Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Parere anvelope

meg2s
post 18 Oct 2023, 15:54
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




O sa ziceti ca-s labil psihic... insa a fost suficient un eveniment in weekend si o ploaie luni in Bucuresti ca sa-mi dea peste cap planurile cu setul de iarna. Paradoxal din cauza setului de vara!!! radmasa.gif
In weekend prind o banda din aia proaspat spalata de o cisterna cu apa (de Dambovita probabil) si cand ciupesc frana sa intru-n benzinarie... ABS! Mai patisem o singura data de cand am noul atelaj, pe uscat, la o frana mai in nas la un semafor - ca sa nu intru in intersectie pe "portocaliu" - dar nu era vreo franare de urgenta.
Apoi luni pe ploaie am mers ca pe tocuri (n.r. eu nu stiu sa merg pe tocuri tongue.gif ) si la franari si la accelerari. E drept ca pierde mai usor tractiunea la plecare decat grip-ul la franare, inclusiv pe uscat, dar asta e probabil legat de faptul ca nu e gestionat (a se intelege diminuat) prea atent electronic cuplul la plecarea de pe loc - a se vedea curbele atasate. Daca inteleg corect, te lasa sa pleci de pe loc cu 330 Nm, iar in mod EV puterea este mai mare din start, n-are rampa aia de crestere afisata pentru modul hibrid.
Asa ca dupa primul contact cu apa am decis ca nu pot trai cu Continental Eco Contact, cel putin nu pe masina asta. Deci daca mi-as face set de iarna separat acum, cu siguranta voi cumpara alte anvelope de vara peste cateva luni.
Si-n contextul asta pare mult mai atractiv un all-season cat mai bun. Sunt convins ca pe zapada n-o sa bata cel mai bun pneu de iarna pe care il puteam cumpara, dar ma intereseaza sa performeze in primul rand pe Dry si Wet, abia apoi sa se comporte (cel putin) decent pe zapada.
Deocamdata tot la Hankook Kinergy 4S2 imi sta mintea, pentru ca si-n testele de anul asta si cele de anul trecut este clasat pe podium. CC2 este mereu primul, dar exceleaza in primul rand pe zapada; daca ma uit la punctaje Hnakook il depaseste usor la uscat/ud.

l.e. Vi se pare ca are vreo logica sa reduc latimea de la 245 la 225 (merg ambele pe setul original de jante) pentru a reduce nivelul de zgomot si a imbunatati aderenta pe ud si zapada?

This post has been edited by meg2s: 18 Oct 2023, 16:39


Attached thumbnail(s)
Formentor_Hybrid_or_Octavia_iV_1.4_iV_power_torque_diagram.jpg ( Size: 628.36k ) Number of downloads: 379


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Oct 2023, 19:31
Post #392


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Sa stii ca mie personal CC+-urile si mai nou CC2-urile mi se par foarte bune pe uscat si ud.

Poate CC2-urile sunt bune si pe zapada dar le am de doar 2000Km si nu stiu cum sunt.

Nu castigi aderenta pe ud de la 245 la 225. Pe zapada poate da. Zgomot sigur castigi.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 18 Oct 2023, 22:14
Post #393


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




deocamdata umblu cu doua seturi, vara iarna

dar ma gandesc serios, cand cele de vara se vor duce sa umblu tot cu doua seturi, dar all seasons vara si de iarna, iarna biggrin.gif

All seasons vara pentru ca , cu acesta vreme, devin tot mai ciudate diminetile( azi noapte am ramas in Iasi si am avut gheata pe masina si 4 grade dimineata, si 2o de grade la pranz)
De iarna le as mentine, ca nu stii unde te poarta concediul, chiar scurt iarna, dar pe probate, anumite anvelope all seasons sunt destul de nesigure prin Cheile Bicazului de exemplu, mai ales pe coborare.

Ma rog, inca analizez, dar saptama viitoare plec in concediu prin tara si imi voi echipa masina de iarna , desi sunt sigur ca poate era ok si cu cele de vara, dupa orele 9-10


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Oct 2023, 08:08
Post #394


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e rea ideea. Mai ales la piatra unde ai dimineti friguroase mai des decat la campie.

This post has been edited by einstein1984: 19 Oct 2023, 12:43


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Oct 2023, 12:00
Post #395


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de 3 zile am parbrizul inghetat dimineata .. pe bord arata depinde de zile intre -1 si 2 grade ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Oct 2023, 12:20
Post #396


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Zilele astea intre -2 si 0 grade, am pulzerizator cu solutia magica ("potiunea" homemade), dezaburirea functioneaza OK si pana plec parbrizul este "luna".
Despre anvelope deocamdata merg tot pe vara-iarna, doar ce am achizitionat ambele seturi probabil sambata asta ii pun "ghetele" de iarna.

This post has been edited by Gil26: 19 Oct 2023, 12:21


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Oct 2023, 10:11
Post #397


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(meg2s @ 18 Oct 2023, 15:54)
l.e. Vi se pare ca are vreo logica sa reduc latimea de la 245 la 225 (merg ambele pe setul original de jante) pentru a reduce nivelul de zgomot si a imbunatati aderenta pe ud si zapada?
*


Eu n-as face asta.

Cum anume imbunatatesti aderenta daca reduci amprenta rotii? Eu zic ca o scazi.
Singura treaba pe care o castigi este ca prin zapada mare, o roata mai subtire care are de dizlocat mai putina zapada se descurca usor mai bine decat una lata. In rest, in toate situatiile cand nu mergi prin zapada maricica, daca scazi latimea pierzi din aderenta.

Iar trade off - aderenta vs zgomot.....eu as merge pe aderenta si as da radio-ul mai tare. biggrin.gif

This post has been edited by vallixx: 23 Oct 2023, 10:18


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2023, 10:13
Post #398


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai tu singurel spui ca masina rupe aderenta ... cu 245 .. de ce ai face mai rau punand 225?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 23 Oct 2023, 14:17
Post #399


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Mda, cam asa este... insa "mizam" pe faptul ca pierde usor aderenta mai ales din cauza cauciucurilor de kko puse de fabrica. Adica ma asept ca un all-season foarte bun sa depaseasca linistit ce am acum pe masina.
La reducerea latimii cand ziceam de imbunatatirea aderentei pe ud si zapada, desi n-am cautat statistici sau masuratori, intuitiv as spune ca un pneu mai ingust evacueaza mai usor apa - daca discutam despre acelasi profil.
Pentru zapada afanata (chiar si 1-2 cm grosime) sau cea amestecata cu apa, iarasi cred ca mai ingust e ceva mai bine...
Pe de alta parte, la cat de "la nivel" sunt acum anvelopa si janta, ma tem ca la 225 janta ramane complet neprotejata.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Oct 2023, 14:52
Post #400


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(vallixx @ 23 Oct 2023, 10:11)


Iar trade off - aderenta vs zgomot.....eu as merge pe aderenta si as da radio-ul mai tare.  biggrin.gif
*



Iar la Renault au pus totusi sisteme audio ok, compenseaza problema cu antifonarea in general.

Tot pe aderenta am mers si am comandat pana la urma Bridgestone Blizzak LM005 (nu ma asteptam sa fie DOT din mai sau iunie 2023), singurele cls A la aderenta la dimensiunile necesare. Am prins si bonusul de sezon, 250 lei (stiu ca e oricum inclus in pret) n-am inteles daca voucher la emag sau la Omv da sa fie primit, la Michelin in primavara am prins de 400 lei la emag.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Oct 2023, 10:17
Post #401


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(meg2s @ 23 Oct 2023, 14:17)
as spune ca un pneu mai ingust evacueaza mai usor apa
*


Evacueaza mai usor , corect, insa evacueaza apa in exces. In punctul de contact asfaltul tot ud este si tu ai contact patch mai mic cu asfaltul ramas ud, chiar daca apa in exces a fost evacuata.

N-am nici eu date specifice despre asta, chiar o sa caut sa vad, ca pare interesant.

La zapada clar e mai bun unul subtire, insa la ud cred ca totusi suprafata de contact mai mare s-ar putea sa te ajute mai mult.

Si chiar si la ud cred sunt mai multe discutii.....ploaie torentiala si drum drenat prost, unde e nevoie mai mare sa evacuezi apa multa sau ploaie slaba cu apa putina, care doar tine asfaltul ud?

This post has been edited by vallixx: 24 Oct 2023, 10:18


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Oct 2023, 11:27
Post #402


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ala ingust acvaplaneaza la o viteza mai mare, dar daca drumul e doar umed, fara apa care sta, tot ala lat ofera mai multa aderenta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Oct 2023, 12:49
Post #403


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cam asta ziceam si eu asa din presupunere. Dar am mai cautat un pic si se pare ca am presupus corect.

"Wet condition driving — Wide tires are better for driving in wet weather since they have sipes, which help to trap and remove water from the contact surface. Narrow tires have sipes as well, but since they have a smaller surface area, they have less of them. One positive aspect of narrow tires in the rain is that when going through puddles, the higher contact pressure moves water out of the way. However, since you won’t be perpetually driving through puddles, wider tires are the more practical choice."

Sursa


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 2 Nov 2023, 21:07
Post #404


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Acum cateva zile am decis sa nu mai trag de timp, am dat comanda. Ieri au sosit si le-am montat:
Michelin CC2 245/45 R18 96Y.
Se simt clar mai aderente decat ContiEcoContact, chiar daca abia am mers vreo 25 km pe uscat si n-am tras de ele. Nu mi se par deloc mai zgomotoase decat LRR Eco-Contact, deci so far - so good... Sa vina ploile si vajul!

BTW, vrea cineva un set de Continental Eco-Contact rulate "decat" 1.500 km?
Nu bat, nu troncane... rolleyes.gif


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 12 13 14
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:49
Dacia