Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Pompa Vacuum [..cred..], Defectiune

Alexiuc
post 8 Jun 2013, 18:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 July 12




Buna tuturor,
Am si eu o mica problema: am un fasait la pedale, acesta se aude doar cand toate pedalele sunt elibearte, cand calc ambreiaj sau frana, fasaitul inceteaza.
Initial, dupa spusele unora, am crezut ca am o scurgere de la pompa de vacuum, desi frana tine, relativ.
Mai recent, am aflat ca, de fapt, nu se scapa aer, ci se aspira aer fals, ceea ce duce la pierdere de putere. Din ce am inteles, de pe alte forumuri, ar trebui inlocuite garniturle de la pompa de vacuum. Problema e ca nu gasesti (cel putin eu) doar garniturile astea. Iar pentru pompa de vacuum nu am primit nicio oferta de pret de la niciun magazin de piese auto contactat.

Trecand peste povesti, a mai intalnit cineva problema asta? Sau sunt singurul ghinionist? Daca a mai intalnit cineva situatia, il rog sa imi spuna cum a remediat-o, iar daca este cineva care ar avea o solutie, ii sunt foarte recunoscator pentru sharing.
Model auto: Clio Campus 2002, 1149 cmc, benzina.

Va multumesc,


--------------------
Renult Clio Campus 2002 - IS-08-ZBM
Bucura-te de verde – printeaza responsabil!
Enjoy green – print responsibly![COLOR=green]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
schluppi
post 9 Jun 2013, 16:30
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 11 June 07




Din cate stiu eu, majoritatea benzinarelor nu au pompa de vacuum (doar unele modele de BMW ultima generatie au asa ceva). Vidul este luat din galeria de admisie si folosit pentru servofrana. Este evident ca nu poate sufla aer pe la o eventuala neetanseitate, acolo fiind vid. Acolo se aspira aer atmosferic, care este din pacate aer fals pentru motor si face ca acesta sa nu functioneze in parametri corecti. Locul unde, probabil, ai neetanseitatea este la iesirea (intrarea) tijei pedalei in tulumba de servofrana, unde este o supapa, ce se deschide o data cu actionarea franei (si se inchide in alta parte). E logic sa nu se mai auda nimic, in momentul apasarii franei, deoarece atunci in acel compartiment e aer la presiune normala.
Eu am la masina mea aceeasi problema de ani de zile, problema care nu s-a agravat, dar eu chiar am pompa de vacuum, masina fiind diesel. La un diesel mersul motorului nu e deranjat de acel aer fals aspirat pe acolo.


--------------------
renault clio B 1,5dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH88VLA
post 3 Aug 2014, 20:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 July 14




de cateva zile am si eu aceeasi problema.
pana la urma care este rezolvarea acestei probleme?


--------------------
renault clio 2001 bicorp - PH88VLA
Renaut Clio Bicorp 1.5 dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 23:51
Dacia