Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in portbagaj

Catalin Ionut Ftk
post 2 Jan 2021, 13:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 10 September 20




Acu un an am gasit niste apa in portbagaj am scos afara tot ce era dupa fiind totul bine si uscat !Anul acesta dau din curiozitate un ochi la roata de rezerva sa vad mai apoi ca se scalda in apa!Nu stiu pe unde intra sau cum se formeaza acolo!Se poate face ceva sau sa dau niste gauri in acel plastic sa se scurga?134798816_2946226262320348_3852006433939058202_n.jpg ( Size: 190.51k ) Number of downloads: 589
Megane 3 grandtour

This post has been edited by Catalin Ionut Ftk: 2 Jan 2021, 13:13


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicurata
post 2 Jan 2021, 17:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 May 20




Am găsit si eu apa in acelasi loc dar n-am descoperit pe unde a intrat.


--------------------
Renault Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan Megane
post 2 Jan 2021, 21:07
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Apa in portbagaj, intra pe la garniturile de la lampi.


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipru2004
post 10 Jan 2021, 22:16
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 January 21




QUOTE(Cipru2004 @ 10 Jan 2021, 22:43)
Salut. Am o problema, când ploua îmi întra apa pe sub bord și la pedalier și în partea dreapta. Se scurge pe preș o cantitate mare de apa. Dacă poate cineva sa mi spună cum pot proceda. Mulțumesc!
*




--------------------
Renault Megane 3 2014 break - B 700 ETC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexinc00
post 15 Jan 2021, 10:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 18 April 18




Inteleg din alte postari ca apa in portbagaj intra pe la stopul central de frana de pe hayon. Pentru ca am gasit picaturi de apa pe ornamentul interior de plastic in dreptul stopului, as spune ca informatia se verifica. Cu toate astea nu intentionez sa fac vreo reparatie care implica desfacut de plastice pe vremea asta rece, pentru ca risc sa le sparg, asa ca astept primavara. Din ce spuneau altii, reparatia consta in inlocuirea garniturii originale cu ceva mai serios, sau chiar cu silicon pentru cei mai nepretentiosi sau pentru chinezi. Cealalta problema cu apa la pedalier e deja discutata si paradiscutata in alt topic, in principiu tot felul de scurgeri infundate.


--------------------
Renault Megane 2015 Grandtour 1.5 (110 Hp) ECO2 Start&Stop Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
I.Neagu
post 15 Jan 2021, 18:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 January 17
From: Bucuresti




Acum, nush de unde esti, dar te poti folosi de parcarea subterana a vreunui mall ca sa se încălzească cat de cat masina si sa desfaci plastice fara sa le stricit. Eu am pus la megane-ul meu mastic negru si am rezolvat problema (gaseam picaturi pe interior uneori).


--------------------
Renault Talisman 2017, Initiale Paris, 1.6dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiron.alex
post 18 Jan 2021, 16:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 May 20
From: Iași




Salut,

Am observat si eu vara trecuta ceva apa in portbagaj, in suportul de plastic al rotii de rezerva.

La mine problema a fost in 2 locuri.
Prima problema a fost la garnitura lampii centrale de stop frana de pe haion. Am gasit un cheder foarte fain, cauciucat alb, de vreo 3mm grosime si cam 6mm latime la leroy. L-am lipit dintr-o bucata pe stop si n-am mai avut treaba.
A 2-a problema a fost chiar la imbinarea dintre suportul de plastic al rotii de rezerva cu caroseria. Nu stiu din ce cauza, probabil din cauza greutatii rotii de rezerva si cricului, s-a lasat un pic acel suport, iar masticul de etansare s-a scopt si se facuse un spatiu de 1-2mm. iar la drum lung din cauza presiunii aerului, intra apa. Am scos suportul, am curatat f bine suprafata si am masticat cu adeziv negru de la SIKA.

Spor


--------------------
RENAULT MEGANE 3 2012 BOSE K9K636 KZ14 - IS52TAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Concord
post 8 Mar 2021, 19:30
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 19 April 13
From: Bucuresti




Poti pune o imagine sau un link cu chederul de la Leroy Merlin?

Prima problema este destul de des intalnita si garnitura respectiva nu se gaseste separat, vine la pachet cu lampa.


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 9 Mar 2021, 09:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Tot cu cheder de la Leroy

Attached thumbnail(s)
IMG_20200526_131333.jpg ( Size: 346.37k ) Number of downloads: 438
IMG_20200526_162659.jpg ( Size: 449.47k ) Number of downloads: 431
IMG_20200526_162703.jpg ( Size: 311.68k ) Number of downloads: 423


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tikonak
post 12 Apr 2024, 17:44
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 March 24




Salutare, de curând am cumpărat un megane 3 break și ce să vezi pe drum spre casă a început ploaia, când am ajuns acasă nu știu ce căutam prin portbagaj și hop văd apă la roata de rezervă...a doua zi am șters pe acolo, am dus mașina la spălătorie și ce să vezi iar apă...încep să fac teste să văd pe unde intră, turnam apă cu bidonul peste haion, iar la prima impresie începuse să curgă ușor, să lăcrimeze la îmbibarea dintre bara de plastic și caroserie printre ele, este un spațiu foarte mic unde se vede și un mastic din loc în loc, am zis că poate a „îmbătrânit" și din această cauză curge...dar după nush ce mi-a trecut prin cap să desfac puțin capitonajul din lateral, al portbagajului, partea unde este tripla, și să torn apă cu haionul deschis prin gaura de deasupra triplei să văd unde se duce acea apă, și na belea să vezi apa intra în portbagaj mult mai repede, se infiltra pe la tamponul haionului, cel de jos ce are un pic de joc, și ajungea cumva la acea îmbinare dintre bară si caroserie...acel tampon are o garnitură de cauciuc/burete ce cu timpul se rupe, îmbătrânește și de aici beleaua...am cumpărat tampon nou pe ambele părți le-am schimbat și acu' nu mai intră apă.
Sper să fie de ajutor, poate mai are cineva aceiași problemă, pt a schimba tamponul nu trebuie să desfaci capitonajul la portbagaj, prinzi cu un clește de el și îl scoți forțat, are niște cleme de plastic ce se clipsează iar dacă este forțat se rup


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:50
Dacia