Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Espressoare cafea, Sfat achizitie

iulia_boris
post 1 Aug 2016, 17:29
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




N.am putut suporta niciodata gateala in vase de aluminiu..Inoxul alimentar mi se pare cea mai buna alternativa.Alama cred ca merge la fel de bine.Vad ca s.a facut referire la macinat pe piatra ceea ce nu.i rau dar daca la pisare se macina si piatra nu.i bine.

1 Aug 2016, 17:31:
Cum nu sufar nici fierbatoarele sau canile electrice daca n.au cracii din inox..

This post has been edited by iulia_boris: 1 Aug 2016, 17:31


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 1 Aug 2016, 17:47
Post #62


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




QUOTE
"Daca se doreste o cafea la buton, atunci este clar, colegul nostru nu poate fi ajutat cu adevărat."

Esti un caz pierdut radmasa.gif


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 1 Aug 2016, 17:59
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Poi sa stii..Nu's cum va putea trai d.aci incolo..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 1 Aug 2016, 18:22
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Inca sunt condamnat la ness si 3in1 pana ma hotarasc la un espressor automat de cafea.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 1 Aug 2016, 23:03
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




aparatul meu e un gunoi(bosch veroprofessional 300) , luat de la gunoiul cuiva, la modul : ce e ma cu asta, nu stiu ce are, am incercat sa il repar si mi am prins urechile, daca vrei ia l tu.

marele defect consta in o pereche de swirch uri care nu conduceau perfect la actionare, practic nu se confirma presa, adica daca a presat sau nu cafeaua, astfel apararatul incerca sa preseze ca nebunul si intra in avarie.

orice om putin tehnic poate intelege modul de functionare si poate pune pe picioare orice automat defect, fie luat de nou sau sehas, nu sant avioane si nici nu trebuie fugit ca dracul de tamaie, exista piese din dezmembrari si piese noi pe ebay, multe modele impart aceleasi platforme.(daca esti genul de om care ti e frica de priza, nu ai mers niciodata fara casco si rca la plasticul cu 4 roti cu care nu intarzii niciodata la biroul sinistru unde dai cu tasta sau produci tone de maculatura nu lua nimic sehas, ia lucru nou, oricum o sa se strice, e o chestiune de timp biggrin.gif )

sfatul meu e urmatorul, daca cineva vrea sa cumpere un sehas vreodata sa verifice contorul de cesti daca aparatul are, in pricipiu asta ar spune cate ceva despre varsta si gradul de uzura al aparatului.

in al meu era umblat peste tot, si in rasnita(nimeni nu poate intelege ce se afla in mintea unora care desfac totul aiurea la nimereala), totul era vrac, pus intr o cutie, dupa ce l am facut, am observat ca doar spargea boabele in doua, a trebuit sa repun la punct reglajul rasnitei, atunci am observat (dupa 5 mii de cafele) ca nu avea practic uzura, iar la urma urmei daca se polizeaza ceva ceramica in cafea chiar nu e nici o problema, eventualele bucati raman in pucul de cafea dar oricum nu e cazul, materialul ala e indestructibil atat timp cat nu pui piulite sau suruburi in rasnita, si asa e posibil sa intre in avarie si sa poti recupera aparatul fara nici un fel de problema, asa cum a fost in cazul defectului la compactor, pentru ca placa electronica monitorizeaza curentii si statusul motoarelor care fac automatizarea, mai ales la un aparat de super-firma, care a fost scump de nou cat o masina de strada la mana a doua.

compactorul/brewing unit trebuie gresat la toate incheieturile, inlocuite cele doua oring uri de etansare si testat cu aer comprimat, eu am testat la 10 bari, era perfect dupa reparatie, deci bun de treaba.

nu inteleg marea teama fata de automate, mai ales ca unele chiar produc espresso si crema, daca vreti o sa pun un film.

marea problema o constiutie dupa parerea mea igienizarea aparatului, adica orice scula din asta noua, daca o folosesti odata ea face mucegai daca e lasata nefolosita o saptamana sa zicem, pentru ca aparatul se spala automat dar apa aia ramane in tavi si formeaza un microclimat, deci musai apa trebuie scursa din tavi, la fel pucurile, eu scot si compactorul si il sterg din cand in cand, odata pe sapt, apoi las tava trasa ca sa intre aerul si in interior sa se usuce, astfel am observat ca nu se formeaza deloc mucegai, in rest ce sa zic, fara mega rasnite si ditamai ferul am cate cafele doresc la apasarea unui singur buton, nu mai vorbesc de capucino sau alte lucruri faine, din punctul meu de vedere merita un automat, dar sa fie de calitate pentru ca oamenii aia chiar s au gandit la multe, controlul temperaturii, finetea macinisului, forta compactarii, incalzirea cestilor, dozarea ingredientelor.

este foarte posibil ca la un aparat manual sa iasa o cafea la fel de buna sau mai buna, insa cei mai multi dintre noi cu un aparat manual vor face cafea nasoala, e ca vinil vs cd, aparatul manual e vinilul iar automatul e cd ul, sansele ca un vinil sa sune prost sant infinit mai mari decat ale unui cd pentru ca, de obicei, cea mai slaba veriga din orice lant este omul, el e maimuta care nu stie sa regleze, aparatul stie, pentru ca a fost facut de oameni care stiu cu ce se mananca, insa fara suparare vinilul va ramane mereu invingator, la fel ca aparatul manual, daca stii ce sa faci, acolo e arta, esenta, sufletul(cafelei) .(nu sant espresso-maniac dar cred ca le am marit putin inima radmasa.gif )

calitatea cafelei conteaza foarte mult, aroma se ia din cafea, daca boaba e stearpa de unde aroma?

pun o poza cu contorul, toate echipamentele interne sant originale si functioneaza inca inclusiv boilerul desi aparatul a avut nevoie de ceva mentenanta/curatire, la cele cateva mii de cafele, concluzii trageti singuri.

ps: automatele se simt cel mai bine cand fac cafele multe, atunci ingredientele si apa se mentin mereu proaspete si mucegaiul nu are timp sa se formeze, din punctul asta de vedere, un automat pierde in fata unui manual dar ramane utilitatea lor mare, sant rapide, fac apa calda instant si multe multe mix uri delicioase, la apasarea unui singur buton biggrin.gif

This post has been edited by comanr: 1 Aug 2016, 23:41

Attached thumbnail(s)
IMG_20160801_231313.jpg ( Size: 2.75mb ) Number of downloads: 155


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Aug 2016, 07:46
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Cafea buna mai iegzista și la armeanul de pe mihalache, inclusiv rasnita.

Pt birou nu e mai ușor sa faci un contract cu un furnizor? Noi așa avem, și e inclusa mașina, cafeaua și service-ul.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 2 Aug 2016, 08:39
Post #67


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Nu poti sa bei ce cafea ai tu chefi. Altfel s-ar imparti 3-4 lei de persoana pe zi si s-ar folosi automatele prezente la orice colt, iese mai ieftin asa.

This post has been edited by andreist: 2 Aug 2016, 08:39


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 14:55
Dacia