Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DEFECȚIUNE ESP, ASISTENȚĂ URCARE RAMPĂ, SIS. ÂNARE, Reparație

Stefanrat
post 16 Jun 2024, 17:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 June 24




Bună ziua ! Vreau să împărtășesc prima mea experiență cu Renault Captur, recent adus din Germania ! La bord apărea ,cu galben, simbolul "cheie" , ABS și ESP ! Pe display era descrisă eroarea din titlu ! La diagnoză: probleme cu citire senzor spate ! Domnul de la service mi-a sugerat să demontez tamburul și să curăț senzorul și inelul magnetic ! La locul faptei era o curățenie desăvârșită ! Nimic suspect ! Am suflat cu aer , am desfăcut mufa senzor și am măsurat rezistenta: 38k ! La fel ca pe dreapta ! Am tras concluzia că inelul de pe tambur e vinovat ! Explicația: demagnetizare ! Fizic nu se vedea absolut nimic că nu ar fi în regulă ! L-am schimbat(345ron) ! Din păcate nu se poate înlocui doar inelul ! Trebuie schimbat tot tamburul ! După 30m eroarea a dispărut din bord și totul a revenit la normal ! Așa că am pe "stoc" un tambur bun cu rulment bun ! Știe cineva dacă se poate schimba inelul cu pricina ? Mulțumesc frumos ! Drumuri liniștite !

This post has been edited by Stefanrat: 16 Jun 2024, 17:39


--------------------
Renault Captur Captur 2015 - MM08RAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 05:58
Dacia