Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

NISSAN - quo vadis?

GinaWild
post 30 May 2006, 20:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 May 06
From: craiova




Daca ma uit la disainul modelelor Nissan dinainte sa fie impreuna cu Renault si ma uit ce au scos dupa asociere, ma intreb unde se va duce imaginea Nissan.
Nu vreau sa spun ca Renault are o influenta negativa, ci ca dintr-un trendsetter in domeniul disainului atumobilelor s-a ajuns la starea de "copil vitreg" al unui concern de renume, adica modlele au preluat elemente de disain de la Renault si prin asta par sa fie parodii dupa Renault.
Oare este asa de greu sa se tina doua marci bine conturate sub acelasi management fara sa se piarda identitatile lor? Mai ales daca fiecare marca are alt spectru de cumparatori, adica nu sint efecte de canibalism intre modelele principale Renault si Nisan.
Daca se continua asa, candva diferentierea va fi dificila si atunci bineinteles ca modelele unei marci vor da deoparte pe piata pe modelele celelilalte marci.


--------------------
Renault R12 1973 original - B71559
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 31 May 2006, 09:43
Post #2


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




OFF: gina tata, se scrie design.... smile.gif nu de altceva dar si io fac parte din tagma designerilor si m-am simtit "ofensat" biggrin.gif


ON: ai dreptate in ceea ce zici dar cred ca e mai mult o ratiune economica, adica folosesc repere comune si ies masinile mai ieftine smile.gif


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 31 May 2006, 11:28
Post #3


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Daca n-ar fi procedat asa Renault cu ei, s-ar fi ales praful. Sa nu uitam ca Nissan era la un pas de faliment, numai prin repere comune (un fel de perfuzie tehnica) au putut sa fie salvati.

Nu cred ca exista pericolul real ca aceste doua marci sa se asemene mai mult, mai ales datorita faptului ca Nissan pare sa puna accentul pe offroaduri.

Si sincer, o Laguna care sa semene cu Pathfinder mi-as cumpara si eu. smile.gif


--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GinaWild
post 31 May 2006, 20:41
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 May 06
From: craiova




@uncle: sorry, nu am vrut sa ofensez, doar consider ca peste cativa ani la urmatoarea reforma a dicitionarului orto... se va trece la scrierea fonetica, asa cum prevede limba romana.


Cat despre Nissan, o perfuzie tehnica, sub capota nu e de condamnat, dar pierderea identitatii...

Nu vad Nissan se duca in special spre offroad, dovada fiind Micra, Almera, Note, Primera, 350z si variantele care nicidecum nu sint modele vechi sau modele pe moarte. E drept ca Nissan are prezenta buna pe piata in domeniul offroad, cel putin in Asia si Africa sunt printre primii pe linga Toyota si Mitsubishi, si in domeniul asta Renault nu are nimic de oferit, decat unele malformatii ale armatei franceze.

Problema care o vad eu este ca in Nissan Micra recunosc elemente de Renault Clio, spatele de la Primera break este ca si copieat de la Laguna2, fata la Almera este Megane-ul vechi. Imi aduce aminte de Daewoo care a copiat Opel Kadett E, (care inainte era de fapt Pontiac LeMans in Statele Unite) l-a numit Racer si apoi l-a modificat usor ca sa-l numeasca Nexia (sau Cielo Coupe). Sau mai recent Kia opirus copiat dupa modelul E de la Mercedes.


--------------------
Renault R12 1973 original - B71559
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 31 May 2006, 21:26
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mie personal imi este frica ca renault-ul sa nu se prosteasca si sa ajunga o masina atat de slaba ca nissanul. Ar fi pacat sa manance banii francezilor si sa nu reuseasca sa scoata capul de unde stau acum cu el.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 31 May 2006, 22:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti





nu stiu care e viitorul, din cauza ca se plange lumea de fiabilitatea modelelor recente, dar in momentul de fatza Nissan este cea mai profitabila companie auto dupa Porsche (cred ca e vorba de profitul ala de se imparte actionarilor prin dividende), deci dpdv economic mare succes - asta conteaza. Daca vrei masina bibilita in detalii, iti iei Porsche (ce paradox... principiile extreme reprezentate de cele 2 firme sunt alea care aduc banii)

desi Carlos Ghosn a ajuns erou de banda desenata in Japonia, actiunea principala prin care a adus Nissan la profitabilitate (inchiderea a 5 fabrici) cred ca o putea face orice tzoparlan, cojones sa ai...


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 2 Jun 2006, 14:24
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(AlexV @ 31 May 2006, 23:26)
mie personal imi este frica ca renault-ul sa nu se prosteasca si sa ajunga o masina atat de slaba ca nissanul. Ar fi pacat sa manance banii francezilor si sa nu reuseasca sa scoata capul de unde stau acum cu el.
*


Eu sunt de alta parere, nissanul s-a prostit de cand l-a luat Renault. Iti pot spune ca sigur renault nu inbunatateste calitatea, ci doar reduc costurile la piese/echipamente nissan. Oricum, cred ca nicio firma nu ar achizitiona o alta, daca cea din urma nu ar fi buna.
Pacat ca isi va pierde identitatea si probabil o sa ajunga o masina comerciala.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 2 Jun 2006, 16:47
Post #8


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




@morph: o firma poate achizitiona o alta firma pentru piata pe care o poate castiga ( cazul nostru: Asia & SUA), eventual pentru segmentul de produse pentru care nu are know-how-ul necesar (offroadere, in cazul nostru).

Sunt rare cazurile in care se achizitioneaza o firma aflata 'pe val'. La achizitii primeaza firmele care au probleme, dar care pot oferi piata de desfacere sau tehnologie.

Daca tu crezi ca Nissanul s-a prostit de cand l-a luat Renault, cum explici succesul pe care-l inregistreaza modele ca Murano sau Pathfinder?




--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Jun 2006, 16:48
Post #9


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




dupa cum s-a spus, nissan era in faliment si nu ajungi in faliment daca esti bun.
morph, citeste si aici, si linkurile puse in primul post.
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=46156


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 2 Jun 2006, 21:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Ati luat chiar partea neinteresanta a postului meu. biggrin.gif
Nu am zis ca nissan era pe val, ci doar ca era buna intr-un domeniu in care renault nu avea nici un reprezentant. 4x4.
Murano sunt prea putine pe piata ca sa iti faci o parere obiectiva (cu toate ca fiind pe platforma de maxima (cutie-motor) am toata increderea), dar pathfinderu, o masina care mie imi place extrem de mult, are la probleme de te doare mintea.
Si ca sa enumar cateva: transmisie spate cu probleme, probabil ca or sa bage campanie la coloana de directie care trebuie verificata la orice masina care ajunge in service, dupa caz schimbata, oglinzile nu se mai rabateaza dupa cateva zeci de folosiri (la cele care vin cu optiunea respectiva) etc.

AlexV, din linkurile tale am inteles ca ai avut ceva probleme cu xtrail, probleme care s-au rezolvat pe garantie. Ti-am raspuns si acolo.
Cu preincalzitorul nu prea m-am prins, adica reno romania iti zice clar ca nu iti da garantie, dealerul respectiv iti zice ca o sa te ajute daca ai probleme in timpul garantiei chiar daca ti-ai montat respectivul preincalzitor si tu faci nesimtit tot dealerul? huh.gif
Ma rog, nu vad decat o problema in faptul ca precipita motorina in filtru si anume motorina proasta sau mai bine tara, dupa caz. smile.gif

Tindem sa transformam threadul intr-un versus si nu isi are rostul, eu raman tot la parerea mea. De cand si-a bagat renault coada, nissan a devenit/va deveni o marca comerciala si atat.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Jun 2006, 21:29
Post #11


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




morph, mai citeste inca o data ce am scris eu, ce au scris restu cu aceleasi probleme si mai ales citeste forumul din franta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 7 Jun 2006, 13:46
Post #12


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




vad ca a fost acuzata primera ca seamana cu laguna , numai ca primera a fost proiectata ianinte de preluare si reno n-a avut aici nici un amestec


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 19 Aug 2006, 08:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Din pacate Renault si Fiat sunt recunoscute pe plan modial ca fac cele mai slabe masini , si nu Nissan care e in primele locuri la fiabilitate.
Acuma eu nu stiu ce preferi tu , dar pentru restul lumii Nissan Primera este peste Laguna 2.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 29 Aug 2006, 11:20
Post #14


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(LemonDemon @ 19 Aug 2006, 11:26)
Din pacate Renault si Fiat sunt recunoscute pe plan modial ca fac cele mai slabe masini

Asta e un adevar general valabil. Sau cum? Vreo teorie care se invata acum prin clasele primare, nu?

This post has been edited by ssilviu: 29 Aug 2006, 11:21


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 29 Aug 2006, 18:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Pai poate ai tu exemple (ma refer la ultimele modele) care sa ma contrazica....Eu Renault si Fiat fiabile nu am vazut din 2000 pana in prezent.Recunosc ca Laguna2 nu este o masina slaba dar nu este la fel de fiabila ca un Primera de exemplu, dar este peste un 407 care este varza rau la mecanica...


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 29 Aug 2006, 22:02
Post #16


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Lucrezi pe la service? Ai vreo statistica a intrarilor in service la fiecare marca in parte si poti sa faci o asemenea afirmatie? Ca de prejudecati din astea sunt satul pana peste cap. Evident ca Mercedes este mama fiabilitatii nu? Nu au moarte, asa-i?

This post has been edited by ssilviu: 29 Aug 2006, 22:03


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nukeblast
post 29 Oct 2006, 00:12
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 26 October 06




@ssilviu sa stii ca am si eu prin famili o primera si am pe cineva cunoscut cu 2 renouri, primera nare nici un an juma si are vro 65k km deci a fost alergata bini bine si nare nici pe draq nik, inafara de revizii masina aia nu a vazut decat benzina si lichid de parbriz atat in schimb cu renourile o intreaga telenovela...

ah si + am fost la serv reno o data si la pbn o data si am jurat sa stau cat mai departe de amindoua... la service la badsi nush cum sa-ti spun da de fiecare data cand ma duc imi preia max in 10 min masina (si o singura data miam fac programare restu mam dus fara) mi se da cafea si apa minerala din partea casei, ma lasa sa stau linga masina in timp ce o verifica si ii fac revizia(imi place sa ma uit)... nush cum sa-ti spun da jos palaria si tot respectu meu fata de badsi-nissan ptru comportamentu lor fata de client... asa ca nu-s de loc prejudecati ... e traita pe pielea mea si vb din experienta. LA mercedes ... toate teutonele ... sau prostit rau de tot ... parerea mea cu mercedesu nu crapa si ca exista 2 tipuri de masini merc si reste => asteas prejudecati si mituri(cu un sambure de adevar la baza dar care nu mai exista de cand nu se mai produce "cobra")

@alexv chiar curios... am pe cineva cunoscut cu x-trail si are vro 120k cu masina si nu are nici pe draq... hmmm cred ca ai avut ghinion... parerea mea

Cheers


--------------------
Daewoo Mariz 2000 SE - B-23-JzJ
Munca nu a omorat niciodata pe nimeni......dar de ce sa risti?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmovila
post 3 Sep 2007, 10:11
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 August 07




Daca tu Alex ai avut o problema cu un Nissan asta nu inseamna ca toate modelele Nissan sunt proaste.
Nissan chiar este o marca fiabila, dar ca orice alta marca intampina unele dificultati (de imagine,tehnice etc.)
Ca idee: Nissan nu a fost preluat de Renault, este o simpla alianta si doar atat.
La nivel mondial Nissan vinde cu 1 mil.de unitati mai mult decat Renault.
Resuscitarea Nissan-ului si alianta cu Renault sunt chestii pur economice care nu se regasesc in fiabilitatea masinilor.

Cat despre fiabilitatea Renault...vreau sa-mi explici cum poti veni pe piata cu discounturi de peste 2000 euro la o masina care costa 16000 euro(Megane Sedan).


--------------------
NISSAN PRIMERA 2006/VISIA - BC-04-NPY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 4 Sep 2007, 09:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Discounturile si preturile mici reprezinta alegerea Renault ROMANIA in marketingul local. O miscare care pentru romanul care nu doarme bine daca nu are masina nemteasca la pret dublu cu dotari pe jumate se pare a nu fi chiar potrivita...

Ai vazut preturile din vest? Acolo sunt mai scumpe, poti lua de acolo daca te face sa te simti mai bine... Masinile sunt aceleasi. Diferentele vin din costurile de vanzare si de service, mai mici la noi, pe care Renault Romania alege sa le transpuna in discounturi.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GARDIANUL PUBLIC
post 13 Sep 2007, 00:08
Post #20


Utilizator Renault


Group: Members
Posts: 47
Joined: 4 April 07
From: Bucuresti




QUOTE(roty @ 4 Sep 2007, 10:33)
Discounturile si preturile mici reprezinta alegerea Renault ROMANIA in marketingul local. O miscare care pentru romanul care nu doarme bine daca nu are masina nemteasca la pret dublu cu dotari pe jumate se pare a nu fi chiar potrivita...

Ai vazut preturile din vest? Acolo sunt mai scumpe, poti lua de acolo daca te face sa te simti mai bine... Masinile sunt aceleasi. Diferentele vin din costurile de vanzare si de service, mai mici la noi, pe care Renault Romania alege sa le transpuna in discounturi.
*



Nu cred acest lucru.
Diferente de calitate exista totusi... nu e vorba doar de politica de preturi.
Asa este... preturil in vest sunt ceva mai mari, dar si dotarile difera uneori.
Costuri de service mai mici la noi ? Poate doar pt. dealer ca pe noi ne-au rupt.
Rusine unor dealeri Renault ! Cel putin la preturile pieselor chiar isi bat joc de noi. Ca sa nu mai vorbesc despre servicii.
E de preferat in Germania sa faci o revizie sau pur si simplu la un service din Romania care nue din reteaua Renault.


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2002 / Privilege, 1.9 dci 120 CP 6tr ESP 16'
Nu tot ce zboara se mananca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 13 Nov 2007, 12:23
Post #21


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(GARDIANUL PUBLIC @ 13 Sep 2007, 00:08)
Nu cred acest lucru.
Diferente de calitate exista totusi... nu e vorba doar de politica de preturi.
Asa este... preturil in vest sunt ceva mai mari, dar si dotarile difera uneori.
Costuri de service mai mici la noi ? Poate doar pt. dealer ca pe noi ne-au rupt.
Rusine unor dealeri Renault ! Cel putin la preturile pieselor chiar isi bat joc de noi. Ca sa nu mai vorbesc despre servicii.
E de preferat in Germania sa faci o revizie sau pur si simplu la un service din Romania care nue din reteaua Renault.
*


Nu numai de calitate sunt diferentele, ci si de dotari. O Primera cumparata din Anglia avea trapa electrica in dotarea Acenta, pe cand Acenta luata de la noi - canci. Dar nu dealerii nostri sunt de vina, ci insusi producatorul. Cand vine vorba de fabricat masini pentru Europa de Est, producatorul face masinile mai ieftine. Exemplu concret, eu insumi: in vara asta am constatat ca s-a desprins ornamentul de cauciuc al parbrizului la Primera mea, ornament care la vechile Dacii se numea cheder si tinea parbrizul. Am dus masina de dimineata la Badsi (pe la 8:30), iar la ora 13 era gata. Nu cred ca la o masina facuta pentru Europa de Vest se poate intampla sa se dezlipeasca ornamentul. Dealtfel, chiar si cei de la Badsi au recunoscut ca e primul model Primera la care au constatat asa ceva. Deja Primera nu se mai fabrica de 2 luni...
La 2 saptamani dupa ce am cumparat-o, am gasit-o lovita in parcare: probabil un biciclist se lovise de usa dreapta fata si o infundase, sau cineva o lovise cu un fier sau altceva. Oricum, n-a fost intentionat. Dupa constatarea de la politie (unde m-a pus sa suflu in alcoolscop, de parca eram nebun sa ma duc beat la ei), a doua zi am lasat-o in service, la Badsi. Lasand la o parte locatia nefericita a tinichigeriei (sos. de centura), cei de acolo au reparat-o exemplar, cu vopsirea intregii usi, cu spalat exterior si motor. Le-am dus masina jegoasa si lovita, am luat-o inapoi reparata si spalata. Jos palaria pentru Badsi (care, dealtfel, au fost foarte rabdatori cu mine la inceputuri, cand am fost la ei efectiv din curiozitate, nefiind decis sa cumpar masina).
Deci, asta e realitatea: pentru Europa de Est, masinile sunt facute cu materiale mai ieftine. Asa se explica si aparitia greierasilor in primii 10.000 km. Deci, daca Primera are un cuib de greierasi foarte confortabil in bord, asta se intampla din cauza finisajelor si asamblarilor destinate Europei de Est, si nu din cauza aliantei cu Renault. Si, evident, cuibul de greierasi nu face din Primera un model nereusit. Asta cred cei carora nu le place masina, dar deja e alta problema.
Ca sa nu mai spun de diferenta colosala intre Nissan-urile pentru Europa si cele pentru SUA! Uitati-va, de exemplu, cum se prezinta Qashqai-ul si cum se prezinta Rogue-ul - masini identice, numai ca Rogue se vinde numai in SUA, iar Qashqai numai in Europa. Comparati dotarile, echiparile, amenajarile, ce vreti voi - si constatati.
Daca veti studia cu atentie Nissan-urile comercializate in SUA, veti vedea de fapt ca alianta cu Renault a fost facuta numai ca sa mai salte putin prestigiul Renault-ului. Se prea poate ca falimentul Nissan-ului sa fie o poveste inventata sau provocata, din ratiuni care n-au nimic in comun cu partea auto (si nici macar cu latura tehnica). Nu cred ca, daca nu se facea alianta asta, falimenta Nissan-ul.
Ba chiar merg mai departe si cred ca Renault a copiat de la Nissan unele elemente de design. Botul Megane-ului e inspirat clar de la cel al Primerei; pana sa am Primera, adesea le confundam.
In ce priveste SUV-urile, Patrol va ramane o marca de referinta in istoria auto. X5 nu cred ca va avea acelasi renume. Iar cand e vorba de calarit dunele Saharei, ce folosesc urmasii tuaregilor? Ati ghicit, Patrol!

LE: aveti idee daca se va relua productia Primerei? Refuz sa cred ca Tiida, care intr-adevar aduce a Renault, este modelul inlocuitor...

This post has been edited by PSC: 13 Nov 2007, 12:29


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angelsh
post 25 Jan 2008, 15:19
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 January 08




"o masina asa slaba ca nissan-ul"...frate , al dracu de slabe sunt.sunt mai usoare decat majoritatea matahalelor de pe sosele, mai fiabile avand in vedere faptul ca sunt japoneze si ca sunt facute dupa o alta mentalitate, sunt rapide, agresive, durabile,etc,etc. eu am un sunny din 91 si sa mor eu daca l-as da pe un renault sau peugeot. o avea el 90 de cai da fuge de parca il alearga dracu si nu se da inapoi de la nici o panta sau curba sau mai stiu eu ce dracii. zi-mi tu mie ca 350z sau skyline e masina slaba si iti zic ca nu stii nimic despre masini. apropos, cine ti-a cumparat masina????


--------------------
nissan sunny 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 10 Apr 2008, 11:33
Post #23


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(paul_s @ 7 Jun 2006, 13:46)
vad ca a fost acuzata primera ca seamana cu laguna  ,  numai ca primera a fost proiectata ianinte de preluare si reno n-a avut aici nici un amestec
*


La noul Renault Megane se vede clar sursa de inspirație: Primera. Botul și portierele din spate sunt aproape identice.
Deci, Renault a fost cel care a copiat de la Nissan și nu invers.
Renault s-a aliat cu Nissan - nicidecum nu l-a cumpărat pe Nissan - fiindcă erau în pericol din cauza lipsei de inspirație, sau din alt motiv. Cert este că, dacă în această alianță cineva o ducea rău, Renault era acela și nu Nissan. Singurul avantaj Renault sunt motoarele.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Apr 2008, 19:51
Post #24


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ce sa zici si tu. In afara de faptul ca Megane si Primera nu au absolut nici o legatura, Renault a cumparat 44% din Nissan, in conditiile in care se stiau deja problemele prin care trecea constructorul japonez. Faptul ca Renault a putut sa-si impuna la conducerea acestuia propriul om spune totul.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 14 Jul 2008, 10:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




chiar daca renault este un mare constructor prin nr de masini, nu o sa ajunga la calitatea pe care a obtinut-o nissan prin traditie si perseverenta.
exceptie face primera p12, care a fost proiectata in europa , pentru europa.

personal consider ca a fost si este un esec, de multe ori nu ma abtin sa ma dau jos si sa-i trag suturi in fund


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Jul 2008, 11:36
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gedan - ma lasi...

Cui sa-i dai suturi in fund....proprietarului sau masinii??? radmasa.gif radmasa.gif

Astea sunt figuri de gradinita...

This post has been edited by cj98czh: 14 Jul 2008, 11:36


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 15 Jul 2008, 08:33
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




masinii, evident!

are cateva chestii care ma scot din sarite, parol!

am auzit pe cineva care o compara cu o limuzina, ha ha ha!

daca nu crezi si ai primera, spune tu cate manevre trebuie sa faci ca ca opresti ventilatorul, de exemplu,
sau

spune cat e ceasul cand te urci in masina!!!


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 15 Jul 2008, 09:13
Post #28


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Singura exceptie de la Nissan este Almera, un model aproape inferior Loganului (ultimul face-lift a aparut odata cu loganul) dar cu un pret extrem de ridicat.
Eu am luat contact cu modelul incepand cu 2005 pana a iesit din gama: tinuta de drum imprecisa, frane foarte slabe, clasicele zgomote tehnologice ale suspensiei (aspect imbratisat si de Primera), nivelul zgomotului la interior imens, calitatea finisarilor interioare lamentabila.

Primera la interior este foarte ergonomica...asta daca ai ajuns sa fii utilizator al masinii macar cateva luni. Pentru a opri clima sunt necesare 2 apasari pe 2 butoane...pe primul apesi pentru a activa pe ecran meniul climatizarii (ecranul impartind si climatizarea si comenzile radio - ambele intra in stand-by) si pe al doilea - off. Ceasul se afla tot pe ecranul central, afisabil in permanenta sau nu...

Asta e ciudat, sa caracterizezi o masina numai din auzite, fara sa fi fost utilizator cel putin o perioada, astfel incat sa poti sa-ti formezi o opinie.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 15 Jul 2008, 10:32
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




am primera de un an jumate si are destule urme de pantof pe bara din spate!!!
pot sa o compar cu multe masini pe care le-am condus si cred ca au fost destule...
ce sa va spun: consum 15-16 in bucuresti, nu ai unde sa tii un telefon in masina, nu poti sa bagi mana in buzunarele usilor, inchiderea centralizata e de kko, se balangane ca o rata in curbe, ,, prtbagajul pare mere dar nu am putut baga un fax, sunet slabut, ma depaseste un clio la semafor, samd

bune: franeaza ok

15 Jul 2008, 10:33:
aaaa, si nu vezi ceasul daca nu bagi cheia in contactm si nu pui centura, si...

This post has been edited by gedan: 15 Jul 2008, 10:33


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jul 2008, 10:54
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gedan...nu ma mir ca te ia un Clio.... tie nici motorul de 1.6 16v de pe Scenic nu ti se parea fasnet... ia da-i ture la masina si vezi cum merge.... nu o conduce ca pe un diesel..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:28
Dacia