Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Yale usi

paunionutz
post 9 Nov 2014, 17:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 November 14




Salut baieti si fete daca sunt pe forum,
Ieri am cumparat pentru tatal meu un Clio Symbol, an 2007, 1.5 dci.
Masina este relativ ok, insa are cateva mici probleme, care se rezolva usor si ieftin, sper
1. Are un mic joc in volan, care vine dinspre roata stanga fata (acolo este jocul) si la prima vedere pare a fi capul de bara sau bieleta antirului
2. Conductele de freon/ AC, de langa farul din dreapta, au o pelicula uleioasa pe ele si pare a fi freon, in special in zona dry-erului (daca "umflatura" respoctiva de pe teava este filtrul uscator ). AC functioneaza, dar este posibil sa piarda si sa fi fost umpluta instalatia pentru vanzare. Vedem la primavara daca mai merge sau nu!
3. Ambele yale de la usi (sofer si pasager), sunt blocate/ancrasate. Am incercat cu spray degripant, insa nu am rezolvat nimic. Am impresia ca cineva le-a fortat si le-a stricat.
Momentan, asta este prima mea ingrijorare. Masina are inchidere centralizata si functioneaza foarte bine, insa in cazul in care masina ramane fara baterie, sau pierde tata cheia, va fi o problema (masina are 2 chei, insa doar una are telecomanda). Tatal meu locuieste in provincie si in zona nu prea are oameni priceputi sa o deschida, fara sa strice altceva.
Am tot cautat pe net si nu am gasit yale pentru Clio 3, ci doar pentru Logan, Clio 1, etc
S-a lovit cineva de problema aceasta? Oare se potrivesc yalele de Logan?
Sau o recomandare de unde pot cumpara cel putin o yala cu o cheie, pentru Clio 3
LE:4. Display-ul din bord, cel pentru radio, are cativa pixeli morti. Am vazut ca sunt discutii despre becuri arse, insa displayul este iluminat complet, insa nu se vad caracterele intregi. Exista vre-o solutie, in afara de schimbare?
Va multumesc!

This post has been edited by paunionutz: 9 Nov 2014, 20:42


--------------------
Renault Volvo S60 2007 Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 24 Mar 2015, 13:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




Salut, eu am facut rost de la dezmembrari, yala contact si cheie + montaj, au fost chiar foarte amabili si au reglat catzeii din contact si yala sa imi recunoasca cheile mele sa nu mai dau bani pe altele. 450 piesele + 100 manopera.

PS: sunt sanse mari sa nu ai inchidere centralizata pe cheie mecanic. Desfa usa de la sofer si scoate broasca vezi daca are mufa de confort cu minim 8 pini.
Inca ceva yala nu este acelasi lucru cu broasca(yala deschide mecanic usa de la sofer/ broasca are senzorii de centralizare care deschid celelante usi.)

This post has been edited by SanKraN: 24 Mar 2015, 14:00


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 05:50
Dacia