Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP diesel, mecanicii de la Meridian isi bat joc

dang
post 3 Jun 2004, 10:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 04
From: Bucuresti




Am un Renault Mégane I 19 dTI. Zilele trecute am fost sa ii fac inspectia tehnica periodica la Meridian, in Berceni. Masina e in stare foarte buna, are doar 10 000 Km, si mi-am zis ca nu o sa am nici o problema. Mi-am facut o prima programare, iar cand m-am dus acolo mi s-a spus ca testerul de diesel e defect. Sa revin dupa 2-3 zile. Nici o problema, se poate intampla, nu e vina nimanui, nu am comentat. Am revenit, testerul era OK, deci am inceput procedura.
Marturisesc ca nu suport spaga si ca mi-am propus sa nu dau nimic. Cel care se ocupa de ITP, un oarecare domn Vlasceanu, era foarte blazat. Avea o atitudine de procuror adjunct, arunca din cand in cand cate un ordin scurt, pe care eu eram obligat sa il indeplinesc repede si fara comentarii. Nu sunt o persoana colerica, insa cand ordinele astea au inceput sa i se adreseze si tatalui meu (care intamplator ma insotea), intr-un mod politicos i-am explicat mecanicului ca normal ar fi sa aiba alta atitudine. S-a evervat brusc, mi-a zis ca daca nu imi convine sa ma duc in alta parte. Am renuntat sa ii fac vitei educatie, vazand ca nu am nici o sansa, si l-am lasat sa isi continue testele. Adica sa isi faca meseria pentru care e platit. A frecat masina cat a putut, insa nu a gasit nimic, totul era ok. La proba de noxe insa a inceput sa stapaneasca situatia. Dupa cum probabil ca cei mai multi de pe forum stiu, la diesel noxele se masoara la turatia maxima a motorului. Asa ca Vlasceanu - expertul s-a uitat cu un aer savant intr-un calculator (dupa privire mi-am dat seama ca se uita SPRE calculator, pentru ca nu intelegea nimic din ce scrie acolo), si-a pus onorabilul hoit in locul in care ar fi trebuit sa se instaleze soferul, si a inceput sa accelereze. Zbiera saracul motor... A facut chestia asta de vreo 5-6 ori, pana cand m-am enervat si m-am dus peste el. Atat astepta: m-a tinut inca un sfert de ora la usa, dupa care a zis ca am refuzat testul si mi-a dat cheile si actele. Deci el nu mai continua revizia.

Ce facea Vlasceanul: gasise el in baza de date de la RAR un motor dTI cu turatia de putere maxima 4800, si el incerca sa treaca de turatia aia. Motorul meu are turatia maxima la 4000, asa scrie si in cartea de identitate, si in manualul masinii. Oricum, nu a fost chip sa ma inteleg cu vita. Am facut o plangere pe care am adresat-o sefului service-ului, fara sa imi pun mari sperante. Oricum, nu cred ca am gresit cu nimic. O sa ma duc la un alt service sa fac ITP-ul, sper sa nu dau peste unul la fel de cretin.


Imi cer scuze pentru post-ul lung.

Sautari,
Dan


--------------------
Renault Mégane 2003, break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 Jun 2004, 14:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




O secunda, va rog, Meridian este autorizat Reno? Pe pagina Renault nu apare, poate nu o fi actualizata....


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 3 Jun 2004, 14:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




E ITP, nu revizie periodica ... ITP-ul se face la orice statie autorizata RAR ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 Jun 2004, 14:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Corect, am gresit...


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 3 Jun 2004, 14:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Din cate stiu eu nu, asa ca teapa. Astia sunt in Bucuresti:
Serus, Ipso, Mach, Cobalcescu, Auto marcus group


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 Jun 2004, 14:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Nu conteza, am gresit, e vorba de ITP si nu de revizie...Acum, ca idee, eu unul m-as fi dus la niste renoisti si nu daciari....


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 4 Jun 2004, 15:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Tu ai plecat ca ti-a dat in goarna la masina ca sa vada noxele?
Din cate stiu eu asa se verifica si la RAR dieselul, 6-7 pedale cu turatie maxima a motorului si trebuie tinut cam 2-3 secunde la turatia maxima.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 Jun 2004, 10:53
Post #8


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu stiam ca noxele se fac la 2000de ture. scria mare de tot pe un afis la cobalcescu. in fata mea era o supernova a carei proprietara astepta la cafenea sus. i-au turat-o la maxim ne cateva ori incercand sa ii scoata noxele gresite, da n-au reusit si au lasat-o.
cand au bagat masina mea au tinut-o frumos ca eu stateam pozitionat chiar langa acel afis.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 5 Jun 2004, 11:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Pai eu ziceam de diesel. Mai mi-a zis cineva ca la clio-ul lui diesel l-a pus sa semneze inainte de test cum ca ei nu se fac responsabili daca plesneste cureaua de distributie. :roll: Sunt curios atunci de ce si-au asumat ei ca service, responsabilitatea de a efectua inspectii tehnice.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 Jun 2004, 14:30
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu mai stiu axact ce scria acolo pentru diesel, parca era putin diferit, dar nu are cum sa se testeze motorul la turatie maxima. e aberant. dar daca totusi e asa, inca o data bine ca nu am diesel.
o sa incerc marti sa aflu de la serus ce si cum.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 5 Jun 2004, 14:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Ar fi chiar bine sa avem un raspuns oficial, sa intrebi si daca iti da sa semnezi ceva cum ca se face pe muschiu propietarului testul. smile.gif


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 5 Jun 2004, 21:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




ba ce muisti ! eu i-as reclama la opc fara discutii ! si m-as duce si la patron sa cad el ce zice ! oricum este adevarat ca noxele se fac si la turatie mare si mai este adevarat ca nu este normal ca ei sa isi asume responsabilitatea pt integritatea motorului atat timp cat nu depasesc valorile prescrise de fabricant si rar ! atitudinea insa e de kkt !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 9 Jun 2004, 15:52
Post #13


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




La fel fac "disteptii" de la Porche
Desi motorul diesel nu va ajunge in vecii vecilor lui la 4800 rot/min in trafic (cine dracu merge cu 200 in RSR sau la 4800 in treapta 1???) ci se va limita la o plaja de maaaaaaaxim 3500 (eu personal la 3000 am 150, cat dracu sa mai merg mai mult, si UNDE???) aia baga talpa ca porcii.
Si in cartea masinii scrie CLAR ca tre evitata acceleratia brusca de la 800 la maxim, ca sunt sanse sa se faca turbina bucatele-bucatele, pentru ca la ralanti ungerea e mai mica si daca sare brusc in ture atunci turbina prinde viteza si la cele 200 000 rot/min cat prinde...daca nu are ungere buna macar se uzeaza prosteste daca nu se gripeaza!
DAR....remediul.....ca sa fie turbina bine unsa...tre sa..UNGI...pricepeti voi ce...
Si ii mai si auzi: "Iese fum dom'le....mananca ulei" Mananci tu rahat bou de mecanic ca la diesel e normal sa scoata un fum mai negru, fum care contine motorina nearsa....giiizazzzz!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dang
post 11 Jun 2004, 10:42
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 04
From: Bucuresti




Ai perfecta dreptate asarban, nu inteleg de ce se testeaza motoarele astea la turatia de putere maxima. La service aveau un afis in care se spunea ca testul se face pe raspunderea proprietarului, "peste turatia de putere maxima". Adica peste turatia la care motorul a fost proiectat sa functioneze. In plus, daca mecanicul e bolnav, risti sa iti iei masina facuta praf. Dupa cum va spuneam, bietul mecanic gasise in calculator un motor cu 4800 rpm, si incerca sa ajunga pana acolo, chiar dc motorul meu mergea pana la 4000.

O sa ma duc la alt service si o sa rezolv acolo. Dar NU VREAU SA "UNG" DELOC!

Salutari,
Dan


--------------------
Renault Mégane 2003, break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 24 Jun 2004, 14:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Eu mi-am facut ITP-ul la DSN simbata trecuta (au program pina la 14:00) la un service de la piciorul podului Grand, pe Turda linga parc. Super de treaba baietii, fara spaga, mi-a luat 30 min. De turat au turat-o la 3000 . Vi-i recomand pe bune.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Jun 2004, 10:19
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Domnilor, in orice statie ITP va duceti, la diesel va indoaie pedala de acceleratie iar benzina nu o chinuie foarte rau. De ce e asa ? Nu ma intrebati ca nici eu nu stiu.
Am fost cu Berlingo 1.9 D de 2 ori la Sama (pe vremea respectiva eram prieten cu fiul patronului). Au turat-o de dracii au gasit-o. Ulterior am fost si cu un coleg, cu un Symbol I - s-au purtat foarte gentil cu motoru' ala.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 Aug 2004, 15:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Cam asa e...
Am vrut sa scriu mai demult de treaba asta: In fata receptiei mecanica de la Serus, pe un stalp, e pus un anunt infricosator vis a vis de acest aspect, in care spune ca la Diesel o accelereaza la blana pe rapunderea ta. Daca crapa motorul, asta e, tu esti de vina. Daca nu accepti, nu treci ITP-ul...Sa-l cititi si voi, poate am inteles eu aiurea...


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 4 Aug 2004, 07:42
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




asa este . se plang si baietii de pe vwforum cum ca si-au luat blana la TDI uri si unu chiar nu a trecut itp ul


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:20
Dacia