Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Volkswagen Passat B6. De doua ori.

Raduchu
post 14 Oct 2020, 12:07
Post #61


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Am zis mai sus - arcuri si flanse SACHS, amortizoare KYB, surubul + piulita de la fuzeta Febi. smile.gif

Au venit piesele, le-am bagat in portbagaj, asteapta cuminti sa fie montate. Ca o parantez, arcurile sunt facute in Olanda, amortizoarele sunt facute in Spania si flansele in China.

Ce mi se pare dubios este faptul ca nu am primit piulitele de la surubul fuzetei, dar ma rog, astea probabil le au pe stoc la service, deci nu imi bat capul daca mai trebuie maruntisuri de genul. Noi sa fim sanatosi.

edit: le-am scris pe chat celor de la autokarma de treaba asta cu piulitele si m-a sunat un baiat sa-mi zica ca urmeaza sa mai primeasca un set de suruburi(si piulite, teoretic) de la furnizor, iar in cazul in care intr-adevar vin si piulitele o sa mi le trimita separat, astfel in caz contrar o sa modifice la ei pe site numele la aceasta piesa sa precizeze ca vin doar suruburile.

This post has been edited by Raduchu: 14 Oct 2020, 13:24


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Oct 2020, 14:08
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pe OE sunt 2 coduri, surub si piulita. Deci vin separat. Asa ar trebui sa fie si la Febi. Ca sa te lamuresti baga pe catalogul Febi sa vezi exact reperul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 15 Oct 2020, 09:16
Post #63


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Am verificat in catalog, vine si piulita. Nu mai conteaza, bine ca nu a fost altceva mai important.

S-a dus tatal meu cu ea la service acum de dimineata si a avut noroc sa fie liber. La pranz trebuie sa fie gata. smile.gif

This post has been edited by Raduchu: 15 Oct 2020, 09:16


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 15 Oct 2020, 11:19
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




Raduchu ce cantitate de ulei folosesti la schimb? Ieri am schimbat uleiul si am pus doar 3.6l cu gandul ca mai completez dimineata cu motorul rece daca mai e nevoie. Dar dimineata nivelul era la maxim din ce am vazut pe joja. Data trecuta stiu ca am pus 4l fix si era peste maxim.
Oricum joja aia mi se pare super aiurea de verificat, se murdareste toata cand o scoti.


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 15 Oct 2020, 11:50
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Sunt curios cat de mare va fi diferenta de feeling, dupa inlocuirea suspensiei fata...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 15 Oct 2020, 12:51
Post #66


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




QUOTE(tr04www @ 15 Oct 2020, 12:19)
Raduchu ce cantitate de ulei folosesti la schimb? Ieri am schimbat uleiul si am pus doar 3.6l cu gandul ca mai completez dimineata cu motorul rece daca mai e nevoie. Dar dimineata nivelul era la maxim din ce am vazut pe joja. Data trecuta stiu ca am pus 4l fix si era peste maxim.
Oricum joja aia mi se pare super aiurea de verificat, se murdareste toata cand o scoti.
*



La schimburi iau bidonul de 5 litri si intra cam ~4,4 litri. Dar eu am pompa de 1.9 si poate de asta intra mai mult, ca odata cu eliminarea balansierilor se mareste capacitatea baii de ulei, nu? unsure.gif

Si la cea neagra, tot cam atat intra, nu m-am uitat sa vad cat ulei a mai ramas in bidon dupa ce am luat-o de la service cand i-am facut revizia cap-coada.

La ambele masini uleiul este la maxim pe joja. Oricum eu la ~8k fac schimburile de ulei + filtre si poate nu apuc sa vad daca papa sau nu ulei. Cu cea neagra am aproape ~5k facuti de la schimb si vad ca nu a consumat nimic, ceea ce e ok, ca nu are voie sa consume.

Tu ce ulei folosesti? Eu am bagat doar VAG 5W30, dar nu se mai fabrica asta, au trecut pe 0W30.

@YRX astept impresii despre uleiul asta, daca se poate. biggrin.gif

Am mai citit pe net despre uleiuri si unii laudau uleiul asta - FUCHS TITAN GT1 PRO-C3 XTL 5W30.
Aveti careva experiente cu acest ulei?

@dandobre si eu sunt curios ce diferenta o sa fie. O s-o pedalez diseara si revin cu impresii. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 15 Oct 2020, 13:34
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




Tot Volkswagen 5w30.foloseam si eu, dar daca nu se mai fabrica am trecut la Liqui Moly 4200 5w30.
Filtre Mahle(ulei, aer si.motorina) si la cel de polen Mann cu polifenol.


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Oct 2020, 16:36
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ai rabdare ca in we il pun. M-am uitat in istoric si primele 2 schimburi de ulei le-am avut cu 506.01 care OE e 0w30, ca nu aflasera nici belgienii de 507.00. Ala e un ulei foarte scump, 300 si ceva de lei bidonul, recomandat pentru R5 si V10 fara DPF.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 15 Oct 2020, 16:40
Post #69


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Raduchu @ 15 Oct 2020, 13:51)
Am mai citit pe net despre uleiuri si unii laudau uleiul asta - FUCHS TITAN GT1 PRO-C3 XTL 5W30.
Aveti careva experiente cu acest ulei?
*


Am folosit la Golf preț de 7 schimburi. Foarte mulțumit.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 15 Oct 2020, 20:30
Post #70


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




@dandobre am fost de m-am dat un pic cu masina, se simte intr-adevar o diferenta. Parca nu se mai simt asa de tare denivelarile. La franare, aproape de oprire, nu se mai lasa de bot, cum se lasa inainte (e si destul de grea masina, ce-i drept). Plus ca pe viraje se simte de asemenea o diferenta in bine.

Per total, sunt multumit. Daca mai tinem cont si de faptul ca am dat pe toata suspensia fata aceeasi bani cat am dat pe doua cauciucuri la cea neagra, eu zic ca e o investitie buna. laugh.gif

@tr04www Si la Liqui Moly ala ma gandeam. Sunt in balanta Liqui Moly Top Tec 4200, Motul Specific/X-clean+ si Fuchs-ul. Toate 5W30, respectand norma 507.00, ofcors.

Cati km are masinuta?

@YRX nu e graba, ca abia prin martie preconizez ca o sa vina vremea schimbului de ulei. Doar ca sunt un pic reticent in a pune 0W30 in niste motoare cu rulaj sanatos. Stiu ca vascozitatea "la cald", 30, e aceeasi, doar ca daca producatorul a zis 5W30, atunci din ala sa fie.

@MyKe89 multam de feedback!

This post has been edited by Raduchu: 15 Oct 2020, 20:30


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Oct 2020, 20:43
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Daca luam reper Shell ect c2/c3 sau av-l (ca la OE nu avem specificatii) vascozitatea la cald e chiar mai mare la 0w30 (11,9) fata de 5w30 (11,6). Mai exista 0w30 cu peste 12, Motul, Mobil1.
Si eu m-am gandit de doua ori daca sa bag 0w30, dar nu cred ca e nici un dezavantaj, din contra, putin plus.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 15 Oct 2020, 21:17
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




QUOTE(Raduchu @ 15 Oct 2020, 21:30)

@tr04www Si la Liqui Moly ala ma gandeam. Sunt in balanta Liqui Moly Top Tec 4200, Motul Specific/X-clean+ si Fuchs-ul. Toate 5W30, respectand norma 507.00, ofcors.

Cati km are masinuta?


*



248000 km.


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 15 Oct 2020, 21:26
Post #73


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




QUOTE(YRX @ 15 Oct 2020, 21:43)
Daca luam reper Shell ect c2/c3 sau av-l (ca la OE nu avem specificatii) vascozitatea la cald e chiar mai mare la 0w30 (11,9) fata de 5w30 (11,6). Mai exista 0w30 cu peste 12, Motul, Mobil1.
Si eu m-am gandit de doua ori daca sa bag 0w30, dar nu cred ca e nici un dezavantaj, din contra, putin plus.
*



Am inteles, deci teoretic ar trebui sa fie o idee mai ok. Sunt curios daca o sa fie vreo diferenta in mersul motorului tancului tau. smile.gif


@tr04www cum stai cu dpf-ul? Ce incarcare ai la masa de cenusa?


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 16 Oct 2020, 07:29
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




Habar nu am. Am tot avut vcds-ul la indemana dar nu mi-a dat prin cap sa verific.
Din ce am observat isi face regenerare cam la 400-500 km daca merg mai mult extraurban si un pic mai des daca merg prin oras.

This post has been edited by tr04www: 16 Oct 2020, 07:29


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 16 Oct 2020, 10:53
Post #75


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




E mai mult decât ok atunci. smile.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Oct 2020, 20:17
Post #76


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Sa nu-l lasam pe colegul marksman sa fie singurul care scutura praful si sa-l mai stergem si noi. tongue.gif

Ma bate gandul sa ma duc cu păsatul negru la resoftat. Castigurile ar fi mai mult decat decente, insa nu stiu ce sa zic in privinta fiabilitatii, tinand cont ca si masina are deja o varsta si niste kilometri. Plus ca trebuie sa tinem cont de faptul ca i-am facut toate schimburile + distributia, eu unul nu prea vad cum altcumva as putea s-o mai "pregatesc". unsure.gif

Resoftarea s-ar face la A Team Performance, unde am fost asigurat ca se face o diagnoza initiala masinii + o colectare de log-uri pe dyno/din mers si abia apoi se decide daca masina e apta sau nu pentru operatiune. Am precizat ca doresc ceva safe din toate punctele de vedere, nu vreau probleme cu turbina sau DPF. De ambreiaj nu ma leg, pentru ca ar trebui sa suporte operatiunea, volanta nu bate si nu-l simt sa patineze. Daca o face figuri, ghinion, se schimba. smile.gif

Aveti careva experiente neplacute cu alt soft pe masina decat cel pus de fabrica?


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 29 Oct 2020, 20:25
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




De la cât la cât o modifici?

Dacă nu luam tractorul, mergeam cu regina la resoftat de la 105 la 125 cp.
La Ford deocamdată îmi ajung 150 plus că, având cutie automată, mă gândesc că e mai complicat.

In 2009, am resoftat un Megane 2.2, 1.5dci de la 80 la 100cp și nu am avut probleme, dar mașina avea cam 40k la bord.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Oct 2020, 20:30
Post #78


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




170cp/350 Nm -> 210-220cp/420-450 Nm

Pe mine m-au intrebat daca am DSG sau manuala, cica DSG-ul e cam sensibil, dar manuala nu e. Din ce am citit pe net, sper sa nu fi citit tampenii, volanta stock duce ~550 NM, deci dpdv al ambreiajului e ok.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 29 Oct 2020, 21:10
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Nu știu ce să zic. E cam sus pentru un motor de 2l, doar cu modificări de soft. Acum depinde și de cât de profesioniști sunt cei care o fac. Poate comentează și madhorse pe aici, că el e pățit...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Oct 2020, 21:22
Post #80


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




2.0 TFSI-ul se duce pana in 260 CP de la 200..dar vorbim de benzina, alta mancare de peste.

Revenind la tractoare, si mie mi se pare cam la limita, sincer sa fiu. Ei m-au asigurat ca nu sunt probleme, ca softul lor este liniar, deci teoretic vorbind nu ar trebui sa sufere nici o componenta.

Da, poate comenteaza si madhorse ceva..


Astia sunt baietii in cauza:

https://www.autoyas.com/RO/Deva/53944322278...thorised-dealer

Daca se considera reclama, pot sa sterg, fara nici o suparare.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 29 Oct 2020, 22:32
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




N-am auzit de ei, iar pe siteul lor e normal sa scrie de bine, că doar își fac singur reclamă. Chiar dacă sunt cei mai profesioniști tuneri din Ro, întotdeauna va exista un risc atunci când umbli la mașină. Ceva de genul explicației pe care o dă tipul ăsta cam de la min 13.. https://youtu.be/tS6twlwUeAg chiar dacă acolo e vorba de altceva.
Dacă iei asta in considerare și ești împăcat cu ideea că dacă se va strica ceva îți poți permite reparația, nu văd nicio problemă...
Mai departe depinde și de modul în care e exploatată mașina și de rigurozitatea servisarii periodice...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Oct 2020, 22:51
Post #82


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Nu e chiar site-ul lor propriu-zis, e un site unde poti sa gasesti service-uri. Sunt reprezentanti ai astora: https://a-team-performance.ro/. Dar da, e normal sa-ti faci singur o reclama buna, ca sa-ti vinzi marfa. biggrin.gif

Un schimb de ambreiaj nu mi s-ar parea capatul lumii, dar sa nu apara probleme la turbo, injectie..
Pentru ca tot ce e obosit acum, dupa softare clar o sa-si dea duhul. Iar in legatura cu servisarea periodica, nu e o problema asta, incerc sa am grija de ea cat pot de bine atat in intretinere, cat si in exploatare.

Cred c-am sa las sa treaca iarna si pana atunci ma mai documentez. Este suficient de fasneata si acum, dar intotdeauna e loc de mai bine. smile.gif

This post has been edited by Raduchu: 29 Oct 2020, 22:51


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Oct 2020, 23:32
Post #83


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Vreo 70k km cu o mașină resoftata am făcut eu. Cifrele erau o creștere de la 210 cp la aproximativ 250, iar nm de la 400 la aproximativ 500...nu am pus-o pe dyno însă același soft măsurat pe mașini identice cam pe aici scotea valorile. Eu am luat mașina sh, fostul proprietar a făcut resoftare pe la 20k km, eu am luat mașina la aproximativ 60k km. Cât am ținut eu mașina, singurele probleme pe care le pot lega de softul nou cumva au fost ambreiajul care a picat la aproximativ 90k km împreună cu volanta, și tripodele de la planetare. În rest, zero probleme cu turbina sau injectoare sau alte chestii legate de motor.

Ce pot sa spun e ca mașina a primit schimburi de consumabile la maxim 10k km cu uleiul recomandat de constructor și că a văzut talpă destulă...fără prea multă compasiune pentru mecanica la fostul proprietar, cu grijă mai multă la mine. Motorul era în parametri și dpdv al fumului scos, spre deosebire de tuning uri făcute pe genunchi care transforma mașina în locomotiva...

Mie mi-a plăcut foarte mult cum mergea mașina și nu pot fi sigur că ce a picat e din cauza softului sau a modului de exploatare...deci nu îmi pare rău că a fost așa. Pentru Mazda 3 din semnătura există posibilitatea de a o modifica de la 120 la 170 cp (e gatuita artificial din soft) însă garanția mă retine să fac pasul ăsta...altfel era deja făcut upgrade-ul



--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 30 Oct 2020, 10:29
Post #84


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Mersi de opinie. Banuiesc ca de Alfa era vorba. tongue.gif

Nu se pune problema de servisare, parca am mai scris pe aici, pe la 7-8k fac revizia. Nici de talpa nu se pune problema, nu cred ca e drum in extraurban unde sa nu vada o talpa sanatoasa. rolleyes.gif

Iar la pretul propus de baietii astia de la A Team Performance, ~350 euro, nu imi fac probleme ca soft-ul ar fi facut "pe genunchi".

Am vreme sa ma mai documentez, doar nu e graba.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 2 Nov 2020, 12:17
Post #85


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




As schimba placutele pe spate la aia gri. Imi aduc aminte ca la ultima revizie erau pe terminate si ieri am observat ca motorasele la frana de mana "strang" cam mult. Asa ca o sa iau discuri si placute noi.

Vad ca pe autokarma au pret bun la TRW - cam 300 lei discurile si placutele. Pe fata am discuri si placute ATE, are ceva daca pun TRW pe spate?


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Nov 2020, 13:40
Post #86


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Ce sa aiba, poate chiar sunt mai bune

Atentie insa la retragerea motoraselor, ca parca se foloseste VCDS. Uni cu clone au mai dat gres.

Studiaza bine problema, sa nu cumperi si motorase apoi


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 2 Nov 2020, 13:44
Post #87


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Am VCDS, nu-i problema. Clona, ce-i drept, dar imi fac treaba cu ea.

Procedura se gaseste pe internet:

Deschiderea pistoanelor pentru inlocuirea placutelor de frana pe spate se realizeaza in felul urmator:

[Select] [53 – Parking Brake] [04 – Basic Settings] Grup: 006
[Start!] Activating basic settings
[CON/DEC/Next] (Aici etrierul se va deschide.)
[Done, Go back!] Acum se pot inlocui placutele de frana

Inchiderea pistoanelor dupa inlocuirea placutelor de frana pe spate

[Select] [53 – Parking Brake] [04 – Basic Settings] Grup: 007
[Start!] Activating basic settings
[CON/DEC/Next] (Aici etrierul se va inchide.)
[Done, Go back!]
Nota: Grup-ul 010 in „basic settings” are caracter de test; in prima faza etrierul se deschide 1x, dupa care strange de 3x.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 Nov 2020, 14:05
Post #88


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(Raduchu @ 2 Nov 2020, 12:17)
As schimba placutele pe spate la aia gri. Imi aduc aminte ca la ultima revizie erau pe terminate si ieri am observat ca motorasele la frana de mana "strang" cam mult. Asa ca o sa iau discuri si placute noi.

Vad ca pe autokarma au pret bun la TRW - cam 300 lei discurile si placutele. Pe fata am discuri si placute ATE, are ceva daca pun TRW pe spate?
*


TRW sunt de prim montaj (cel putin la fostul Passat am avut TRW-uri din fabrica). Tot cu TRW le-am inlocuit.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 2 Nov 2020, 14:54
Post #89


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Grijă mare, să le iei după seria de șasiu. Autokarma afișează "la grămadă".

Dacă GDB1622 îți trebuie, am pe stoc (din rezerva strategică). laugh.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 2 Nov 2020, 15:38
Post #90


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Am dat deja comanda, daca spuneai si tu mai repede. tongue.gif

Pai le-am pus seria de sasiu in comanda, astept sa ma sune sa confirme daca e ok sau nu. Sper sa nu am surprize la montare.

edit: 288 lei toata afacerea.

Edit2: m-au sunat sa îmi spună că nu se potrivesc plăcuțele pe care le-am ales eu, conform seriei de șasiu au adăugat altele, tot de la TRW.

This post has been edited by Raduchu: 2 Nov 2020, 17:47


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:04
Dacia