lat cu vreo 3 metri si curtea lu ala mai mica.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 29 Sep 2012, 19:46
Post #22


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




QUOTE(b76bgaarh @ 29 Sep 2012, 10:22)
cadastru? nu mi bine la cartea funciara ?
*


Tot aia-i smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 29 Sep 2012, 21:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Cadastru - peste tot ( institutie de stat ). Mod de inregistrare - carte funciara in Banat, Transilvania, Bucovina ( sistem austriac ), diferit de sistemul folosit in vechiul regat. Sistemele au fost unificate prin 2000, cand s-a introdus obligatia inscrierii bunului imobiliar in cartea funciara daca vrei sa il instrainezi.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 30 Sep 2012, 19:25
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sunt diferite.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Oct 2012, 07:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 28 Sep 2012, 08:24)
............nu e tocmai normal ca cineva sa se foloseasca de proprietatea mea fara acordul meu. Umbla vorba ca dreptul la proprietate e garantat de constitutie..............
*



dap, e garantat. problema e legea 13/2007 care spune asa:
QUOTE
Art. 35
.............
(3) Terenurile pe care se situează rețelele electrice de transport existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt și rămân în proprietatea publică a statului pe durata de existență a rețelei.
(4) Fac excepție de la prevederile alin. (2) și (3) terenurile și componentele de rețea electrică de transport pentru care operatorul de transport și de sistem a dobândit dreptul de proprietate, în condițiile legii.
.............
Art. 41
(4) Terenurile pe care se situează rețelele electrice de distribuție existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt și rămân în proprietatea publică a statului.
(5) Fac excepție de la prevederile alin. (4) terenurile pentru care operatorul de distribuție, titular de licență, a dobândit dreptul de proprietate, în condițiile legii.


altfel spus, terenul ala pe care e stalpul fie e al operatorului (daca a binevoit sa-l cumpere) fie e al statului. si amandoi au mare grija sa se respecte dreptul la proprietate, cel garantat de constitutie smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Oct 2012, 10:18
Post #26


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ca cam cit teren e proprietatea lor, in jurul stilpului?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 2 Oct 2012, 10:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Victoras2001 @ 28 Sep 2012, 07:24)
Dar bunul simt imi spune ca nu e tocmai normal ca cineva sa se foloseasca de proprietatea mea fara acordul meu.
*


Tu ai dreptate, dar din păcate între legile românești și bunul simț nu există nici cea mai vagă legătură.

QUOTE(Victoras2001 @ 28 Sep 2012, 07:24)
Umbla vorba ca dreptul la proprietate e garantat de constitutie.
*


Constituția nu contează. Aia nu valorează nici măcar cît hîrtia pe care e scrisă. E doar o colecție de sloganuri demagogice, fără nici o aplicabilitate practică.

This post has been edited by VladSoare: 2 Oct 2012, 10:32


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Oct 2012, 10:34
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 2 Oct 2012, 11:18)
Ca cam cit teren e proprietatea lor, in jurul stilpului?
*



teoretic ar fi amprenta la sol a stalpului. deci cativa metri patrati (in functie de tipul stalpului).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Oct 2012, 10:44
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




plus dreptul de acces.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 2 Oct 2012, 12:09
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Si daca fac un pipi, la mine in curte, pe stalpul lor, ma baga la tulburare de posesie?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 06:18
Dacia