Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cafea, Marci, boabe vs macinata, preparare...etc

Axe
post 13 Oct 2021, 07:47
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Automatele sunt pacatoase din mai multe motive. Au multe piese in miscare si traseul cafelei de la rasnita pana la iesire, poate face depuneri de tot felul, la care e greu de ajuns si curatat.
In plut tot trebuie alimentat cu apa, cafea, scos compartimentul de zat, spalat, tava de scurgere apa, scos grup infuzor, spalat/uscat/gresat, nu e chiar atat de "automat"
Un expresor manual, fie cu cafea, fie pastile, ai doar traseul apei, grija de a avea apa destula si costa de vreo patru ori mai putin.
Referitor la presiune, cel de care vorbeam mai sus, are 19bar.

This post has been edited by Axe: 13 Oct 2021, 07:49


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 13 Oct 2021, 07:54
Post #62


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Coltul meu zen in fiecare dimineata icon_mrgreen.gif

Attached thumbnail(s)
20201226_143237_012__2_.jpg ( Size: 289.11k ) Number of downloads: 603


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Oct 2021, 08:38
Post #63


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu am un Krups automat, functioneaza bine mersi de vreo 3 ani.

Ii fac cate o curatare interna cu pastila atunci cand imi cere si aia e, in rest dopar ii pun apa, il golesc de zat si spal tavita.

Merge cu cafea boabe, nu neaparat ca n-am incredere in ce-mi vand astia ca si cafea macinata, insa prefer sa o macin fix inainte de preparare. Mi se pare ca pastreaza aroma mai bine. Multe din astea macinate.....abia miros a cafea. tongue.gif

Dupa ce am incercat X marci din comert m-am oprit la Movenpick.

Probabil varianta full automata nu obtine cea mai buna cafea insa pentru mine e suficient de buna si mi-e foarte comod ca dimineata (cand nu prea functionez "corect" biggrin.gif ) sa am doar de apasat pe un buton.

This post has been edited by vallixx: 13 Oct 2021, 08:40


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 13 Oct 2021, 09:01
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Asta e un automat cum l-am avut eu pe cel decedat, daca vrei sa vezi ce gasesti prin el, urmaresti filmuletul:
https://www.youtube.com/watch?v=IlGBzeGVB3k&t=8s

Attached thumbnail(s)
epxpr.png ( Size: 776k ) Number of downloads: 471


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Oct 2021, 10:25
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La asta ce-l am curatirea se face extrem de simplu, toata unitatea care asigura presarea cafelei iasa afara, o bag sub jet de apa la citeva zile o data si e curata, mai are la citeva sute de cafele curatirea lui interna cu tableta, apoi aia pentru lapte si decalcifierea, am cutia cu chimicalele lui.
Da, e citeodata enervant, ba vrea curatare, ba decalcifiere, ba scos zatul si tu vrei sa-ti faca cafa!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 13 Oct 2021, 18:28
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Ai vizionat filmuletul? Se pare ca nu. Nu e vorba doar de grupul infuzor, ci de restul furtunurilor si incalzitor, capul din foto


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Oct 2021, 19:03
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Eu cinstit, nu, deoarece este complet alt sistem si am avut-o desfacuta de 2 ori pina acuma, am verificat-o, n-are depuneri pe furtunase sau in alte parti doar pe brewing unit si aia se spala usor si macar de 2 ori pe saptamina.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 13 Oct 2021, 20:19
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Asta așa, la prima strigare...

Screenshot_20211013_201342.jpg ( Size: 157.7k ) Number of downloads: 411


In 2018 s-au aruncat cca. 15.000.000.000 capsule de cafea, corespunzător la aprox. 100.000 tone de deșeuri de aluminiu. Teoretic 100% reciclabil. Dpdv pur statistic, valoarea ar trebui să fie mai mare pentru 2019, 20 si 21 fie și doar pentru că a crescut numărul umanilor de pe planetă.

Plus că pastiluțele.astea micuțe de cafea bunuță-bunuță conțin printre altele, bisfenol A sau furlan. Cine e curios ce înseamnă chestiile astea, poa' să folosească cu încredere Gogu.

This post has been edited by Bwwlan: 13 Oct 2021, 20:21


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 13 Oct 2021, 22:15
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Dupa ce am citit cele 3 pagini ma bucur ca nu beau cafea,prea multa bataie de cap. Pentru musafiri l-am cumparat pe asta si madam mi-a umplut un dulap cu tot felul de capsule care pe mine ma lasa rece.

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20211013_231354_eMAG.jpg ( Size: 341.92k ) Number of downloads: 373


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Oct 2021, 06:04
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Este o problema, ieri cand am luat capsule, mi-au inmanat si o punguta in care sa adun toate capsulele folosite. Aluminiul intra la reciclare iar zatul la ingrasaminte.


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 16 Oct 2021, 10:30
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Pentru cei care beau cafeaua mai lunga, pentru Nespresso variantele "Lungo", merg linistit cu doua apasari pe buton. Dupa ce apas o data pe cafea mare, mai apas o data pe scurta si iese fix cum imi place, mai poti adauga un biscuite, chec etc


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 16 Oct 2021, 12:57
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




Eu unul si "consoarta", nu suntem mofturosi la gust-calitate . De vreo 10 anisori ne-am obisnuit cu arabica, cafea boabe,cumparata usual de pe la lidl,ca marca ...bellaroma! O perioada am cochetat cu cea " bio" la kilogram pina i-au dublat pretul...o perioada cu cea la 500 gr. si acum dupa ce si asteia i-au marit pretul am descoperit , tot la lidl cafea arabica la kilogram , tot bellarom , punga de culoare galbena....ca preparare ...."lunga si p-a-doua" stil american...ca bem ca si camilele apa ~4 x200 pe zi.... biggrin.gif
La filtru clasic bineinteles!!

This post has been edited by tzavalau: 16 Oct 2021, 14:10


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Oct 2021, 14:21
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Axe @ 14 Oct 2021, 06:04)
Este o problema, ieri cand am luat capsule, mi-au inmanat si o punguta in care sa adun toate capsulele folosite. Aluminiul intra la reciclare iar zatul la ingrasaminte.
*



La Tassimo capsulele sint de plastic, folia de sigilare este alu insa plastifiat pe partea de contact cu cafeaua.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 16 Oct 2021, 14:54
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Cea mai buna "instalatie" de preparat cafea pe care am vazut-o aici pe forum o are colegul #Fratzica . Dar , pentru ca exista si un dar . Cand ai cativa musafiri cafegii trebuie sa-ti iei "concediu" pentru ai indestula . Un apropiat al meu si-a cumparat si un espressor automat pentru acestia . Cu o asemenea instalatie trebuie sa ai timp pentru ca presupune atentie la macinat , la tampat , etc . Felicitari pentru investitie .
Eu am tracut succesiv de la cafeaua fiarta , la filtru , espressor manual , espressor automat Delonghi , Philips Latte Go seria 3200 doua bucati . De ce doua bucati ? Pentru ca primul care l-am cumparat acum aproape doi ani a prins un corp strain in rasnita si s-a blocat . Pentru ca m-am "boierit " intr-un asemenea hal ca nu mai suport cafeaua fiarta sau la filtru si nu stiam cat dureaza reparatia , am mai cumparat unul identic . Logica a fost ca daca se mai strica ceva la unul , il am pe celalalt , eventual pentru componente de schimb . Pot spune ca Philips-ul face o cafea mai buna decat Delonghi Magnifica . Probabil temperatura , presiunea pompei si alte particularitati ale infuzorului .
Dupa ani de incercari a multor marci de cafele din magazine precum si de la prajitori particulari , de diferite preturi ( pana la 180 ron kg) , de la diferite altitudini si din diferite tari , m-am oprit la o cafea de pret mediu Dallmayr arabica 100% Etiopia . Aceasta cafea are o prajire sub medie ( doua punct din cinci) , usor acrisoara si o aroma specifica clara decelata mai intens la espresso .
Eu dimineata beau o cafea medie si imediat dupa un espresso de cca 35 ml , cu un gust puternic si consistenta usor onctuoasa . Daca va intereseaza de unde o cumpar va pot spune ulterior .
PS. Gustul este puternic influentat de granulatia macinaturii . Daca este foarte fin macinata cafeaua va iesi mai aromata dar mai amara , ceea ce va necesita o corectie din indulcitor ( va avea si cofeina mai multa , fiindca creste suprafata de extractie cat si timpul de contact al apei cu cafeaua , cofeina fiind hidrosolubila ) Daca o macinati mai mare ( mai mascata) cafeaua va iesi putin mai acra , ceva mai decolorata si cu mai putina cofeina . Si inca ceva . Sortul Arabica are mai putina cofeina , este mai aromata , mai acrisoara , face mai putina crema . Soiul Robusta , are cofeina mai multa , pare mai tare , face mai multa crema , dar nu are savoarea soiului Arabica

This post has been edited by georgstelsib: 16 Oct 2021, 14:57


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 16 Oct 2021, 14:57
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Agrig @ 16 Oct 2021, 15:21)
La Tassimo capsulele sint de plastic, folia de sigilare este alu insa plastifiat pe partea de contact cu cafeaua.
*


Plastic aluminiu tot te omoara: BPA, chestii ...

Am luat si eu un nespresso dupa un automat cu boabe care mi-a scos peri albi.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Oct 2021, 16:33
Post #76


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Nefiind un bautor de cafea pot zice ce zicea un bun amic, fost patron de bar

Cafea din boabe (care ti le permiti), fugi de cutiute..concentrate etc, ceramica nu fier la macinat si Saeco.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Oct 2021, 16:53
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Asta cu plasticul este doar un lait motiv de parca totul merge prin tevaraie si recipienti de Argint sau macar cupronichel.
Macar pina ajunge la mine apa si tot trece prin conducte de plastic, inainte trecea prin conducte de Pb si eram sanatosi, acuma cautam soarele cu luminarea.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 16 Oct 2021, 18:11
Post #78


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(georgstelsib @ 16 Oct 2021, 15:54)
Cea  mai  buna "instalatie" de  preparat cafea  pe  care  am  vazut-o  aici  pe  forum  o are  colegul #Fratzica . Dar ,  pentru  ca  exista  si  un  dar .  Cand  ai  cativa musafiri  cafegii trebuie  sa-ti  iei "concediu"  pentru  ai  indestula . Un  apropiat  al  meu si-a  cumparat  si  un  espressor  automat  pentru  acestia . Cu  o  asemenea  instalatie trebuie  sa  ai  timp  pentru  ca  presupune  atentie  la macinat  , la  tampat , etc . Felicitari  pentru  investitie .

Multumesc pentru apreciere, e un setup basic comparativ cu ceea ce am vazut pe forumurile de specialitate insa isi face treaba.
Asa este, cand am mai mult de 2 invitati mi-e cam greu sa livrez repede cestile de cafea, mai ales daca este necesar sa adaug si lapte frotat. (procedura pentru un espresso simplu / dublu fiind - cantarit 18g de boabe, rasnit, eliminat cocoloasele de cafea, nivelat cafeaua in sita si la sfarsit tamparea cafelei)
Pana acum insa am primit numai aprecieri legate de calitatea cafelei si nu deranjeaza timpul mai lung de asteptare. Ba chiar de multe ori ma trezesc cu spectatori pe langa aparat, poate fi un subiect de discutie foarte interesant.


QUOTE(georgstelsib @ 16 Oct 2021, 15:54)
Dupa  ani  de  incercari a  multor  marci  de  cafele din magazine precum  si  de  la  prajitori  particulari  ,  de  diferite  preturi ( pana  la  180 ron kg) , de  la  diferite  altitudini  si  din  diferite  tari , m-am  oprit la o cafea  de  pret  mediu  Dallmayr arabica 100% Etiopia . Aceasta  cafea are  o  prajire  sub medie ( doua punct din cinci) , usor  acrisoara si  o  aroma  specifica clara decelata  mai  intens la espresso .


Eu folosesc doar cafea proaspat prajita de 3-4 saptamani, max 1 luna, ca sa ii dea timp sa se degazeze dupa procesul de prajire. Sau cand am chef de acel espresso pe care l-am baut in Italia, iau o punga mica de Lavazza Oro prajita cat mai recent.

QUOTE(georgstelsib @ 16 Oct 2021, 15:54)
PS. Gustul este  puternic  influentat de granulatia  macinaturii . Daca  este  foarte  fin  macinata cafeaua  va  iesi  mai  aromata  dar  mai  amara  ,  ceea  ce  va  necesita  o  corectie  din  indulcitor ( va  avea  si  cofeina  mai  multa , fiindca  creste  suprafata  de  extractie  cat  si  timpul  de  contact  al  apei cu cafeaua , cofeina  fiind  hidrosolubila ) Daca  o  macinati  mai  mare ( mai  mascata) cafeaua  va  iesi  putin  mai  acra , ceva  mai  decolorata  si  cu  mai  putina  cofeina . Si  inca  ceva . Sortul  Arabica are  mai  putina  cofeina , este  mai  aromata , mai  acrisoara , face  mai  putina  crema . Soiul Robusta , are  cofeina  mai  multa , pare  mai  tare , face  mai  multa  crema , dar  nu  are  savoarea soiului Arabica
*



Despre subiectul asta se poate discuta la infinit, eu unul am renuntat de vreun an sa imi mai bat capul, sunt atatia parametri care influenteaza gustul incat mi-am dat seama ca pana la urma ar trebui sa ma bucur de cafea si gata. Inainte de aparatul asta am avut un Saeco Poemia pe care il modificasem in fel si chip, cu PID, portafiltru bottomless s.a.m.d. Asta nou a venit cu toate deja instalate, l-am desfacut doar sa ii scad presiunea de extractie de la 12 la 8 bar invartind de un surub si atat. Simple is better.

QUOTE(wolfin @ 16 Oct 2021, 17:33)
Nefiind un bautor de cafea pot zice ce zicea un bun amic, fost patron de bar

Cafea din boabe (care ti le permiti), fugi de cutiute..concentrate etc, ceramica nu fier la macinat si Saeco.
*



Saeco nu mai are nici o legatura cu Saeco de pe vremuri de cand a fost cumparat de Philips.

QUOTE(Agrig @ 16 Oct 2021, 17:53)
Asta cu plasticul este doar un lait motiv de parca totul merge prin tevaraie si recipienti de Argint sau macar cupronichel.
Macar pina ajunge la mine apa si tot trece prin conducte de plastic, inainte trecea prin conducte de Pb si eram sanatosi, acuma cautam soarele cu luminarea.
*



Asa e, insa una e apa rece trecuta prin plastic si alta e apa fierbinte.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Oct 2021, 18:14
Post #79


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Discutia ref saeco are ceva ani.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 16 Oct 2021, 18:15
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




QUOTE(wolfin @ 16 Oct 2021, 16:33)
Nefiind un bautor de cafea pot zice ce zicea un bun amic, fost patron de bar

Cafea din boabe (care ti le permiti), fugi de cutiute..concentrate etc, ceramica nu fier la macinat si Saeco.
*



Saeco a fost preluat de Philips si este un fel de "divizie de lux" , la fel cum Lexus-ul este divizia de lux a Toyota . Philips Saeco este mai performant , mai complex , cu componente de mai buna calitate dar si cu preturi mult mai mari.
Rasnita de ceramica este folosita si la modelele Philips Latte Go . Superioritatea acestei rasnite consta in durabilitate , fata de cele din otel si in special faptului ca nu incalzeste atat de mult cafeaua la rasnire pierzand mai putin parte din uleiurile eterice care dau gustul si aroma cafelei .





--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Oct 2021, 18:18
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Fratzica @ 16 Oct 2021, 18:11)

Asa e, insa una e apa rece trecuta prin plastic si alta e apa fierbinte.
*


O fi, insa fierbinte sta minute, in tevi ...depinde, cu orele, cu zilele, etc.
La ora asta dupa mine e cel mai mic motiv de ingrijorare asta.

This post has been edited by Agrig: 16 Oct 2021, 18:21


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 16 Oct 2021, 18:48
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




#Fratica : "Despre subiectul asta se poate discuta la infinit, eu unul am renuntat de vreun an sa imi mai bat capul, sunt atatia parametri care influenteaza gustul incat mi-am dat seama ca pana la urma ar trebui sa ma bucur de cafea si gata. Inainte de aparatul asta am avut un Saeco Poemia pe care il modificasem in fel si chip, cu PID, portafiltru bottomless s.a.m.d. Asta nou a venit cu toate deja instalate, l-am desfacut doar sa ii scad presiunea de extractie de la 12 la 8 bar invartind de un surub si atat. Simple is better."

M-am "chinuit si eu cu PIP -ul electronic si celelalte , renuntand intre timp . Diferentele erau greu perceptibile . Totusi vad ca espressoarele Ourson se lauda cu 19 bari la pompa . Dupa ce ai redus la tine presiunea de la 12 lq 8 atm ai simtit o diferenta in bine la gust ?
Apoi granulatia pe care o folosesti la rasnire merge spre pudra , sau o lasi un pic mai mare ? MUltumiri .


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 16 Oct 2021, 18:58
Post #83


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(georgstelsib @ 16 Oct 2021, 19:15)
Rasnita de  ceramica este  folosita  si  la  modelele Philips Latte Go . Superioritatea  acestei  rasnite  consta  in  durabilitate ,  fata  de  cele din  otel si in  special faptului  ca  nu  incalzeste  atat  de  mult cafeaua  la  rasnire  pierzand  mai  putin  parte  din  uleiurile eterice  care  dau  gustul  si  aroma  cafelei .
*



Discurile de otel sunt mai des intalnite decat cele de ceramica, rasnitele high end de exemplu au numai discuri de otel de diametru mare (> 60 mm) si turatie joasa, nu au probleme legate de incalzirea macinaturii.
In clipul asta de exemplu, toate rasnitele au discuri de otel.

Rasnita mea are discuri conice de otel de 38 mm.

<span class='edit'>16 Oct 2021, 20:07:</span>
QUOTE(georgstelsib @ 16 Oct 2021, 19:48)
#Fratica :  "Despre subiectul asta se poate discuta la infinit, eu unul am renuntat de vreun an sa imi mai bat capul, sunt atatia parametri care influenteaza gustul incat mi-am dat seama ca pana la urma ar trebui sa ma bucur de cafea si gata. Inainte de aparatul asta am avut un Saeco Poemia pe care il modificasem in fel si chip, cu PID, portafiltru bottomless s.a.m.d. Asta nou a venit cu toate deja instalate, l-am desfacut doar sa ii scad presiunea de extractie de la 12 la 8 bar invartind de un surub si atat. Simple is better."

M-am "chinuit  si  eu cu PIP -ul  electronic si  celelalte , renuntand  intre  timp . Diferentele  erau  greu  perceptibile . Totusi  vad  ca  espressoarele  Ourson se  lauda  cu  19 bari la  pompa . Dupa  ce  ai  redus la  tine  presiunea de  la  12  lq 8 atm  ai  simtit o  diferenta  in  bine  la  gust  ?
Apoi  granulatia  pe  care  o  folosesti  la  rasnire merge  spre  pudra , sau  o  lasi  un   pic  mai  mare ? MUltumiri .
*



Reglarea la 8 bar scade mult posibilitatea aparitiei channeling-ului (fluxul de apa trece printr-un singur canal in loc sa treaca prin toata masa de cafea si iese o zeama acra in loc de cafea). Cel mai bine se vede acest fenomen prin portafiltrul bottomless. In rest, gustul nu mi se pare diferit, doar consistenta rezultatului din ceasca dupa fiecare extractie este mult imbunatatita.

Granulatia este dictata de raportul cantitate lichid extrasa vs. timp. Caut (sau mai bine zis, cautam, mi s-a luat intre timp, acum doar cantaresc) sa scot 36g de lichid in 30-36 secunde. Acum ma uit doar cum curge lichidul in ceasca si imi dau seama daca e macinatura prea fina sau prea grosiera.

Cat despre Ourson, n-am auzit de ei, aia 19 bari la pompa sunt doar pentru marketing, poate sa aiba si 100 de bari, asta nu inseamna ca face o cafea mai buna. Presiunea mare (ma refer la 12-15 bar) e necesara pentru cialde, nu pentru cafeaua macinata.

This post has been edited by Fratzica: 16 Oct 2021, 19:16


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 17 Oct 2021, 06:09
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Da, multumiri. La mine granulatia imi da cca 35 ml in cca 20 sec . Pot s-o macin mai fin pentru a lungi timpul . Insa nu-mi place gustul amar , desi folosesc doar arabica .


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 17 Oct 2021, 06:32
Post #85


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(georgstelsib @ 17 Oct 2021, 06:09)
nu-mi  place  gustul  amar  ,  desi  folosesc  doar  arabica .
*


Nu comentez.

Vezi ca poti indulci cafeaua cu zahar sau pastile de zaharina!


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 17 Oct 2021, 10:15
Post #86


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(georgstelsib @ 17 Oct 2021, 07:09)
Da,  multumiri. La  mine granulatia imi  da  cca 35 ml  in  cca 20 sec . Pot  s-o  macin  mai  fin  pentru  a  lungi  timpul . Insa  nu-mi  place  gustul  amar  ,  desi  folosesc  doar  arabica .
*


Depinde si de cantitatea de cafea prin care trece apa.
Eu folosesc 18g cafea pentru a obtine 18g x2 lichid in ~ 18x2 sec. Asta ar fi calculul.

Arabica este doar un indicator legat de soiul cafelei, nu si de calitatea acesteia.
James Hoffmann (o referinta in domeniul cafelei) are un clip foarte interesant pe tema asta - link.
Recomand si seria asta de 6 episoade pentru "intelegerea" espresso-ului - link.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 17 Oct 2021, 11:50
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Da , toate acestea le-am studiat cu ani in urma . De asta m-am oprit (la espressorul automat) la boabele Arabica Etiopia , mai mici , mai putin pajite (2 / 5) si ma "joc doar din granulatia cafelei , lasand toti ceilalti parametri constanti . Cafeaua este Dallmayr Etiopia fiind importata direct din Germania , stiind faptul ca statul german isi respecta propriul cetatean prin durele standarde de calitate DIN . Din granulatie o fac mai aromata, amara , acrisoara , onctuoasa sau fluida . Nu mai umblu la temperatura . Cu cca 3 ani in urma am gasit la Kaufland in preajma sarbatorilor de iarna si de Pasti o cafea in cutie din tabla Exquisit Arabica Etiopia ( nu Moca) . Aceea a fost cea mai buna cafea bauta de mine ( si am spus mai sus ca am incercat si cafelele de pana la 180 ron din prajitorii ) .

PS, Pentru cei care detin espressoare Philips Latte Go si au problema la modificarea granulatiei cafelei . Se pare ca rasnita se blocheaza intr-o anumita pozitie iar macinatura ramane ori prea mare , ori prea mica .
Remediu : se scoate toata cafeaua din cuva , se fac cca 2 cafele , la a treia se aude rasnita mergand in gol . Se apasa rozeta si se invarte la maximum si la minimum de cateva ori , apoi se fixeaza in pozitia dorita . In continuare se misca rozeta spre minimum doar cate o pozitie ( la 2-3 zile) .


This post has been edited by georgstelsib: 17 Oct 2021, 12:39


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 17 Oct 2021, 12:21
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(Fratzica @ 17 Oct 2021, 10:15)
Depinde si de cantitatea de cafea prin care trece apa.
Eu folosesc 18g cafea pentru a obtine 18g x2 lichid in ~ 18x2 sec. Asta ar fi calculul.

Arabica este doar un indicator legat de soiul cafelei, nu si de calitatea acesteia.
James Hoffmann (o referinta in domeniul cafelei) are un clip foarte interesant pe tema asta - link.
Recomand si seria asta de 6 episoade pentru "intelegerea" espresso-ului - link.
*



Îl urmăresc și eu de ceva timp pe tipul ăsta. Pe lângă chestiile noi și utile pe care le-am aflat e și o plăcere să-l urmărești și e genul de om care îl face și pe un neinteresat să devină băutor de cafea...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 17 Oct 2021, 12:47
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Bautor de espresso . Dupa cativa ani in care bei doar espresso ramai dependent , nu o sa mai poti bea nici cafea fiarta si nici filtru .
Sigur nu este bine sa cadem in extremism . Eu de exemplu nu am cautat in cafea gustul de capsuni , cacao , flori de camp , etc , cu care-si fac reclama vanzatorii . Pentru a decela subtilitatile acestea ai nevoie de niste papile gustative supraspecializate si exercitiu pe masura . Mie imi place ca espresso-ul sa aiba gust de cafea dupa cum imi place ca vinul sa aiba gust de struguri . Mai departe este supraspecializare , sau mult snobism.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 18 Oct 2021, 10:13
Post #90


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(dandobre @ 17 Oct 2021, 13:21)
e genul de om care îl face și pe un neinteresat să devină băutor de cafea...
*


Exact.

QUOTE(georgstelsib @ 17 Oct 2021, 13:47)
Bautor  de  espresso .  Dupa  cativa  ani  in  care  bei doar  espresso ramai  dependent ,  nu  o  sa  mai  poti  bea  nici  cafea fiarta  si  nici  filtru .
Sigur  nu  este  bine  sa  cadem  in  extremism .  Eu  de  exemplu  nu  am  cautat  in  cafea gustul  de  capsuni , cacao , flori  de  camp , etc  ,  cu  care-si  fac  reclama vanzatorii . Pentru  a  decela  subtilitatile  acestea  ai  nevoie  de  niste  papile gustative  supraspecializate si  exercitiu  pe  masura . Mie imi place ca espresso-ul  sa  aiba gust  de  cafea  dupa  cum  imi  place  ca  vinul  sa  aiba  gust  de  struguri .  Mai  departe  este  supraspecializare , sau  mult  snobism.
*


Espresso beau de foarte mult timp, in toate formele lui (ristretto, simplu, dublu, macchiato, latte, flat white).
Insa nu refuz o cafea turceasca, o cafea la ibric (dupa reteta gasita in 2009 la un coforumist - link), un americano, un v60 (care e o cafea la filtru, pana la urma) sau un aeropress.
Singura cafea pe care nu o agreez insa e cea facuta la... espressoare automate icon_mrgreen.gif, mi se pare artificiala ca si gust / prezentare. Poate n-am nimerit eu inca automatul care sa ma multumeasca.

This post has been edited by Fratzica: 18 Oct 2021, 10:14


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:13
Dacia