Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ZOE vine cu anvelope runflat, Voi stiati ca .. ?

GeT
post 23 Oct 2021, 13:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Ieri noapte ma aflam eu cu treaba ca orice om normal cu electrica de oras undeva "in the middle of nowhere" in Teleorman pe un drum secundar. Asfaltat, in conditie acceptabila dar pe ici pe colo cu ditamai gropile. Suficient de rare cat sa-mi evadeze din atentie. Evident am reusit performanta sa iau una, am indoit zdravan janta stanga fata. Opresc, ma uit cu led-ul de la telefon la roata, anvelopa are o galma (perceptibila dar nu mare) pe lateral, buza jantei indoita suficient cat sa nu mai tina presiunea. Dar anvelopa nu sta desumflata total, ci partial, ca si cum ar avea undeva la 1,5 bar.

Am luat-o usor inainte, masina merge normal, nu se simte ca ar avea pana, nici macar volanul nu trage. Cu un mare mesaj rosu "Pneu perforat" pe bord. Am mers asa vreo 40 km pana in Alexandria, dar nu gasesc nici o vulcanizare deschisa la ora aceea.
Am venit asa inca 90 km pana in Bucuresti, am incercat sa nu depasesc 80 km/h, in total am facut vreo 130km cu anvelopa in starea asta. Spre sfarsitul drumului volanul incepuse sa traga stanga.

Deci, clar, anvelopele Michelin Primacy 195/55 R16 91T Extra Load cu care vine ZOE (cel putin echiparea Intens ) sunt runflat, desi eu unul nu am vazut pe nicaieri mentionat asta. Din cate inteleg la Michelin sistemul runflat se cheama "ZP" de la zero pression dar nu am vazut un astfel de marcaj pe anvelopa.

Anvelopa mea va trebui schimbata, clar si fara dscutie, si-a facut datoria si a cazut pe front scotandu-ma dintr-o situatie delicata in care m-am bagat singur.

Din cate stiu, pentru cei care nu aveti set complet janta + anvelopa de iarna, si montati de doua ori pe an anvelopele pe jante, nu orice service sau vulcanizare are utilajul corect pentru montat / demontat anvelope runflat, le poate deteriora.

Si in incheiere: credeti ca janta asta se mai repara ? Renault vinde janta asta la bucata sau la set ?

This post has been edited by GeT: 23 Oct 2021, 13:29


Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 319.35k ) Number of downloads: 130


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Oct 2021, 14:13
Post #2


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu cred ca sunt RoF, ci doar XL: link. Nu ai avut pana, doar contactul anvelopei cu janta a fost afectat, dar nu grav, si a scapat aer in timp.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 23 Oct 2021, 14:38
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Primul lucru pe care l-am facut cand am intrat in Alexandria a fost sa trag la o statie de benzina, la pompa de aer. Cum intra aerul pe valva asa si iesea printre janta si anvelopa, se auzea si se simtea la mana. Asa ca sunt sigur ca anvelopa avea exact zero presiune.

Intr-adevar, anvelopa nu are nici un fel de marcaj ca ar fi runflat, si nici nu am intalnit mentionat asta pe nicaieri, dar s-a comportat exact ca un runflat.

Este posibil sa fi mers 130 km cu o anvelopa non-runflat, doar extra load ?

Ar fi posibil ca in interiorul anvelopei sa existe montat acel inel care mentine o minima elevatie a anvelopei, desi anvelopa in sine nu este runflat. Am sa vad cand o demonteaza.

This post has been edited by GeT: 23 Oct 2021, 14:49


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Oct 2021, 07:44
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




jantele nu se vand niciodata la set, mereu la bucata.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Oct 2021, 08:42
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




N-am vazut niciodata RoF galmit, nu cred ca e posibil.

Janta aia se intreapta relativ usor.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 20:27
Dacia