Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

bogdanopolis
post 22 May 2009, 11:56
Post #301


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 September 07




Salutare,

as avea o intrebare in special ptr TM09 ,dar si altii care au fost pe urmatoarele 2 insule Lefkada sau Kefalonia ?

Ma intereseaza care are plaje de nisip fin, nu suport pietris si alte chestii ...

Daca cumva cineva a fost pe ambele si poate face o comparatie as fi recunoscator!

Cu respect!


--------------------
Dacia 1310 1992 - TM05MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorincis
post 24 May 2009, 19:52
Post #302


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 21 August 06




Salut,
In august plec spre Corfu.
Asta e clar dar, de aici incep nelamuririle in privinta traseului.
Eu sunt din Craiova dar lucrez in Timisoara asa ca as putea pleca si din Craiova si din Timisoara.
Am citit o parte din ce s-a scris dar tot nu m-am lamurit sad.gif :
- sa merg prin Serbia si Macedonia(cu dezavantajele legate de cartea verde si de eventualele pb legate de valabilitate casco Asirom);
Daca ies pe la Severin ar fi dezavantaje fata de iesirea pe la Moravita?
-sau Craiova-Vidin-Sofia-......-Corfu.
Este necesar sa dorm o noapte pe undeva sau se poate sa merg dintr-o bucata?
Unde as putea dormi, eventual sa vizitez ceva sa nu zic ca am pierdut timpul degeaba.... smile.gif

Multumesc pentru lamuriri.

This post has been edited by sorincis: 24 May 2009, 19:58


--------------------
DACIA LOGAN + Berlina 2006-Preferance 1.6 mpi + 1997-1410 TLX - DJ-03-xXT; DJ-07-xXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 24 May 2009, 21:23
Post #303


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In ambele variante ar trebui sa planifici un traseu de 2 zile, dupa parerea mea.
Ambele variante au avantaje si dezavantaje.
Prin Serbia-Macedonia trebuie sa ai pasapoarte valabile, asigurare-carte verde si asigurare medicala, acestea nefiind tari UE, desi exista o conventie intre Serbia si Romania privind asistenta medicala de urgenta reciproc pentru cetatenii celor 2 tari, precum si o taxa de autostrada, ceva mai mare decat pretul vignetei bulgaresti.
Prin Bulgaria traseul cuprinde mai putina autostrada, un timp greu de apreciat la trecerea Dunarii si eventuale patrule de politisti spagari (de care eu n-am avut parte, din fericire, noroc sau cine stie ce alt motiv).
Aproape cu siguranta durata calatoriei va fi mai mare prin Bulgaria desi granitele cu Macedonia incep sa fie tot mai greu de trecut (ba greve, ba coloane mari de turisti).
Spre Serbia nu stiu cum este trecerea pe la Severin, se pare ca sunt mai multi mici traficanti de frontiera pe care trebuie sa-i "depasesti". Eu am trecut mereu pe la Moravita, seara sau noaptea si nu am avut mai mult de 2-5 autoturisme in fata mea.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 May 2009, 07:49
Post #304


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




QUOTE(sorincis @ 24 May 2009, 21:52)
- sa merg prin Serbia si Macedonia(cu dezavantajele legate de cartea verde si de eventualele pb legate de valabilitate casco Asirom);
*



Cu valabilitatea CASCO de la Asirom este foarte simplu: te uiti in conditiile aferente politei CASCO si acolo scrie foarte clar daca ai sau nu excludere in Serbia si Macedonia.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 25 May 2009, 13:50
Post #305


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




pentru bogdanopolis
exemple de plaje din Lefkada

Attached thumbnail(s)
lefkada_1.jpg ( Size: 131.72k ) Number of downloads: 4834
lefkada_2.jpg ( Size: 140.1k ) Number of downloads: 4926
lefkada_3.jpg ( Size: 164.02k ) Number of downloads: 4840
lefkada_4.jpg ( Size: 148.97k ) Number of downloads: 4762
lefkada_5.jpg ( Size: 161.41k ) Number of downloads: 4712


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 May 2009, 13:53
Post #306


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In ce zona sunt plajele astea (parca ar fi doua) ?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 25 May 2009, 13:56
Post #307


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Nu, sint mai multe plaje. Toate sint pe coasta vestica.
In ordinea fotografiilor: Porto Katsiki (zona unde se ajunge doar cu barca), Pefkoulia, Kavalikefta, Egremni si, din nou, Kavalikefta.

This post has been edited by TM09: 25 May 2009, 14:03


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 May 2009, 14:03
Post #308


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Da, chiar te rog! De cativa ani imi tot "bazaie" Lefkada in cap! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 25 May 2009, 14:14
Post #309


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Numele plajelor ti le-am scris, iata citeva alte poze ... daca tot esti interesat de Lefkada.

This post has been edited by TM09: 25 May 2009, 14:16

Attached thumbnail(s)
lefkada_1.jpg ( Size: 181.14k ) Number of downloads: 824
lefkada_2.jpg ( Size: 217.51k ) Number of downloads: 710
lefkada_3.jpg ( Size: 194.53k ) Number of downloads: 687
lefkada_4.jpg ( Size: 176.7k ) Number of downloads: 672
lefkada_5.jpg ( Size: 217.9k ) Number of downloads: 675
lefkada_6.jpg ( Size: 114.56k ) Number of downloads: 675


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 May 2009, 14:29
Post #310


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cu-adevarat frumos! Multumesc!
Vad ca la unele exista "acces" pana pe plaja, aproape.
In rest, exceptnd pe cea la care sa ajunge cu barca, exista cai de acces auto (decent) pana la scari? In fotografii par destul de nepopulate plajele.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 25 May 2009, 14:58
Post #311


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




biggrin.gif Toate plajele de pe coasta de vest au acces auto, sosea de astfalt bun pina la parcare, parcari bine organizate, eventual contra cost. La Egremni se coboara (si apoi se urca icon_mrgreen.gif cu greu) 350 de trepte, la Porto Katsiki 80 de trepte, iar in restul plajelor ... o poteca de 1-2min te duce pe plaja. Hmm, plajele par pustii pt ca noi, ca romanii, ne-am dus la ora 10 la plaja (la Egremni in parcare erau doar 2 masini, noi si unii de Dolj), si am plecat pe la 12.30-13.00 cind caldura devenea insuportabila si doar atunci soseau, in cirduri mari, ceilalti turisti. Pe la 4, dupa prinz si citeva Mythos, reveneam pe plaja mai racorita. Insa, mai toata Lefkada e cu turisti (relativi) putini, sint multe plaje, foarte intinse, si atunci multimea se dilueaza. Pe plaje de 1,5-2km, 30-40-maxim 50 de turisti parca nici nu se vad.

This post has been edited by TM09: 25 May 2009, 15:01


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanopolis
post 27 May 2009, 08:29
Post #312


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 September 07




Multumesc mult pentru PM si poze TM09, din pacate nu am putut sa iti dau reply pe PM,cica nu il am activat...

Din cate vad,cred ca voi merge pe Lefkada,am si avantajl ca nu platesc taxele ferry

Multumesc inca odata


--------------------
Dacia 1310 1992 - TM05MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
technova
post 27 May 2009, 12:54
Post #313


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 August 07




Salutare,

vad ca inca sunt cativa nelamuriti in legatura cu traseul "vestul tarii" Grecia. Eu merg de 5 ani in acelasi loc Halkidiki - Kassandra si sunt super multumit, primi 4 ani am mers prin Bulgaria (sincer i-mi pare rau si acuma) traseu ales datorita problemelor din zona, ultimul am am mers prin Serbia - Macedonia si am fost foarte incantat, anul acesta in iunie plec din nou in Grecia pe acelasi traseu.

Oradea - Halkidiki - Kassandra = 1080 km, aprox 14 h de condus.

Drumul este excelent, oameni civilizati, Euro e moneda perfect valabila, traseul ales este Oradea, Arad, Timisoara, Moravita, Pancevo, Smederevo, Nis .... Pina la Pancevo drumul trece prin localitati si in general sunt radare, la indicatorul SKOLA (Scoala) limita este de 30 km/h, dupa Smederevo se intra pe autostrada, unde primesti un tichet si platesti la iesire (taxe totale autostrada pana in Grecia ~ 18 EURO), de aici drumul urmat este "drept" smile.gif, adica nu mai parasesti drumul principal, drumul nu mai trece prin localitati, limita este de 90 km/h dar se circula constant undeva intre 80-110 km/h, iar pe autostrada limita este 120 km/h, eu am circulat la fel cu ceilalti adica 110-150 km/h si nu am avut nici o problema. In serbia sunt multe benzinarii (OMV sau locale), eu am alimentat la un OMV in Smederevo si pretul a fost ceva mai mic ca la noi (am platit in EURO), in macedonia sunt ceva mai putine benzinarii pe drumul principal si numai locale. Hotelurile sunt la 70-80 Euro, dar pensiunile de pe marginea drumului sunt undeva la 30 de euro si parca sunt mai bine intretinute, multe au parcare pazita.

Cam atat, drum bun si concediu placut.

PS. Daca mai are cineva intrebari va raspund cu placere.


--------------------
ford focus 1.8 TDCI 115 CP - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DevaDan
post 30 May 2009, 14:25
Post #314


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 March 09
From: Deva




Salutare tuturor,
Sunt in Grecia de 1 saptamina, dar in Olimpic Beach unde am fost pina acum n-am prea avut conditii pentru net. Acum sunt in Polihrono, pe bratul Kasandra din Halkidiki, chiar in camera hotelului Akrogiali.
Am facut 1000 km din Deva pina in Olimpic Beach in aprox. 12 ore, cu tot cu popasuri, noaptea, si n-am avut nici un fel de probleme, doar vamesii sirbi m-au intrebat daca am tigari, le-am spus ca da, ca fumez si eu si sotia, aveam la noi 3 cartuse de tigari, le-au vazut si a fost o.k.
Drumul foarte bun (pe traseul Moravita-Pancevo-Smederevo-Katerini), taxele in total 15 Euro.
Pret benzina: 1,1-1,2 euro la sirbi, 0,85-0,9 in Mecedonia, la greci 0,998 la intrare in tara si 0,929-0,989 zona Katerini. In Halkidiki cam 0,95-0,99, dar abia am sosit si nu m-am plimbat prin zona.
La vami ne-au cerut pasapoartele si cartea verde. Asigurarea medicala o am prin cardul european de sanatate, eliberat gratuit de casa de asigurari de sanatate.
Va las ca ma ia nevasta la plaja.


--------------------
peugeot 206 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daci_AR
post 30 May 2009, 18:11
Post #315


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 29 March 09
From: Arad




"Asigurarea medicala o am prin cardul european de sanatate, eliberat gratuit de casa de asigurari de sanatate."

Pentru Serbia si Macedonia eu mi-am facut asigurare medicala separat ca asigurarea de la CAS nu acopera aceste doua tari, doar pe cele membre UE. Nu ti-au cerut sa le arati vamesilor asigurarea medicala in aceste doua tari?


--------------------
Opel Vactra B 2001 Z16XE - AR.xx.CAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 31 May 2009, 00:25
Post #316


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




@devadan

12 ore 1000km?! din care maxim 600 pe autostrada. Ati mers foarte tare. Am stat si noi anul trecut la Akrogiali. Personal tare de treaba. Mai e Irina acolo? Plaja nu prea ne-a placut asa ca am cautat si gasit dupa Pefkohori un golf cu nisip fin atit pe plaja cit si in apa. Apa cristalina si peisaj frumos. Imediat dupa Pefkohori, apare o laguna apoi un golf si un al doilea golf. Pe acesta il recomand. Nu cumva apa e rece in aceasta perioada? Sunt macar 20 grade?


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DevaDan
post 31 May 2009, 06:55
Post #317


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 March 09
From: Deva




am gresit eu, am plecat din Timisoara la 20:30 si am ajuns in Paralia la 09:30, deci 13 ore, din care, cumulat, am stat cam 1 ora pe drum.
cardul de sanatate l-am luat la indicatiile celor de la agentia de turism din Deva, desi imi faceau si ei asigurare la vreo 30 lei/persoana.
cum am spus mai sus, la intrare in Serbia si Macedonia mi-au cerut pasapoartele si cartea verde. Atit. Vamesii sirbi m-au mai intrebat daca am tigari.
Cit despre apa pot sa va spun ca e foarte buna. Desi nu le am cu scaldatul, m-am balacit fara probleme in mare. In Paralia-Olimpic Beach erau ceva alge la tarm, mult mai putine ca la marea noastra, dar apa excelenta, suficient de calda (nu stiu cite grade are, dar peste 20), iar in Polihrono e fara pic de alge si foarte limpede.
Probleme nu am avut cu temperatura apei, ci au fost citeva ore in unele zile cind batea vintul cam rece si a trebuit sa imbrac un tricou la malul marii, la 50 de metri de plaja insa, era foarte placut. O singura a fost innourat peste zi si atunci am fost in imprejurimile orasului Katerini (Dion, Olimp).
Multumesc pentru informatia cu Pefkoheri, fiind cu masina si eu m-am gindit sa incercam si alte plaje.


--------------------
peugeot 206 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_mido_
post 3 Jun 2009, 14:43
Post #318


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 June 09




Salutare tuturor !
Sunt si eu nou pe acest forum, insa de cand am hotarat sa mergem si noi in acest an in Grecia, am citit cat am putut pe net despre drum, despre ceea ce ne asteapta acolo. In cautarile mele am dat de forumul acesta si cred ca este cel care mi-a dat cele mai multe informatii despre ceea ce am de facut.
Ceea ce trebuie stiut este ca sunt din Cluj si ca vom pleca sase masini in 27 august spre Gerakini. Citind forumul, am stabilit ca vom merge prin Serbia si Macedonia, cu toate ca traseul prin Bulgaria ar fi mai scurt. Parerile voastre despre Serbia si Macedonia vis-a-vis de Bulgaria m-au ajutat foarte mult atunci cand am luat aceasta hotarare. In Bulgaria am mai fost, dar doar pana la Nisipurile de Aur, insa nici nu mi-e dor sa mai merg. Asadar am hotarat sa mergem prin Serbia si Macedonia cu o oprire la Predejane in 27 seara, noi avand intrarea in hotel in 28 in Gerakini.
Si acum, dupa ditamai introducerea, vine o intrebare al carei raspuns nu l-am gasit pana acum, sau nu l-am retinut eu: La motelul din Predejane, pe care l-ati recomandat cu atata caldura, trebuie facuta vreo rezervare, dat fiind ca vom fi 6 familii (cam 20 de persoane in total, adulti si copii) ? Nu as vrea sa ajungem acolo si sa nu fie locuri. In cazul in care considerati ca ar trebui facuta rezervarea, nu-mi dati un numar de telefon de acolo daca aveti ?
Va multumesc, si va citesc in continuare !


--------------------
Skoda Octavia Tour 1,9 TDI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DevaDan
post 4 Jun 2009, 20:38
Post #319


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 March 09
From: Deva




pt. _mido_
Asa cum a spus si bendix, ceva pagini in urma, la Predejane ajungi si te cazezi.
Poti lua legatura cu managerul de acolo pe site-ul: motel-predejane.com

MOTEL PREDEJANE
SALES MENAGER
NEDELJKOVIC VLADIMIR
MOB.TEL. +381628018336


--------------------
peugeot 206 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolly
post 5 Jun 2009, 21:55
Post #320


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 January 09




Salutare, vreau sa plec si eu din Timisoara la Paralia si m-am pus sa studiez cele scrise pe forum de catre cei care au mai parcurs acest traseu.
Am o nedumerire legata de cartea verde, nu este valabila cea eliberata odata cu asigurarea RCA?


--------------------
Dacia Logan 2008 Kiss FM 1.5 dci 70CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timislugoj
post 6 Jun 2009, 10:27
Post #321


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 July 08




Este valabila dar nu la toate societatile de asigurari. Scrie pe spatele asigurarii in ce state este valabila. RCA emisa de asirom este valabila.
Am parcurs anul trecut acest traseu dupa ce m-am inspirat din acest forum si pot spune ca mi-a ajutat foarte mult. Anul acesta merg din nou pe aceeasi ruta. Plec in iulie din Lugoj pe traseul : Moravita , Pancevo, Kovin Rajla, autostrada , Macedonia , Katerini. Amatori pentru a calatorii impreuna sunt ?


--------------------
dacia logan dci 2005 - tm-17-adm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iohan iohan
post 8 Jun 2009, 12:01
Post #322


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 May 09




....va salut viitori calatori sau simpli cetateni!...tot odata pe cei care intretin acest ,,site,,!..de aici aflam cum si ce ne trebuie sa depasim problemele pe care nu vrem sa le avem cind calatorim in necunoscut..informatia este mama cunoasterii,(adica un fel de sef!)conduce si indruma nu numai pe calatori dar si intreaga umanitate!..iar voi ce dati informatii sunteti niste,, buni informatori,, radmasa.gif ..glumeam!..datorita voua foarte multi infrunta mai usor neantul..devenind usori ca fulgul cind totul s-a terminat cu bine pt. ei!....cind am plecat prima data in grecia eram foarte speriat de tot ce auzisem ,pataniile unora si a altora prin tranzitarea bulgariei sau serbiei-macedoniei sau munte-negrului,..dar prin acest dar al netului (forum),am aflat ca totul pare sa fie mult mai alb decit parea la prima vedere,am aflat de drumuri ,militieni,radare,spagi,racheti,mitraliere,pusti si pistoale fara apa...preturi de carburant si nu numai,plaje si taverne dar si gagici si agarici!...ceace trebe sa faceti dragii mei este foarte simplu si anume ..sa respectati legile si regulile din fiecare tara prin care treceti ,restul e floare la ureche!.spagarii sunt ei care primesc dar si noi care gresim si pe ei ii spaguim,deh!bai fratilor ,boala balcanica(astia suntem noi,culmea ca ne mai si plangem!)!lucrul manual pe care-l facem cu mana noastra nu-i asa?..in grecia se poarta un respect deosebit pt. turisti,no probem ,poti avea 0,5%alcol,o bere,dar hai sa zicem doua pt. ca noi nu stim sa ne oprim omeneste,restul regulilor sunt la fel ca la noi,doar ca parca mai liberi si mai nestresati,asta este altceva si parca mai conteaza!!..anul asta merg de la 1 septembrie in lefkada,pt. prima oara...tm09!...vasiliki...astept informatii despre tot ce poate ajuta o familie sa traiasca pe cont si din cont propriu!..va multumesc anticipat!iohan! cool.gif .....


--------------------
dacia logan 1,5 dci logan 2006 berlina - dj-60 act
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DevaDan
post 9 Jun 2009, 06:50
Post #323


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 March 09
From: Deva




In 6 iunie m-am intors din Grecia.
Multumesc tuturor pentru informatiile gasite aici, mi-au fost foarte utile.
Intr-adevar, varianta Kovin-Dubovac-Straza-Vrsac este foarte buna.
Toate cele bune.


--------------------
peugeot 206 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iohan iohan
post 9 Jun 2009, 08:46
Post #324


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 May 09




[SIZE=7]....Dear tm09(bine ca nu 007!)...merci pt, informatiile tale ,as vrea sa stiu daca la oneiro apartaments a fost ok ...cum te-ai descurcat cu mancarea si ce preturi baga iubitii nostri grecotei pe insula?..fructe,legume..etc..!..oriunde in grecia daca mergi cu masina iti poti face program de umblare si vizitare oriunde doresti,gasesti plaje si locuri extraordinare,numai sa apostolesti!..cel care merge la domiciliu fortat de o anume agentie sau chiar anume un hotel)fara masina e fiul ploii).,,e ca naiba ,,sta,ca un caine ,neaparat dinamovist,legat in capul vii!...dar!..cred si eu ca sunt diferente mari intre halkidiki,tassos ,paralia katerini si insule,fie ele chiar ciclade.. etc.!!..multumesc draga tm09 pt. sfatul pt. meteore..deja am rezervat o noapte la kalambaka,hotel spanias cu 51 euro noaptea!....o sa mai revin....iohan..


--------------------
dacia logan 1,5 dci logan 2006 berlina - dj-60 act
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 10 Jun 2009, 12:03
Post #325


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Pentru iohan
Destul de alambicat stilul tau si oarecum pseudocult (ce legatura au plajele extraordinare cu mersul pe jos? - sau, poate nu stiai ca "a apostoli" inseamna sa mergi pe jos? ... Anyway...). N-am inteles ce doresti sa afli.
In primul rind, iti adresezi intrebarile direct pe forumul "Spre Grecia, prin Serbia+Macedonia" - care nu are nici o legatura cu insulele sau ... preturile la fructe. Aici e locul unde ne informam de drumul SPRE Grecia, nu discutam cazari sau alte informatii despre locatii. Vrei sa afli ceva mai special? deschide un nou forum, gen "Totul despre Lefkada" sau intreaba PRIVATE pe cei care au fost acolo. Altfel, ne bucuram cu totii ca mergi in Lefkada, daca asta ai vrut sa auzim, dar lasa loc altora sa-si spuna impresiile despre adevarata tema a acestui forum, adica drumul.
DevaDan - multumim pt ultimele postari, macar au fost la obiect
Scuze tuturor pt pozele postate din Lefkada, macar au fost mute si au incintat ochiul, chiar daca n-au avut legatura cu restul.

This post has been edited by TM09: 10 Jun 2009, 12:25


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_mido_
post 11 Jun 2009, 15:45
Post #326


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 June 09




Multumesc mult DevaDan pentru raspunsul pe care mi l-ai dat, e intr-adevar ceea ce aveam nevoie.
Mersi mult !
_mido_


--------------------
Skoda Octavia Tour 1,9 TDI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai Cazac
post 24 Jun 2009, 21:15
Post #327


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 27 July 06




Salutare la toata lumea.
M-am intors de vreo cateva zile din Sithonia, si m-am gandit sa dau si eu cateva informatii, deoarece acest topic mi-a fost foarte util in planificarea calatoriei.

Am plecat pe ruta Cluj - Oradea - Timisoara - Belgrad - Nis - Skopje - Salonic - Neos Marmaras si ne-am intors pe ruta Neos Marmaras - Salonic - Skopje - Nis - Zajecar - Negotin - Portile de fier - Caransebes - Hateg - Calan - Orastie - Vintu - Cluj.

La dus am dormit la Belgrad iar la intoarcere la Skopje; in ambele locuri serile au fost deosebit de agreabile; in Belgrad am fost intr-un restaurant in port unde am mancat foarte bine (ciorbe si doua feluri de pește, peștele fiind una din mancarile preferate a sotiei) cu tot tacamul: aperitiv, vin, desert, intr-o atmosfera foarte "sarbeasca". La Skopje am ajuns in Bazarul vechi, unde la o terasa "mai musulmana" am mancat oaie si pui (cealalta preferinta a sotiei), si ceva bere.
Deci opririle au fost foarte binevenite, mai ales ca eram in concediu si aveam destul timp pentru opriri diverse. Drumul de la Cluj la Neos Marmaras si invers se poate face si intr-o zi (cred ca sunt cam 1200 de Km, dar trebuie sa pleci foarte devreme, sa mergi mai tare si sa nu te opresti decat strictul necesar. Drumurile au fost in general bune, in Macedonia ceva mai proaste (dar poti totusi rula cu 90 in locurile mai rele) si pe sectorul Portile de Fier - Caransebes sunt lucrari, 4-5 semafoare, portiuni rele alternand cu portiuni foarte bune. In Serbia sunt multe restrictii (de 60km/h , 80km/h) si daca le respecti iti ia mult timp sa o traversezi. La nici o vama nu ne-a intrebat nimeni nimic mai mult decat normalul: unde mergeti ?, aveti ceva de declarat?.
Pe traseu locuri interesante: Demir Kapia, podgoria si defileul. Podgoria este imediat ce cobori de pe autostrada, pe partea dreapta, inainte de a intra in sat, chiar dupa ce treci pe sub un pod, si e deschisa doar pana la orele 15 (maximum 15-30), si evident poti cumpara vin, care din spusele unor cunoscatori este mai bun decat cel grecesc. Defileul poate fi vizitat daca opresti in parcarea care este imediat dupa primul tunel; tunelul este destul de scurt iar locul este stramt, urmeaza imediat al doilea tunel, care este ceva mai lung; deci daca doriti sa opriti acolo nu intrati cu viteza prea mare in tunel. In defileu sunt mai multe trasee de catarare.

La dus am platit autostrada in Serbia cu dinari, iar in Macedonia, neavand schimbati, in euro; m-au cam pacalit macedonienii la taxe, (si nu mi-au dat nici tichete, asa ca la o adica eram in culpa) si am reusit perfomanta ca drumul prin Macedonia sa ma coste 8 euro! (Stiam ca paritatea este cam 60 dinari macedonieni pentru un euro, dar le-am dat de fiecare date cat au cerut...; de fapt paritatea e 61) La intoarcere m-am oprit in prima localitate din Macedonia care este langa granita cu Grecia si am scos de la un bancomat dinari macedoneni, si am iesit mult mai ieftin, fara probleme, cu restul dat exact la punctele de plata si cu tichetul corespunzator.
Imediat ce am intrat in Macedonia, dupa ce am scos banii de pe bancomant masina arata ca am pana la roata din dreapta fata, am gasit o vulcanizare (practic mi-a rasarit in drum, pe o strada oarecare) dar era inchisa; am intrebat in curtea de care se pare ca apartinea cumva respectiva vulcanizare, si omul a dat un telefon si in 5 minute s-a prezentat omul cu un scuter, si m-a rezolvat rapid, mi-a cerut 5 euro si cand i-am spus ca am dinari a zis ca e 300, deci a fost corect; doar cei de la autostrada erau cam magari; profitau si ei de straini blegi!

Pentru orientare am folosit un Atlas rutier al Europei nou (Agostini) si unul vechi, de prin 95, si AsusR700 cu iGo 8.3 cu hartile de prin martie. Amblele atlase au fost la fel de bune, asta nou este la scara ceva mica, deci mai detaliat, iar Ioana si al ei iGo 8.3 a fost in cele mai multe locuri cu partea distractiva a calatoriei, de cateva ori pur si simplu am ras cu lacrimi de ce "revelatii" avea, atunci cand se trezea, ca de multe ori habar nu avea pe unde se afla. Daca asta ar fi fost prima utilizare a unui GPS cred ca nu mi-as mai fi cumparat unul! De exemplu, la Belgrad stia adresa hotelului, a pornit foarte hotarata in zona respectiva dar apoi, dupa un drum ingust asfaltat la marginea unei paduri, insista sa ne bage in padure printre copaci, pe un drum si mai ingust, cu gropi si neasfaltat; evident ca nu am mai bagat-o in seama si am luat-o la inspiratie, si dupa cateva minute de mers la intamplare am vazut hotelul din masina; ea practic ne-a dus la vreo doua strazi distanta de hotel, care era intr-o zona mai linistita in Zemun, deci tot a fost de folos; in schimb la iesire a functionat asa cum trebuie, la marele fix, cu indicatii si afisaj de ti-era mai mare dragul. Inainte cu vreo 10-15 km de Salonic s-a pierdut din nou la o intersectie, asa ca am luat-o din nou pe cont propriu; dupa intrarea in Salonic vroia sa o ia de-a dreptul prin oras, dar eu am preferat centura, si la o vreme s-a adaptat; dupa Salonic, la vreo cateva zeci de km, iar a buctat-o la o intersectie pe care nu o stia in noua configuratie, si cred ca mai este un exemplu, pe care nu mi-l mai amintesc in care dupa capul ei ar fi trebuit sa viram brusc la stanga exact cand ne aflam pe mijlocul unui pod peste alta sosea; la un moment dat s-a pierdut cu totul, si parea ca este intr-o bucla infinita de recalculare a traseului, desi paradoxal parca, stia unde se afla (arata soseaua). N-am bagat-o in seama, deorece drumul era foarte simplu si bine semnalizat. In fine, cand am intrat in Neos Marmaras s-a trezit brusc si ne-a explicat sa o luam la dreapta (corect!) spre destinatie. La intoarcere am luat-o prin Polygiros, pentru variatiune, si in Polygiros, unde trebuia sa indice drumul catre Salonic chiar s-a pierdut cu totul, vroia sa o luam pe o alee pietonala, printr-o piata sau cam asa ceva; am scos-o de acolo si am luat o directie oarecare, dupa care, nedand de nici un indicator, iar i-am urmat indicatiile si iar ne-a dus in acelasi loc, asa ca am trecut la varianta clasica de intrebat trecatorii si problema s-a rezolvat; cand ne-am inscris pe drumul de iesire ne-a anuntat victorioasa ca "mergeti inainte 12 km" si a creat din nou veselie in masina. Ne-am gandit sa luam ceva ulei de masline, metaxa, ouzo si alte cadouri asa ca i-am dat sa caute un supermarket pe traseu, la ochit foarte bine, dar habar n-avea sa coboare de pe autostrada si ne indemna din nou la gesturi sinucigase; dupa ce ne-am lamurit cu zona ne-am descurcat singuri si am ajuns in zona cu supermarketuri; din nou, la iesire s-a descurcat bine; nu mai tin minte ce a mai facut in continuare, probabil ca o fi mers bine, dar cred ca am oprit-o, eram mai preocupati sa o ascultam pe Despoina Olimpiou cu albumul "Ton Mation Sou I Kalimera" (se pare ca asta e singurul album cu folclor, in rest canta altceva). In orice caz in Skopje nu stia nimic altceva decat de "Centru oras" si nici pe ala bine, asa ca am intrebat la politie unde e hotelul, si l-am gasit rapid. La iesirea din Skopje, tot asa, habar nu avea unde se afla, dar s-a trezit brusc imediat ce, dupa ce am intrebat doi taximetristi, ne-am inscris pe soseaua care iese din oras! Apoi a functionat fara greseala pana la Hateg, unde ne-a dus un pic ocolit, dar corespundea cu indicatoarele si fiind deja pe un drum foarte cunoscut am aprit-o.
Repet, daca asta ar fi fost prima experienta cu un GPS nu as fi avut in vedere cumpararea unui asemenea dispozitiv, dar fata de europa occidentala, incepand cu Ungaria, hartile pentru Macedonia si Grecia sunt ramase in urma rau si/sau prost intocmite, cel putin pentru iGo 8.3 (si iGo 8, care e si mai rau). Totusi, chiar si in aceste conditii este un ajutor important in calatorie iar combinatia intre harta clasica, urmarirea indicatoarelor si indicatiile lui Ioana este o combinatie intotdeauna castigatoare din punct de vedere al confortului calatoriei si al timpului pierdut in situatii de dubiu.
In Halkidiki GPS poate fi bun, dar o harta locala e si mai buna.

Poate (adica sigur) ca informatiile nu prea sunt sistematizate si este mai mult despre GPS, dar asa mi-au venit pur si simplu si poate si acestea sa fie utile.

Calatorie placuta tuturor.
(si vorba unui sofer profesionist, care discuta pe statie cu un coleg de-al lui de pe alt autocar, care-l grabea: "Nu ma grabesc Ioane, ca tot acolo ajung!" )


--------------------
Dacia 1410 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 26 Jun 2009, 10:51
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salut Mihai si bine te-ai intors! O intrebare te rog: cateva info despre portiunea Nis - Portile de Fier? Si cam cat ai facut intre Salonic si Portile de Fier? Mersi mult.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 26 Jun 2009, 13:37
Post #329


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Salutare,

In august vreau sa plec in concediul de odihna. Am 2 posibilitati:

1) In Grecia, in Nei Pori mai exact. Am vazut acum insa si destinatia Lefkada (arata foarte bine)

2) In Turcia, Kusadasi, Antalya, nu prea stiu nici eu.

Ce va rog, pe cei care ati mai fost. In primul rand ce destinatie imi recomandati, iar apoi, in functie de destinatie, ce traseu sa aleg? Cate ore se fac (in medie) pana la destinatie, o recomandare de hotel/vila/demipensiune ceva.

Tin sa precizez ca se va merge cu masina.

Ce acte sunt necesare si restul. Masina e proprietatea personala a amicilor cu care merg. Deci nu e problema din punctul asta de vedere.

Astept raspunsurile voastre,

Va multumesc anticipat.

Cristi


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baxxter25
post 26 Jun 2009, 18:08
Post #330


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 26 June 09




salutare

sunt nou aici

vreau si eu sa merg in grecia in olympic beach pe 1 august trebuie sa fiu acolo si aleg varianta Oradea -Moravita -Serbia- Macedonia-Grecia

e cineva care merge in aceea perioada in grecia?

pana la urma cum e bine sa platesti autostrada in serbia si macedonia? in euro sau in bani lor

si in total cat costa autostrada pana in grecia?

va rog sa imi dati si mie niste raspunsuri
multumesc


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 21:41
Dacia