Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratii in mers, Vibratii

Soso80
post 9 Nov 2019, 15:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 December 18




Salut. Deschid acest topic deoarece nu am gasit altul asemanator. Pe scurt aceasta este problema:
La viteze de la 130 in sus se simt vibrati in masina si in volan. Vibratia persista atata timp cat sunt la viteze pes5e 130. Jante noi echilibrare dar cauciucuri vechi urmeaza in primavara sa le schimb. Unghi de fuga facut. Ceva sfaturi sau a mai patit cineva la fel? Multumesc

9 Nov 2019, 16:55:
Discurile fata la sunt schimbate de fostul proprietar nuof sunt sigur de calitate deoarece le-am verificat si au pe ele 2 decupari in material cica pt echilibrare. Personal nu am mai vazut asa ceva.

This post has been edited by Soso80: 9 Nov 2019, 15:55


--------------------
Renault Latitude 2011/Inițial Paris - CVA127KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalyn124
post 10 Jan 2022, 10:57
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 March 21




Salut ! Eu personal nu am intampinat batai in volan sau vibratii sau orice chestie de genul nici la 220kmh,cu ambele seturi de anvelope,chestia e ca sunt anvelope relativ noi,presiunea corespunzatoare (2.4 pe fata,2.5 pe spate parca am),suspensie in stare excelemta,discuri originale neovalizate,placute la fel pe original. Eu zic sa verifici daca sunt uzate diferit pe parti,daca nu ai discuri ovalizate,si cel mai important o presiune corespunzatoare(cu un 0.1 mai mult pe fata daca sunt pe semn anvelopele zic eu).Sper ca te-am putut ajuta.


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 7 Feb 2022, 08:44
Post #3


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




"La viteze de la 130 in sus se simt vibrati in masina si in volan"

Roti echilibrate prost! Am trecut si eu prin asta.
Majoritatea service-urilor nu isi calibreaza aparatele, iar cel de echilibrare este un aparat sensibil. Calibrarea costa si... parca e merge mai repede daca toleranta de echilibrare e mare nu pierde timp sa bibileasca la fiecare gram.

Dupa cum spuneam, am patit-o de mai multe ori: vibratie la peste 120 - 130km/h, mers inapoi la service, pus rotile pe aparat... uite domne, da 0 cu 0, sunt echilibrate.
Apoi am mers la un prieten cu service si aparate noi si a gasit dezechilibru de 5-10 g la fiecare roata. Refacut echilibrare si apoi parca pluteam cu masina.

Cauta un service mai de prestigiu, chiar daca scoti ceva bani din buzunar, dar ai o garantie in plus pentru calitate.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LSM
post 30 Aug 2022, 13:34
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 March 22




Am avut recent problema asta: între 60 și 80 km/h apăreau vibrații. Dacă luam piciorul de pe accelerație dispăreau. Am crezut că e o problemă la cutia de viteze (automată), dar mecanicul a constatat că planetara stânga-față avea spartă o componentă (una din cele trei la capătul spre motor). S-a rezolvat cu o planetară nouă. wink.gif


--------------------
Renault Latitude 2011 2.0 dci Initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:43
Dacia