Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

indolenta reprezentanta RENAULT, respingere test ITP

alex_67
post 12 Dec 2010, 22:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




[B][COLOR=red]

am cumparat in iunie 2009 un autoturism megane 3 care ulterior am constatat un gol in acceleratie intre 900-1800 rot /min. Diferenta de 4 grade la AC bi-zona intre aerisitoarele centrale,"smulgere" a schimbatorului de viteze in treapta 2-3,aleatoriu la turatie. Am facut sesizari la dif service-uri si reprezentanta renault pur si simplu le ignora. Mai nou nu trece testul ITP din cauza acceleratiei invalide , peste cele 2 sec normale. A intalnit cineva ceva asemanator sau este caz izolat doar pe aceasta masina?


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 13 Dec 2010, 08:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




este in garantie ,insista,reclama la Opc,adrese la Renault.etc.


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraDrive
post 13 Dec 2010, 08:58
Post #3


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Cere la service o hartie oficiala cu motivul pentru care nu treci ITP-ul, infasoara o caramida cu ea si du-te la Renault si da-le in cap cu "atelajul"" pana fac temperatura.
Pe bune, ti-ar fi de folos o hartie d-aia, ai putea face mare scandal pe aceasta tema mai ales daca este si in garantie masina.
Parerea mea, oricat de absurda poate parea : ia hartia si vorbeste si cu un avocat.


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 13 Dec 2010, 09:15
Post #4


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




itp- la un an? - esti taxi?


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Dec 2010, 09:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Ambele ateliere de la Cobalcescu (si sunt convins ca si la ceilalti dealeri e la fel) au statii ITP. Mergi si fa ITP-ul acolo. Daca te pica da-le in cap celor din service cu rezultatul si pune-i sa se certe intre ei. Ori iti rezolva problema, ori iti vor da ITP-ul pana la urma.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Dec 2010, 09:24
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mie personal mi se pare cam trasa de par ... dar ma rog poate doar mie ...

Inca nu am auzit sa fie o problema si sa nu fie rezolvata pe garantie ... poate un concesionar face figuri ... dar sunt altii care poate nu ...


Dezvolata cum se manifesta golul ala de putere intre 900 si 1800 rpm ... nu ar fi rau sa scrii si motorizarea ca sa stim despre ce este vorba...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Dec 2010, 10:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




si eu sunt putin nedumerit si imi pare trasa asa de par toata chestia
adica ITP - la un an
diferente de 4 grade la AC, cum s-a constatat?
lipsa putere
"am facut sesizari" cum adica? m-am dus si le-am spus asa fara ca masina sa fie pusa la teste? ai avut de facut o revizie- acolo ce s-a intamplat? ai constatat aceste chestiuni acum? Cam multe intrebari. Asteptam lamuriri.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 13 Dec 2010, 14:27
Post #8


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(cj98czh @ 13 Dec 2010, 09:24)
Mie personal mi se pare cam trasa de par ... dar ma rog poate doar mie ...
*


+1 up.gif Au mai fost agitatori d'astia pe-aici rolleyes.gif ...


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 13 Dec 2010, 20:53
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




nu glumesc. Am fost la 3 service-uri am semnalat problemele astea de cand am cumparat masina si de fiecare data la service mi s-a spus ca se trimite la bucuresti la polul tehnic si ei decid ce trebuie facut. Oficial toate service-urile refuza sa dea scris , cu toate ca au constatat problemele. Pe 30.11.2010 am facut iar testele cu reprezentant renault, a cazut iar la testul de noxe pe motiv de accelerare invalida si astazi 13.12.2010 mi-a venit raspuns oficial de la renault ca masina este in parametri. Cu certitudine vor sa ascunda ceva. Nu vreau sa cred ca e problema pe intregul model dar cei de la RAR au spus ca e problema mea cu producatorul. Din pct lor de vedere masina nu trece testul. Am 3 teste ITP in 3 orase diferite. Acelasi rezultat. Am decis sa dau in judecata Renault. Service-urile mananca painea de la renault si refuza sa puna pe hartie constatatrile. Un motiv ar fi ca manopera pe lucrari, fiind in garantie e suportata de Renault care nu plateste. Ar fi de inlocuit AC-ul si eventual turbina. Sunt sute de milioane.Practic la momentul asta daca ar fi sa fac testul ITP pe bune ,adica cei 2 ani, masina trebuie sa stea pe dreapta. Evorba de megane 3, diesel, 1,5 dci, 105cp.
ei spun ca e normal ca sa existe diferente pe AC,bi-zona. Adica la 24 grade pe ambele aerisitoare ,unul da cald altul rece.Au constatat cu sonda de temperatura. Acelasi rezultat la 3 service-uri din 3 orase diferite. Golul in acceleratie ei spun ca e normal, se numeste gol turbo. Daca esti in treapta 3,2500 rot/min,pui frana, debreiezi ,introduci in treapta 2 si accelerezi, trec 2-3 sec pana sa ajunga la o turatie apropiata de 2000 rot/min. Daca esti in depasire sau intersectie, pur si simplu e un timp mort in care astepti sa ia viteza.


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 13 Dec 2010, 21:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Nu-i normal, mergi la OPC. Ia cu tine hartii de pe la service-uri si spor la treaba.

This post has been edited by CRY 79: 13 Dec 2010, 21:01


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 13 Dec 2010, 21:07
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




am facut testul itp ptr ca este singura sursa care pot demonstra in istantanta indolenta celor de la renault. Service-urile ascund problema ptr ca sunt incapabili sa ia o decizie pe proprie barba. Sa nu mai spun ca nu au softuri actualizate ptr modelele noi. oricine dintre voi care ar da 16.000 de euro si dupa 1 an i s-ar sopune sa puna masina pe troruar ca exista o problema a producatorului cum ar reactiona. Eu ma bat cu ei de 1 1/2 ani si nimeni nu misca nimic.Pur si simplu ma fac din vorbe.am sunat si la vocea clientului si acolo aceeasi problema. Vom analiza. Si raspunsul a venit sec. E in parametri. Cand a venit reprezentantul renault la ultimul test itp, din 10 incercari succesive nu a trecut niciuna. La a 11-a a dat ac-ul la max si faruri faza lunga si a trecut testul cu 1,96 sec. Aproape de limita. O bagase pe maneca si dadea telefoane. Acum ei se bazeaza pe testul trecut si imi spun ca masina e oki. Pur si simplu e o indolenta crasa si profita de faptul ca sunt monopol. Am decis sa scriu in ideea in care cineva care are aceleasi probleme e posibil sa se loveasca de indiferenta renault daca e vorba de bani multi pe garantie. Sau poate e un viciu de fabricatie care vor sa-l ascunda. Ei spun ca este o protectie pe acceleratie dar in trafic poate duce la o situatie critica.


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Dec 2010, 21:17
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Este absolut normal sa fie gol de acceleratie daca tu conduci subturat ... incearca sa pleci in depasire de la 2000 rpm in sus si vezi daca mai ai acest gol ... mare grija sa nu fie probleme de utilizare ... cum vrei sa aiba putere daca motorul este subturat ... la undCi daca vrei putere nu ai ce cauta cu el sub 2000 rpm ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Dec 2010, 21:19
Post #13


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Mda, alex a descoperit turbolagul...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 13 Dec 2010, 21:39
Post #14


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(alex_67 @ 13 Dec 2010, 20:53)
Ar fi de inlocuit AC-ul si eventual turbina.
*


Turbina? turbina nu pica in timpul asta decat daca nu stii sa utilizezi un motor diesel...recomand sa-ti iei benzinara automata...ceva dsg...poate nu gasesti lagul acolo.... Ai testat cu alta masina cu aceeasi motorizare? face la fel?


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 13 Dec 2010, 21:47
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




turbolagul de care vorbiti voi este normal sa respinga testul ITP? Renault recomanda ca sa se apropie de consumul indicat de ei sa mergi cu 90 km/h in treapta 6 de viteza. asta inseamna o turatie de 1800 rot/min. Daca merg cu 2500 rot/min (si sunt de acord cu voi, motorul diesel trebuie turat) se duce in consum extravilan peste 6,3 L /100 km. Deci peste 50% din ce spun ei. Aici intervine utopia, ei recomanda ca sa ai consum mic treapata 6 cu 90 km/h dar in egala masura asta denota sa mergi cu motorul subturat. Ideea este ca acest gol in acceleratie se produce doar atunci cand deaccelerezi si ajungi in plaja mentionata anterior. Cum o dai tot nu e bine. Sa explice atunci consumul exagerat fata de cel mentionat in reclame. nu am pretentia de 4L/100 km dar nici de 6,5 .


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 13 Dec 2010, 21:48
Post #16


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Alex, eu am un Megane 2 Diesel și îți spun cu mâna pe inimă că sub 1800-2000 RPM pur și simplu nu are "zvâc" mașina; cum ajunge însă acul la 2000, mașina "mă dă cu capul de tetieră". Nu am făcut asemenea teste intenționat, pur și simplu am sesizat asta când am cumpărat mașina, eu fiind șofer de benzinar aspirat, și am vrut să mă strecot mai tare la o intersecție. smile.gif
Acum, dacă acel lag e URIAȘ, asta poate fi o problemă.

Cât despre climă și diferența mare între aeratoare, aici trebuie să ne lămurească un coleg care știe ce și cum, mai exact să ne zică ce diferență maximă se admite între aeratoare.

Later Edit
, că văd că ai scris mai sus: mers subturat înseamnă să mergi în sarcină mare cu o turație care nu oferă suficientă putere motorului. Dacă mergi pe drept cu 1800 RPM într-a 6-a și motorul nu se chinuie, iar tu mergi constant fără accelerări ferme, nu mergi subturat. Subturat mergi la 1800 RPM într-a 6-a urcând o pantă de 8-10 grade.

This post has been edited by VyRuZ: 13 Dec 2010, 21:50


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Dec 2010, 21:48
Post #17


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu, nu-i nicio problema sa mergi la turatii mici cu viteza constanta, dar nu trebuie sa il chinui incercand sa accelerezi de la turatii mici.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Dec 2010, 21:51
Post #18


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu zic ca ai acest consum pt. ca mergi preponderent subturat si motorul se chinuie sa faca fata ... am intrebare ... decat ori ai scgimbat inafara la 3000-3500 rpm??

Motorul asta este vechi la Renault .. si poti sa spui orice despre el dar nu ca are un consum mare ... dimpotriva ...

Daca ai probleme cu turbo se datoreaza exclusiv mersului subturat ... parerea mea ... dar repet ce am zis cateva posturi mai sus .... mie mi se pare trasa rau de par chestia asta ...

Daca esti amabil pune o serie de sasiu a masinii sa vedem cate intrari in service are si ce defecte semnalate are.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 13 Dec 2010, 21:51
Post #19


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




QUOTE(R19/16v @ 13 Dec 2010, 21:48)
Nu, nu-i nicio problema sa mergi la turatii mici cu viteza constanta, dar nu trebuie sa il chinui incercand sa accelerezi de la turatii mici.
*


Nici nu ai ce căuta de fapt sub 1800 RPM, decât când faci recuperări într-a 2-a sau a 3-a în oraș, urmând să accelerezi blând de tot până spre unde shimbi tu în superioară. Asta ca să nu dai inferioara pe gât și să smucești.

This post has been edited by VyRuZ: 13 Dec 2010, 21:52


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 13 Dec 2010, 21:53
Post #20


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




iar consumul ala dat de fabricant este cu treapta 5 la 90...nu treapta 6...cel putin asa este la mine...am si eu 6 trepte...nu 1.5.... Recomand sa faci test cu o masina identica ca motorizare..daca este la fel recomand sa o vinzi...ca o sa strici tot la ea...turbina...egr..etc.. sunt curios ce zici de o benzinara pe care o calci la 1500...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 13 Dec 2010, 22:40
Post #21


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Turbolag-ul la 1.5 105cp pe megane 3 e celebru. Am testat modelul imediat dupa lansare. Toata lumea cu care am discutat a remarcat aspectul.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Dec 2010, 22:53
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Dar aia nu inseamna ca nu il poti limita folosind turatii potrivite ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Dec 2010, 23:13
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Cand am facut ITP-ul s-a chinuit si la mine un pic cu acceleratia la rellanti, in sensul ca scadea sub turatia minima aprobata. A trebuit sa dea drumul la AC ca sa stea la o turatie suficienta. Nici urma de lag insa (evident nici nu avea de unde, eu nu am motor turbo).

Totusi, eu insist pe o idee la care nu ai raspuns: de ce nu incerci ITP la o statie de-a unui dealer? Unul la care n-ai mai fost eventual si care sa nu stie de scandalul tau cu Renault. Rezultatul de acolo ar fi interesant.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 13 Dec 2010, 23:16
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




daca e normal lag-ul, de ce masina nu trece testul ITP? de ce toate service-urile evita sa dea scris problemele constatate? daca o turez la 2500-3000 sare consumul mult. De asta sunt contrariat. Daca merg turat consuma mult,daca merg cum spun ei,este subturat. Una peste alta ce ma deranjeaza este ca nu trece testul ITP si ca exista acele 4 grade diferenta pe AC la acceasi temperatura setata.

13 Dec 2010, 23:22:
am facut itp-ul la 4 statii din orase diferite. doua din ele chiar la service-urile la care am facut sesizarile. Le-am aratat negru pe alb si ei spun ca raspunsul celor de la renault este cel oficial. Renault nu a dat derogare la RAR ptr aceste esecuri de accelerare. Oficial masina asta din pct de vedere RAR nu trece testul. Deci risc sa am probleme mari. Cu alte cuvinte sa o tin pe dreapta. Masina de 2009

This post has been edited by alex_67: 13 Dec 2010, 23:22


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 Dec 2010, 00:50
Post #25


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(alex_67 @ 14 Dec 2010, 00:16)
de ce toate service-urile evita sa dea scris problemele constatate?
*


Pai ce a constatat service-ul renault?

QUOTE
Oficial masina asta din pct de vedere RAR nu trece testul.

Ai un document oficial de la rar? L-ai prezentat celor de la importator?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 14 Dec 2010, 08:07
Post #26


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(aleksanders @ 13 Dec 2010, 09:15)
itp- la un an? - esti taxi?
*


O intrebare foarte buna wink.gif .

QUOTE(alex_67 @ 13 Dec 2010, 20:53)
Am 3 teste ITP in 3 orase diferite.
*



QUOTE(alex_67 @ 13 Dec 2010, 23:16)
am facut itp-ul la 4 statii din orase diferite.
*


WTF?! blink.gif Ai mai facut un ITP intre timp? laugh.gif

This post has been edited by Hack: 14 Dec 2010, 08:08


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Dec 2010, 08:47
Post #27


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Te rog pune un scan dupa o intrare in service ... sau te-am mai rugat mai sus pune o serie de sasiu ....



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 14 Dec 2010, 10:38
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




du-te in franta sau cel putin pana in ungaria la un service reno si vezi ce raspuns iti dau aia de acolo


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 14 Dec 2010, 11:35
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




VF1BZ0BO641547319 SERIE SASIU

AM PREZENTAT SI TEST ITP/RAR CA RESPINS SI RASPUNSUL A FOST ACELASI, MASINA ESTE CONFORMA


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 18 Dec 2010, 22:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Curios! Sa nu uiti de topic si sa ne tii la curent.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 23:03
Dacia