Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sunt nehotarat..., need help

prOZac
post 16 Jan 2007, 22:04
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




QUOTE(el_ovy @ 16 Jan 2007, 18:57)
stiu ca se poate face leasing si pe persoana fizica. Eu am intrebat si de credit si ea a spus ca pt persoane juridice nu se poate face credit, numai leasing... (si eu vreau sa fac pe firma)
*





nu stiu daca iti dai seama ca "persoana juridica" si "firma" sunt una si aceeasi chestie

QUOTE
Gagica aia era mai proasta ca noaptea, mai ales ca probabil e platita sa dea sfaturi d-astea. Leasing se poate face si pe persoana fizica.


Intr-adevar proasta ca noaptea.Trebuia sa-ti spuna ea ce ti-am spus eu

Daca stii lucrul asta atunci imi cer scuze;nu vreau sa par eu cel mai inteligent de pe planeta si fii mai explicit in mesaje


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 16 Jan 2007, 23:12
Post #32


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




da stiu ca sunt unul si acelasi lucru... scuze daca m-am exprimat aiurea... smile.gif


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 23 Jan 2007, 17:12
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




leasingul pentru persoana fizica duce la inmatriculare masinilor definitiv ( se dau numere de genul B-xx-YYY). Comisioane de acordare se platesc si la credit si la leasing, diferenta intre ele nu este semnificativa. Un avantaj al leasingului ar fi , dupa parerea mea valoarea reziduala , care o platesti la sfarsit fara dobanda, iar leasingul practic il faci pe o suma mai mica decat in cazul creditului. Partea cu casco la acelasi pret in fiecare an nu mi-e clara pentru ca in contract nu scrie nicaieri asa ceva. Ratele de obicei se platesc la cursul BNR+ un procent infim ( BCR de ex are 1%). La o rata de 200 euro inseamna inca 2 euro , ceea ce nu mi se pare mult. Si in cazul creditului in valuta se face acelasi lucru. Singurul dezavantaj pe care il vad la leasing este faptul ca masina nu este a ta . Cat priveste inmatricularea pot spune ca s-au miscat repede ( intr-o luna , dar aici includ si sarbatorile de iarna). Factura se primeste si pe mail , daca doresti acest lucru ;la fel si orice alta instiintare. Inmatricularea cred ca este putin mai scumpa , ca si RCA -ul care se face pe persoana juridica . Diferentele nu sunt mari.Oricum fiecare vede partile bune si rele ale unui leasing sau credit si fiecare alege ceea ce crede ca este mai potrivit pentru el.


--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 23 Jan 2007, 22:59
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




QUOTE(catalin80 @ 23 Jan 2007, 18:12)
leasingul pentru persoana fizica duce la inmatriculare masinilor definitiv ( se dau numere de genul B-xx-YYY).
*




Tin sa te contrazic aici. Eu am facut leasing pe firma si am primit numere B-xx-xxx. Nu cred ca se tine cont de asta.Mai degraba de firma de leasing


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 21:24
Dacia