Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 27 28 29 30 31 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

ydaniel
post 9 Sep 2013, 17:10
Post #841


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Din cate am inteles eu barci tip ''Zodiac-RIB'' au doar armata&politia si poate de asta au fost asa de atenti.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Sep 2013, 12:45
Post #842


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ydaniel

OK, am inteles.

Referitor la insemnarile din pasaport, turcii n-au nici retinere sa faca mentiuni referitor la vehiculul cu care ai intrat in tara sau amenzile pe care le-ai luat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark1984
post 13 Sep 2013, 15:35
Post #843


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 March 10




O intrebare mai am pe ultima suta de metri pana la plecare: exista vigneta(taxa de drum) in Serbia si Macedonia, in afara de taxele de autostrada?
Multumesc anticipat


--------------------
Skoda Octavia 2 2008 2.0 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeepers
post 13 Sep 2013, 16:33
Post #844


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 11 September 07
From: cluj




Nu exista taxe suplimentare inafara de cea de autostrada care se plateste la porti de taxare.


--------------------
logan preferance 1.4 2006
http://www.sistemdeincalzire.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark1984
post 13 Sep 2013, 19:26
Post #845


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 March 10




Si chiar ultima. Trebuie in Serbia si Macedonia sa am becuri de schimb (pt faruri si semnalizare)? Imi scrie pe iGo si am zis sa intreb.
Multumesc anticipat


--------------------
Skoda Octavia 2 2008 2.0 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 13 Sep 2013, 22:30
Post #846


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(DeepDark1984 @ 13 Sep 2013, 19:26)
Si chiar ultima. Trebuie in Serbia si Macedonia sa am becuri de schimb (pt faruri si semnalizare)? Imi scrie pe iGo si am zis sa intreb.
Multumesc anticipat
*



codul rutier din aceste tari prevede ca obligativitate pe langa extingtor, trusa medicala si triunghi reflectorinzant ca autoturimele sa fie dotate su set becuri de rezerva, eu mi-am cumparat de la hipermarket

Echipamente obligatorii in Serbia:
 Set becuri de schimb
 Trusa de prim-ajutor
 Triunghi de avertizare - cu exceptia motocicletelor. Doua triunghiuri sunt necesare in cazul in care se tracteaza o remorca
 Anvelope de iarna - obligatorii de la 1 decembrie, pana la 1 martie.

Echipamente obligatorii in Macedonia:
 Set de becuri de schimb
 Trusa de prim-ajutor
 Triunghi reflectorizant - doua in cazul in care tracteaza o remorca. Nu este necesar pentru vehicule cu doua roti.
 Lanturi de zapada – intre 15 noiembrie si 15 martie, toti soferii trebuie sa transporte in masina un set si sa le foloseasca in caz de nevoie, daca nu au pneuri de iarna.

This post has been edited by victorz: 13 Sep 2013, 22:31


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 14 Feb 2014, 02:33
Post #847


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




Stie cineva in ce stadiu se mai afla autostrada Leskovac granita cu Macedonia, cand am fost eu ultima data in mai 2013, erau aproape gata vre-o 20 mkm de autostrada dar se circula alternativ pe cele 2 sensuri.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 18 Mar 2014, 08:27
Post #848


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




pentru cei din vestul tarii recomand iesirea din tara pe la Naidas.
- utilizati in tara parte din autostrada;
- dupa aproximativ 80 km ce pot fi parcursi in o ora aveti la dispozitie autostrada din serbia apoi cea din macedonia si grecia.

portiunea simeria caransebes este foarte buna
caransebes resita de asemenea
resita oravita prin gradinari are o portiune cu ceva gropi in localitatea gradinari si denivelari in portiunea gradinari oravita
oravita naidas poate fi considerat un drum bun
apoi portiunea naidas intrare pe autostrada este bun cu mici exceptii


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Mar 2014, 08:53
Post #849


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pentru cei din vastul tarii (Timisoara, Arad, Oradea), cea mai scurta cale este spre Moravita - Vrsac - Bela Crkva - Covin ... (eventual Vrsac - Pancevo - Covin ...).
Nu vad vreun motiv sa ocoleasca prin Caransebes-Resita-Oravita!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 18 Mar 2014, 09:35
Post #850


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




QUOTE(cccccc @ 18 Mar 2014, 08:27)
pentru cei din vestul tarii, cu exceptia celor din Oradea, Arad si Timisoara recomand iesirea din tara pe la Naidas.
- utilizati in tara parte din autostrada;
- dupa aproximativ 80 km ce pot fi parcursi in o ora aveti la dispozitie autostrada din serbia apoi cea din macedonia si grecia.

portiunea simeria caransebes este foarte buna
caransebes resita de asemenea
resita oravita prin gradinari are o portiune cu ceva gropi in localitatea gradinari si denivelari in portiunea gradinari oravita
oravita naidas poate fi considerat un drum bun
apoi portiunea naidas intrare pe autostrada este bun cu mici exceptii
*




--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 19 Mar 2014, 15:31
Post #851


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




cine ma poate ajuta?
imi amintesc un popas cu o cladire in forma de vapor.
locatia undeva pe langa autostrada spre sud in serbia.
nu il gasesc pe google.
imi poate spune cineva care a trecut recent prin acea zona unde poate fi?


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 20 Mar 2014, 11:18
Post #852


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




QUOTE(adi_ar @ 18 Mar 2014, 09:53)
Pentru cei din vastul tarii (Timisoara, Arad, Oradea), cea mai scurta cale este spre Moravita - Vrsac - Bela Crkva - Covin ... (eventual Vrsac - Pancevo - Covin ...).
Nu vad vreun motiv sa ocoleasca prin Caransebes-Resita-Oravita!
*




Pt a se evita drumul prin "padurea magica" recomand sa se mearga prin Vrsac - Pancevo - Kovin - Smederevo
La Bela Crkva,majoritatea GPS-urilor te baga printr-o padure ( cica ceva parc national ) unde nu ai loc decat de o singura masina,un loc destul de sinistru daca mergi noaptea pe acolo,si media de viteza este de 20 km pe ora,din cauza ca drumul este foarte rau ( gropi si multa apa )

Si pt o micsorare a lungimii traseului,recomand,imediat in coborasul podului de la Smederevo,sa se faca dreapta,e un drum care merge putin inapoi ( spre Dunare ),iar apoi se face stanga si se tine drumul tot drept,drept pana se ajunge la autostrada si nu la prima si la a doua casa de bilet pe autostrada luam "trenul" spre Nis.



This post has been edited by Yutcaru: 20 Mar 2014, 11:27


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 21 Mar 2014, 11:12
Post #853


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




google prezinta doua posibilitati la coborarea podului:
unul pe drumul 33 si 1-10 de aproximativ 13,1 km
altul pe drumul 109 de aproximativ 14,1 km

de acesta din urma se face referire cand se propune iesirea prin dreapta de pe pod_

This post has been edited by cccccc: 21 Mar 2014, 11:12


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 21 Mar 2014, 12:00
Post #854


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Pe drumul de 109 ai numai un singur semafor in oras,restul ai numai prioritate,de aici am zis ca se ajunge mai repede ( parerea mea personala )

Pe drumul de 1-10 si 33 ai vre-o 2 sensuri giratorii,cedeaza trecerea,si parca si trecerea unei caii ferate,daca mai ai norocul sa prinzi si bariera.........

Eu pana acuma,de 2 ori cand am trecut pe acolo,am folosit acea iesire in dreapta de pe pod,e mai simplu de ajuns pe autostrada.Si in vara aceasta am sa folosesc din nou acelasi traseu.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Mar 2014, 08:00
Post #855


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Yutcaru @ 20 Mar 2014, 11:18)
Pt a se evita drumul prin "padurea magica" recomand sa se mearga prin Vrsac - Pancevo - Kovin - Smederevo
La Bela Crkva,majoritatea GPS-urilor te baga printr-o padure ( cica ceva parc  national ) unde nu ai loc decat de o singura masina,un loc destul de sinistru daca mergi noaptea pe acolo,si media de viteza este de 20 km pe ora,din cauza ca drumul este foarte rau ( gropi si multa apa )

Si pt o micsorare a lungimii traseului,recomand,imediat in coborasul podului de la Smederevo,sa se faca dreapta,e un drum care merge putin inapoi ( spre Dunare ),iar apoi se face stanga si se tine drumul tot drept,drept pana se ajunge la autostrada si nu la prima si la a doua casa de bilet pe autostrada luam "trenul" spre Nis.
*



N-am fost niciodata prin Bela Crkva! Unii il considerau practiabil, pe aici!
Dupa o "experienta" de inceputuri, cu o confuzie intre Kovin si Kolari, noapte, padure, bufnite si soareci (mii de soareci, ca un covor rulant pe sosea), focuri peste dealuri si patrule civile care stateau pe coama fiecarui deal, nu mai fac experiente prin Serbia!

QUOTE(Yutcaru @ 21 Mar 2014, 12:00)
Pe drumul de 109 ai numai un singur semafor in oras,restul ai numai prioritate,de aici am zis ca se ajunge mai repede ( parerea mea personala )

Pe drumul de 1-10 si 33 ai vre-o 2 sensuri giratorii,cedeaza trecerea,si parca si trecerea unei caii ferate,daca mai ai norocul sa prinzi si bariera.........

Eu pana acuma,de 2 ori cand am trecut pe acolo,am folosit acea iesire in dreapta de pe pod,e mai simplu de ajuns pe autostrada.Si in vara aceasta am sa folosesc din nou acelasi traseu.
*



Eu nu am urmat 109, ci 1-10 si 33 intodeauna. Aici trebuie doar sa fii atent sa n-o iei spre Ralja, ci sa faci dreapta si imediat stanga. Este mai simpla intrarea pe autostrada.

Dar, vorba aceea: drumul cel mai bun este drumul cunoscut! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 22 Mar 2014, 21:30
Post #856


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Detaliaza, mi se pare film horror ce povestesti tu. sad.gif


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Mar 2014, 10:10
Post #857


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pai a fost ca am urmat 109, nestiind ca intrarea in autostrada nu era deschisa (la vremea respectiva).
Drept urmare, am mers mai departe (traversand autostrada) si am facut un tur complet pe toti coclaurii, cum spuneam, prin paduri si peste dealuri unde stateau ceva patrule civile in intuneric. Pe sosea fugareau bezmetic milioane se soricei. Apogeul a fost cand o bufnita care mi se parea uriasa, s-a repezit in picaj spre masina ohmy.gif (i s-o fi defectat sonarul! smile.gif ).
Mergeam in noapte (bezna) cu ochii holbati in retrovizoare, intrebandu-ma ce o sa fac daca vreunii din cei care stateau in noapte se vor lua dupa mine. Nu indrazneam sa gonesc, sa nu atrag atentia, insa instinctul era sa apas acceleratia la podea.
GPSul (biet copil la vremea aceea), nu vedea nici un drum pe unde eram eu iar "copiloata"/consoarta mea, cuprinsa de spaime, s-a incurcat in cititul hartii clasice si in loc sa o luam spre Smederevska Palanka, m-a tot pilotat spre Mladenovac, adica fooarte departe de traseu.
Ei, cand am ajuns intr-un loc mai luminat, am avut curajul sa opresc, am bagat la cap traseul indicat de harta, am luat-o spre nord si dupa 20Km si un ocol de vreo 100, eram pe autostrada.
Toata tarasenia, a facut ca, in loc sa fim prin Macedonia deja, noi abia intram in autostrada pe la 03:00 dimineata.
In continuare nu am mai avut probleme insa si acum ne amintim de acel drum si de burta "alba" a bufnitei! smile.gif
Fii-mea a retinut doar un panou indicator undeva pe coclauri, pe care cineva scrisese cu spray "Black shadow". Atat i-a fost curajul!
A fost destul de horror insa am vazut si altele in viata asta, asa ca am supravietuit!


23 Mar 2014, 10:14:
LE
Dupa aceea n-am mai indraznit niciodata sa urmez 109 smile.gif


This post has been edited by adi_ar: 23 Mar 2014, 10:14


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 24 Mar 2014, 08:31
Post #858


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Pe noi ne-a bagat GPS-ul prin padurea mentionata mai sus, si la un moment dat drumul era tot alb, acoperit de fluturi.
Cand am oprit masina s-au ridicat toti fluturii, era alb peste tot, foarte frumos. :-)

Dar drumul in sine e destul de rau, avea unele gropi foarte mari si in unele locuri era surpat pe jumatate - nu as mai merge pe acolo. Din cate am inteles nu mai este intretinut.


This post has been edited by testike: 24 Mar 2014, 08:33


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Mar 2014, 11:40
Post #859


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@adi_ar

Ca tot ne-ai povestit de patrule de civili in intuneric, o poveste din Republica Srpska (septembrie 1998).

"Aici (este vorba despre punctul de frontiera Ilino Brdo, situat la vreo 30 km Est de Trebinje), din Muntenegru ieseai fara sa treci de nici un control si ajungeai la punctul de frontiera al Bosniei, unde, te asteptau cativa politisti de frontiera in uniforma bosniaca, doar cu un pistol la brau si vreo 10 baieti de baieti, adica niste dulapuri de 2 m inaltime, lati in umeri cam un metru, toti cu barba, cu bonete in cap ca partizanii lui Tito, imbracati in uniforme de comando, dar fara nici un insemn oficial pe ele si cu ceva armamant pe ei.

Nu prea mult, doar un Kalasnikov la gat, 2 banduliere de cartuse puse pe piep in diagonala, la brau o baioneta cu lama de vreo juma de metru, pe partea cealata un pistol din ala mare cum v-am zis ca aveau politsitii sarbi plus vreo 5 grenade deasupra fundului, pe spatele curelei.

Va dati seama ca, atunci cand i-am vazut pe astia ne-am blocat. Din fericire a fost pasnici, si-au dat seama ca suntem niste turisti rataciti, si nici macar nu ne-au mai bagat in seama"
.

Mai multe detalii:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=79882&hl=

In final, scuze pentru off-topic.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 27 Mar 2014, 10:09
Post #860


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salutare tuturor!

In vara merg in Grecia la Parga. Am hotarat sa merg iar prin Serbia - Macedonia, insa de data asta vreau sa "inaugurez" podul Calafat - Vidin. Bun, intrebarea mea, mai mult retorica (dar vreau sa ma asigur ca asa e) este urmatoarea: din Bulgaria vreau sa trec in Serbia la Zajecar, dupa ce vizitez un pic Vidinul. Intre cele doua localitati sunt vreo 60 km. Mai e necesar sa-mi mai iau vigneta? Exista vreo alternativa? Intreb ptr. ca si la noi vigneta e doar ptr. drumurile nationale (nu si judetene). Sigur ca nu stau eu in 5 euro, mai ales ca scurtand prin Craiova-Calafat, e cam tot pe acolo (se cam compenseaza cu benzina), dar siti si voi cum zic evreii... biggrin.gif

In alta ordine de idei, la drumul asta vreau sa vad Olimpul la ducere si Meteora la intoarcere. Am gasit pe un forum ca ptr. Olimp cazarea o poti face la poalele muntelui in oraselul Litochoro. Are cineva care a mai fost o alta sugestie?

Mersi!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Mar 2014, 13:57
Post #861


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

Nu te risca in Bulgaria fara vigneta.
Amenda pleca de la 300 Leva (150 Euro).
Sursa: http://www.api.bg/index.php/en/vinetni-stikeri

In plus:
"A vignette is required for driving on Bulgarian state roads. These are practically all main roads in Bulgaria and there is no option to avoid buying a vignette for driving in Bulgaria"
Sursa: http://www.bulgarianvillarenters.com/trave...ng-in-bulgaria/

In alta ordine de idei, daca te ajuta cu ceva, drumul Kula - granita sarbeasca - Zajecar - Paracin este coala de hartie si foarte bine semnalizat.
Banuiesc ca si Vidin - Kula e la fel, insa pe acolo n-am fost.
Informatia de mai sus este din septembrie 2013.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Mar 2014, 19:35
Post #862


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




@gibonu
Am citit aventura prin Sebia (ca dealtfel toate escapadele pe care ai avut bunavointa sa ni le impartasesti) la vremea ei! Adrenalina la maxim!
In cazul meu, chiar daca razboiul era deja incheiat de ani buni, stressul era amplificat de faptul ca in masina eram eu, sotia si fiica mea, ceea ce pentru mine inseamna alerta maxima pe toti senzorii! smile.gif Daca eram singur, probabil as fi fost mai relaxat!
Altfel, asa cum am mai scris, exceptand micile gainarii si "ciupeli" la pret si schimb, n-am avut niciodata probleme de nici un fel prin Serbia.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 27 Mar 2014, 22:27
Post #863


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Stie cineva cat e motorina in Serbia?


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Mar 2014, 10:35
Post #864


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@adi_ar

In cazul tau este de inteles (noapte, tara necumoscuta, familia in masina, etc).
Insa, stiu si azi niste meseriasi care inca cred ca in centrul Belgradului ai sanse sa calci pe vreo mina anti-personal.



@kikked

La Lukoil motorina EuroDiesel costa 154.40 Dinari.
Sursa: http://www.lukoil.rs/

Iar 154 de Dinari = aprox. 1,33 Euro.
1 Euro = 115 Dinari sarbesti
Susa: http://www.nbs.rs/export/sites/default/int...kl_srednji.html

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 28 Mar 2014, 11:08
Post #865


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@gibonu

Mersi din nou ptr. amabilitate! Cam banuiam eu ca asta o sa fie raspunsul. Dar asa cum am zis, diferenta din calculele mele, la traseul asta fata de: Craiova - Drobeta Tr. Severin - Negotin - Zajecar, ar fi de vreo 10 lei in plus. Intre timp am aflat ca se discuta ca in weekend si sarbatorile legale, taxa de pod sa fie scoasa. Voi vedea, ca in promisiunile guvernului!... radmasa.gif

Cat despre drum si eu cred ca Vidin - Kula trebuie sa fie bun; in plus e relativ scurt.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Mar 2014, 11:49
Post #866


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

N-ai pentru ce.
Referitor la neplata taxei de pod in week-end si sarbatori, am inteles ca propunerea vine de la primarul Vidinului, pentru a da un impuls "schimburilor comerciale" RO-BG.

Oricum ar fi, pentru 6 euro nu se face gaura-n cer.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 28 Mar 2014, 21:36
Post #867


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(drrond @ 28 Mar 2014, 11:08)
@gibonu

Mersi din nou ptr. amabilitate! Cam banuiam eu ca asta o sa fie raspunsul. Dar asa cum am zis, diferenta din calculele mele, la traseul asta fata de: Craiova - Drobeta Tr. Severin - Negotin - Zajecar, ar fi de vreo 10 lei in plus. Intre timp am aflat ca se discuta ca in weekend si sarbatorile legale, taxa de pod sa fie scoasa. Voi vedea, ca in promisiunile guvernului!... radmasa.gif

Cat despre drum si eu cred ca Vidin - Kula trebuie sa fie bun; in plus e relativ scurt.
*



@drrond

tu nu ai luat in calcul trecerea pe la PF II, apoi de la Simian faci stanga Hinova - Burila Mare - Tiganasi - PF II, trecand granita pe la PF II iesi la 7 km de Negotin, drumul pe la noi mi se mai pare mult mai rapid decat cel de pe la sarbi si in stare mult mai buna, apoi pe la sarbi ai cca 100 km autostrada taxa 2 E, in Macedonia din 170 ai cca 140 km autostrada taxa 3x1 E, nu se poate plati cu moneda euro, accepta doar euroa hartie, dinari Mk si card.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 29 Mar 2014, 09:18
Post #868


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salut si mersi de info!

E adevarat ca pe la PF II nu am trecut niciodata; o sa ma gandesc si la varianta ta. Insa vreau, cum am spus, sa "inaugurez" si podul de la Calafat cu ocazia drumului asta si sa vad cum e si pe varianta asta. Eventual la intoarcere sa folosesc varianta ta. Oricum mersi!

In ceea ce priveste drumul prin Serbia - Macedonia, am mai fost o data spre Grecia in 2010 si mi s-a parut super ok! Am mers mai relaxat decat prin Bulgaria. Iar taxele le-am platit in moneda euro in ambele tari (mie mi-au acceptat atunci moneda Euro). Poate sa se fi schimbat de atunci, nu stiu ce sa zic! O sa gasesc eu o solutie pe loc.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 29 Mar 2014, 19:06
Post #869


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Din pacate autostrada la Sarbi e putin mai nasoala pe banda 1,adica tonajul greu ( tirurile ) si-au spus cuvantul.

Banda 1 e destul de bine denivelata,zici ca mergi pe valuri,dar banda a 2-ua e mai ok,iar la Macedoneni,toata autostrada e bomba ( plombe si peticita la greu )


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Mar 2014, 08:54
Post #870


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(victorz @ 28 Mar 2014, 23:36)
tu nu ai luat in calcul trecerea pe la PF II, apoi de la Simian faci stanga  Hinova - Burila Mare - Tiganasi - PF II, trecand granita pe la PF II iesi la 7 km de Negotin, , .


Presupun ca intrarea pe autostrada se face pe la Paracin, asa ca bucata Zajecar - Paracin este comuna pentru ambele variante.
Venind de la Rm. Valcea, obligatoriu se va trece pe la Craiova
Asadar:
Craiova - Drobeta - PF II - Negotin - Zajecar = 240 km

Craiova - Calafat - Zajecar = 160 km

Astfel, diferenta intre cele doua trasee este de 80 km.

Avantajele traseului pe la PF II ar fi:
- economie 11 Euro (6 Euro taxa de pod + 5 Euro vigneta bulgareasca);
- se elimina un punct de trecere al frontierei, respectiv BG-SRB.

Dezavantaje:
- se pierde timpul, ocolind cei 80 km
- combustibilul consumat in cei 80 km se poate oarecum compensa (nu total) cu cei 11 Euro care s-ar plati in prima varianta.

Asadar, ramane optiunea fiecaruia daca merita sau nu trecerea pe la PF II

QUOTE(victorz @ 28 Mar 2014, 23:36)
in Macedonia ... nu se poate plati cu moneda euro, accepta doar euroa hartie, dinari Mk si card


Confirm si eu ca in Macedonia nu accepta decat bancnota euro la plata autostrazii (nu mai accepta monede euro).
Prima data cand am constata asta a fost in decembrie 2012.
Insa nu mi se pare o mare problema, doar trebuie sa te asiguri ca ai cateva bancnote de 5 Euro la tine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 27 28 29 30 31 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:41
Dacia