Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

laguna 3 vs superb 3

Shellshock
post 3 May 2015, 15:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 March 10




Motorizare benzina, se vor face maxim 20.000km/an
Prefer aproape full option
Ce ati alege sau daca are cineva info despre noua laguna un link ar fi foarte folositor
Dar banuiesc ca nu va aparea anul acesta


--------------------
Dacia slz 2002 - b xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 May 2015, 15:08
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




In RO nu se vinde L3 benzina. Urmasul apare la anul. Deci ramane Superb 3. Simplu. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shellshock
post 3 May 2015, 15:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 March 10




Am intrebat si cica s-ar putea aduce prin Renault Romania si pe benzina dar dureaza. Niciodata nu s-a vandut L3 pe benzina la noi? sau de la un timp au eliminat solutia?


--------------------
Dacia slz 2002 - b xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 3 May 2015, 16:06
Post #4


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(Shellshock @ 6 Feb 2015, 12:38)
Vreau sa achizitionez o masina noua. Aici astept cumva pareri despre cineva are laguna dar a avut si o masina in trecut din cele 3.
Mondeo e placut din fata dar prea agresiv iar spatele parca este alta masina
Insignia pare ok ca linie dar farurile nu au aceeasi forma cu stopurile
Passat e ok ca linie de design dar nu prea stiu multe

Mi-as fi dorit ca si Laguna sa aibe full LED, dar nu e un break deal pt mine

Buget cam 30k
*




QUOTE(Shellshock @ 22 Feb 2015, 14:01)
Ar mai aparea acuma in comparatie Skoda Superb 3 dar nu stiu daca voi astepta atata timp.
Interior si motor la test drive adica motoarea strict diesel  2.0TDI 150cp Passat peste Mondeo din pacate si chiar si peste Laguna cel de 175cp daca nu ma insel, Mondeo pur si simplu mi se pare cam lenes in comparatie cu celelalte doua, ma gandeam daca cumva are o problema dar masina avea 460km...m-as mira.
Interior...mda din pacate Passat peste laguna si mondeo
Estetic Mondeo arata bine din fata dar spatele este de toata jena, masina agresiva dar linia superioara a portbagajului ondulata asa zici ca e o lebada+ ca daca iti iei stergator luneta arata foarte ciudat si urat impreuna cu duza de unde curge apa...
La o masina platita in contract vanzare cumparare de 30.000e nu platesc mai mult de 1000e casco/an. Eu cam la 3 ani schimb masinile deci nu ajung la 100.000km (pana acum cu niciuna din viata mea nu am trecut de 50.000km) mai mult ca sigur. Laguna am inteles ca doar diesel imi poate oferi producatorul, iar eu vreau expres benzina.
Honda/mazda/toyota nu mai vreau, tot timpul am probleme cu service la orice chichita mica. Service pt japoneze pe teriotoriul Romaniei sunt slabe.
*




QUOTE(Shellshock @ 27 Feb 2015, 14:37)
Pai scirocco l-am dat la buyback pt un golf 7 gti.
Da am dat comanda de passat B8 1.8T 180cp M6. Diesel pt mine nu a fost un factor deoarece am cate 2-3 masini iar ca sofer doar eu si fata suntem smile.gif
Automat nu fac mai mult de 20.000km/an/masina

Mondeo este ca dinamica sub modelul anterior. E ok in rest, dar daca optez pt stergator e asa urat spatele, pur si simplu si stergatorul si duza de stropire sunt aruncate acolo doar pt folosire. Linia portbagajul iar imi placea mai mult la vechea generatie, era mai drept.
calitatea golfului care il detin deja de 3 luni este peste cam tot ce am testat (lasand la o parte motorul).
laguna cred ca as fi luat dar i se simte varsta si nu mai aveam chef sa astept noua generatie smile.gif
Mai era Mazda 6...exterior placut dar interior la fel trebuia sa astept ca sa se faca facelift

Passat 1.8T Highline care deja mi se pare ca are dotari arhisuficiente+
Park Assist, Privacy Glass, Discover Media,Sistem pregatire telefon Comfort,Oglinzi rabatabile electric,Camera rear View,Parbriz incalzit,pachet ambient,jante R18,Led High

*




QUOTE(Shellshock @ 27 Feb 2015, 15:36)
Pret pe contract 29280e[B]
*



Doar mie imi da cu virgula sau cineva ne ia de fraieri?
Parca ai comandat deja un Passat, ca nu aveai vreme sa astepti Superb 3 si L3 ti se pare imbatranita. Asta dupa ce ai dat la buy back un scirocco pe un G7 GTI...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shellshock
post 3 May 2015, 16:43
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 March 10




Passatul a fost comandat, a ajuns de ceva saptamani.
Ce treaba are acest lucru cu achizitionarea unei alte masini noi?
Rectific laguna da mi se pare imbatranita dar nu o scot din discutie la ce discount as putea avea, sau sa iau in calcul in cazul in care noua laguna ar veni pe piata anul acesta, sau superb 3 care deja din iunie se va putea comanda

This post has been edited by Shellshock: 3 May 2015, 16:45


--------------------
Dacia slz 2002 - b xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 3 May 2015, 19:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




Urmaresti discount-ul sau masina?
Poti sa o cumperi de afara...big deal... buget ai pt asta. cool.gif
Sau..... ,,da cu virgula"...am inteles. smile.gif


--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 09:53
Dacia