Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

518 Pages « < 294 295 296 297 298 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impreza WRX SW 2002, ...si Ignis Sport 2004

Muttley
post 17 Jan 2021, 19:28
Post #8851


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Ieri mi-a scuipat imaginatia dinainte de culcare o idee, cum sa simulez camberul crescut pe spate.

Incep prin a preciza ca-s un mare, MARE bleg.
Au fost cateva versiuni de STI pentru Anglia (RB320 de exeemplu) cu roti de 18, toate cu 225/40. Ca apoi, pe forumuri, mai toti s-o arda pe 18 inchi la fel, cu 225/40 (sau chiar 215/45, dar arata ca voma de caine). Eu, ca-s bleg, lenes si mai destept decat altii, mi-am luat 235/40 ca, citez din monologul meu interior, "sunt doar +10mm pe fiecare parte si +10mm pe raza, cum sa nu mearga???".
Revin acusi pe subiect.

Introductiv, reamintire - pentru a creste caderea ieftin (adica fara coilovere de 3000e cu flanse reglabile care n-au cauciuc si rup sudurile de pe caroserie) la McPherson, eu vad ca solutii:
1) camber bolts - nu imi plac nici sa ma rogi. Se strang la jumatate din cuplul suruburilor originale, au sectiune de rupere mult mai mica, iar cand si daca cedeaza, e tristut;
2) ovalizez gaurile de prindere a portfuzetei pe amortizor, ca exista masini asa de fabrica - insuficient, ramane loc de "ce se intampla daca fuge surubul". Avantaj - raman suruburile OEM de 14mm, cu vreo 200Nm parca;
3) ovalizez gaurile de prindere, folosesc suruburile originale, si elimin "ce se intampla daca..." umpland golurile cu pintenii de pe saibele specifice camber bolts. Adica ce am deja pe fata. Asta e idee originala, creatie a neuronului meu. Daca o mai folosesc si altii, nu stiu. Si o voi aplica si aici.

Primul pas a fost sa aflu, cumva, de undeva, care e grosimea pintenilor de pe saibele de camber bolts. Noroc cu functia "search" de pe forumul celalalt si noroc cu un obsedat care a scris acolo toate prostiile - adica ieu.

3mm.png ( Size: 1.15mb ) Number of downloads: 62


Alea erau camber bolts Pedders, da' mira-m-as ca Ironmanurile comandate, si care ajung marti-miercuri, sa difere semnificativ.

Deci am o idee despre "ovalitatea" pe care as putea-o practica pe gaurile amortizor astfel incat sa cresc caderea.
Suruburile de amortizor au 14mm. Si aici e partea faina... Simularea consta in a inlocui surubul de sus cu ceva, orice, de 14-3=11mm grosime. Acel "ceva", sub greutatea masinii se va sprijinii pe margini, si va permite gaurilor de pe amortizor si portfuzeta sa nu mai fie aliniate si sa se defazeze 3mm.
Daca ajuta explicatia, la fel ca cercurile de la emblema Haudi sau cercurile de pe logo-ul jocurilor olimpice. Daca nu, vedeti imediat.

Am gasit un "ceva" de 11mm sub forma unui imbus de 10, care are cercul circumscris de diametrul dorit.

Inainte, cu surub sus, si dupa, cu... imbus sus:

IMG_20210117_140616.jpg ( Size: 402.99k ) Number of downloads: 76
IMG_20210117_141257.jpg ( Size: 344.9k ) Number of downloads: 65


Crec-acu-i clara manevra.

Revenind la faptul ca-s idiot, m-am dus pe partea cealalta a masinii sa verific ceva, si am bagat deshtele in spatele anvelopei, ca sa constat cu mare amaraciune ca mi se proptesc in amortizor.
Am masurat distanta minima exacta infigand intre amortizor si anvelopa o tubulara care sa intre cu usoara frecare.

IMG_20210117_141831.jpg ( Size: 423.16k ) Number of downloads: 71
IMG_20210117_143011.jpg ( Size: 239.94k ) Number of downloads: 55


Tubulara are +14.6mm, minus frecarea, fulaj radial anvelopa, deci doar vreo 13-14mm. Adica eram ofticat tare pe mine in clipele alea, ca n-am luat 225. Totusi, daca gaseam jante de 8.5, puteam sa am 1mm acolo, si sa cumpar gume de 245. Deci se putea si mai rau.

Bun, m-am intors pe stanga, am strans surubul de jos cu semipuntea in tensiune, astfel incat imbusul sa frece in cercurile olimpice si am pus roata.
Regret profund poza nereusita, dar e cea mai buna din vreo 10 pe care le-am facut.
Noua distanta anvelopa-amortizor se vede clar pe calibrul dintr-a 2-a poza.

IMG_20210117_142724.jpg ( Size: 252.9k ) Number of downloads: 67
IMG_20210117_142939.jpg ( Size: 234.23k ) Number of downloads: 55


Fun fact: degeaba am strans eu surubul de jos, ca masina suspendata are caderi pozitive, ce se mentin dupa lasarea pe sol. Adica odata lasata taraba pe gresie, cercurile olimpice au facut rocada laugh.gif
Adica am fost nevoit sa ma bag sub ea, si din pozitii imposibile sa slabesc surubul de jos si s-o las asa. Apoi s-o-mping fata-spate sa se detensioneze suspensia, si-ntr-un final sa-mping roata cu mana pe noua pozitie de camber.
Care pozitie e asta wub.gif wub.gif wub.gif

IMG_20210117_144803.jpg ( Size: 285.06k ) Number of downloads: 67
IMG_20210117_144934.jpg ( Size: 236.26k ) Number of downloads: 59


Poza comparativa inainte/dupa, unde am cautat sa pastrez ca reper constant "grosimea" de anvelopa perceputa vizual, incadrata intre aripa si janta. Sper sa se inteleaga ce campi bat aici.

IMG_20210117_133931.jpg ( Size: 693.58k ) Number of downloads: 64


Incantat nevoie mare de rezultat, bine, mai putin de acea distanta de 1.5-2mm dintre anvelopa si pneu ( icon_mrgreen.gif ), am trecut la masurarea caderii, cu rigla si pendul. Chiar, sa-i fac acum o poza divaisului, ca nu stiu daca v-am mai aratat cum fac.

IMG_20210117_175322_2.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 68


Am lasat special rezolutia mare la asta, ca sa distingeti detaliile.
E o alternativa la masuratoarea mai simpla, cu echer si aplicatie de nivela pe telefon. Din pacate insa, echerul trebuie sa stea pe janta, nu pe anvelopa, ceea ce e posibil doar daca anvelopele-s stretched. Cu rotile astea noi, la mine nu mai e cazul.

Metoda asta "noua" e totusi mai pretentioasa, in sensul ca daca aplicatia se putea calibra daca masina era stramba, pendulul e calibrat doar dupa centrul planetei. Adica masina trebuie sa stea pe drept si nicicum altfel. Am masurat garajul anul trecut cu nivela in multiple puncte, si pare perfect orizontal, macar transversal, da' nu-s convins. Insa lucrez cu ce am.
Si se mentine conditia jantelor perfect drepte, a butucilor neindoiti, dar asta e valabil si la standul din service. Apropo, m-am uitat pe masina de echilibrat la vulcanizator. Am mai avut jante noi, insa in halul asta de drepte, niciodata...

Deci e practic o ata cu o saiba de 6 legata la un capat. Saiba, ca sa fie cat mai subtire si cu abaterea de la traiectoria firului minima.
Rigla/ruleta o sprijin de marginea de sus a jantei (NU a anvelopei), petrec firul peste rigla, ajustez lungimea firului cat saiba sa ajunga-n dreptul marginii inferioare a jantei. Desigur, rigla sta pe janta in mijloc, astfel incat firul sa fie pe diametru (trece prin dreptul piulitei de planetara), nu pe coarda, asa, precizia e maxima. Apoi plimb firul pe rigla pana cand saiba aaaaaabia atinge janta.
Notez valoarea de pe rigla si masor diametrul jantei.
Valoarea unghiului de cadere e arctangenta raportului dintre cele doua. Inainte o calculam, dar acum, ca lucrez de acasa si am CAD-ul sub nas, e mai simplu.
Iat-o! happy.gif

3.09grade.png ( Size: 6.36k ) Number of downloads: 70


Nu mai stiu unde am scris, ori daca am scris, dar cam pe valoarea asta mizam, de 3 grade.

Alte detalii...
Nu mi se pare ca in caz de compresie severa scap de frecatul in aripi. Semnele sunt bune, dar n-am putut verifica urcand roata pe rampa, ca am un imbus in loc de surub la prinderea semipuntii pe amortizor. Si oricum, e atat de frig afara, ca numai de aerisit garajul n-am chef acum. Voi verifica dupa ajustarea definitiva, saptamana viitoare. Sincer, sper sa atinga, ca sa nu mai fiu tentat sa pun la loc arcurile lowering, si s-o las inalta.
Voi fi nevoit sa merg la bricolaje sa-mi iau pietre de dremel. Sunt atat de tampit, incat nu mai am bani cash si am rugat un coleg care maine merge la birou sa-mi aduca 300 de lei, si-i fac transfer. Asta ca sa nu ies cu Ignisul prin muntii de sare ai Brasovului. M-a mirat faptul ca n-a comentat nimic, stie ca-s tampit pierdut. Dar am sa ma duc, probabil marti, cand va fi atat de frig, incat va fi inghetat si sarea.

Bun, partea faina urmeaza abia acum, si mi-am dat seama de detaliu uitandu-ma la pozele facute.
Deci ramane o problema distanta aia de 1.5-2mm dintre anvelopa si amortizor. E ok, insa e ok doar asa cum e acum, ca daca indoi insesizabil jantele, sau se deformeaza imperceptibil anvelopele, ori se uzeaza rulmentii de roata si fac joc, va atinge.

variante_camber_surub.jpg ( Size: 550.62k ) Number of downloads: 54


In cuvinte: eu am pus imbusul-dummy sus. Daca il pun jos (ceea ce desigur ca nu fac acum, ca n-are rost, teoria pare bullet-proof), roata se indeparteaza de amortizor. Pardon, amortizorul se indeparteaza de roata.
Adica, in timpul translatarii imaginare a imbusului, amortizorul va pivota in jurul surubului de sus ("pivot sus amortizor" pe poza) si voi alungi gaurile de jos.
Iar in simularea din dreapta pozei, singura variabila e punctul de agatare al amortizorului pe portfuzeta in gaura nemodificata. Se vede ca distanta amortizor-pneu se schimba.
Deci voi creste distanta aia polizand jos, ceea ce e minunat.
___________________________________________

Acum, pe fata, planuri si estimari.
Cred ca dupa revenirea la arcurile standard am ajuns la aceeasi cadere ca pe spate, unde sunt OEM sedan acum, adica 1.3*.
Pe fata am de cativa ani modificarea proprie cu suruburi OEM si cu saibe de camber-bolts.

05grad_pentru_1mm.png ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 60


Scriam atunci ca ar fi o corespondenta de 0.5 grade pentru 1mm polizat.
Si polizasem atunci cam 1mm.
Daca ar fi sa pun saibe proaspete, cu pinteni de 3mm grosime si pe fata, as adauga 2mm, adica inca 1 grad, ajungand la 1.3+1=2.3*.
Acu' 2 zile parca, am facut estimarea aia de crestere caster cu flansele excentrice, si spuneam ca si cresterea de camber ar fi comparabila, cum articulatia flansei, pe masina, se duce pe diagonala, deci caster si camber in portii cam egale. Si aveam +0.8* caster, deci cam la fel la camber. As avea astfel un total de 1.3+1+0.8~=3.1* camber. Adica absolut perfect.
Ceea ce ma tenteaza maxim sa fac si pe fata la fel ca pe spate. Trebuie doar ca marti sau miercuri, curierul sa-mi aduca o pereche de camber bolts cu cate 2 saibe pe surub icon_mrgreen.gif

Necunoscuta tine de aceea ca dependenta 0.5*/1mm polizat era pe fata, plus ca naiba mai stie ce am facut atunci, cu scaunele cu sfoara pentru cunoscatorii cu memorie buna, pe o strada publica stramba.
Dar... Pe spate am bagat azi pseudo-polizare de 3mm si a crescut caderea cu 1.8*. Adica un din avion 0.6*/1mm. Adica cam la fel, adica pe fata ar trebui sa creasca caderea cu o rata mai redusa decat pe spate, adica perfect.

Ah, si inca ceva, dupa ce am pus bratele de sedan, ajunsesem pe la 1.8* camber all-around, inclusiv spatele, insemnand ca numai dropul de 35mm dat de arcurile lowering generau -0.5* pe caderi. Insemnand iar ca, daca cumva ma incapatanez sa pun la loc arcurile rosii, ma duc la 3.5* caderi.
Atatea variante, atatea posibilitati... wub.gif

Si un ultim lucru, ca simt ca cine chiar citeste aici se va intreba ce se alege de anvelope cu atata cadere.
Ei, am citit recent undeva ca nu caderea mare distruge anvelopele pe interior, ci convergenta deschisa. Eu credeam ca amandoua, insa m-am razgandit acum. La convergenta deschisa, anvelopele practic se taraie pe asfalt pe partea interioara ca un caine cu hemoroizi. La cadere mare, anvelopele se rostogolesc pe asfalt pe partea interioara. Ceea ce nu e chiar inofensiv, dar in mod sigur e mai putin nociv decat convergenta deschisa. Pe care, la final, am s-o reverific sa fie zero pe ambele punti.

Iar pentru cei ce se intreaba daca-s tampit strict prin prisma textelor aparent deplasate de mai sus, aflati ca, scriindu-le, mi s-au clarificat enorm de multe chestii. Adica multumex pentru gazduire si acept icon_mrgreen.gif

Edit: acu' realizez, voi avea de polizat 8 gauri mellow.gif plange.gif

This post has been edited by Muttley: 17 Jan 2021, 19:53


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 17 Jan 2021, 21:19
Post #8852


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Vrei sa polizezi gaurile din fuzeta? Sau prinderile amortizorului?
Nu ma pricep, dar as zice ca fara un cnc sau macar bormasina pe banc nu vad cum ai reusi asa ceva cu precizia dorita. Adica, ma gandesc ca faza cu dremelul a fost o gluma...daca e vorba de fuzeta

Legat de poza cu rezolutie mare, cu mare interes m.am uitat dar nu vad cum ai rezolvat problema centrului. Bine, la ce te intereseaza pe tine nu conteaza asa mult, dar la geometrie pe mine m.a deranjat ca nu aveam certitudinea ca in ambele parti trec prin centru la mm macar si m.am gandit sa fac/cumpar o gheara de atasat pe janta, ca la service.uri de directie pentru a asigura trecerea firului prin centrul butucului

This post has been edited by psychoo: 17 Jan 2021, 21:28


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 17 Jan 2021, 21:24
Post #8853


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Daca nu ma insel la STI este doar 1 surub cu cama pe amortizor.
Decit sa polizezi nasul ala de la saiba parca mai bine cu 2 suruburi cu cama pe amortizor.
Oricum tare aiurea imi pare sistemul ala cu saiba, dupa mine era mai buna o degajare pe capul surubului si a piulite sa intre in tabla amortizorului care sa le tina centrate pe mijloc si reglajul se face doar din cama nu si din deplasarea surubului.
Daca doreau neaparat cursa mai mare puteau sa faca umarul acela pe surub defezat cu cama, sa ramina piulita normala si cu o saiba cu umar descentrat care sa poata fi rotita incit sa dea ansamblului
rigifitate mai mare.
Succes pe mai departe!
smile.gif

P.S.
cu firul cu plumb, tare bun este unu care este chiar fir cu plumb deoarece ata iasa fix din centrul de greutate a lui.
La o saiba teoretic nu prea poti gresi fiind subtire dar am legat o piulita si a tras intr`o parte deoarece a fost prea strins legata si a ramas firul pe o margine.
Nu a gresit prea mult, am folosit-o la orientarea unei antene satelit mare si au iesit citeva grade diferenta care nu ne`au incurcat foarte rau insa cum se rotea piulita se modifica si unghiul..

This post has been edited by Agrig: 17 Jan 2021, 21:40


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 Jan 2021, 21:40
Post #8854


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(psychoo @ 17 Jan 2021, 22:19)
Vrei sa polizezi gaurile din fuzeta? Sau prinderile amortizorului?
...... Adica, ma gandesc ca faza cu dremelul a fost o gluma...daca e vorba de fuzeta
*


Amortizor, desigur. Am facut deja pe fata treaba asta, precizia e ireprosabila. Masor axa mare a gaurii cu sublerul de alezaje cu o precizie de zecime de milimetru.

E6hEGo7.jpg ( Size: 993.53k ) Number of downloads: 68


^ poza din 2017 ^.
Repet, "golul" astfel obtinut este umplut de catre pintenul de pe saiba de camber bolt. Astfel, surubul NU fuge. Solutia nu are absolut niciun risc.



QUOTE(Agrig @ 17 Jan 2021, 22:24)
Daca nu ma insel la STI este doar 1 surub cu cama pe amortizor.
Decit sa polizezi nasul ala de la saiba parca mai bine cu 2 suruburi cu cama pe amortizor.
*


Da, doar pe fata, doar sus. Dar cum se vede in aceeasi poza de deasupra, atat gaurile din amortizor spate cat si din portfuzeta sunt mai mari la acea fixare, pentru a permite trecerea camei. Gaura dinspre fata masinii a amortizorului e mai mica, de 14mm.
Surubul ala nu merge la nicio alta fixare din cele ramase, doar acolo. Si e ok, nu prezinta riscuri, cum e strans la 200Nm, nu 90, cat au camber bolts-urile pentru gauri de 14, care ele insele-s M10 M12.

Uite, am gasit o poza care care alatura un camber bolt aftermarket cu un surub cu cama Subaru. Ignorati ce a scris autorul, cu acel 15mm. E M14 toata ziua.
N-au nicio legatura.

comparatie.png ( Size: 250.04k ) Number of downloads: 73


17 Jan 2021, 22:49:
QUOTE(psychoo @ 17 Jan 2021, 22:19)
Legat de poza cu rezolutie mare, cu mare interes m.am uitat dar nu vad cum ai rezolvat problema centrului. Bine, la ce te intereseaza pe tine nu conteaza asa mult, dar la geometrie pe mine m.a deranjat ca nu aveam certitudinea ca in ambele parti trec prin centru la mm macar si m.am gandit sa fac/cumpar o gheara de atasat pe janta, ca la service.uri de directie pentru a asigura trecerea firului prin centrul butucului
*


La ochi pe centru. Faza e ca pe centru, am coarda de maxima lungime, aka diametru. Cu cat cateta lunga a triunghiului e mai lunga, cu atat abaterea pendulului scade, atata tot.
Cazul extrem opus ar fi sa masor cu o lungime pendul de cativa mm. Si cateta mica de cateva sutimi, imposibil de masurat.

Cand zici "la geometrie", te referi la convergenta? Nici acolo nu trebuie sa treaca prin centru "la milimetru". D-aia folosesc 4 capre, ca le reglez sa aiba aceeasi inaltime. Sfoara la convergenta trebuie sa fie paralela cu solul si cat mai aproape de centrul rotii, din nou, ca masuratorile sa fie facute pe diametrul jantei, unde precizia e maxima.

This post has been edited by Muttley: 17 Jan 2021, 21:49


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 17 Jan 2021, 21:49
Post #8855


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Deci ala negru ar fi ce trebuie ca sa puneti si jos surub cu cama.
Pare a fi facut dintr-un prefabricat de surub de 14mm prins excentric in strung.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 Jan 2021, 21:56
Post #8856


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Agrig @ 17 Jan 2021, 22:49)
Deci ala negru ar fi ce trebuie ca sa puneti si jos surub cu cama.
*


Ala negru e camber bolt. Am scris de 47 de ori ca nu le sufar, mi se par foarte periculoase.
Sunt periculoase pentru ca cama este la diametrul gaurii, ceea ce face ca surubul sa fie foarte mic si slab.
Vin impreuna cu piulite si SAIBELE care-mi trebuie mie icon_mrgreen.gif

https://images-na.ssl-images-amazon.com/ima..._AC_SL1500_.jpg

Poate ar fi trebuit sa fac o introducere la inceputul subiectului, cu explicatii. My bad.

18 Jan 2021, 22:02:
Sunt usor trist, ca ma despart de rotile Sparco.

Ieri, intamplator, pe un grup de Subaru, un plod plangea ca-i merge masina pe 7 carari, ca n-a iesit geometria, ca n-are unde s-o faca si ca oricum, are rotile strambe, si vineri pleaca pe insula in Grecia inapoi la munca.
Filantrop cum sunt...

IMG_20210118_084257.jpg ( Size: 558.19k ) Number of downloads: 631
IMG_20210118_084308.jpg ( Size: 634.19k ) Number of downloads: 632


Am pierdut dimineata 5h facandu-i geometria cu masina incaltata cu roti drepte.
Poze din garaj n-am, ca era apa cu sare peste tot. Am spalat podeaua de 4 ori.

Iar cumparatorul rotilor mi-a transferat banii, desi eu, hoarder fiind, speram in strafundurile sufletelului sa renunte.
3h am ambalat la ele, in veata mea nu mai expediez roti.

IMG_20210118_173236.jpg ( Size: 321.24k ) Number of downloads: 1125
IMG_20210118_184554.jpg ( Size: 259.01k ) Number of downloads: 641
IMG_20210118_202523.jpg ( Size: 360.69k ) Number of downloads: 638


Cineva va munci sambata. Si va regreta rotile astea afurisite.
Sper ca partea cu regretul sa-mi treaca pana maine dimineata, il vad ca p-un exercitiu de renuntare.

This post has been edited by Muttley: 18 Jan 2021, 21:02


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 19 Jan 2021, 09:16
Post #8857


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pe pachete ai scris 1/4 pe toate?!? blink.gif
Se scrie 1/4, 2/4...



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2021, 09:24
Post #8858


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mie imi place ca a scris Fragil .... ditamai janta cu anvelopa ... smile.gif sunt ceramice probabil radmasa.gif

oricum pe cei de la curierat ii doare fix la ooo de ce scrie pe colete .. tot la fel le descarca si le trantesc in depozite smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 09:29
Post #8859


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Initial asa voiam, 1 din 4... 4 din 4. Dar m-am gandit ca sa numere 4 mere puse la gramada poate oricine, asa c-am ramas cu sugestia de a gasi 4 saci la fel.
Da, Cluj, anvelope de 215 pe jante de 8. Janta e mai lata decat anvelopa, continuarea o intuiesti singur.

Later: am "editat" etichetele. Daca as fi scris "unul din 4" era ok, dar "1 din 4" nu mergea. Mersi! blush.gif

Ce ma enerveaza cand altii reusesc, iar eu nu mad.gif

https://nicedayz.net/post/2929

https://nicedayz.net/post/2904

https://nicedayz.net/post/2897

Imi explica careva cum se roluiesc buzele aripilor? Ca fapt divers, ca-n continuare, nu prea vreau.

https://nicedayz.net/post/2907

Asta, cu 255 si ET35 spune ca i-ar fi mers cu "slight roll" mellow.gif
Bine, niciunul nu spune ce brate are. Eu mai pierd 10-13mm de acolo. Adica la fel cu a avea jante ET35 pe bratele originale.

This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 11:15


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Jan 2021, 12:37
Post #8860


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(Muttley @ 19 Jan 2021, 09:29)
Imi explica careva cum se roluiesc buzele aripilor? Ca fapt divers, ca-n continuare, nu prea vreau.
*


Na!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 12:40
Post #8861


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Stiu de ala, da' nu-l vad facand treaba. Am marginea aia dubla, latime mica... Nush, nu mi se pare fezabil.

19 Jan 2021, 13:45:
Na, iete ce inspirat mi-s sleep.gif

kk.png ( Size: 1.88mb ) Number of downloads: 136


This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 12:45


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Jan 2021, 13:09
Post #8862


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ia asa atunci:
https://youtu.be/rW9N4Ar8BNc

This post has been edited by Marty: 19 Jan 2021, 13:10


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2021, 13:22
Post #8863


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Tai muchia cu flexul si pui niste umflaturi de plastic cu nituri?
Plasticul nu rugineste smile.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 13:49
Post #8864


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Nu stiu cat ma credeti, dar...
- pe Dacie am taiat o singura data niste gauri de difuzoare sub luneta. Acu-mi pare rau. Altceva nimic, desi puteam s-o fac pilaf pe parte de tabla;
- pe Suzuki am facut 2 gauri in cutia de apa ca sa prind catch-canul. Ma durea sufletul cu bormasina in mana, dar e atat de impecabil fixat ala, si atat de util, incat am trecut peste;
- sa tai cu flexul aripile si sa pun evazari... niciodata. Plus ca am portiera spate fix langa, tre' "evazata" si aia cumva.

De exemplu, desi inutil, dar ca idee, pe fata sunt plug'n'play aripile si bara de sedan, cu evazari. Dar nu pot, wagonul are forma lui si nu pot. Desi ar fi ceva reversibil.

Ei, la aripile spate doar le-as indoi in interior si le-as incarca cu vaselina in incinta astfel creata, sanatate.
Ce face ala cu bata de baseball as putea si eu, da' adio vopsea.

Ok, deci pare-se ca nu merge happy.gif
Adica merge, da' tre' revopsit p-acolo.
Mno, vad dupa ce ajung suruburile alea si modific caderile. Ar trebui s-ajunga-n max 30 min.

___________________________

Mult mai fain lucrate decat Pedders.
Aproape ca-s tentat sa le folosesc ca atare, scap de polizat 8 gauri. Dar nu voi face asta, si voi folosi doar cele PATRU ( wub.gif ) saibe, suficiente pentru toate 4 colturile masinii.

IMG_20210119_150013_2.jpg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 602


This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 15:25


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2021, 15:27
Post #8865


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Mie imi displace suprtafata de contact de 50% precum si faptul ca nu poti sa stii ce fel de FER e folosit...
OEM respecta niste standarde...

Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 12.5k ) Number of downloads: 101


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 15:30
Post #8866


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




De acord si cu asta.

Doar ca am scris de 70 de ori, prin maldarul ala de texte ce-i drept, ca folosesc:
- suruburile OEM.
- dremelul.
- DOAR saibele din ultima poza pusa de mine.

Fie sanatosi aia care-si pun camber bolts, mie mi-e frica.

PS: psychoo, teoretic cel putin, nu cred ca suprafata indicata de tine preia solicitarile.
La cum inteleg eu fixarea aia, acolo ai frecare intre amortizor si portfuzeta pe laterale. Frecare exercitata de tensiunea din surub. Or aia, dupa cum am mazgalit eu pe poza, ar fi la jumatate la masina mea cu suruburile lor, 105Nm vs 200Nm.
Creca d-aia si zic ei sa se foloseasca DOAR sus, unde solicitarile-s mai mici.
Mie-mi trebuie jos, deci exclus total. Dremel si OEM.

This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 15:41


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 19 Jan 2021, 15:54
Post #8867


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Suruburile alea sint solicitate la forfecare, sint 2 sectiuni, in fapt sint 4 sectiuni tinind cont ca sint 2 suruburi. O sectiune mai rezistenta, una mai putin, cea cu filetul.
Materialul este scris acolo, suruburi din clasa de rezistenta 10.9.
Daca prinderea era asimetrica, nu stil ureche cu prindere stinga dreapta probabil ca se puneau suruburi mai groase.
Aveti si un ghid de stringere, poate va ajuta:
Attached File  Plansa_Ghid_de_strangere_controlata.pdf ( 3.14mb ) Number of downloads: 9


This post has been edited by Agrig: 19 Jan 2021, 16:02


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 16:00
Post #8868


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Pai asta incercam sa spun, personal nu cred ca se ajunge la forfecare in conditii normale. Doar intindere.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2021, 16:21
Post #8869


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




De acord, dar unde nu se sprijina in fuzeta e mai subtire bine decat diametrul gaurii si frica mi.ar fi ca se rupe la o solicitare daca se sprijina pe ciot si nu pe toata suprafata, ca fix a forfecare imi suna cand ia soc de la suportul amortizorului si se opinteste in burta.
Clar dremelul e solutia mai buna aici, dar nu stiu cat e de zdravana e urechea aia, parca as cauta sa umplu tot golul ala cu o saiba ovala exact pe dimensiune care sa ofere planeitate capului surubului si sa nu lase goluri care prin murphysme sa permita joc...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 16:30
Post #8870


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




O semiluna acolo ar fi ceva... Nush, deja abia acum discutam de CNC, dar cred ca mai degraba electroeroziune la dimensiunile alea.

Urechea e solicitata la strivire in caz ca fuge surubul pe gaurile ovalizate de mine. Nu se striveste si lamineaza veci aia, pur si simplu.
Ce as putea face e sa folosesc 2 saibe, cate una de fiecare parte a amortizorului. Adica 2 urechi in loc de una. Pe spate cred ca e suficient de lung surubul incat sa aiba un +6mm de filet (3mm grosimea saibei) disponibil, dar pe fata nu e. Or cum pe fata e grosul solicitarilor, ramane una.

Dar voi verifica cand desfac, poate merg dublate si pe fata. Desi ar fi un overkill total.

PS: nu cred ca realizati ce forta axiala are un surub M14x1(?) sau ce pas are ala, ca e mic oricum, strans la 200Nm. Am sa calculez eventual.
Eu raman la parerea ca nu exista forfecare la 200Nm pe surub. La 105, da, orice se poate intampla, ca e jumatate cuplul si anemic surubul.

PPS: am estimat pe la 24kN. Nu mai estimez la ce sarcina se striveste urechea aia, ca se va fi dejantat anvelopa de mult pana acolo.

This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 16:42


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 19 Jan 2021, 17:26
Post #8871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nu trebuie estimat nimic, gasiti in tabel forta de stringere Fo.
La M12 cu pas normal aveti 50KN, tabelul din mijloc.
La surub de grupa 10.9 limita de rupere este de 1000N/mm2 iar cea de curgere este de 900N/mm2

This post has been edited by Agrig: 19 Jan 2021, 17:36


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 17:55
Post #8872


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Scuze, n-apucasem sa vad tabelul, multumesc! Eu calculasem pentru M14, da' pare-se c-am calculat prost. In tabel, desi pasul e dublu, asta apare cu 70kkN.
In fine, voi ramane la planul initial.
Asa m-as duce-n garaj acum.......... Dar am de recuperat distractia de ieri.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2021, 18:52
Post #8873


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




N-as zice ca trebuie cnc neaparat, merge luat la polizor o saiba mai lata pana ajunge la dimensiunea dorita. As zice cu precizie mai mare decat alungirea gaurilor cu dremelul.
Oricum daca pastrezi suruburile originale si le strangi cu 200Nm n.are cum sa se rupa, eu ma refeream la anemicele alea cu cama. Cand ma gandesc cati or avea montate...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 19:20
Post #8874


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Am si condus un WRX de 280 cai care avea jos, si i-am dat. Mi-a zis dupa laugh.gif
Altii-si pun in combinatie cu slicuri si suspensie si se dau tare.
Unora li se rup, ofcors, am citit pe Nasioc.
Dar cea mai uimitoare aplicatie mi se pare offroadul. De regula, astea se dau la kiturile de arcuri de inaltare.

Semilunile ar trebui sa aiba o forma de tipul (_( unde sus n-am putut pune liniuta, conturul e inchis. Mi se pare greu rau de executat din saiba, cum ambele raze sunt egale.
Apoi, eu am sa doresc sa vand suspensia asta, iar montajul saibelor cu aripioare mi se pare no brainer. Doua pozitii, stock si camber de 3 grade, doar le asezi. Semilunile insa ar fi maxim de pretentioase si ar tot cadea. Probabil ar merge sudate pe saibe normale, indexate si ele... Prea mult.
Dar ideea-i foarte buna.

19 Jan 2021, 20:22:
QUOTE(psychoo @ 19 Jan 2021, 19:52)
merge luat la polizor o saiba mai lata pana ajunge la dimensiunea dorita. As zice cu precizie mai mare decat alungirea gaurilor cu dremelul.
*


blink.gif blink.gif blink.gif

Acum vad.
Deci de alungit gaurile din amortizor nu scapi.
Ok, fac schita, ca asa n-ajungem nicaieri icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 19:22


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2021, 19:33
Post #8875


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Stiu ca trebuie alungite gaurile in amortizor, am inteles si de ce icon_mrgreen.gif
Doar saiba aia cu pinten as inlocui.o cu o saiba ovala (aceeasi forma cu gaura alungita) care sa aiba aceeasi grosime cu tabla suportului de amortizor astfel incat sa para ca ai mutat gaura in noua pozitie. Chiar poti face mai multe saibe dinastea cu gaura pentru M14 in diferite pozitii
Iar ovalizarea gaurii daca o faci cu dremelul o sa te chinui sa o faci dupa zgarietura. Saiba e mai usor de plimbat pe piatra de polizor pana iese in cote, apoi dremeluiesti pana intra saiba smile.gif

Edit:
Punand inca un neuron la actiune mi.am dat seama ca pe laterale nu vei avea carne la saiba, deci semiluna e corect radmasa.gif

This post has been edited by psychoo: 19 Jan 2021, 19:35


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 20:08
Post #8876


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Daca faci si axa mica a saibei suficient de mare, merge in teorie. Doar ca implica ditai gauroiu' cat pumnul in amortizor si promit, iesi imediat din el, il strapungi.
Plus ca sa faci asta de 8 ori mi se pare inuman.

Candva, existau de cumparat, cica nu se mai gasesc.

unnamed.jpg ( Size: 48.14k ) Number of downloads: 150


Din pacate, si astea fac uz de suruburi mai subtiri decat originalele.

Apoi, spuneai de polizat pana la zgarietura?
Nu, polizez pana ajung la cota. Masor cu sublerul de alezaje alungirea, cu toata exactitatea din lume.

Edit: am prins o ocazie la Hornbach, cu Outbackul fara baterie icon_mrgreen.gif

received_1288174488230960_2.jpeg ( Size: 208.66k ) Number of downloads: 152


Deci Ignisul mai scapa happy.gif
Am luat de 9mm pentru degrosare si aveau si de 13, care merg perfect pentru finisare si conturare.
As fi luat altceva, astea-ti zboara-n mecla cand se incalzesc, dar atat aveau.

This post has been edited by Muttley: 19 Jan 2021, 20:12


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 19 Jan 2021, 20:26
Post #8877


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pentru lucrari de genul acela cautati un biax electric, polizor drept, aveau la Lidl ieftin si relativ bun la banii aia dar asta este si mai bun:
https://polizor-drept.compari.ro/makita/gd0600-p27490876/

Dupa asta niste freze de carbura pentru biax si este o placere sa lucrati.
Asa ceva: https://www.google.com/search?channel=fs&so...iw=1920&bih=909

This post has been edited by Agrig: 19 Jan 2021, 20:36


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 20:49
Post #8878


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Pai frezele alea merg la otel??? Stiam ca-s doar pentru aluminiu.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 19 Jan 2021, 21:00
Post #8879


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Ecxcelent merg in otel calit!
Pentru alu sint acelea cu dintii rari, lineari.
Asa arata fixarea in turela a unui biax pneumatic si un virf rotativ calit rectificat cu o astfel de freza de carbura, era un Tyrolit freza.
IMG_1120.jpeg ( Size: 211.98k ) Number of downloads: 171

IMG_1132.jpeg ( Size: 161.55k ) Number of downloads: 141


Asa arata frezele pentru alu, plastic, cu si alama.
https://www.amazon.com/inch-Carbide-Burr-Se...g/dp/B073CHWZX8
Otel:
https://www.amazon.com/inch-Carbide-Burr-Se...g/dp/B073CHWZX8

This post has been edited by Agrig: 19 Jan 2021, 21:19


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Jan 2021, 21:18
Post #8880


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




mellow.gif

Alta data, asta e sleep.gif
Oricum, am o treaba pe 5 februarie, ma mir ca m-am indurat sa dau 40 de lei pe raciurile din poza.

Am sa am mare nevoie de ceva biax bun cand imi fac un motor cum vreau eu pentru troaca. Reluam atunci.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
518 Pages « < 294 295 296 297 298 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:51
Dacia