Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recensamant probleme Clio III, la 15.000 km

George Paul
post 9 Dec 2008, 08:51
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Fiti siguri ca sunt destui care nu povestesc pe acest forum prin ce trec (sau nu) cu masinile.
Sunt oameni care n-au timp de internet, sau le e jena sa arate ca n-au notiuni de tehnica auto si stau linistiti pe mana service-urilor care AU CE REPARA, de-aia nu se complica cu probleme gen "greierasi" etc.

Cine crede ca are o imagine a realitatii despre vreo masina consultand un forum, nu are toate datele ecuatiei fiabilitatii acestui amalgam de produse.

Eu am observat ulei pe tot capacul culbutorilor pe la 12.000km, cu prilejul caderii unei bobine de inductie, la 2 luni dupa prima revizie (desi atunci nenea mecanicul care a pus uleiul n-a reclamat nicio problema). Mi s-a refacut etansarea pe garantie. De-atunci nu am mai vazut ulei pe motor.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blazzaj
post 9 Dec 2008, 12:37
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 7 March 07
From: Bucuresti




Eu am scris pe topicul cu service-uri auto - Serus - Alternator schimbat in garantie, comandat si venit dupa 6 saptamani - masina imobilizata intre timp, volan schimbat in garantie cu aceeasi ocazie pentru umflaturile de pe el. Alternatorul sa schimbat cu rola si curea accesorii, dar am oprit pe camp noaptea sa sterg farurile de mazga si chitaia rola aia foarte tare. Masina scumpa(7000usd pe DVI din turcia, pana la 11300 euro mai e ceva drum, minim 3500 profit pe RRO + service romanesc prost = bye, bye Renault for ever , ever- deja mi-am luat un VW Passat 2005 (asta pt ca am descoperit ca cu o masina de oras nu poti merge 1000 km confortabil totusi) - stiu ca nu e cea mai fiabila masina dar macar pentru viitor piesele nu vor fi la fel de imens de scumpe ca la Renault.


--------------------
Renault Clio 3 2007 1.2 Dinamique
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 10 Dec 2008, 12:08
Post #63


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Eu nu m-am vaitat si sunt deosebit de multumit de masina iar in afara de greierasul din stalp, nici la mine nu ploua in ea pe la geamurile din spate sau alte alea.
Eram doar curios daca a mai patit cineva vreo chestie de genul asta pentru ca ieri in timp ce mergeam m-a picaurat pe picior si din intamplare a plouat destul de mult.
Sper sa fi fost condens si nu altceva pentru ca eu sunt cred ca ultimul care traieste inca si cu casetofon care moare la peste -5 grade si cu troncanit de portbagaj si cu greieras in stalp si sunt deosebit de multumit de masinuta asta pentru ca in comparatie cu altele chiar e fiabila iar astea-s probleme de 2 lei.
Am ramas speriat din cauza celor carora le ploua in masina si de-aia am intrebat.


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 10 Dec 2008, 12:59
Post #64


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




pai daca ploua este evident ca deschizand usa o sa ploua un pic si in interior pana cand o inchizi nu?


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 11 Dec 2008, 10:30
Post #65


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Stiu asta ca nu sunt idiot smile.gif. Dar apa aia mi s-a strans in timp ce mergeam cu masina si dupa ce am sters-o mi-a aparut din nou si de-aia am intrebat. In fine, am sa vad in timp daca mai apare sau torn multa apa pe acolo, poate doar a fost o intamplare (condens sau s-a strans cumva apa cat am avut portiera deschisa) .


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JustInTime
post 11 Dec 2008, 19:16
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 22 August 06




30.000 Km

Sunt multumit ca de la 15.000 pana acum nu au mai aparut probleme majore.
Am avut si eu problema cu pielea de pe volan (se basicase) dar s-a rezolvat pe garantie.
Greierasii nu s-au mai inmultit, i-am rezolvat pe cei din portierele din fata (solutia prezentata de cineva pe forum, caruia ii multumesc cu aceasta ocazie, de a lipi capacelele de plastic cu silicon s-a dovedit f eficienta).
Am patit ceva de domeniul SF-ului acum 2 saptamani, asa cum am mentionat in topicul "Luneta sparta", dar nefiind sigur de cauza nu vreau sa trag concluzii pripite.
Oricum, o concluzie tot as avea de tras: se pare ca eu am fost mai ghinionist si am patit toate relele in primii 15.000 de km. Am avut un moment in care am fost hotarat s-o vand, nu neaparat pentru ca eram suparat pe ea, dar imi doream o masina mai mare. Acum ne impacam bine si nu ma mai indur s-o dau. Am observat o imbunatare semnificativa si in ce priveste calitatea serviciilor IPSO Ploiesti (nu vreau sa le fac reclama doar incerc sa fiu obiectiv, in alte topicuri i-am facut cu ou si cu otet).


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 DCI 150CP CVA Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 13 Dec 2008, 21:52
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




La 2 ani si 19.000 km - nici o problema, in afara de "scrasnetul de masele" de la geamul stanga fata, dar pot trai cu el... smile.gif Asa-zisa problema cu marsarierul am avut-o si eu, dar am rezolvat-o urmand sfatul lui Tudor postat pe undeva prin sectiunea Clio 3 acu ceva vreme. It works! wink.gif

This post has been edited by xcristina: 13 Dec 2008, 21:58


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 20:46
Dacia