Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor Poluare Aprins

petzre
post 13 Jan 2007, 20:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 27 November 06




Salutare! Imi cer scuze daca mia exista un topic pe tema asta..eu unul nu l-am gasit! De ceva vreme incoace, dupa ce am alimentat intr-o seara de la Petrom Ploiesti dupa vreo 70 km mi s-a aprins martorul de antipoluare. Am ajuns acasa am alimentat din nou si dupa vreo 10 km s-a stins. Dupa inca vreo 600 km mi s-a aprins din nou, dar de data asta nu s-a mai stins. Am fost pe 3 ianuarie la Renault Brasov si am puso pe tester...o eroare legata de catalizator...am sters eroarea si am mers iarasi vreo 600 km dupa care mi s-a aprins din nou. De fiecare data and mi s-a aprins rulam pe un drum cu ceva denivelari. Ce poate sa fie? ..Sondele Lamda?...Catalizatorul?..sa fie vreun contact prost?Cei de la Renault mi-au zis ca trebuie schimbat catalizatorul....costa numai vreo 800e..o nimik toata..
Daca vi s-a intamplat si voua ceva asemanator va rog ajutati-ma cu ceva pareri...sfaturi...nu sunt sigur ca e dus catalizatorul

PS: filtrul de aer e schimabat acum...la EGR nu am umblat!
Mersi!

Am uitat sa mentionez ca motorul merge super ok..trage..merge rotund la relanti...doar ca e martorul ala aprins..si ma tot conversez cu fata aia din calculator... radmasa.gif !
Poate sa aiba legatura si cu EGR-ul?

This post has been edited by ghetau dan: 15 Jan 2007, 08:53


--------------------
LAGUNA 2 2003 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petzre
post 16 Jan 2007, 09:50
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 27 November 06




Am fost la service....diagnosticul..senzor lambda busit....deci trebuie inlocuit
Are cineva idee cam la ce suma se ridica o sonda de asta?..Ati mai avut careva aceasta problema?


--------------------
LAGUNA 2 2003 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 16 Jan 2007, 11:07
Post #3


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




CEA MAI SCUMPA:
0 258 986 602
Denumire: Componente BOSCH mot. benzină
Se va înlocui dupa km:160000 km / Sonda lambda:incalzit / Sonda lambda:Sonda reglaj / Sistem evacuare gaze:inainte de catalizator /
Furnizor: BOSCH 499,50 RON (594,41 RON)


CEA MAI IEFTINA:
0 258 986 507
Denumire: Componente BOSCH mot. benzină. SONDA LAMBDA - INFO 002
Sonda lambda:Sonda reglaj / Sistem evacuare gaze:inainte de catalizator /
Furnizor: BOSCH 268,60 RON (319,63 RON)


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petzre
post 23 Jan 2007, 12:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 27 November 06




mersi pt informatii..dar unde le pot gasi..in afara de Renault!


--------------------
LAGUNA 2 2003 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 23 Jan 2007, 12:25
Post #5


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




De gasit le gasesti usor la un furnizor de piese di afara retelei Renault(eu ti-m dat preturile dintr-o retea non-Renault), dar nu te grabi, schimba benzina, urmareste ce se intampla, s-ar putea sa dispara.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petzre
post 23 Jan 2007, 15:19
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 27 November 06




pai eroarea am sterso..dar mi-a reaparut dupa vreo 600 km dupa ce am rulat pe un drum cu denivelari...si nu s-a mai stins....am fost cu ea la test si zicea ..Lambda sensor faulty..am sterso..si deja am vreao 200 km si inca nu s-a aprins....si ma interesa estimativ sa vad la cat ma duce sa schimb sonda asta..


--------------------
LAGUNA 2 2003 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 23 Jan 2007, 15:27
Post #7


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Acuma nici eu nu sunt sigur pe ce se intampla acolo: ori e un contact imperfect si da erori, ori e bulit senzorul(da de ce se stinge si zici ca ai mers 200km fara sa se aprinda), ori ii vine intermitent benzina proasta, cu apa si ii depaseste nivelul maxim al senzorului in momentele alea..., oricum, nu costa o avere si daca nu se potoleste ai sa-l schimbi.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feclistluci
post 24 Jan 2007, 18:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 24 January 07




Salut!

Eu am cumparat recent o Laguna de 3.0L, 6V,24 valve,210CP,cutie tiptronic.Am aceeasi problema,martorul acela de sub kilometraj ramane aprins si imi tot spune aia ca 'antipolution monitor is ...' biggrin.gif .Problema e ca la mine oscileaza turatia la relanti,merge perfect peste 2800de ture,in rest intre 1000-2000 trepideaza groaznic si parca nici putere nu are.Nu imi arata nici consumul computerul de bord.Am sunt la Autocobalcesc si mi-a zis nenea de la telefon ca este de vina catalizatorul.Cand am cumparat masina,vanzatorul mi-a zis k e o bujie de vina.
Traffictours ai idee ce poate fi?cat e un catalizator?


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 24 Jan 2007, 18:27
Post #9


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




RENAULT LAGUNA II (BG0/1_), 3.0 V6 24V (BG0D)
An fabricație: 03/01 - , kW/CP: 152/207, Capacitate: 2946, Cod motor: L7X 731, Tip: hatchback
Eșapamente/Sondă Lambda/
Listă piese
0123456789 0123456789
Denumire: 9AS
Furnizor: Bosh 1286 CZK ( 1286 CZK )
0 258 006 027
Denumire: Componente BOSCH mot. benzină. Sondă lambda
Se va înlocui dupa km:160000 km / Sonda lambda:incalzit / Sonda lambda:Sonda reglaj / Sistem evacuare gaze:inainte de catalizator / Separarea blocurilor: / Sonda lambda:Sonda diagnoza / Sistem evacuare gaze:dupa catalizator /
Furnizor: BOSCH 292,00 RON (347,48 RON)

Acuma nu stiu cati km are masina, ar putea fi si vreo bujie sau doua, dar daca astia de service zic ca e catalizatorul....in principiu ei au mult mai multa experienta...ai putea sa le zici sa schimbe bujiile mai intai, si-asa trebuie si alea schimbate pe la 60.000km.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feclistluci
post 24 Jan 2007, 18:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 24 January 07




Masina are 100.000 Km,acum nu stiu daca sunt chiar reali...din aceasta cauza nu imi arata nici consumul pe bord?O sa ma duc vineri sa verific exact ce este,vream doar sa am banii necesari la mine,daca e vorba de catalizator,ai idee cat costa acesta?


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 24 Jan 2007, 18:35
Post #11


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Pai ti-am zis mai sus, e vreo 3,5 milioane, dar daca iei de la Renault, nu stiu poate sa fie si dublu, trebuie sa verifici la un furnizor exact dupa seria motorului. Cat ai dat pe ea si de unde ai luat-o?


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feclistluci
post 24 Jan 2007, 18:39
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 24 January 07




Am dat 6.300 Euro,am luat-o din Vitan duminica trecuta.Mi-a placut foarte...foarte...mult si am luat-o chiar si cu problema asta.Nu imi merge nici Gps-ul la ea,nu se aprinde monitorul acela micut,daca ma duc vineri o sa ii intreb pe baieti daca se poate repara si cam cat ma costa.Din cauza lui nu merge nici CD_playerul si e cam nashpa.In rest masina e super..............................
Am facut o achizitie buna?AI date tehnice despre aceasta masina?Este fiabila?


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 25 Jan 2007, 10:35
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Considerand cate nu merg pe masina si cat costa sa le repari, eu zic ca achizitia e destul de paguboasa. Nu ai nici o garantie?


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feclistluci
post 26 Jan 2007, 18:06
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 24 January 07




traffictours, problema era de la bobina de la pistonul 5,am fost la Cobalcesc pe Valea Oltului,nu aveau bobina,apoi am mers la celalalt service Coblacescu.Urmaza sa dea jos galeria si sa o chimbe.Sper sa se rezolve problema.
Cd-playerul merge,chiar daca nu merge navigatia.Numai ca merge 5-10 secunde,se intrerupe,se aude un piuit,apoi fenomenul se repeta.Ai idee de la ce poate fi?


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feclistluci
post 26 Jan 2007, 18:08
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 24 January 07




cri123-reparatia ma costa 5 milioane(4 milioane bobina)nu cred k am facut o achizitie paguboasa deloc!
Masina e super si sunt super multumit de ea,chiar daca consuma mult,confortul si faptul ca e full option(inclusiv piele) spune totul despre ea.


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 27 Jan 2007, 00:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Pai zi asa. Daca e numai bobina, e super ok.

La cum ai zis initial ca e catalizatorul, plus ca nu merge GPS-ul si CD-ul, reparatia ar fi costat cam altceva...


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 13:24
Dacia