Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nelamuriri dar si nevoie de cateva sfaturi Nissan, Nissan Qashqai 2.0 dci 4x4

CornelP97
post 7 Apr 2021, 08:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 April 21




In primul rand salutare, tocmai ce am intrat in grupul Reno, pe cat am fugit de acest brand se pare ca n-am scapat de el , ba chiar incepe sa imi placa.
Tocmai ce am achizitionat un Nissan Qq din 2008 motorizare dCi 2.0 4x4 special pentru al urca pe coclaurii din zona mea.


Am cateva nelamuriri legate de sunetul motorului si o anumita bataie ( tipica diesel ) dar poate putin mai "clantoasa" decat in mod obisnuit si anume pe la o turatie 1900-2300 se aude ca o bataie infundata undeva dinspre motor.O pot asimila cu o masina de spalat pe modul de stoarcere radmasa.gif Bataia nu se aude cand masina este pe loc ci doar cand accelerez. Am intebat mai multi mecanici ,ei spunand ca suna perfect normal. Sunt curios daca alti detinatori de clasicul m9r au intampinat si ei aceeasi "problema" , inca n am apucat sa ma urca in alt qashqai sa vad diferenta.
Si problema numarul doi este ca dimineata la rece cand merg sa dau zapada de pe masina si sa ii dau cheie pentru a pleca sotia la lucru se aude o bataie pentru cateva minute (2 min aprox) care dispare in momentul apasarii ambreajului , ambreaju nu patineaza, schimba perfect , nu caraie, si asta se aude doar la rece primele minute.
Ok , sunt tare curios daca am parte de oameni cum se cade pe acest forum si sper ca am fost destul de inteles in ceea ce am incercat sa spun .
Multumesc.


--------------------
Nissan Qashqai dCi 2.0 4x4 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:13
Dacia