Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 106 107 108 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masini electrice, barfe, pareri , experiente personale

vallixx
post 9 Feb 2023, 16:00
Post #3211


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Incerci tu ceva dar nu iti iese, cel putin cu mine.

Incerci sa o dai cum ca numai posesorii de electrice stiu .....nu stiu ce. Ti s-a mai dat un exemplu dar il ignori. Daca pe telefon arata ca afara sunt -10 grade.....nu-i neaparat nevoie sa iesi afara ca sa constati ca-i frig.

Daca l-ai vazut pe "ala micu" ca a dat un cap de sifonier in timp ce alerga, si incepe sa planga, cam stii ca s-a lovit, nu trebuie sa dai si tu un cap ca sa constati ca doare.

Daca TU nu simti niste dezavantaje evidente ale masinii electrice.....sau daca pentru tine si experienta ta de utilizare ele nu inseamna mare lucru.....nu inseamna ca ele nu exista.

Sunt 2-3 care zic aici ce e de bine. Speedman, relu, hepea....etc...eu nu le-am zis niciodata ca se inseala. Ba chiar am aflat niste lucruri utile de care chiar tin cont. Inclusiv eu am zis de chestii de bine despre EV-uri.
Insa pe langa ce e de bine, sunt si lucruri de mai putin bine, ceea ce voi negati. Si nu inteleg de ce o faceti.

Negi ca stai cum masina in priza cate o ora? Negi ca iti faci traseele luand in considerare unde-s prizele? Aaaa ca nu te deranjeaza pe tine este altceva.

This post has been edited by vallixx: 9 Feb 2023, 16:08


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 9 Feb 2023, 16:08
Post #3212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:00)
Daca pe telefon ca afara sunt -10 grade.....nu-i neaparat nevoie sa iesi afara ca sa constati ca-i frig.


Daca pe telefon arata ca afara sunt -10 grade, nu inseamna ca daca ies afara o sa-mi fie frig. Daca sunt bine imbracat. Tu folosesti cadrul de referinta de la termica si il aplici la electrica, desi nu mai e acelasi lucru.

QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:00)
Incerci tu ceva dar nu iti iese, cel putin cu mine.
Daca l-ai vazut pe "ala micu" ca a dat un cap de sifonier in timp ce alerga, si incepe sa planga, cam stii ca s-a lovit, nu trebuie sa dai si tu un cap ca sa constati ca doare.


Daca o sa dau cu capul de sifonier, nu inseamna ca o sa plang, pentru ca sunt adult, am alta toleranta la durere, alt control.

Repet, din nou, tu folosesti cadrul de referinta de la termica si il aplici la termica, desi se schimba total contextul.

Iti dau un singur exemplu. Tu iei pretul de incarcare de la statiile rapide si il raportezi la intreaga folosinta a masinii electrice. Consideri, precum la o termica, faptul ca vei incarca doar in deplasare, deci faci o extrapolare simplista. 2,5 lei x 20kwh, 50 lei la 100 km, pai e scump, ca atat consum si eu cu termica. Doar ca daca ai avea electrica, ti-ai dat seama ca de fapt, vei incarca extrem de rar in deplasare. Eu de exemplu in ultimul an nu am incarcat niciodata la pretul ala astronimic. In realitate, cu incarcarile gratuite si cu incarcatul acasa, am platit probabil in jur de 5 lei la 100 km. De 10 ori mai putin decat extrapolarea ta.

QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:00)
Negi ca stai cum masina in priza cate o ora? Negi ca iti faci traseele luand in considerare unde-s prizele? Aaaa ca nu te deranjeaza pe tine este altceva.
*



Masina in 90% din timp se incarca peste noapte acasa. Iar la incarcarea din deplasare, nu am stat o ora niciodata. Traseele nu se mai fac in functie de prize, deja sunt suficiente precum benzinariile astfel incat sa incarci fix in drumul tau.

QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:00)
Si nu inteleg de ce o faceti.


Ti-am explicat mai sus, dar nu vrei sa citesti.

QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 15:55)
Ce incearca toti posesorii de electrica sa spuna voua incuiatilor, este faptul ca toate aceste dezavantaje pe care voi le presupuneti ca exista, se diminueaza semnificativ sau chiar dispar dupa ce ajungi sa folosesti o masina electrica.


Voi faceti o presupunere asupra amplorii dezavantajelor, care atunci cand apuci sa folosesti o masina electrica, iti dai seama ca amploarea aia e de fapt mult mai mica sau chiar irelevanta. De exemplu aia cu anduranta bateriilor, care nu mai reprezinta nicio grija pentru un posesor de electrica noua.

This post has been edited by clio4edc12: 9 Feb 2023, 16:15


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Feb 2023, 16:23
Post #3213


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Daca intrebi 100 de oameni daca la -10 este sau nu frig....cred ca mai toti iti vor spune ca da.
Daca TIE nu-ti e frig, nu inseamna ca nu-i frig.
Sa zici ca la -10 nu este frig doar pentru ca TIE nu iti este......intelegi sigur ideea.

Transpune-o la EV-uri acum. Doar pentru ca pe tine nu te deranjeaza unele aspecte nu inseamna ca ele nu exista.

Plus ca faci presupuneri bazate pe experientele tale. Tu incarci acasa. Unul care sta la bloc nu are cum sa incarce decat la statiile publice, unde curentul costa mai mult decat te costa pe tine. Si timpul pierdut e altul. Tu o lasi noaptea in priza. Altul face asta in drum spre casa, dupa job. Nu-i acelasi lucru.



This post has been edited by vallixx: 9 Feb 2023, 16:26


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 9 Feb 2023, 16:25
Post #3214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 16:08)
Repet, din nou, tu folosesti cadrul de referinta de la termica si il aplici la termica, desi se schimba total contextul.


De fapt, e buna si analogia ta. Cand afara sunt -10 grade, nu ai nevoie sa stii ca -10 grade e frig. De acord. Nu e nevoie de inteligenta sa-ti dai seama ca o autonomie de 300 km este mai mica decat una de 700 km. Nu neaga nimeni asta.

Ce descoperi insa atunci cand ai masina electrica e ca autonomia aia de 700 km era necesara poate o singura data pe an. Si ca in 99% din cazuri nu te afecteaza ca ai doar 300 km autonomie.

Asa ca, in loc sa-ti imaginezi ca vai, zi de zi o sa fiu impactat de autonomia de doar 300 km, iti dai seama ca asta o sa se intample doar de 2-3 ori pe an. Dintr-o data, nu mai e dracul asa de negru, corect?

Si asta se aplica la toate dezavantajele pe care voi le presupuneti. Vai, costa mult la statiile rapide. Da, dar nu voi incarca zi de zi, ci doar de 2-3 ori pe an. Vai dar stai mult sa incarci. Da, dar voi sta doar de 2-3 ori pe an, in rest incarc acasa sau la mall sau cand merg la cumparaturi. Vai autonomia e mica, da, dar vei avea nevoie de ea doar de 2-3 ori pe an si si atunci, poti sa pleci cu plinul facut, dupa 3-4 ore faci o pauza de 30 de minute si ajungi la destinatie.

Si atunci, toate dezavantajele alea enorme, cand vezi ca de fapt in realitate sunt de 10 ori mai mici decat ti-ai inchipuit, iar pe de cealalta parte, avantajele incep sa-ti plata tot mai mult, ba chiar ajung sa fie de 10 ori mai mari decat ti-ai inchipuit, altfel inclina balanta, nu crezi? Fix de asta ai nevoie sa ai o masina electrica, pentru a-ti corecta presupunerile, cel mai probabil, gresite.

QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:23)
Plus ca faci presupuneri bazate pe experientele tale. Tu incarci acasa. Unul care sta la bloc nu are cum sa incarce decat la statiile publice, unde curentul costa mai mult decat te costa pe tine. Si timpul pierdut e altul. Tu o lasi noaptea in priza. Altul face asta in drum spre casa, dupa job. Nu-i acelasi lucru.
*



Eu stau la bloc si incarc acasa. Dar in primul an am incarcat public. Daca vrei, gasesti solutii. Daca nu vrei, te plangi pe forumuri icon_mrgreen.gif Dar din nou faci aceeasi extrapolare gresita. Eu am incarcat public si pot sa-ti zic ca nu era deloc tragic. Aveam statie la mall unde mergeam la sala, cat eram 1-2 ore acolo, masina se incarca sanatos. De 3-4 ori la sala pe saptamana, era suficient pentru nevoile masinii mele. Nu pierdeam timpul, nu stateam dupa masina. Doar 1 minut sa o bag si o sa o scot.

This post has been edited by clio4edc12: 9 Feb 2023, 16:37


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 9 Feb 2023, 16:37
Post #3215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:23)
Unul care sta la bloc nu are cum sa incarce decat la statiile publice, unde curentul costa mai mult decat te costa pe tine. Si timpul pierdut e altul. Tu o lasi noaptea in priza. Altul face asta in drum spre casa, dupa job. Nu-i acelasi lucru.
*



Am stat la bloc pana in noiembrie anul trecut, am avut un an intreg de spring si stat la bloc. Cost incarcare? Aproape 0 smile.gif De ce... Pai m-am uitat in stanga si dreapta si am gasit solutii (bine, temele le-am facut inainte de a cumpara masina). Kaufland mai sus, kauf mai jos, lidl mai incolo, electromagnetica (cu preturi ffff ok) dincolo, mai exista enelx cu abonament, incarcare gratis la munca ( biggrin.gif ), etc In cel mai rau caz aruncam prelungitorul peste geam (n-am facut-o dar la nevoie...). Acu, la casa, m-a costat mai mult (ma rog, inca astept facturile de la hidro). Faci calcule, tragi linie
Si dupa ce am scapat de spring ghici ce caut?


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 9 Feb 2023, 16:38
Post #3216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(hepea @ 9 Feb 2023, 16:37)
Si dupa ce am scapat de spring ghici ce caut?
*



Eu cred ca asta e cel mai bun argument in favoarea masinilor electrice. Procentul de oameni care isi iau electrica si se intorc la termica e extrem de mic. Asta spune tot din punctul meu de vedere. smile.gif Cine vrea sa intelega bine, cine nu, iarasi bine.

QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 16:25)
Si ca in 99% din cazuri nu te afecteaza ca ai doar 300 km autonomie.


Sigur, asta nu se aplica pentru toata lumea, poate unii au nevoie de mai mult de 300 km zilnic. Da, pentru ei nu e buna o electrica. Dar ei sunt o minoritate. Media in Germania la pf la kilometraj anual era undeva la 12.000-15.000 km pe an. Deci 1000 pe luna. Asa ca e destul de safe de zic ca pentru marea majoritate 300 km autonomie e suficienta, ca nu stai zi de zi sa faci peste 300 km.

Tot timpul vor exista exceptii si cazuri particulare. Dar deja exista masini electrice ce pot sa satisfaca deja majoriatea scenariilor de folosire. Sigur, poti sa-ti dai exemple de cazuri particulare pentru a ma contrazice, dar asta nu e dovada impotriva afirmatiei mele. Doar o exceptie ce confirma regula.

This post has been edited by clio4edc12: 9 Feb 2023, 16:51


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Feb 2023, 16:50
Post #3217


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Daca imi urmareai postarile de-a lungul timpului ai fi observat ca de fiecare data am zis ca EV-ul pentru oras e imbatabil. Sau calatorii pe distante rezonabile pe langa oras. Prin rezonabile eu inteleg ca de acasa pana acolo si inapoi sa pot ajunge dintr-un plin de baterie, gen....facut naveta daca stau langa oras dar lucrez in oras.

Eu intotdeuna am fost reticent la EV pe partea de interurban, drumuri medii si lungi.
Deci eu despre asta discut, nu despre cum sa te invarti cu EV-ul prin oras....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 9 Feb 2023, 16:56
Post #3218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2023, 16:50)
Eu intotdeuna am fost reticent la EV pe partea de interurban, drumuri medii si lungi.
Deci eu despre asta discut, nu despre cum sa te invarti cu EV-ul prin oras....
*




Din nou, iei doar partea negativa si o extrapolezi. Iei in calcul doar externul si gata, decretezi ca e cah.

Am zis si mai sus, ai o masina de munca, faci multi km zi de zi, nu e electrica de tine. Dar iei o masina de familie, si deja lucrurile stau asa: 80-90% din drumuri faci urban si drumuri medii, adica autonomia e suficienta. Din restul de 10% de drumuri lungi, 9% se pot face cu o singura incarcare pe drum si aia de cateva 10-20-30 de minute. Si poate mai ai un 1% de drum foarte lung, unde faci 2 opriri. Mai mult, iei avionul sau inchiriezi masina, sau opresti de mai multe ori.

Pai priveste acum problema in ansamblu. Problema ta cu autoonomia de fapt se manifesta in cat timp? De cate ori pe an? Exact, nu tot timpul, ci foarte rar. Fix asta incerc sa-ti explic. Tu iei un dezavantaj, iti imaginezi ca te vei lovi de el zi de zi iar eu iti explic ca o sa te lovesti de el de 2-3 ori pe an si si atunci, se pot gasi solutii.

Priveste folosirea masinii in ansamblul ei, nu doar la 2-3 exceptii pe care le extrapolezi la toata experienta de folosire a masinii.

Sigur, daca esti genul care merge 800 km zilnic cu masina, am zis-o, nu e de tine electrica, dar macar spune asta. De fapt ce nu ai spus, e ce fel de tipar de folosire ai la masina ta? Si iti zic cat de des o sa ai o problema cu autonomia.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Feb 2023, 17:17
Post #3219


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Chiar daca o electrica ar conveni in use caseul lui lui ii place sa conduca, sa auda motorul, sa schimbe trepte de aia are m4


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 9 Feb 2023, 17:29
Post #3220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Referitor la autonomie, golful actual cu rezervorul plin spunea când am alimentat că pot merge 420 km. Acum cu 3 sferturi de rezervor arată în jur de 300 km (nu m am uitat în ultima perioadă recunosc). Am parcurs către 180 km până acum din care undeva la jumătate în mod electric. La 100% tesla spunea că parcurge 525 km, asta însemna că mașina plug in care spune 420 km e proastă pt că arată autonomie mai mică? Ce arată nu contează, părerea mea. Consumul mediu dat în carte la plug in este foarte mic, dar nu mă ajută. Cu tesla pot atinge Nr de km raportați (nu pe autostradă clar), cu hibridul nu cred că pot merge cat arata în carte și merg economic, asta am învățat de la mașinile electrice. Dimineață am plecat cu smartul erau -6 grade, arăta 106 km, după 8 km parcurși cu o pauza pt dat un jet, arăta 103 km. Ieri am venit de la muncă, plecat cu autonomie estimată de 102 km și am ajuns, după 16 km cu autonomie estimată de 96 km. Bara de eficientă arăta 96 de puncte din 100, iar la viteza punctajul era maxim


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Feb 2023, 18:22
Post #3221


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 15:24)
Repet, cea mai mare problema a masinilor electrice ramane in continuare pretul. Sunt prea scumpe. Sigur, lumea nu prea se grabeste sa spuna asta, pentru ca ar afirma indirect ca nu-si permite una, ca e saraca.
*


Ca să fac și eu analize după metoda ta, tocmai ne spui ce "nasoi" suntem noi, sărăntocii, și ce bogătan ești tu, că ți-ai luat electrică. Aiaie... Mă roade invidia... Și-un papuc de casă. blush.gif
QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 15:24)
Ca daca ai avea bani, faci cel putin ca Dantes.
*


De ce nu ca Țiriac?
Dar, na! Dacă tu ai bani și noi nu... Că te-ai prins, noi suntem Gigi-contra fix pen'că ne roade invidia. Că n-avem bani de electrice. Știi vorba cu strugurii acri... noi suntem vulpile. Și ca să nu ne băgăm unghia-n gât, ne descărcăm oful pe bietele electrice. Dacă tot nu ni le permitem, dă-le dreacu'.*


*Pamflet. Sau nu? biggrin.gif

This post has been edited by gabize: 9 Feb 2023, 18:22


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 9 Feb 2023, 18:36
Post #3222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Aproape m-ati convins ca ev este ceva ce doar initiatii pot aprecia.Retrograzii si inapoiatii, never.Da' nu cumva, chiar daca tractiunea este electrica, este totusi masina?Adica are cauciucuri, sasiu,caroserie, suspensii, sist. de franare, de directie, faruri, stergatoare, stopuri.Chiar si sist. de racire.Astea, ev, leviteaza?Nu fac pana, nu dau in gropi, nu ruginesc?Nu fac revizie la motor, da' la restul sistemelor care fac dintr-un vehicol un participant sigur la trafic, nici acolo nu-s verificate? Nici ITP?La amaratele alea termice mai pateste cate unu' cate o problema, altu', alta, se posteaza, se discuta, se da cu parerea, se critica aspecte constructive.Franturi de viata normala.La voi cu ev, parca ati fi in Rai:cald, senin, fara necazuri, canta si ingerii sau macar greierii.In afara de cel care se plangea de scaunele de la Spring, unu' n-a criticat ceva!D'aia nu sunteti credibili!


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Feb 2023, 18:43
Post #3223


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 16:56)
Din nou, iei doar partea negativa si o extrapolezi. Iei in calcul doar externul si gata, decretezi ca e cah.

Priveste folosirea masinii in ansamblul ei, nu doar la 2-3 exceptii pe care le extrapolezi la toata experienta de folosire a masinii.
*


Hai să las ironia la o parte.
Zici 2-3 excepții?
Nu o dată m-am trezit sâmbătă dimineață și bând cafeaua, mi-a surâs ideea să fug până la Iași. Sau Budapesta, Brașov, Sibiu. Sau...
Suntem o familie liberă, fără sarcini, așa că foarte des încropim o excursie în 5 minute.
Ni s-a întâmplat să mergem până la Budapesta, ca apoi, în loc să ne întoarcem acasă am tras o fugă la Viena. Sau Praga.
Am făcut concedii prin Italia când mașina stătea doar noaptea. În rest, rulam pe te miri ce coclauri. Zilnic.
Am plecat la mare, în Bulgaria, de azi pe mâine. Bookingu' să trăiască.
Și multe alte excursii încropite rapid.
Zici că m-ar coafa o electrică? Se potrivește stilului nostru?

This post has been edited by gabize: 9 Feb 2023, 19:28


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 9 Feb 2023, 19:03
Post #3224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Poate doar ceva tesla long range sau eqs, taycan, d'astea... Cu astealalte doar daca ai vezica mica biggrin.gif


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Feb 2023, 19:11
Post #3225


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Când ieși de pe drumul principal și mergi pe te miri ce coclauri, cu o termică n-ai griji, o amărâtă de stație de benzină sigur găsești. Alimentezi repede și mergi mai departe. Cu electrica, riscul e imens.
Apoi, după o zi de plimbare, seara vrei doar duș, cină, pat. Nu aș vrea sub nicio formă să le înlocuiesc cu statul pe la te miri ce stații de încărcare să fac plinul mașinii.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 9 Feb 2023, 19:15
Post #3226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(gabize @ 9 Feb 2023, 18:22)
... noi suntem Gigi-contra fix pen'că ne roade invidia. Că n-avem bani de electrice..... Dacă tot nu ni le permitem, dă-le dreacu'.*
*


Boierule, dumeavoastra soferiti un GLA pe la Praga, Viena, Budapesta rolleyes.gif ..., io sunt sarac (lipit pamantului), am doar o sarakie de sanderas blush.gif si nu imi permit nici macar un arculet electric (pe care il doresc in adancul meu sad.gif ), iar colegul chiar are dreptate:
QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 15:55)
... In adancul vostru va doriti o masina electrica, dar nu va permiteti .... Repet, mai usor de acceptat decat faptul ca sunteti saracicon_mrgreen.gif
*





--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Feb 2023, 19:22
Post #3227


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ești în eroare, geleaul încă n-a părăsit țara... tongue.gif
Iar bogăția e relativă, n-am copii, nu mai am rate, nu fumez, beau puțin, la femei n-am voie... Geleaul a fost o extravaganță, după 15 ani de legumă, la o vârstă la care încă mă mai pot bucura de ea. biggrin.gif

This post has been edited by gabize: 9 Feb 2023, 19:30


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 9 Feb 2023, 20:21
Post #3228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(gabize @ 9 Feb 2023, 18:43)
Zici că m-ar coafa o electrică? Se potrivește stilului nostru?
*



Eu am facut cu 50% mai multi km pe an de cand am electrica. De ce? Simplu! Pentru ca e o placere sa o conduci, e confortabila, costa mai nimic sa mergi cu ea. Nu a existat vacanta la care sa renunt pentru ca aveam electrica si nu aveam cum sa o fac.

QUOTE(gabize @ 9 Feb 2023, 19:11)
Când ieși de pe drumul principal și mergi pe te miri ce coclauri, cu o termică n-ai griji, o amărâtă de stație de benzină sigur găsești.


In Romania sunt de 1 milion de ori mai multe prize de curent decat benzinarii. Orice priza de 220 poate fi folosita, evident, atata timp cat are o tensiune de doamna ajuta. Faci un tur al Romaniei, incarci la pensiune peste noapte la un 220 chior si daca nu faci sute si sute de km zilnic, ca nu stiu ce vacanta mai e aia, atunci poti face toata vacanta doar cu incarcat peste noapte la cazare. Si uite cum iesi mai putin ca timp, ca nu mai ajungi pe la benzinarii deloc.

Iata cum dintr-o data, doua presupuneri despre electrice, care in realitate nu ajung sa fie indeplinite.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Feb 2023, 20:26
Post #3229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Gil26 @ 9 Feb 2023, 19:15)
Boierule, dumeavoastra soferiti un GLA pe la Praga, Viena, Budapesta  rolleyes.gif ..., io sunt sarac (lipit pamantului), am doar o sarakie de sanderas  blush.gif  si nu imi permit nici macar un arculet electric (pe care il doresc in adancul meu sad.gif ), iar colegul chiar are dreptate:
*



N-are dar da bine la flame, mai sarakanilor!
radmasa.gif
Eu am luat Megane in versiunea Benone Sinulescu pentru ca are tot ce-mi trebuie mie, masinile ca care am batut milionul nu aveau mai mult la partea de echipare si m-am simtit foarte bine in ele.
Puteam sa iau electrica, da, dar am preferat sa pun 10kW pe casa panouri si sa am atelierul dotat destul de bine, cu banii de pe alea puteam lua o electrica decenta si va explicam ce bine e si ieftin cu electrica, mai sarakanilor! ca in esenta la asta se reduce treaba.
Asa mai un strung, o freza, ceva suduri, o confectie metalica si nu ma plictisesc, cind vreau sa plec benzina si 7-800km n-am treaba si nici nu alimentez pe drum cu 2,5lei/kWh!
biggrin.gif
Daca as fi avut de umblat la greu prin oras Arcu` ar fi fost in carti dar doar ca masina a 2-a.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Feb 2023, 20:39
Post #3230


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




@clio4edc12, ești ca patefonul stricat, rulezi în buclă aceeași secvență.
Eu nu încerc să te conving că nu e bună electrica pentru tine. Nu mă privește. Și, ca să fiu sincer, nici nu mă interesează.
Mie, repet, mie și stilului meu de viață nu mi se potrivește. Îmi exprim opinia raportat la nevoile mele.
Deocamdată am cu o mașină mai mult decât îmi trebuie. Așa că nu se pune problema achiziției a încă unei mașini strict pentru oraș și periferie. Dar, dacă vor veni acele vremuri, cu siguranță și electricele vor intra în cărți. Pentru că, vezi tu, eu n-am nimic cu electricele în sine. Doar că la alegerea unei mașini trebuie să vezi dacă îndeplinește criteriile minime. Iar pentru mine, pentru drum lung, așa cum practic eu șoferia la drum lung, sunt excluse.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Feb 2023, 20:41
Post #3231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cind o sa ajunga si electricele la preturi decente fara fonfleuri de genul inalta tehnologie, autopilot, inteligenta si mai stiu si eu ce si cite atunci se vor vinde bine, asa sa ajungi sa ceri 20kE pe Arcu` ala de gheseft! ph34r.gif

This post has been edited by Agrig: 9 Feb 2023, 20:43


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 9 Feb 2023, 21:24
Post #3232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




citind pe aici, asa ma bucur ca nu sunt modelator din ala... rolleyes.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 10 Feb 2023, 08:41
Post #3233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




Nu's "di ce" dar traiesc cu impresia ca scaparam de aci de dracu(modus parca) si a venit tac-su(clio) [fara nici un atac la persoane!] .Pina mai ieri ne explica "unul" ce bine e cu termica si ce fain ard electricele, acum venii "altul" si ne explica ce saraci suntem noi ca mergem din punctul A in B nepisati etc!" blink.gif mellow.gif huh.gif
Continuatz....

This post has been edited by tzavalau: 10 Feb 2023, 08:43


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Feb 2023, 08:54
Post #3234


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Tot mai multe postari nascute dintr o frustare a saraciei pe care o traim zi de zi... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Feb 2023, 09:05
Post #3235


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Acuma nici eu nu am bani de un C klasse nou sau o casa in cotroceni, dar nu ma apuc sa zic ca sunt naspa, ca e revizia scumpa sau acde la cutremur....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Feb 2023, 10:05
Post #3236


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(clio4edc12 @ 9 Feb 2023, 16:56)
Din nou, iei doar partea negativa si o extrapolezi. Iei in calcul doar externul si gata, decretezi ca e cah.
*


Pai tocmai am zis ca pentru intern chiar si eu am zis o gramada de lucruri bune despre EV. Deci mi se pare logic sa pun problema dincolo, in extern.....ca in intern am convenit ca suntem de acord.....chiar daca si aici sunt puncte de vedere diferite.....gen stat la bloc la etajul...8 versus curte cu panouri pe casa. Dar in fine....chiar si asa, mutarea poluarii din oras catre afara este un lucru bun.

Deci nu iau externul doar ca sa am ce discuta, iau externul pentru ca acolo este problema. Ideal ar fi un EV pentru oras si o fosila pentru afara, insa nu toti isi pot permite 2 masini, nu toti au nevoie de 2 masini, trecerea de la 1 masina la 2 inseamna si considerente de spatiu, parcare....deci aglomararea infrastructurii existente, e de discutat.

Am avut 2 masini in paralel, Megane si Clio...moment la care am constatat ca mie nu imi trebuie neaparat 2 masini....e suficienta una. Ori cand ai una....de ce sa "sufar" de alea 1-2 ori pe an si sa fac compromisuri.....in conditiile care cu o fosila nu trebuie sa le fac? Despre asta este vorba.

Pentru tine....sau altii de pe aici....acele compromisuri nu inseamna mare lucru. Ok, inteleg si accept asta. Pentru altii inseamna.....suntem diferiti, avem obiceiuri diferite. Deci cei ce vor EV sa-si ia EV, cei ce nu vor...sa nu-si ia. Dar vezi tu....incet incet libertatea de a alege incepe sa fie restrictionata....ceea ce nu mi se pare deloc in regula.

Si asta cu atat mai mult cu cat tema este .....poluarea. Va restrictionam si va fortam la EV-uri pentru ca poluare. Really?? Pai in afara de cateva tari din UE....pe majoritatea celorlalte le cam doare la flex de poluare...deci ori nu le pasa, ori nu considera asta cu poluarea o problema reala, ori nu sunt interesati sa faca compromisuri la stilul lor de viata. Pai si eu de ce ar trebui sa o fac?

This post has been edited by vallixx: 10 Feb 2023, 10:11


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 106 107 108
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 16:13
Dacia